ustawienia

Jak sprawdzić jakie kodeki i filtry mamy zainstalowane?

Użytkownicy, którzy chcieliby obejrzeć film, odtworzyć muzykę lub inną zawartość multimedialną muszą wyposażyć swój system w odpowiednie kodeki. Kiedy już tego dokonają, może zaistnieć potrzeba sporządzenia listy zainstalowanych kodeków. Niestety możliwości systemowe są ograniczone, dlatego w celu przeprowadzenia niniejszego zadania, należy posłużyć się specjalistycznymi narzędziami. W tym poradniku dowiesz się, w jaki sposób stworzyć listę zainstalowanych kodeków, przy udziale darmowego narzędzia diagnostycznego Codec Tweak Tool.

Codec Tweak Tool jest częścią zestawu K-Lite Codec Pack, jednego z najpopularniejszych pakietów kodeków na platformę Windows. Jest również dostępny w formie samodzielnego narzędzia, co pozwala na uruchomienie procedury diagnostyczno-naprawczej w każdej sytuacji, bez względu na markę zainstalowanych kodeków. Według informacji producenta, program współpracuje z wszystkimi nowszymi wersjami Windows, zarówno 32, jak i 64-bitowymi (Windows 2000/XP/2003/Vista/7).

Sporządzenie listy zainstalowanych kodeków

Uruchamiamy narzędzie, z menu Start wybieramy K-Lite Codec Pack, następnie Codec Tweak Tool => Generate log with system information.

Codecs K-Lite Log

Wpierw konfigurujemy, jakie informacje powinien zawierać log. Do dyspozycji mamy cztery ustawienia (Log contents):

 • General system information - log będzie zawierał podstawowe informacje o systemie.
 • A list of all installed 32/64-bit DirectShow filters - sporządza listę wszystkich zainstalowanych filtrów DirectShow.
 • A list of all installed 32/64-bit ACM/VFW codecs - tworzy listę kodeków ACM/VFW.
 • A list of all installed 32/64-bit DirectX Media Object - buduje listę wszystkich elementów przynależnych do bibliotek DirectX.

W drugiej sekcji Log options, możemy skonfigurować następujące opcje:

 • Verbose (include additional information) - rozszerzenie zawartości logu o dodatkowe informacje.
 • Exclude codecs and filters that belong to Windows, WMP, and DirectX - z logu zostaną wykluczone informacje o kodekach i filtrach przynależnych do aplikacji Windows Media Player, środowiska DirectX oraz systemu Windows (kodeki domyślnie instalowane).
 • Exclude codecs and filters that belong to the K-Lite Codecs Pack - lista zostanie uszczuplona o informacje na temat kodeków i filtrów instalowanych wraz z pakietem K-Lite Codecs Pack.
 • Exclude filters when their merit equals MERIT_DO_NOT_USE - wyklucza filtry określone w zmiennej MERIT_DO_NOT_USE.
 • Exclude all codecs and filters that are recognized by this tool - wyklucza wszystkie rozpoznane filtry i kodeki.

Dobieramy odpowiednie dla siebie opcje (w przykładzie pozostawiamy ustawienia zaproponowanie przez Codec Tweak Tool) i klikamy Generate.

Na pulpicie powstanie plik o nazwie klcp_codec_log.txt, którego zawartość automatycznie zostanie otworzona w domyślnym edytorze tekstu (przykładowy log).

Mariusz Kołacz Codec Tweak Tool, K-Lite, kodeki, lista

Skomentuj wpis - Komentarzy (4)

 1. Rob pisze:

  Osobiście już dawno zrezygnowałem z instalowania i szukania kodeków. Wszystkie problemy z kodekami rozwiązuje darmowy odtwarzacz KMplayer, który potrzebne kodeki zawiera w sobie. Odtwarza niezliczoną ilość formatów. Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów.

 2. Mariusz Kołacz pisze:

  Witaj, dobrze wiedzieć, choć czasem takie rozwiązanie nie sprawdza się. O ile dobrze pamiętam także VLC posiada natywne kodeki i pod tym względem jest całkowicie niezależny.

 3. Oprogramowanie pisze:

  Też używam tego programu i jestem z niego bardzo zadowolony .

 4. Anonimowy ;-) pisze:

  Archeologia.. ;-) Ale VLC nie jest lekarstwem na całe zło. Jest dobry, jak dawniej pencylina czy upuszczanie krwi..Dodatkowo Dziobas Player jest ok i czasem GOM. Ale bez rewelacji ten ostatni. K-Lite przereklamowane podobnie jak ffdshow.. Czasem trzeba doszukać rodzynka :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *