z laptopem
Systemy operacyjne

Bootowalny pendrive z Windows 10 – poradnik

W poprzednim poradniku za pośrednictwem narzędzia Media Creation Tool stworzyliśmy obraz ISO systemu Windows 10. Teraz pora na przygotowanie bootowalnego pendrive, który pozwoli zainstalować system operacyjny Windows 10 na komputerze lub laptopie. Do przygotowania bootowalnego pendrive z Windows 10 wykorzystamy małe zgrabne narzędzie o nazwie Rufus. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać inne oprogramowanie, jak choćby dobrze znany wszystkim WinSetupFromUSB, jednak w poradniku będę bazował wyłącznie na Rufusie.

Aplikację Rufus możesz pobrać z oficjalnej strony producenta.

Jak stworzyć bootowalny pendrive z Windows 10

Aby stworzyć bootowalny pendrive wykonaj następujące czynności…

Podepnij do portu USB pendrive o rozmiarze minimum 8GB (w przykładzie użyłem pendrive PQI USB 3.0 32GB), następnie uruchom program Rufus.

Rufus

Przed kontynuowaniem, upewnij się że Twój pendrive nie zawiera cennych danych, albowiem w trakcie tworzenia bootowalnego nośnika, pendrive zostanie całkowicie sformatowany.

Po uruchomieniu, Rufus automatycznie wykryje pendrive. Dobrze jest aby w trakcie całego procesu do portów USB nie były podpięte inne urządzenia magazynujące, dzięki temu unikniesz ewentualnych pomyłek.

Najistotniejszą opcją w programie jest Utwórz bootowalny dysk używając: Wybierz – Obraz ISO, a następnie kliknij ikonę znajdującą się tuż obok listy rozwijanej i wskaż lokalizację pliku Windows.iso – Opcje programu zostaną automatycznie dostosowane do wymagań pliku obrazu. Pojawią się także dodatkowe funkcje w sekcji Utwórz bootowalny dysk… zostaw ustawienie: Standardowa instalacja Windowsa.

Skonfiguruj aplikację tak jak na załączonym zrzucie ekranu, preferowane ustawienia poniżej:

  • Schemat partycjonowania: MBR dla BIOS lub UEFI-CSM
  • System plików: NTFS
  • Rozmiar jednostki alokacji: 4096 bajtów (Domyślne)
  • Nowa nazwa woluminu: Wedle uznania np. WINDOWS10
  • Szukaj błędnych sektorów na urządzeniu: Można zaznaczyć aczkolwiek nie jest to wymagane.
  • Szybkie formatowanie: Zaznaczone
  • Utwórz rozszerzoną nazwę i pliki ikon: Zaznaczone

Po skonfigurowaniu wszystkich opcji kliknij Start.

Rufus - kopiowanie plików ISO

Po kilku lub kilkunastu minutach Twój bootowalny pendrive z Windows 10 będzie gotowy 🙂

Bootowalny pendrive gotowy!

Nagranie obrazu Windows.iso na dysk DVD

Plik ISO z Windows 10 możesz również nagrać na nośniku DVD. Aby nagrać obraz ISO na dysk możesz wykorzystać darmowy program o nazwie IMG Burn. Cała procedura jest bardzo prosta, wkładasz płytę DVD do napędu, uruchamiasz program IMG Burn.

IMGBURN

Wybierasz Write image file to disc [1].

Nagrywanie pliku ISO

Na kolejnym ekranie w sekcji Source klikasz ikonkę folderu [2], wskazujesz plik Windows.iso a następnie wybierasz przycisk nagrywania [3]. Jeśli używasz dysku wielokrotnego zapisu (DVD-RW) i masz na nim zapisane dane, program wpierw dokona formatowania nośnika. Po kilku/kilkunastu minutach dysk instalacyjny Windows 10 jest gotowy.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

34 komentarze

  • Jaka jest różnica między tym co otrzymujemy po nagraniu instalacji Windowsa na pendrive tą metodą, a tym co uzyskamy po nagraniu za pomocą Media Creation Tool?

    Czy chodzi tylko o to, że w tym wypadku pendrive będzie bootowalny i będzie można rozpocząć instalację przed uruchomieniem systemu? Czy też chodzi może o to, że instalkę otrzymana tą metodą będzie można stosować na wielu komputerach?

