Użytkownicy, którzy chcieliby obejrzeć film, odtworzyć muzykę lub inną zawartość multimedialną muszą wyposażyć swój system w odpowiednie kodeki. Kiedy już tego dokonają, może zaistnieć potrzeba sporządzenia listy zainstalowanych kodeków. Niestety możliwości systemowe są ograniczone, dlatego w celu przeprowadzenia niniejszego zadania, należy posłużyć się specjalistycznymi narzędziami. W tym poradniku dowiesz się, w jaki sposób stworzyć listę zainstalowanych kodeków, przy udziale darmowego narzędzia diagnostycznego Codec Tweak Tool.
Codec Tweak Tool jest częścią zestawu K-Lite Codec Pack, jednego z najpopularniejszych pakietów kodeków na platformę Windows. Jest również dostępny w formie samodzielnego narzędzia, co pozwala na uruchomienie procedury diagnostyczno-naprawczej w każdej sytuacji, bez względu na markę zainstalowanych kodeków. Według informacji producenta, program współpracuje z wszystkimi nowszymi wersjami Windows, zarówno 32, jak i 64-bitowymi (Windows 2000/XP/2003/Vista/7).
Sporządzenie listy zainstalowanych kodeków
Uruchamiamy narzędzie, z menu Start wybieramy K-Lite Codec Pack, następnie Codec Tweak Tool => Generate log with system information.
Wpierw konfigurujemy, jakie informacje powinien zawierać log. Do dyspozycji mamy cztery ustawienia (Log contents):
- General system information – log będzie zawierał podstawowe informacje o systemie.
- A list of all installed 32/64-bit DirectShow filters – sporządza listę wszystkich zainstalowanych filtrów DirectShow.
- A list of all installed 32/64-bit ACM/VFW codecs – tworzy listę kodeków ACM/VFW.
- A list of all installed 32/64-bit DirectX Media Object – buduje listę wszystkich elementów przynależnych do bibliotek DirectX.
W drugiej sekcji Log options, możemy skonfigurować następujące opcje:
- Verbose (include additional information) – rozszerzenie zawartości logu o dodatkowe informacje.
- Exclude codecs and filters that belong to Windows, WMP, and DirectX – z logu zostaną wykluczone informacje o kodekach i filtrach przynależnych do aplikacji Windows Media Player, środowiska DirectX oraz systemu Windows (kodeki domyślnie instalowane).
- Exclude codecs and filters that belong to the K-Lite Codecs Pack – lista zostanie uszczuplona o informacje na temat kodeków i filtrów instalowanych wraz z pakietem K-Lite Codecs Pack.
- Exclude filters when their merit equals MERIT_DO_NOT_USE – wyklucza filtry określone w zmiennej MERIT_DO_NOT_USE.
- Exclude all codecs and filters that are recognized by this tool – wyklucza wszystkie rozpoznane filtry i kodeki.
Dobieramy odpowiednie dla siebie opcje (w przykładzie pozostawiamy ustawienia zaproponowanie przez Codec Tweak Tool) i klikamy Generate.
Na pulpicie powstanie plik o nazwie klcp_codec_log.txt, którego zawartość automatycznie zostanie otworzona w domyślnym edytorze tekstu (przykładowy log).
Osobiście już dawno zrezygnowałem z instalowania i szukania kodeków. Wszystkie problemy z kodekami rozwiązuje darmowy odtwarzacz KMplayer, który potrzebne kodeki zawiera w sobie. Odtwarza niezliczoną ilość formatów. Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów.
Witaj, dobrze wiedzieć, choć czasem takie rozwiązanie nie sprawdza się. O ile dobrze pamiętam także VLC posiada natywne kodeki i pod tym względem jest całkowicie niezależny.
Też używam tego programu i jestem z niego bardzo zadowolony .
Archeologia.. 😉 Ale VLC nie jest lekarstwem na całe zło. Jest dobry, jak dawniej pencylina czy upuszczanie krwi..Dodatkowo Dziobas Player jest ok i czasem GOM. Ale bez rewelacji ten ostatni. K-Lite przereklamowane podobnie jak ffdshow.. Czasem trzeba doszukać rodzynka 🙂