cd rescue disk
Internet i bezpieczeństwo

Bootowalny pendrive z Kaspersky Rescue Disk

W dzisiejszych czasach nie trudno o zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Przeglądając strony, odczytując wiadomości e-mail, pobierając i instalując oprogramowanie z nieznanych źródeł, praktycznie na każdym kroku ryzykujemy, narażając swój system i dane na atak wirusa. Gdy dojdzie do zarażenia szukamy porady specjalisty IT lub na własną rękę staramy się usunąć szkodnika, korzystając z różnego typu narzędzi.

W tych trudnych chwilach z pomocą przychodzi producent znanego programu antywirusowego Kaspersky. Wielu użytkowników nie wie, iż udostępnia on za darmo w pełni funkcjonalną wersję programu uruchamianą wprost z nośnika CD/DVD lub bootowalnego pendrive, mowa oczywiście o Kaspersky Rescue Disk.

Kaspersky Rescue CD to samodzielne środowisko diagnostyczno-naprawcze, w przypadku poważnej infekcji uniemożliwiającej uruchomienie systemu Windows, pozwoli usunąć szkodniki i odzyskać dostęp do danych. Rzecz jasna trudno mówić o 100% skuteczności, albowiem w przypadku bardzo ciężkiej infekcji odzyskanie systemu będzie graniczyło z cudem. Pomijamy sytuacje ekstremalne! Oby omijały nas szerokim łukiem. W większości przypadków Kaspersky Rescue Disk stanie na wysokości zadania.

Jak stworzyć bootowalny pendrive z Kaspersky Rescue Disk

Do nagrania obrazu ISO wykorzystamy dedykowaną aplikację o nazwie Kaspersky USB Rescue Disk Maker (Pobierz). Program w kilka minut pozwoli na utworzenie w pełni funkcjonalnego bootowalnego nośnika z Kaspersky Rescue Disk.

Podłączamy pendrive i uruchamiamy aplikację. Klikamy Browse i wskazujemy lokalizację pliku obrazu kav_rescue_10.iso, po czym klikamy START. Rozpocznie się proces rozpakowywania ISO na wskazany nośnik USB.

Kaspersky USB Rescue Disk Maker

Cała procedura kopiowania trwa bardzo krótko. Pomyślne utworzenie pendrive oznajmi komunikat Kaspersky USB Rescue Disk has been successfully created.

Przed użyciem można przetestować pendrive wykorzystując QEMU, VirtualBox lub jakiekolwiek inne środowisko do wirtualizacji.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

5 komentarzy

 • Program ok ale … ciągle są zagwozdki z jego instalacją na multibotowalnym usb z grub4dos. Jak ktoś działa na syslinux to ok. Z CD startuje bezproblemowo.

 • W sytuacji krytycznej warto mieć do dyspozycji narzędzie, które umożliwi uratowanie, odzyskanie lub po prostu naprawienie danych z komputera. Ekstremalne sytuacje z BSOD (Blue Screen of Dead) nie należą do rzadkich, dlatego posiadając Pendrive Awaryjny (Rescue Disk) możemy uniknąć sytuacji powyższych. Kaspersky wychodzi z ciekawą alternatywą, jednak nie jest jedyny i ostatni 😉 Ostatnio przeglądając z ciekawości nowe wydanie PC World’a natrafiłem na temat płyty w którym przedstawiono praktyczne rozwiązania w takich sytuacjach z podaniem wielu aplikacji w tym – > AVG Rescue CD, BitDefender Rescue CD, System Rescue, Trinity Rescue oraz wiele, wiele innych. Alternatywne rozwiązania problemów stale rozwijają się przynosząc nam ulgę w sytuacjach kryzysowych. Czy warto w takim razie zapobiegać zamiast leczyć? 😉 Czasy się zmieniają, najwyraźniej niektóre przysłowia, również muszą zostać upgrade’owane.

 • Osobiście polecam cały system operacyjny zamontowany na pamięci usb. Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni do jednego narzędzia antywirusowego. Możemy zainstalować sobie dowolny wybór narzędzi…aż w końcu jedno nam pomoże 🙂 Zgadzam się z tym testem na virtualbox’ie chociaż uruchomienie virtualboxa może być skomplikowane dla osób początkujących.

 • Macie może namiary na pliki ISO z kilkoma antywirusami? Szukam czegoś do kompleksowego sprawdzania już zainfekowanych komputerów.

  • AVG Rescue CD
   Avira Rescue System
   Bitdefender Rescue CD
   Comodo Rescue Disk
   Dr.Web LiveDisk
   F-Secure Rescue CD
   Panda Cloud Cleaner Rescue ISO
   PC Tools Alternate Operating System Scanner
   Sophos Bootable Anti-Virus
   Trend Micro Rescue Disk
   VBA32 Rescue
   Zillya! LiveCD

   Jeszcze są dedykowane, do usuwania konkretnych typów infekcji.

   Możesz również odpalić antywirusa w systemach Rescue System np. WinRE, ReactOS. Są gotowe płyty ratunkowe. Poszukaj znajdziesz tego sporo.

Kliknij tutaj aby skomentować