    Zastanawiam się ponieważ ostatnio też stworzyłem taki pendrive, przy pomocy MCT i przy instalacji też mogłem wybrać opcję czystej instalacji. Ciekawi mnie jak wygląda sytuacja z kluczem produktu. Ponieważ w moim przypadku nie musiałem go podawać – ani przy tworzeniu pendrivea ani przy instalacji – system po zainstalowaniu był już w pełni aktywowany.
    Muszę zainstalować jeszcze Win10 na laptopie dziewczyny i teraz zastanawiam się czy mogę użyć mojego pendriva, ale wydaje mi się, że przy jego tworzeniu system w jakiś sposób „zaszył” w obrazie również mój indywidualny klucz, skoro nie musiałem go podawać – dobrze zgaduję?

    • Z obydwu zainstalujesz system, po prostu w opcji z ISO masz większy wybór medium, którego użyjesz do instalacji, a możesz użyć bootowalnego pendrive, nośnika DVD, a nawet instalacji przez sieć i to nie tylko przez PXE gdzie podpinasz obraz ISO pod Tftpd32 i jedziesz z instalacją po skrętce. ISO też możesz zmagazynować w celu zabezpieczenia kopii zapasowej nośnika instalacyjnego. Dlatego mój wybór padł na obraz ISO Windows 10.

      Co do kluczy, aktualnie jedynym w 100% skutecznym sposobem prowadzącym do aktywowania Windows 10 na maszynie docelowej jest wykonanie wpierw upgrade a następnie przeprowadzenie czystej instalacji. Jak skończę poradnik o instalacji to opublikuję na blogu szczegóły, jeszcze nie wiem kiedy to nastąpi.

      Klucze używane do instalacji Windows są generyczne, każdy użytkownik ma taki sam klucz, aczkolwiek przy czystej instalacji z takiego klucza będą problemy z automatyczną aktywacją systemu. Standardowo po wykonaniu upgrade wykonując czystą instalację w krokach, które proszą o podanie klucza produktu dajesz Pomiń i system sam aktywuje się bez dodatkowych zabiegów. To jest najbezpieczniejsza metoda, inne z aktywacją z linii poleceń sprawdzałem 🙂 i wprawdzie system aktywował się ale po ponownym uruchomieniu komputera otrzymałem kod błędu z informacją o zablokowanym kluczu, także jedyna jak dotąd najskuteczniejsza metoda aktywacji to upgrade obecnego systemu, a następnie czysta instalacja z pendrive lub innego nośnika.

  • Dzięki za odpowiedź 🙂

    Mimo wszystko jednak, tak jak pisałem, u mnie to wyglądało tak, że nie przeprowadzałem upgradu… Choć w sumie może jednak to robiłem… 🙂
    Tzn włożyłem pendrive utworzony przez Media Creation Tool.
    Wybrałem opcję „USUŃ WSZYSTKO”
    System po instalacji był aktywowany – w żadnym momencie nie musiałem podawać klucza.

    Więc mimo, że efekt był podobny jak przy czystej instalacji, powiedzmy z bootowalnego pendriva, to zdaje się, że moja metoda to był jednak upgrade czy tzw „Czysta instalacja”?

    Co do mojego wcześniejszego pytania – czy dobrze myślę, że mój pendrive utworzony przez MTC, z którego korzystałem przy instalacji nie sprawdzi się na innym komputerze? (ze względu na klucz?)

    • Musiałeś przeprowadzać bo przy czystej instalacji nie przyjmuje klucza i pojawia się błąd aktywacni. Być może Microsoft coś z tym podziałał, kilka dni temu kompletnie na instalacji czystej Windows 10 nie chciał się system aktywować. Wpierw trzeba było dokonać Upgrade dopiero później zrobić czystą instalację Windowsa. PS. Klucze są generyczne, każdy ma jednakowe, czery różne dla czterech wersji Windows 10.

  • Stworzyłam bootowalny pendrive z Windows 10 ale mój komputer nie chce uruchomić instalacji. Mam laptopa ASUS R556LN. Co może być przyczyną?

    • Wejdź do BIOSU (w ASUS-ach przeważnie F2), w ostatniej zakładce możesz ustawić priorytet bootowania lub wybrać z którego podpiętego urządzenia ma nastąpić bootowanie. Pendrive przed wejściem do BIOS podepnij do portu USB. Miej jeszcze na uwadze, że jeśli podpinasz do portu USB3.0 może być konieczne włączenie obsługi 3.0 w DOS, w przeciwnym wypadku BIOS może nie wykryć pendrive, ewentualnie podepnij urządzenie do starszego typu USB 2.0, wtedy bez problemu wykryje ale transfery będą słabsze (wydłuży się czas kopiowania plików i instalacji).

