płyta cd w ręku

Jak stworzyć dysk ratunkowy Windows 7 Recovery CD

Dysk naprawy Windows 7 zawiera narzędzia do odzyskiwania systemu. Każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w taki nośnik, albowiem dzięki niemu w przypadku wystąpienia poważnej awarii, będzie można przywrócić system z kopii zapasowej lub przeprowadzić czynności ratunkowe przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi.

W sieci istnieją gotowe obrazy Recovery ISO, które wystarczy nagrać na CD, lecz równie dobrze możemy własnoręcznie przygotować dysk ratunkowy, korzystając z kreatora tworzenia dysku naprawy systemu.

Aby utworzyć dysk musimy uruchomić kreator z uprawnieniami administratorskimi. Najłatwiej dokonać tego wywołując wiesz poleceń poprzez, Start => Wszystkie programy => Akcesoria => Prawy przycisk myszy na Wierszu poleceń => Uruchom jako administrator. Wyskoczy komunikat kontroli konta użytkownika który należy zaakceptować.

W oknie wiersza poleceń wpisujemy:

%systemroot%\system32\recdisc.exe

Tworzenie dysku odzyskiwania

Do napędu wkładamy płytę CD i w oknie tworzenia dysku klikamy Utwórz dysk.

Tworzenie dysku

Zamykamy okno informujące o konieczności oznaczenia dysku etykietą Dysk naprawy Windows 7 64-bitowy.

Etykieta dysku recovery

W ostatnim kroku zamykamy okno kreatora.

Koniec operacji tworzenia

W ten sposób stworzyliśmy bootowalny nośnik ze środowiskiem Windows 7 Recovery Environment.

41 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować
 • Dysk z WinRE to niezbędna płyta ratunkowa, którą każdy użytkownik powinien posiadać. Jest następcą Konsoli odzyskiwania z Windows XP i pozwala na rozwiązanie problemów ze startem systemu, przywrócenie systemu w trybie offline i dostęp do Wiersza poleceń. Więcej o sposobach startu i metodach użycia w moim wpisie http://traxter-online.net/windows-recovery-environment-winre/

  P.S. Również gratuluję ciekawego bloga, jestem stałym czytelnikiem.

  • Dzięki, staram się pisać wartościowe poradniki, niestety nie zawsze jest na to czas, stąd publikacje są nieregularne 😉
   Muszę też przyznać że jestem pod wrażeniem Twojej strony, bardzo dobre poradniki piszesz.
   Co do WinRE, chyba obowiązkowa pozycja na liście TODO do wykonania tuż po zainstalowaniu Windows 7.

 • Co do tej ratunkowej płyty to szczerze powiem, że denerwuje mnie ta opcja.

  Kupiłem sobie niedawno laptopa z Windows 7 i utworzyłem tą płytę według Twojej instrukcji. Mam jednak pytanie, po co system się mnie codziennie kilka razy pyta czy utworzyć tą płytę skoro już ją mam? Da się to jakoś wyłączyć? Czy mam rozumieć, że mając Windowsa jestem zmuszony robić kopię codziennie, bo system się może w każdej chwili posypac?
  Pozdrawiam 🙂

  • Instrukcja którą przedstawiłem służy do przeniesienia środowiska Windows Recovery Environment na płytę CD/DVD. Kreator można wywołać ręcznie – jest to domyślna akcja, w autostarcie nie ma żadnego programu, który uruchamiałby automatycznie ten proces.

   To oczym wspominasz to utworzenie dysku płyt kopii zapasowych Recovery, które zawierają system operacyjny – domyślnie backup jest zlokalizowany na ukrytej partycji na dysku twardym Twojego laptopa, lecz każdy producent laptopów oferuje wykonanie kopii tejże partycji w postaci płyt DVD. Z Twojego opisu wynika, że właśnie taki wariant Recovery wykonałeś. Dla przykładu, w laptopie Asus ten kreator tworzenia płyt wyskakuje co sesję, dopóki nie włączy się opcji ukrywania lub nie odinstaluje się aplikacji ASUS AI Recovery Burner.

