wnetrze dysku twardego
Systemy operacyjne

Sprawdź kondycję dysku twardego, odczyt SMART (Linux)

Analiza SMART, jest jedną z kluczowych operacji dokonywanych podczas diagnozowania dysków twardych. Pozwala nie tylko oszacować stan nośnika, lecz także określić w przybliżeniu jego żywotność. W tym poradniku nie będę opisywał co poszczególne atrybuty oznaczają. Skupię się na odczycie SMART w systemach Unix z wykorzystaniem narzędzia GSmartControl.

Instalacja GSmartControl

Instalujemy GSmartControl, uruchamiamy terminal (ALT+F2 => gnome-terminal) i wpisujemy następujące polecenie:

sudo aptitude install gsmartcontrol

Zostaną zainstalowane wszelkie pakiety wymagane do poprawnego funkcjonowania narzędzia. GSmartControl uruchamiamy poprzez wpisanie w konsoli polecenia:

sudo gsmartcontrol

GSmartControl

Odczyt SMART dysku pod Linuksem

W oknie głównym znajdują się wykryte dyski twarde. Aby sprawdzić stan wybranego urządzenia, dwukrotnie klikamy na nim lewym przyciskiem myszy.

Informacje o dysku

Zakładka Identity przedstawia ogólne informacje o danym urządzeniu. Przechodząc do kolejnej zakładki Attributes możemy odczytać szczegółowe informacje na temat stanu dysku twardego. Po najechaniu na dany atrybut wyskoczy dymek, który wyjaśni za co on odpowiada.

Atrybuty SMART

Ostatnia zakładka – Perform Tests, pozwala przeprowadzić serię testów, które pomogą określić, czy dysk twardy jest w dobrej kondycji.

Testy dysku

Program umożliwia także łatwe sporządzenie raportu o stanie dysku (opcja Zapisz jako). Raport zapisywany jest do pliku w formacie tekstowym TXT. Przed zapisem możemy go wyświetlić stosując opcję View Output.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

5 komentarzy

  • A może rozwiązanie terminalowe? Ja tylko z takiego korzystam i naprawdę polecam. Dwie komendy, plik raportu i dysk sprawdzony.
    Idealne rozwiązanie dla osób chcących mieć jakiegoś prostego NAS-a, w środku 3-5 dysków 🙂 sprawdzanie sprzętu co x-interwał. Ci bardziej obeznani w temacie zrobią sobie kokpit do monitoringu lub wykorzystają gotowe rozwiązanie.

    Na co dzień takie rzeczy „prosty” użytkownik peceta zrobi na Windzie – HD Tune or what ever 🙂
    Ci korzystający z linuxa wykorzystają inne ciekawe i bardzo szybkie narzędzia pracy (w połączeniu z terminalem oczywiście).

    • @xseo, lubię proste rozwiązania ale wiesz jacy są userzy, szczególnie początkujący, nie lubią bawić się w konsoli, wolą sobie wszystko wy-klikać 🙂

  • Muszę w sieci poczytać o tych terminalowych sposobach weryfikacji kondycji dysków twardych. Do weryfikacji jakiegoś serwerka linuxowego jak znalazł. Jakieś hasełka ? czego szukać – zwłaszcza dla macierzy dyskowych typu RAID 1 (softowy) 1+1 ?

Kliknij tutaj aby skomentować