Oprogramowanie

Montowanie obrazów, tworzenie ramdysku w OSFMount

układ pamięci ram

W poprzednich artykułach poruszyliśmy kwestię tworzenia obrazów partycji. Obrazy występują pod postacią pliku stanowiącego dokładną kopię nośnika danych – płyty CD\DVD, dysku twardego/partycji, pendrive lub karty pamięci. Formaty zapisu to głównie ISO, NRG, MDS, CCD, IMG. W zależności od potrzeb, każdy z tych obrazów można przenieść do wirtualnego środowiska uruchomieniowego, które zapewni dostęp do danych bez konieczności wypalania obrazu na płycie lub wgrywania go na partycję/dysk twardy. W tym poradniku opiszę świetny darmowy program, który nie tylko potrafi montować obrazy, lecz także tworzyć tzw. ramdyski. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do lektury.

PassMark OSFMount – opis programu

OSFMount jest to darmowe narzędzie przeznaczone na platformę Windows, które służy do montowania obrazów dysków (IMG, DD, ISO, BIN, 000, 001, NRG, SDI, AFF, AFD, AFM, VMDK). Zamontowane obrazy widoczne są w oknie Mój komputer pod wskazaną literą dysku. Domyślnie wszelkie obrazy montowane są jako tylko do odczytu, zatem nie następuje ingerencja w oryginalny plik obrazu. Dodatkową funkcją programu jest możliwość tworzenia wirtualnych dysków twardych tzw. ramdysków, gdzie plik obrazu umieszczany jest w pamięci operacyjnej komputera, przez co dostęp do obrazu jest o wiele szybszy, niż w przypadku standardowej metody. Ma to szczególne znaczenie przy aplikacjach (grach), które wymagają jak najkrótszego czasu dostępu do danych.

PassMark OSFMount świetnie radzi sobie z obrazami płyt CD/DVD (formaty ISO, NRG etc.), a jego przewagą nad konkurencją jest możliwość ulokowania tego typu obrazów w pamięci RAM. Program wspiera Windows Server 2008/2003/2000 oraz Windows 7/Vista/XP, zarówno wersje 32 jak i 64-bitowe. Aby zamontować obraz użytkownik musi posiadać uprawnienia administracyjne.

Trzeba tutaj jeszcze wspomnieć, że narzędzie OSFMount zostało stworzone głównie z myślą o odzyskiwaniu danych z uszkodzonych nośników. W jednym z poprzednich artykułów opisywałem, w jaki sposób stworzyć obraz pendrive w TestDisk. Tego typu obraz stanowi wierne odwzorowanie danych zawartych na nośniku, stąd też może posłużyć do celów diagnostycznych i/lub odzyskiwania danych.

Instrukcja PassMark OSFMount

Aplikacja przywita nas ekranem Mounted virtual disks. Okno główne zawiera wykaz woluminów z zamontowanymi obrazami. Aktualnie nie posiadamy zamontowanych obrazów, zatem lista jest pusta.

PassMark Software OSFMount - interfejs programu

Montowanie obrazu rozpoczynamy od kliknięcia Mount new lub z menu File wybieramy Mount new virtual disk.

Montowanie obrazów

Okno OSFMount – Mount drive zawiera kilkadziesiąt opcji. Poniżej przedstawiam znaczenie poszczególnych elementów:

 • Source – źródło obrazu. Mamy do wyboru trzy opcje:
  • [1] Image file – plik obrazu o rozszerzeniu IMG, DD, ISO, BIN, 000, 001, NRG, SDI, AFF, AFD, AFM, VMDK.
  • [2] Image file in RAM – na potrzeby obrazu tworzy w pamięci RAM wirtualny dysk tzw. ramdysk. Jeśli posiadamy odpowiednią ilość pamięci, przeniesienie pliku do niej przyśpieszy operacje wykonywane na obrazie.
  • [3] Empty RAM drive – tworzy w pamięci operacyjnej wirtualny dysk twardy, który może posłużyć do przechowywania danych.
 • [4] Image file (Image filepath) – wskazujemy lokalizację pliku obrazu.
 • [5] Image file offset – adresowanie komórek pamięci, można zdefiniować w której części RAM umieścić obraz.
 • [6] Size of drive – ustalamy rozmiar ramdysku.
 • Mount options – opcje montowania, gdzie:
  • [7] Drive letter – wybór litery dysku. Obraz będzie widoczny w oknie Mój komputer pod wskazaną literą dysku.
  • [8] Drive type – wybór typu dysku, Auto (Automatyczny), HDD (Dysk twardy), CD/DVD ROM (Napęd optyczny), Floppy (Dyskietki i inne typy nośników wymiennych).
 • [9] Read-only drive – aktywacja opcji spowoduje, że dysk będzie tylko do odczytu.
 • [10] Mount as removable media – montuje wskazany obraz i ustawia jego typ na dysk wymienny.

Montowanie obrazów IMG, DD, VMDK, ISO i innych

Montowanie obrazów w OSFMount odbywa się w następujący sposób:

 • Source: Image file lub Image file in RAM (ostatnią opcję wybieramy tylko wtedy, gdy dysponujemy odpowiednią ilością pamięci operacyjnej).
 • Image file: Image filepatch – wskazujemy położenie pliku obrazu.
 • Image file offset: pozostawiamy domyślne ustawienie (0 Bytes).
 • Size of drive: pozostawiamy domyślne ustawienia (pole automatycznie przyjmuje wartość równą rozmiarowi pliku obrazu).
 • Mount options: dowolna litera dysku z podanego zakresu.
 • Drive type: możemy ustawić dowolny typ dysku, jednakże najlepiej wskazać opcję Auto. W przypadku montowania obrazów płyt CD/DVD należy wybrać z listy rozwijanej trzecią opcję (CD/DVD-ROM).
 • Read-only drive – jeśli wybierzemy tę opcję, wirtualny dysk będzie pracował w trybie do odczytu i zapisu. UWAGA! Montując obrazy płyt CD/DVD należy pozostawić domyślne ustawienie (zaznaczone pole wyboru).
 • Mount as removable media – ostatnią opcję pomijamy.

Zdefiniowaliśmy wszystkie parametry, finalizujemy operację, klikamy OK [11].

Tworzenie ramdysku

Utworzenie wirtualnego dysku twardego jest bardzo proste. Na ekranie Mount drive wskazujemy kolejno:

 • Source: Empty RAM drive
 • Size of drive: dowolny rozmiar, wyrażony w Bajtach, Blokach, KB, MB bądź GB.
 • Mount options: dowolna litera dysku z podanego zakresu.
 • Drive type: Auto lub HDD.
 • Read-only drive – zazwyczaj będziemy chcieli, aby ramdysk był zapisywalny, dlatego upewnijmy się, że pole w tym punkcie jest odznaczone.

Po zdefiniowaniu wszystkich niezbędnych zmiennych klikamy OK. Ramdysk będzie widoczny w oknie Mój komputer pod wskazaną literą.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

4 komentarze

 • Bardzo mnie zainteresował Twój wpis. Używam Windows 7 64bit i chciałbym do RAMdysku przenieść plik wymiany. Ze zgromadzonych informacji wiem, że oprogramowanie takiego RAMdysku musi się ładować na bardzo wczesnym etapie bootowania Windows. Czy mógłbyś napisać coś na ten temat ? Może to być oprogramowanie płatne.

  • Jak masz za dużo pamięci można wymusić ulokowanie wszystkiego w RAM, poprzez modyfikację klucza rejestru. Poczytaj o ustawieniach rejestru: NonPagedPoolSize, NonPagedPoolQuota etc.

 • 1 Czytałem o używaniu pamięci USB jako ram dysk -jako dodatkowa pamięć RAM tyle ze wolniejsza
  2 A tu mamy sytuacje odwrotną, czyli w pamięci ram tworzymy wydzielone miejsce na np. montowany obraz płyty aby odczyt był jeszcze szybszy niż z normalnego zamontowanego obrazu – Czy dobrze rozumiem?

  Hmm… w sumie to dodatkowa funkcja ale czy praktyczna? przecież każdy tylko chce zamontować obraz i przynajmniej dla mnie z takiej opcji nie będę korzystał w 99% przypadków

 • Już w czasach Amigi Posługiwanie się wirtualnym napędem w ramie było codziennością. Kto używał Filemastera doskonale to pamięta. Warto nadmienić, że działo się to w czasach komputerów o jednoMEGOWEJ pamięci ram. Postrzegam jako dziwne to, że odeszło się od tej praktyki niemal zupełnie.

Kliknij tutaj aby skomentować