   Co do wyłączenia, przy pomocy aplikacji Sysinternals Autoruns musiałbyś przeszukać autostart pod tym kątem i wyłączyć proces, ale szczegółów nie mogę podać, bo nawet nie wiem jakiej marki jest Twój laptop. Jeśli chcesz możesz dać na forum log z autoruns do analizy http://forum.hotfix.pl/oprogramowanie/optymalizacja-autostartu-z-wykorzystaniem-narzedzia-autoruns-t1340.html
   To zobaczę co da się zrobić.

 • Super blog jestem stałym gościem.
  Zamiast wpisywać w wiersz poleceń można sobie poszukać pliku w system32\recdisc.exe według mnie szybsza metoda.

 • ASUS .Mam takie Pytanie mam laptopa już prawie rok i jeśli zrobię teraz kopię zapasową za pomocą AI Recovery Burner,To będę mógł przywrócić system z nagranych teraz płyt do stanu takiego jak go kupiłem czy do takiego stanu jak jest obecnie?

  • Witaj,
   po utworzeniu dysku ratunkowego w AI Recovery Burner, po uruchomieniu będziesz miał do dyspozycji trzy opcje:

   1. Przywracanie wyłącznie pierwszej partycji Windows

   Funkcja usuwa tylko pierwszą partycję i tworzy nową partycję systemową oznaczoną jako C. Pozostałe nie są ruszane więc dane na nich zgromadzone nie zostaną usunięte.

   2. Przywracanie systemu Windows na całym dysku twardym

   W tym wariancie wszystkie partycje z dysku zostaną usunięte a w ich miejsce zostanie utworzona nowa partycja systemowa, która zostanie oznaczona literą C.

   3. Przywracanie systemu Windows na całym dysku twardym z 2 partycjami

   Tutaj zostaną usunięte wszystkie partycje z dysku a w ich miejsce utworzone dwie nowe partycje, systemowa C: i Dane D:

   Domyślne w każdym z przypadków Recovery CD spełnia tę samą funkcję co partycja Recovery czyli skutkuje odtworzeniem systemu operacyjnego, sterowników i zainstalowanych programów narzędziowych fabrycznie. Natomiast istnieje inny software którym można wykonywać kopie zapasowe aktualnego stanu systemu.

   Schemat może się różnić w zależności od sprzętu, modelu, starszy, nowszy etc. Dlatego po szczegóły dotyczące funkcjonowania Recovery AI zerknij do instrukcji obsługi swojego notebooka oraz do dokumentacji pomocy technicznej ASUS Support.

   Pozdrawiam

  • Cześć.Dzięki to znaczy że mogę odzyskać system taki jaki był na początku ,właśnie przeczytałem schemat i tam opisane jest to wszystko,tylko też tam jest napisane do utworzenia płyty ratunkowej AI Recovery Burner, przygotuj trzy płytki a mi się nagrało to wszystko na pięciu:)ale to wina może płyt bo napisane jest pojemność 4,7 GB a jest pewnie mniej w rzeczywistość albo coś źle zrobiłem?:)

  • U mnie wykonanie kopii wymagało poświęcenia 6 DVD (Win 7 64bit), natomiast ilość zależy od systemu, platformy oraz objętości aplikacji producenta + sterowniki więc w starszych laptopach Asus mogą być potrzebne 3 płyty, w innych modelach (nowszych) 4 i więcej.

 • Witam,
  Przy pierwszym włączeniu nowo zakupionego laptopa (Asus) wyskoczyło mi okno AI Recovery Burner i do recovera systemu. Nacisnełam START po czym zaczełam wkładać płyty do instalacji…obliczyło mi ok.6 płyt,przy czy po 5 cd przez przypadek wyłączyłam okno:/ chciałam na drugi dzień ponownie to zrobić (zajeło to ponad 1,5h dzień wcześniej) ale niestety nie mogłam w AI Recovery Burner nacisnąć już STARTU? nie wiem czemu…czy to wina tego że już zainstalowałam coś na komputerze i nie był że tak powiem całkiem „na świeżo”? zrobiłam teraz płytkę z recoverem jak w opisanym poście przez na górze ale w tym wypadku cały proces zajął mi dosłownie chwilkę i starczyła 1 płytka. Czy to czymś się różni od tego co powinnam była zrobić na tych 6 płytach?:/ czym się różni BACKUP Cd or Recoveru? :/ proszę o pomoc…
  tak samo pojawia mi się co chwile że WINDOWS Explorer przestał działać i trwa resetowanie…ale to chyba do innego postu:)
  dziekuje z góry za pomoc

  • AI Recovery Burner i kwestia tworzenia Backupu na 5-6 płytach CD a Recovery CD Windows 7 to dwie różne kwestie. Niniejszy wątek dotyczy drugiego wariantu i nie ma nic wspólnego z przenoszeniem Partycji Recovery na płytę/y CD/DVD.
   Co do resetowania Explorera, opisz swój problem na jakimś forum np. forum.hotfix.pl, być może ktoś udzieli konkretnej porady. Pozdrawiam

 • Witam.
  A nie bedzie prosciej jaakims iinnym programem np Acronis? Ja taki uzywam juz od kilku lat, posiada latwy kreator robi obraz partyci systemowej, ze wszystkimi ustawieniami, sterami itd. Kilkanascie minut zrobi kopie i przywruci kopie tez w kilkanascie minut. Warunek nie mozna zmienic rozmiaru partycji. Kopie mozna zapisac na roznych nosnikach. Chyba ze potrzebny tylko Windows to autor znakomicie wyjasnil.
  Pozdrawiam tadek03

  • Witam mam podobny problem laptop asus R500vd windows 8 64 bity. Pierwsze uruchomienie i po nim brak komunikatów AI RECOVERY nie mam tego programu i nie wiem jak się zabrać do skopiowania systemu. Proszę o pomoc

  • Na stronie supportu producenta laptopa masz dokładnie opisane jak funkcjonuje AI Recovery i w jaki sposób przygotować backup systemu. Pozdrawiam.

  • Witam dziękuję za podpowiedź ale nie mogę tego znaleźć może jakiś link byłbym wdzięczny.
   Pozdrawiam Andrzej

 • Witam po rozmowie z działem technicznym ASUSA dostałem link do ściągnięcia programu AI RECOWERY BR…
  Zainstalowałem program działa do momentu kiedy wkładam płytkę do nagrania daję nagrywaj i tu koniec
  Recovery partition does not exist. Dzwonię do kolejnego technika i tu mam taką odpowiedź windows 8 nie obsługuje tego programu, kopię systemu mogę zrobić z panelu sterowania z opcji kopii systemu i znów problem przy robieniu zrzutu na płytki nie chce mi tego zrobić tylko na pamięć przenośną lub na dysk w moim przypadku na dysk D. Ktoś ma jakiś pomysł na to. Zapytałem jeszcze o to czy jak padnie mi dysk w ramach gwarancji co będzie odpowiedź że wymienią i wgrają system na nowo i jeszcze jedno pytanko co będzie jak padnie mi dysk po gwarancji odpowiedź wymienią dysk i wgrają system ale od płatnie.
  Pozdrawiam Andrzej

 • Mam problem. Koleżanka ma strasznie zapchanego kompa i prosi mnie o zrobienie 'formata'. Okazuje się jednak, że nie ma płyty, (komputer stacjonarny, kupiony w całości od JAKIEGOŚ producenta). Po pierwszym odpaleniu automatycznie zaczął instalować się system (windows 7 / 32 bit). Tak więc myśląc logicznie powinno coś na Tym dysku być wraz z plikami instalacyjnymi.
  Pytanie więc brzmi: Jak z nich skorzystać? Jak bezpiecznie sformatować dysk. (Jest jeden podzielony na partycje C,D). Oraz… To chyba już wszystko. Mogę tylko dodać że nie został utworzony obraz systemu, tak więc stoimy na niczym.
  A! I na obudowie jest wypisany serial do Win 7, tak więc… POMOCY. Tyle rozwiązań, a żadne nie pełne!
  (Win 7 Home Premium) oryginalny!

  • Użycie kreatora recovery spowoduje przygotowanie dysku systemowego (partycji) do instalacji systemu czyli również formatowanie zostanie przeprowadzone. Po zainstalowaniu systemu należy obowiązkowo utworzyć kopię recovery na płytach. Odpowiednie oprogramowanie pozwalające na wykonanie kopii zapasowych dostarcza producent sprzętu.

 • W jaki sposób można utworzyć taki program naprawczy do visty,( tylko tyle że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o komputer) jeśli już ta awaria nastąpiła.

  • Tylko na innym działającym kompie, albowiem kreator tworzenia Windows 7 Recovery CD uruchamia się z poziomu systemu Windows.

 • Po zakupie swojego laptopa ASUS zrobiłam kopie na 3 płytach. Teraz chciałabym przywrócić system i mam pytanie. Czy mogę to zrobić z tych poprzednich płyt czy muszę od nowa to zrobić? Czy przy wyborze pierwszej opcji w recoverze stracę tylko dane na dysku c czy z dysku d też wszystko mi zniknie?

  • @Sandra, system możesz odzyskać z ukrytej partycji recovery bądź z płyt które wcześniej przygotowałaś, nie musisz ponownie wykonywać kopii zapasowej, wystarczy raz stworzyć backup na DVD (mowa o czystym systemie + zestaw aplikacji od producenta). Co do ostatniego pytania, w kreatorze odzyskiwania jest kilka opcji, jedna z nich faktycznie powoduje całkowite przywrócenie, co wiąże się z nadpisaniem danych na całym dysku. Przed przystąpieniem do odzyskiwania zapoznaj się z opcjami. Na stronie ASUSA jest instrukcja do tego, proponuję abyś wpierw zapoznała się z nią.

   ftp://193.37.238.19/Disk2/driver/Laptop-Drivers/asus/Asus%20X73SD%20Win7x64/Software/ASUS/eManual(K73SD_K73E_K73SV)/XP32_Vista32_Vista64_Win7_32_Win7_64_1.0.3/0415.pdf

   Od strony 90 masz opis kreatora recovery i pokazane poszczególne opcje.

   Jest to instrukcja dla ASUS k73, ale funkcja Recovery jest bardzo podobna na wszystkich modelach ASUSa.

   Pozdrawiam, Mariusz

 • Witam,
  (asus k50ij windows 7 home premium)
  chcę przywrócić system do ustawień fabrycznych (partycję C na której jest system).
  nie wiem czy był zapisywany (przez kogoś/automatycznie) zapis punktu przywracania po kupnie komputera.
  płytki z windowsem nie dostałam -> system był postawiony od nowości.
  jestem zielona w temacie dlatego mam kilka pytań:
  co powinnam zrobić przed przywracaniem?
  -kopię na dvd przez ai recovery burner na kilku płytach
  -zrobić Teraz punkt przywracania systemu (nie wiem czy był robiony kiedykolwiek jak już wspominałam, nie wiem czy da się to sprawdzić)
  -kopię naprawczą systemu na płycie
  -zapisać/ściągnąć sterowniki na płytę, w razie gdyby coś nie poszło
  -zrobić kopię systemu na komputerze
  proszę o odpowiedź (taką dla kogoś zielonego w temacie 😉 )
  pozdrawiam

  • Witaj, przed przywróceniem komputera do domyślnego stanu warto zrobić kopię zapasową dokumentów, sterowniki również choć w przypadku przywracania z Recovery będą one już wgrane i skonfigurowane, jedynie będą one w wersjach dostarczonych przez producenta (starszych).

 • Witaj. Zgrałem tak jak pisałeś w poradniku. Mam pytanie czy ta płyta będzie zawierał wszystkie pliki windowsa 7 oraz sterowniki ??

  • Nie, ta płyta zawiera wyłącznie środowisko WinRE i służy do odratowania systemu po awarii uniemożliwiającej jego uruchomienie.

 • aha. To jak mam zrobić recovery ?? mam laptopa Asus. Jak włączam al recovery burner to sie nie da zgrać na płyte:( nie da się w ogóle kliknąć na start

 • witam
  kupiłam w styczniu tego roku laptop Toshiba z systemem operacyjnym windows 8 chciał‚abym zrobić‡ kopię™ zapasową… na pł‚ycie i nie wiem jak, może ktoś bę™dzie tak mił‚y i mi podpowie co muszę™ zrobić ciężko jest mi coś znaleźć zupeł‚nie ciemna magia ze mnie jest. Bardzo proszę o pomoc. Z góry ś›licznie dziekuję™. Pozdrawiam

  • Z tego co pamiętam w laptopach marki Toshiba płyty recovery wykonasz przez Recovery Media Creator. Konkretów nie będę w stanie podać, ale wszelkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie producenta. Jeśli będziesz miała wątpliwości zapytaj na forum portalu hotfix.pl. W Google czy Bingu jak wpiszesz też toshiba recovery media creator uzyskasz dodatkowe informacje. Pozdrawiam!

   EDIT:
   Przykładowa instrukcja ze strony producenta lapka toshiba – http://support.toshiba.com/support/viewContentDetail?contentId=2753749

 • Acer Aspire One D260-netbook, bez napędu, brak partycji recovery, posiadam 3 pliki recover-obrazy ISO

  1.Jak odpalić system z 3 plików ISO – obraz recovery?
  2.Jak zrobić ukrytą partycje recovery z tych 3 plików ISO?

  Utworzyłam partycje 20GB, zrobiłam ją bootowalną i aktywną za pomocą Diskpart, wrzuciłam te 3 pliki ISO i Acer eRecovery odpalil, zaczął ładować pliki, ale przy pierwszym wyborze stanął i dostępna był tylko funkcja exit :(((((

  Drugi pomysł również poległ-zrobiłam botowalnego pendriva, wrzuciłam pliki ISO na pendrive, również Acer eRecovery wystartował w tym momencie doszedł dalej, bo zaczął kopiować pliki windowsa, ale dalej nie pociągnął, w kółko odpalał i dochodził do miejsca kopiowania plików. – :(((((

  Jakieś inne pomysły?

  • W swoim Acerze w BIOSie żeby przywracanie działało poprawnie musiałem włączyć opcję D2D Recovery także sprawdź wpierw ustawienia biosu. W każdym Acerze gdzie jest partycja recovery na dysku proces recovery można uruchomić poprzez klawisz funkcyjny F10, ALT GR + F10 i powinien zaskoczyć. Jeśli wystąpią problemy napisz do supportu Acera lub na ich forum (wersja en).

 • D2D Recovery ENABLED zostało włą…czone w pierwszej kolejelności na wstępnie zaznaczyłam że brak partycji recovery, więc klawisze funkcyjne nie zadziałają bo partycji nie ma delete została usunięta…. Podbijam temat i odnoszę wrażenie że jest to temat „tabu”. Supportu Acera wykona partycje recovery, bez problemu za 160zł, ale dlaczego mam płacić za Win OEM x2 skoro posiadam obraz systemu?

  • Ala to nie jest forum by podbijać temat 😉
   Napisz na forum portalu hotfix opisz dokładnie problem, co robiłaś, jakie błędy pojawiają się. Masz też do dyspozycji Google w którym znajdziesz poradniki dot. przywracania. W przypadku błędów, kreator eRecovery Acera prawie zawsze podaje kod błędu, jeśli natomiast zawiesza się na etapie kopiowania plików może to być problem z a) obrazami ISO, b) dyskiem twardym, c) inne niewymienione. Wszystko od A do Z trzeba sprawdzić a ja nie mam czasu na udzielanie porad krok po kroku dlatego napisz na forum hotfix. Jak ktoś ma Acera pomoże.

   To nie jest żaden temat tabu – może dla Acera ale nie dla użytkowników Internetu. W sieci są poradniki.

   Ps. Oni zarabiają na płytach Recovery, doskonale wiedzą że dysk zawsze może paść, zawsze user może coś zepsuć i zarabiają na tym. Dlatego szalenie istotnym elementem jest robienie kopii zapasowej przez dedykowany kreator Acer eRecovery.

 • Mam pytanie czy pod windows 8 podobnie utworzy się taką płytę??

 • Witam.
  A mnie wykonanie recovey zajęło tylko płytę CD-R
  Czy to jakiś bląd, że tylko tyle miejsca potrzebuje ?
  Właściwie to chciałem zapytać o coś innego.
  Potrzebuję tej płyty, ponieważ chcę wymienić dysk w laptopie na SSD i – jak się domyślam – będę musiał po wymianie z czegoś przywrócić system.
  Czy to jest właśnie ta płyta ?
  Czy masz gdzieś opisane, jak wymienić dysk a później przywrócić system ?
  Będę wdzięczny za odpowiedź.
  pozdro
  Dariusz

  • To jest płyta ratunkowa zawierająca wyłącznie środowisko naprawcze WinRE. Jeśli chcesz stworzyć kopię partycji Recovery z laptopa na CD, użyj dołączonego do laptopa oprogramowania producenta. W zależności od systemu pochłonie to nawet do 7-8 płyt DVD.

 • Witam
  Potrzebna mi informacja o partycjach w asus K55A laptopa dysk 500gb Seagate, wiem że jest ich 4 (Windows 7 hom) syn dysk sformatował i postawił linux , ale mu nie pasował . Wcześniej zrobiłem kopie Recovery Acronis programem. 2 ròżne kopię partycji Recovery, 1-na to oryginał fabryczny , a 2- ga to po zmianach liter i rozmiaròw partycji. Po Linux format dysku wydzieliłem Nowe partycje i postawiony Windows 7 z czystej płyty oraz przywròciłem orginalną Recovery , teraz pytanie jak ustawie recovery jako bot to czy ruszy przywracanie systemu?

  • Witam,
   nie wiem w jaki dokładnie sposób odbył się backup i przywrócenie partycji recovery więc nie mogę odpowiedzieć na Pana pytanie o powodzenie tej operacji, jednakże jeżeli został nadpisany mbr podczas wcześniejszych operacji dyskowych, to zainicjowanie kreatora recovery na etapie bootowania zakończy się niepowodzeniem.

   Ps. Ten artykuł dotyczy tworzenia płyty ratunkowej ze środowiskiem WinRE a nie obrazu recovery, który jak Pan doskonale wie tworzy się za pomocą ASUS eRecovery – to tak na marginesie.

 • Witam wszystkich. Mam pytanie chciałbym wykonać płyty recovery na starym systemie czy koniecznie to musi być świeży system tj bez plików użytkownika odrazu po zakupie bądz wyczyszczeniu???

 • Ha…. utworzyłem dysk, w trakcie system poprosił o dysk startowy windows, podałem, całość przebiegła dalej bezproblemowo, dostałem komunikat o powodzeniu całej akcji, dysk został nagrany i … system z niego nie bootuje 😛 dostaję informację, że nie jest to bootowalny dysk 🙁
  A całą procedurę chcę przeprowadzić, bo system nie chce startować jak mam podpięty dysk zewnętrzny eSata. Bez problemu startuje po odpięciu tego dysku, ale nie startuje jak jest podpięty. Absolutnie niezależnie od tego co ustawię w BIOSie. Mam wrażenie, że za każdym razem próbuje wystartować jednak z tego zewnętrznego. (nie ma go na liście dysków do bootowania)

  • W BIOS można wymusić start z określonego urządzenia/nośnika, sprawdź ten wariant.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.