Systemy operacyjne

Problem z crcdisk.sys, naprawa przy użyciu chkdsk

dysk hdd

Wskutek nieprawidłowego zamknięcia systemu Windows mogą wystąpić problemy z ponownym rozruchem – ładowanie komponentów zatrzyma się na pliku crcdisk.sys uniemożliwiając uruchomienie. Jeżeli na etapie zapisywania informacji o sesji brutalnie wyłączymy komputer, musimy liczyć się z opisywaną sytuacją. W tym poradniku dowiesz się, w jaki sposób naprawić usterkę.

W zależności od rodzaju uszkodzenia naprawa może nie być prosta. Poniżej przedstawiam przykładowy scenariusz naprawy.

Problem z crcdisk.sys – naprawa systemu plików

Wpierw wykonujemy gruntowny skan narzędziem do naprawy struktury systemu plików. Tym narzędziem jest oczywiście chkdsk (Check Disk). Jeśli mamy do dyspozycji inny system z rodziny Windows, uruchamiamy sprawdzanie błędów:

 • Przechodzimy do Mój komputer i klikamy prawym przyciskiem myszy na dysku systemowym Windows 7/Vista,
 • Wybieramy Właściwości => zakładka Narzędzia => w sekcji Sprawdzanie błędów klikamy Sprawdź
 • W opcjach sprawdzania dysku zaznaczamy Automatycznie napraw błędy systemu plików oraz Skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory i klikamy Rozpocznij.
 • Jeśli system Windows nie będzie mógł sprawdzić dysku, wyświetli sie odpowiedni komunikat, wybieramy opcję Zaplanuj sprawdzanie dysku.
 • Restartujemy komputer i z menu wyboru systemu wskazujemy zdrowy system.
 • Nastąpi sprawdzenie i naprawa struktury plików oraz uszkodzonych sektorów. Skanowanie może potrwać nawet kilkanaście minut.
 • Po zakończeniu uruchamiamy właściwy system, gdzie dodatkowo podczasu procedury uruchomienia wciskamy klawisz F8 i z menu (na ekranie Zaawansowane opcje rozruchu) wybieramy opcję Ostatna dobra znana konfiguracja – system wczyta się z ostatnimi dobrymi ustawieniami.

crcdisk.sys – naprawa z poziomu WinPE/WinRE

W przypadku braku możliwości uruchomienia narzędzia z poziomu innego systemu, możemy posłużyć się środowiskiem naprawczym WinPE (WinRE – Windows Recovery Environment).

Ustawiamy w BIOS bootowanie na nośnik wymienny (płytę CD/DVD lub pendrive) – w zależności od tego jakiego nośnika użyliśmy do przygotowania WinPE (tutaj możemy wykorzystać płytę instalacyjną Windows).

Po uruchomieniu, załadowaniu środowiska i przejściu do wiersza poleceń trybu naprawczego wpisujemy polecenie:

chkdsk X: /r

Gdzie X: oznacza partycję systemową, którą chcemy sprawdzić.

Powyższy opis stanowi metodę naprawy problemu, jaką zastosowałem na swoim komputerze, jednakże błąd crcdisk.sys może wynikać z wielu przyczyn. Metodę naprawy trzeba dopasować do typu uszkodzenia.

Wpierw przeprowadzamy diagnostykę problemu, dopiero później podejmujemy naprawę. W tym specyficznym przypadku, znałem przyczynę powstania błędu – brutalne wyłączenie komputera podczas procedury zamykania systemu, więc również wiedziałem co w takim przypadku należy zrobić. Jeśli natomiast nie znamy przyczyny, będziemy zmuszeni diagnozować wszystko od A do Z lub też zastosować kolejno wszystkie możliwe metody naprawy, aż do ustąpienia problemu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

16 komentarzy

 • Zrobiłem jak w artykule. Laptop (hp550) nadal nie działa a w folderze drivers nie ma pliku crcdisk.sys.

  • W jaki sposób sprawdzałeś? Sprawdź jeszcze raz lokalizację C:\Windows\System32\drivers plik crcdisk.sys musi tam być.

   Jeśli brakuje pliku można:

   1) Użyć kontrolera plików systemowych w celu naprawy systemu, polecenie w konsoli sfc /scannow.

   2) Przywrócić crcdisk.sys ręcznie kopiując plik do podanej lokalizacji. Plik można zdobyć na różne sposoby, najłatwiej pobrać z Internetu ale musi być on zgodny z Twoją architekturą oraz wersją zainstalowanego SP. Najpewniejszym źródłem plików systemowych jest dodatek Service Pack, który można rozpakować i wyodrębnić z niego odpowiedni plik.

   3) Pliki systemowe mogą zostać usunięte także wskutek działania programów zewnętrznych – najczęściej narzędzi do usuwania złośliwego oprogramowania. Przy takim scenariuszu wskazane jest stworzenie bootowalnej płyty z Kaspersky Rescue Disk i przeskanowanie systemu. Obraz ISO do pobrania ze strony producenta.