    • @Onelove, tak można nim stworzyć bootowalny pendrive, Rufus wspiera również starsze wersje systemu w tym Windows 7.

  • Pobrałem W10, odpowiednio wypaliłem. Przy próbie instalacji wszystko przebiega pomyślnie, jednak pojawia się komunikat „system teraz musi uruchomić się ponownie „, uruchamia się, i od tej pory nic się nie dzieje. Znowu pojawia się okno instalacji, wciąż te same kroki, jedyna różnica to zmniejszanie ilości wolnego miejsca na dysku. Za każdym razem pobiera równe 7GB i nie jestem w stanie nic z tym zrobić. Wygląda to jakby gdzieś tkwił błąd. Proszę o pomoc.

    • Pobierz plik ISO z Windows 10, po pobraniu skopiuj go na inny nośnik zewnętrzny (kopia zapasowa), następnie zamontuj obraz Windows10.iso w napędzie wirtualnym, na przykład przy pomocy OSFMount lub IMDisk. Po zamontowaniu uruchom procedurę upgrade systemu Windows. Możesz też przed tym krokiem stworzyć bootowalny pendrive, który posłuży do czystej instalacji systemu. Lepiej mieć, niż go nie mieć.

  • Witam, ja mam troszkę inny problem. Kupiłem laptopa z win10 wgranym. Mam partycje recovery itd. Chce zmienić standardowy dysk na dysk SSD. Problem w tym iż podczas próby wykonania Recovery USb wyskakuje błąd i nie mogę tego zrobić. Wykonałem już plik iso za pomocą Media Creation Tool. Pytanie, jeśli wyciągne standardowy dysk, podłącze SSD, zrobie z iso bootowalny USb i odpale, czy bede miał problem z kluczem win10?? Drugie pytanie jak to ogarnąc bo przy czystej instalacji nie bede miał aplikacji Dell i reszty czasem potrzebnych narzędzi.

    • Producent SSD powinien dostarczać oprogramowanie do klonowania dysku, wtedy nie będzie nawet potrzeby instalowania i konfigurowania systemu i aplikacji od zera. Sugeruję sprawdzić wpierw i jeśli producent dostarcza apkę użyć jej. W sieci znajdziesz dogłębne tutoriale w zakresie klonowania dysków – HDD do SSD.

  • jest problem….. podczas przeinstalowywania win 10 padl ….. nie mam kopii zapasowej ani innych pomyslow.
    ratunku

    • Jeśli to laptop to powinien mieć fabrycznie partycję recovery, zazwyczaj na ekranie uruchamiania pisze, który klawisz powoduje przejście do trybu odzyskiwania tzw. recovery mode”. W przypadku braku takowej informacji zerknij do instrukcji obsługi laptopa lub na stronę producenta sprzętu.

  • Kupiłem lapa bez systemu z dyskiem ssd. Powiedzmy że mam boot-owalnego pendriva z win 10 zrobionego rufusem. Instaluję i wszystko gra? czy coś muszę zrobić jeszcze?

  • Witam. Przy migracji systemu na ssd program nie moze ruszyc bo chce dysk botujacy. O co chodzi? Po co mu to? Przeciez tylko przenosze zawartosc, nie chce formatu i swiezego systemu.

  • dobre porady.
    moj problem jest taki na laptopie r.2014 Acer Aspire
    mialem zainstalowane dwa systemy win 10 i ubuntu 16.4
    po uszkodzeniu Grub;a i moim majsterkowaniu
    mam wylacznie dostep do ubuntu.Wg info z pomocy technicznej Acer;a nie mam juz funkcji recovery,moga podeslac plyte .Jednoczesnie brak kopi zapasowej na nosnikach.
    Pytanie
    -podjac fukcje recowery
    -podjac instalacje na czysto win 10

    • Partycji recovery tak łatwo nie da się usunąć, jest zabezpieczona. Co najwyżej może być problem z wywołaniem funkcji odzyskiwania do czasu przywrócenia oryginalnego MBR. Odnośnie pytania, ja bym system instalował od zera na świeżo, producenci często dodają własne oprogramowanie, które nie zawsze jest nam potrzebne. Na czystym świeżym systemie wydajność lepsza. Płyty z Win 10 były dostępne na oficjalnych stronach Microsoftu, można utworzyć pendrive i zainstalować. Licencja OEM Windows 10 i tak jest przypisywana do urządzenia, więc będzie od razu system aktywny.

  • dziekuje za porade,wykorzystam zapewne instalacje win10.
    Na naklejce od spodu brak klucza win.
    Co zrobic jesli po instalacji win pojawia sie komunikat o logowaniu do systemu.

  • Rufus nie poradził sobie z obrazem Windows10 1709.1 64 bit
    stwierdził brak pliku autorun.inf
    Nie miał tego problemu WinSetupFormUSB

  • Witam, 6.04.2018r. zakupiłam laptop lenovo yoga300. 10.04.2018r.okazało się, że zainstalowana wersja systemu WIn 10 jest nieaktualna. Próbuje zaktualizować, ale za każdym razem pokazuje zwolnić miejsce na dysku (przynajmniej 6GB). Ale ja po zakupie laptopa nic jeszcze na nim nie instalowałam i nie mam co usunąć aby zwolnić miejsce. Pojemność dysku to 32GB. Bardzo proszę o pomoc jak zrobić aktualizację win10, zwiększając pamięć na dysku używając pendrive( słyszałam, że podobno są takie możliwości, do tymczasowego przeprowadzenia aktualizacji, ale nie wiem jak to zrobić 🙁 POMOCY!!!

  • Mam pytanie dotyczące formatowania.
    Jaka jest różnica między szybkim formatowaniem a odhaczeniem tej opcji?
    Szybkie też nadpisuję zerami pena w taki sposób że nie odzyska się po takim formatowaniu danych?
    Chodzi o to czy kilka razy tworzony FreeDos na szybkim formatowaniu uniemożliwi odzyskanie danych nawet przez profesjonalną firmę.
    Pen trafił do osób trzecich po takim formatowaniu i teraz zastanawiam się ktoś mógłby coś z niego odzyskać.

  • Czy pobrany Win 10 ze strony Microsoftu będzie już systemem z najaktualniejszymi łatkami/aktualizacjami ?
    Bo zastanawiam się co lepsze, ściągnięcie takiego pełnego obrazu z sieci czy oryginału z MS ale potem męczenie się z tymi wszystkimi updatami ?

    • @Mario, nie mam zielonego pojęcia jak z tym teraz jest 😀 Będzie okazja kiedyś to sprawdzę!

    • Jeżeli po wywołaniu boot menu nie ma na liście podpiętego urządzenia, musisz sprawdzić, czy w ustawieniach swojego BIOSu jest włączone inicjowanie USB już na etapie bootowania.

  • Mi się strasznie wolno robią te błędne sektory. 1% to pół godziny.

  • Sprawdzanie Błędnych Sektrów trwa już 7 godzin. Dlaczego tak długo?

    • 1% ale przy jakiej pojemności, zasadnicze pytanie. Do tego dochodzą inne kwestie techniczne dotyczące urządzenia i portu oraz ustawienia oprogramowania.

  • Gdy próbuje stworzyć pendrive wywal: Błąd: niezidentyfikowany błąd podczas formatowania i że Lokalizacja jest niedostępna.
    E\ nie jest dostępny. Wolumin nie zawiera rozpoznawalnego systemu plików. Sprawdź czy nie jest uszkodzony, czy są sterowniki załadowane etc.

    • Poczytaj o naprawie mbr pendrive, można użyć aplikacji do przywracania oryginalnej pojemności i zobaczyć, czy sytuacja poprawi się. Jeśli to nie pomoże pozostaje ChipGenius i reflaszowanie pendrive, jeśli i to nie uda się, pozostaje serwis, tylko raczej nie będzie się opłacało naprawiać pendrive.

  • Podczas instalacji niestandardowej windows 10 (sformatowany dysk SSD) Wyświetla informację: Aby zainstalować sterownik urządzenia dla dysku, włóż nośnik instalacyjny z plikami sterownika… potem wciskam „OK” i wyświetla się komunikat: Nie znaleziono żadnych podpisanych sterowników urządzeń. Upewnij się, że … . Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy. Mowa o komputerze ASUS FX505DT

Kliknij tutaj aby skomentować