Systemy operacyjne

Bootowalny pendrive z Windows 10 – poradnik

z laptopem

W poprzednim poradniku za pośrednictwem narzędzia Media Creation Tool stworzyliśmy obraz ISO systemu Windows 10. Teraz pora na przygotowanie bootowalnego pendrive, który pozwoli zainstalować system operacyjny Windows 10 na komputerze lub laptopie. Do przygotowania bootowalnego pendrive z Windows 10 wykorzystamy małe zgrabne narzędzie o nazwie Rufus. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać inne oprogramowanie, jak choćby dobrze znany wszystkim WinSetupFromUSB, jednak w poradniku będę bazował wyłącznie na Rufusie.

Aplikację Rufus możesz pobrać z oficjalnej strony producenta.

Jak stworzyć bootowalny pendrive z Windows 10

Aby stworzyć bootowalny pendrive wykonaj następujące czynności…

Podepnij do portu USB pendrive o rozmiarze minimum 8GB (w przykładzie użyłem pendrive PQI USB 3.0 32GB), następnie uruchom program Rufus.

Rufus

Przed kontynuowaniem, upewnij się że Twój pendrive nie zawiera cennych danych, albowiem w trakcie tworzenia bootowalnego nośnika, pendrive zostanie całkowicie sformatowany.

Po uruchomieniu, Rufus automatycznie wykryje pendrive. Dobrze jest aby w trakcie całego procesu do portów USB nie były podpięte inne urządzenia magazynujące, dzięki temu unikniesz ewentualnych pomyłek.

Najistotniejszą opcją w programie jest Utwórz bootowalny dysk używając: Wybierz – Obraz ISO, a następnie kliknij ikonę znajdującą się tuż obok listy rozwijanej i wskaż lokalizację pliku Windows.iso – Opcje programu zostaną automatycznie dostosowane do wymagań pliku obrazu. Pojawią się także dodatkowe funkcje w sekcji Utwórz bootowalny dysk… zostaw ustawienie: Standardowa instalacja Windowsa.

Skonfiguruj aplikację tak jak na załączonym zrzucie ekranu, preferowane ustawienia poniżej:

  • Schemat partycjonowania: MBR dla BIOS lub UEFI-CSM
  • System plików: NTFS
  • Rozmiar jednostki alokacji: 4096 bajtów (Domyślne)
  • Nowa nazwa woluminu: Wedle uznania np. WINDOWS10
  • Szukaj błędnych sektorów na urządzeniu: Można zaznaczyć aczkolwiek nie jest to wymagane.
  • Szybkie formatowanie: Zaznaczone
  • Utwórz rozszerzoną nazwę i pliki ikon: Zaznaczone

Po skonfigurowaniu wszystkich opcji kliknij Start.

Rufus - kopiowanie plików ISO

Po kilku lub kilkunastu minutach Twój bootowalny pendrive z Windows 10 będzie gotowy 🙂

Bootowalny pendrive gotowy!

Nagranie obrazu Windows.iso na dysk DVD

Plik ISO z Windows 10 możesz również nagrać na nośniku DVD. Aby nagrać obraz ISO na dysk możesz wykorzystać darmowy program o nazwie IMG Burn. Cała procedura jest bardzo prosta, wkładasz płytę DVD do napędu, uruchamiasz program IMG Burn.

IMGBURN

Wybierasz Write image file to disc [1].

Nagrywanie pliku ISO

Na kolejnym ekranie w sekcji Source klikasz ikonkę folderu [2], wskazujesz plik Windows.iso a następnie wybierasz przycisk nagrywania [3]. Jeśli używasz dysku wielokrotnego zapisu (DVD-RW) i masz na nim zapisane dane, program wpierw dokona formatowania nośnika. Po kilku/kilkunastu minutach dysk instalacyjny Windows 10 jest gotowy.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.