Systemy operacyjne

Problem z crcdisk.sys, naprawa przy użyciu chkdsk

dysk hdd

Wskutek nieprawidłowego zamknięcia systemu Windows mogą wystąpić problemy z ponownym rozruchem – ładowanie komponentów zatrzyma się na pliku crcdisk.sys uniemożliwiając uruchomienie. Jeżeli na etapie zapisywania informacji o sesji brutalnie wyłączymy komputer, musimy liczyć się z opisywaną sytuacją. W tym poradniku dowiesz się, w jaki sposób naprawić usterkę.

W zależności od rodzaju uszkodzenia naprawa może nie być prosta. Poniżej przedstawiam przykładowy scenariusz naprawy.

Problem z crcdisk.sys – naprawa systemu plików

Wpierw wykonujemy gruntowny skan narzędziem do naprawy struktury systemu plików. Tym narzędziem jest oczywiście chkdsk (Check Disk). Jeśli mamy do dyspozycji inny system z rodziny Windows, uruchamiamy sprawdzanie błędów:

  • Przechodzimy do Mój komputer i klikamy prawym przyciskiem myszy na dysku systemowym Windows 7/Vista,
  • Wybieramy Właściwości => zakładka Narzędzia => w sekcji Sprawdzanie błędów klikamy Sprawdź
  • W opcjach sprawdzania dysku zaznaczamy Automatycznie napraw błędy systemu plików oraz Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory i klikamy Rozpocznij.
  • Jeśli system Windows nie będzie mógł sprawdzić dysku, wyświetli sie odpowiedni komunikat, wybieramy opcję Zaplanuj sprawdzanie dysku.
  • Restartujemy komputer i z menu wyboru systemu wskazujemy zdrowy system.
  • Nastąpi sprawdzenie i naprawa struktury plików oraz uszkodzonych sektorów. Skanowanie może potrwać nawet kilkanaście minut.
  • Po zakończeniu uruchamiamy właściwy system, gdzie dodatkowo podczasu procedury uruchomienia wciskamy klawisz F8 i z menu (na ekranie Zaawansowane opcje rozruchu) wybieramy opcję Ostatna dobra znana konfiguracja – system wczyta się z ostatnimi dobrymi ustawieniami.

crcdisk.sys – naprawa z poziomu WinPE/WinRE

W przypadku braku możliwości uruchomienia narzędzia z poziomu innego systemu, możemy posłużyć się środowiskiem naprawczym WinPE (WinRE – Windows Recovery Environment).

Ustawiamy w BIOS bootowanie na nośnik wymienny (płytę CD/DVD lub pendrive) – w zależności od tego jakiego nośnika użyliśmy do przygotowania WinPE (tutaj możemy wykorzystać płytę instalacyjną Windows).

Po uruchomieniu, załadowaniu środowiska i przejściu do wiersza poleceń trybu naprawczego wpisujemy polecenie:

chkdsk X: /r

Gdzie X: oznacza partycję systemową, którą chcemy sprawdzić.

Powyższy opis stanowi metodę naprawy problemu, jaką zastosowałem na swoim komputerze, jednakże błąd crcdisk.sys może wynikać z wielu przyczyn. Metodę naprawy trzeba dopasować do typu uszkodzenia.

Wpierw przeprowadzamy diagnostykę problemu, dopiero później podejmujemy naprawę. W tym specyficznym przypadku, znałem przyczynę powstania błędu – brutalne wyłączenie komputera podczas procedury zamykania systemu, więc również wiedziałem co w takim przypadku należy zrobić. Jeśli natomiast nie znamy przyczyny, będziemy zmuszeni diagnozować wszystko od A do Z lub też zastosować kolejno wszystkie możliwe metody naprawy, aż do ustąpienia problemu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.