Od kilkudziesięciu godzin użytkownicy Windows mogą zaktualizować system do najnowszej dostępnej wersji – Windows 10. Microsoft umożliwił dwa sposoby aktualizacji – za pośrednictwem Windows Update lub poprzez czystą instalację z nośnika instalacyjnego. Zachodzi pytanie w jaki sposób stworzyć (zdobyć) plik ISO z systemem Windows 10? W tym krótkim poradniku zaprezentuję jakie kroki musisz wykonać, aby stworzyć plik ISO z Windows 10. Jest to pierwsza część poradnika, która przeprowadzi Cię przez cały proces – od stworzenia ISO, poprzez stworzenie bootowalnego nośnika, aż po samą instalację i optymalizację systemu.
Jak stworzyć obraz ISO z Windows 10
Aby stworzyć plik ISO z systemem Windows 10 należy pobrać narzędzie Microsoft Media Creation Tool.
Po uruchomieniu Media Creation Tool będą dostępne dwie opcje:
- Uaktualnij ten komputer teraz
- Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera
Po wybraniu pierwszej opcji wykonasz standardową aktualizację systemu, gdzie do dyspozycji będziesz miał 3 opcje mianowicie:
- Zachowaj pliki osobiste i aplikacje – Będzie można zarządzać ustawieniami systemu Windows.
- Zachowaj tylko pliki osobiste – Ustawienia i aplikacje zostaną usunięte, ale pliki zostaną zachowane.
- Nic – Wszystko zostanie usunięte, łącznie z plikami, aplikacjami i ustawieniami.
Druga opcja to pobranie na dysk obrazu ISO, który będzie można nagrać na płytę DVD lub stworzyć z niego bootowalny pendrive. Jako że system chcemy zainstalować „na czysto” na tym samym komputerze, aczkolwiek na nowym dysku (lub starym ale wyzerowanym) wybierzemy opcje numer 2. Po kliknięciu Dalej zostaniemy poproszeni o wybranie wersji językowej, wersji systemu oraz architektury.
Możemy wybrać oba warianty lub tylko x64 bądź x84 co będzie skutkowało mniejszym rozmiarem pliku ISO. Jeśli mamy kilka urządzeń do zaktualizowania o odmiennych architekturach lepiej wybrać obydwie wersje.
Po kliknięciu Dalej w następnym kroku wybierzemy nośnik do użycia. Możemy od razu powiedzieć, że chcemy zainstalować system na bootowalnym pendrive, jednak ta opcja jest mało elastyczna dlatego wybiorę plik ISO, z którego manualnie przygotujemy później instalacyjny nośnik z Windows 10 na pokładzie.
Po wskazaniu lokalizacji zapisu dla pliku Windows10.iso rozpocznie się pobieranie pliku. W zależności od szybkości naszego łącza pobieranie może potrwać od kilku do kilkunastu godzin.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jedną rzecz, mianowicie po wskazaniu docelowego miejsca zapisu pliku obrazu ISO Windows i tak będzie potrzebował miejsca tymczasowego na pobierane pliki. Dane zapisywane są w ukrytym katalogu na dysku C – $Windows.~WS.
W związku z powyższym na partycji C musisz mieć wystarczającą ilość wolnego miejsca, jeśli jest na przysłowiowy „styk”, kreator pobierania może poinformować Cię o błędzie i przerwać pobieranie.
Druga ważna dla Ciebie kwestia – podczas pobierania pliku ISO nie wykonuj żadnych innych czynności, nie przeglądaj Internetu, nie oglądaj filmów na Youtube, pobieranie najlepiej zostaw na noc. Dlaczego? Jeśli będziesz jednocześnie pobierał system i intensywnie korzystał z sieci, pliki wprawdzie pobiorą się, aczkolwiek może wystąpić błąd na etapie sprawdzania i tworzenia pliku obrazu, co zmusi Cię do ponownego uruchomienia kreatora i pobrania plików, albowiem w przypadku błędu narzędzie usuwa z dysku dotychczas pobrane dane.
Standardowo po zakończeniu pobierania zobaczysz następujące komunikaty/ekrany:
Weryfikowanie pobranych danych
Tworzenie nośnika systemu Windows 10
Jeżeli wystąpi błąd…
W przypadku powodzenia operacji…
W drugiej części poradnika, która zostanie niebawem opublikowana dowiesz się, w jaki sposób nagrać ISO z Windows 10 na dysk DVD lub stworzyć z pliku ISO bootowalny pendrive, który posłuży do instalacji systemu.
„Od kilkudziesięciu godzin użytkownicy Windows mogą zaktualizować system do najnowszej dostępnej wersji ” – przyzna, że gdy zobaczyłem ten wpis, to od razu sprawdziłem co z moją aktualizacją. Niestety aktualizacja jest na razie tylko dla „wybrańców”. U mnie widnieje informacja o tym, że mój komputer jest prawie gotowy na windows 10.
Taki ze mnie wybraniec, że na jednym z kompów zarezerwowałem dzień wcześniej, a następnego dnia już zainstalowałem, no bez przesady da się 🙂
Dobra robota Mariusz. Wielu z nas przeczekało spokojnie „ósemkę” wierząc że ta „co druga wersja windowsa” zdobędzie uznanie wśród użytkowników. Nadszedl czas na sprawdzenie. A zaczyna się on od instalacji systemu. Dajemy ci plusa za tak szybką i zrozumiałą nawet dla tych „mniej doświadczonych” instrukcję przejścia na dziesiątkę.
Projekt IQ-@rius
Można powiedzieć nareszcie praca na Windows 8.1 to masakra, z doświadczenia co druga oferta systemu Microsoft jest trafiona Win 7 – The Best , może teraz Win 10 🙂 instaluje i zdam relacje
U mnie cały czas info, że kopia Windowsa jest zarezerwowana i dostanę powiadomienie, jak będzie można pobrać i zainstalować…
Do instalacji potrzebny jest klucz. Wartoby było wspomnieć w kolejnym artykule jak go wydobyć, dla użytkowników którzy legalną kopię otrzymali dzięki uczestnictwu w programie. Oczywiście tyczy się to tych, którzy chcą zainstalować Windows 10 na czysto.
@Krystian, do instalacji nie jest potrzebny żaden klucz produktu, klikasz Skip (Pomiń) i przechodzisz do kolejnego kroku, z kolei po zainstalowaniu już na etapie konfiguracji klikasz Zrób to później i bez wprowadzania klucza możesz cieszyć się Windowsem 10 🙂
Czy można to zrobić w trybie awaryjnym z obsługą sieci ?