wpa 3 oraz wpa 2

Obsługa WPA-PSK, WPA2-PSK w Linux Debian

Dystrybucja Linux Mint Debian Edition w domyślnej konfiguracji nie posiada wsparcia dla metod zabezpieczania sieci w standardach IEEE 802.1X oraz IEEE 802.11i (WPA-PSK, WPA2-PSK Personal/Enterprise). Rozwiązaniem problemu jest instalacja dodatkowych komponentów, które rozszerzą funkcjonalność programu do obsługi sieci bezprzewodowych.

W przykładzie zarządzanie urządzeniami i połączeniami sieciowymi zrealizowano przy pomocy aplikacji Network Manager. Aby w aplecie były widoczne omawiane metody uwierzytelniania musimy zainstalować pakiet wpasupplicant.

Jak włączyć obsługę WPA-PSK, WPA2-PSK w Linux Debian?

Uruchamiamy terminal, ALT + F2 i wpisujemy gnome-terminal (możemy użyć dowolny emulator terminalu np. xterm).

Instalujemy brakujący pakiet poprzez:

sudo aptitude install wpasupplicant

Przy okazji możemy zainstalować GUI do obsługi sieci bezprzewodowych z uwzględnieniem standardów WPA-PSK/WPA2-PSK. Ostatecznie polecenie instalacyjne może mieć postać:

sudo aptitude install wpasupplicant wpagui

Poniżej przedstawiam zrzuty ekranu z podglądem na nowe metody uwierzytelniania, które pojawiły się po instalacji wyżej wymienionego komponentu w programach Network Manager oraz WPA GUI.

Network Manager WPA-PSK i WPA2-PSK

wpa_gui - GUI dla wpasupplicant

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować