Oprogramowanie

Automatyzacja tworzenia zrzutów ekranu całych stron

wykonywanie zrzutów

Ostatnio w społeczności SEO Poland na Google+ padło pytanie dotyczące programów do automatyzacji procesu wykonywania zrzutów ekranów. Darmowych narzędzi jest sporo, tylko trzeba nieco poszukać. Program który opiszę został pierwszy raz udostępniony w tym roku na zagranicznym forum SEO przez użytkownika missionashwamedh. W dalszej części wpisu w skrócie przedstawię jego możliwości i udostępnię link skąd można go pobrać za free.

Program nosi nazwę Web Capture i potrafi nie tylko robić screenshoty wybranym stronom, ale także generować pliki PDF ze zrzutami.

Web Capture

Obsługa programu jest bardzo prosta, w oknie głównym wklejamy adresy stron WWW oraz wskazujemy typ dokumentu wyjściowego PDF lub plik graficzny. Zrzuty graficzne zapisywane są w formacie PNG. Wszystkie wykonane screeny i pliki PDF znajdziemy w katalogu Webshots.

Webshots

Opcja Zoom Faktor chyba nie działa prawidłowo – przynajmniej u mnie po zwiększeniu wartości program nie wykonał żadnych zrzutów. Web Capture pracuje dość szybko, ale nie mam porównania z innymi tego typu programami, albowiem dotychczas do wykonywania zrzutów używałem skryptu iMacros.

Link bezpośredni do pobrania programu znajdziecie na fanpage, zakładka Free SEO Tools, sekcja Inne darmowe aplikacje.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

12 komentarzy

 • Pomocne, dzięki za podrzucenie. Program robi zrzuty całej strony od góry do dołu? Mógłbyś wrzucić screeny przykładowe np. swojego bloga jak wygląda opcja zooma 🙂
  Ja screeny robię screeny stron googlowską wtyczką do Chrome „Zrzut Ekranu”, która czasem lubi nawalać, ale ma opcje przechwytywania części ekranu. Nie wiem czy tak nie szybciej niż zrobić dużo screenów i później i tak pojedynczo kadrować

 • Narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu powinno być przede wszystkim zawsze pod ręką. Szczególnie jeśli tematyka blog są sprawy informatyczne. Każdy z nas dobrze wie że oprócz dobrego opisu konfiguracji dobrze jest móc zobaczyć na zrzucie ekranu o czym autor rozprawia, wówczas łatwiej dane wskazówki jest zastosować u siebie.

 • Ja jeszcze polecam ze swojej strony bardzo popularną wtyczkę „FireShot” (zarówno na Firefoxa jak i na Chrome). Robi zrzuty ekranu widocznej części strony, CAŁEJ strony oraz fragmentu. W każdej z wybranych trzech opcji istnieje dodatkowo możliwość edycji – np. zaznaczenia strzałką, dopisanie tekstu itp. 🙂

  Nie robi ono niestety „masowych” zrzutów ekranu.

 • Ciekawa wtyczka. Również mam pytanie, czy ona wykonuje zrzuty całej strony od góry do dołu?
  Zwykle korzystam po prostu z narzędzia wycinania w win7 i sprawdza się dobrze, ale przy dłuższych stronach właśnie coś takiego by się czasem przydało 🙂

 • Wszystko to przebija prosty, lekki i nie zawodny Gadwin PrintScreen. Do tego dadam Ashampoo Snap. Wszystkie te wynalazki przy tych programach których ja używam od ok 3 lat są niczym. A oba są po polsku.

  • Powyższe programy to nie automaty do robienia zrzutów. Jeśli nie można zaoszczędzić czasu na wykonywaniu zrzutu każdej strony to po co je stosować?

 • Najlepiej gdyby były jakieś przykłady zrzutów stron lub screeny programu, ale wydaje mi się, że nie jest to automat.

  • Zamiast pisać „wydaje się” przetestuj program w praktyce. Jeśli program nie pozwalałby na funkcjonalność, która jest tytułem przewodnim wątku – wpis taki w ogóle nie pojawiłby się na blogu TechFormator. Pozdrawiam!

 • Polecam wtyczkę do chroma Awesome Screenshot. W mojej pracy jest bardzo przydatna i jest zawsze pod ręką.

 • Osobiście do zrzutów ekranów używam wtyczki do chrome o nazwie Awesome Screenshot: Capture & Annotate. Naprawdę godne uwagi narzędzie, za jego pomocą można wstawiać na wybranym zrzucie kółka, strzałki, zaznaczać wybrane obszary lub wymazać cześć screen’a. Bardzo przydatne, gdy chcemy wskazać lub wyróżnić wybrany element na zrzucie ekranu. Edytowany screenshot można od razu udostępnić z poziomu przeglądarki, zapisać na dysku lub na google drive. Polecam

 • czy znacie jakies narzedzie platne/bezplatne pozwalajace robic screeny wybranych stron w konkretnych terminach ?

Kliknij tutaj aby skomentować