  • Rzeczywiście jest. Czasem znika razem z kilkoma innymi a po chwili sprawdzam i jest. Może cały czas tam jest a może dysk ma jakieś błędy. Tak czy inaczej powód uszkodzenia jest bardzo podobny do opisanego (twarde wyłączenie kiedy zapisywał karty w internet explorerze) a chkdsk nie pomógł jednak. Skanowałem jeszcze dwukrotnie ale nie wykrywa już błędów, naprawił przy pierwszym uruchomieniu. Każda sytuacja jest inna.

  • Zatem warto przeanalizować SMART dysku. Dzisiaj na blogu opublikuje poradnik na ten temat.

  • Rozwiązałem swój problem poprzez płytę z Vistą. Błąd crcdisk.sys nie musi oznaczać trwałego fizycznego uszkodzenia dysku. Czasem pomoże metoda opisana powyżej a czasem odzyskiwanie systemu. Przed próbą naprawy należy sprawdzić czy dane nie zostały uszkodzone i próbować ocalić pliki. W moim przypadku wiedziałem że dysk był sprawny przed awarią i że dane nie zostały uszkodzone. Płyta z Vistą naprawiła system, nie straciłem danych a komputer uruchamia się bez problemu. Dzieki.

  • Miło że poradnik się przydał. Mam tą świadomość, że artykuł opisuje jeden z wariantów – ten mniej pesymistyczny. Są sytuacje, gdzie błąd ten powodowany jest przez uszkodzenie dysku, w takich sytuacjach konieczne jest sprawdzenie smart dysku i na podstawie odczytu stwierdzenie, czy powyższa metoda zadziała.

 • Dobry artykuł, choć rzeczywiście nie opisuje wszystkich przypadków.
  Polecam użycie płytki HirenCD, z której można uruchomić Windows XP w wersji livecd.

  • powiem tak. mam w tym momencie system Vista, który się posypał i zatrzymuje ładowanie plików właśnie na crcdisk.sys. U mnie jest to o tyle ciężka sprawa, że:
   1. nie mogę załadować Mini Windows XP z płytki Hiren’s
   2. nie mogę naprawić systemu Vista (nawet startując z płytki z systemem ponieważ ładowanie stoi i komp wisi.
   tak więc podpiąłem dysk do drugiego kompa i dawaj!! 😀

 • hej mam problem z vista przy uruchamianiu i ladowaniu systemy nic sie niedzieje nie chce isc sdalej. laduje i laduje i nic nie idzie . po wlaczeniue trybu awaryjnego zatrzymuje mi sie ladowanie na crcdisk.sys i dalej nie idzie. co mam robic pomoze ktos????

  • To niekoniecznie świadczy o uszkodzeniu dysku ale w tej sytuacji trzeba wpierw sprawdzić SMART dysku. Po więcej porad zapraszam na forum.hotfix.pl, znajdziesz tam dział, w którym sprawdzamy dane diagnostyczne dysku tj. informacje SMART.

  • U mnie poszła chyba grafika, sterowniki się *******, bo dyski już podmienilam i to samo przy każdym jest. Najpierw wisiał a potem pomału każdy sterownik i zaczął się resetować ekran. A wyskakuje mi też brak bootmgr ?

 • co to jest ten smart i jak mam go znalesc??? w biosie czy gdzie bo nie mam pojecia probowalem kilku rzeczy i nic tak jak pisalem w awaryj ym zatrzymuje mi sie na crcdisk.sys i koniec

 • mariusz kolacz na tych linkach co napisales nic nie jest w stanie mi pomoc. u mnie jest taki problem Mam problem z Vistą. Nie odpala się ani normalnie ani awaryjnie. Co gorsze nie mogę też uruchomić przywracania systemu. Stoi na Microsoft Corporation. i nic dalej nie moge zrobic. mozesz mi napisac jak mam odpalic kompa . najbardziej zalezy mi na danych na dysku. jakos w biosie moge cos zrobic albo cos innego. potrzebuje instrukcji krok po kroku. prosba

  • To widocznie za szybko przeczytałeś artykuł bo MHDD jest idealnym narzędziem do odczytania smartu. Obecnie mam mało czasu bo mam na głowie jeden projekt programistyczny, który chcę w ten weekend skończyć, więc proponuję abyś napisał na forum.hotfix.pl i zasięgnął tam porady. Na blogu w komentarzach do odwołania nie udzielam porad i tak już zdobyłem się na odpisanie i udzielenie wskazówki a reszta należy do Ciebie. Pozdrawiam i powodzenia!

 • Witam jeżeli temat jeszcze w miarę aktualny to mam pytanie…problem polega na tym że laptop (dell inspiron 1525) w ogóle nie chce załadować WinRe ani przez płytę,ani z pendriva. W sensie pierwszy proces ładowania (ten biały pasek) i ładowanie “windowsa” jest ok,ale jak ma już się uruchomić to główne z naprawą to mam tylko kursor i czarne tło. Jest to windows vista

Kliknij tutaj aby skomentować