Użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy robią backup i tych, którzy dopiero zaczną robić kopię zapasową. Zamiast po szkodzie, lepiej być mądrym przed szkodą, wyciągając wnioski z błędów popełnianych przez innych, tym bardziej, że wykonanie kopii zapasowej w systemie Windows 10 jest naprawdę łatwe. Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem utraty cennych danych? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
Do awarii komputera może dojść w najmniej oczekiwanym momencie. Poza ryzykiem wystąpienia usterki, nasze laptopy i pecety są też narażone na działalność złośliwego oprogramowania i na błędy, które popełniamy my sami. W pewnych okolicznościach, utrata plików i innych ważnych danych może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jak się przed tym zabezpieczyć? Wystarczy wykonać backup.
Backup – co to takiego?
Backup to inaczej kopia zapasowa lub kopia bezpieczeństwa. Pod tym pojęciem należy rozumieć kopię plików, która umożliwia ich odzyskanie w sytuacji, gdy dojdzie do ich nagłej utraty. Można zapisać ją na zewnętrznym nośniku lub w przestrzeni dysku wirtualnego.
Backup jest tematem, którego z całą pewnością nie należy lekceważyć. Systematycznie wykonywany, pozwoli nam spać spokojnie i nie martwić się możliwością utraty zdjęć z wakacji, pracy dyplomowej czy ważnych dokumentów firmowych, nad którymi w pocie czoła pracował cały sztab ludzi.
Jak wykonać kopię zapasową danych?
Istnieje wiele narzędzi, dzięki którym łatwo i szybko stworzymy kopię zapasową w systemie Windows 10. Należy jednak podkreślić, że najpopularniejsza platforma desktopowa ma zaimplementowaną funkcję, która pozwala nam na wykonanie backupu. Narzędzie, o którym mowa, oferuje możliwość szerokiej konfiguracji, więc korzystanie z programów zewnętrznych firm staje się właściwie zbędne.
Aby wykonać kopię zapasową danych, otwórz Ustawienia (z poziomu menu Start lub używając skrótu klawiszowego Windows + I. Następnie, udaj się do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia.

W menu po lewej stronie znajdziesz pole Kopia zapasowa.

Kliknij przycisk Dodaj dysk, by wybrać lokalizację backupu.

Gdy wskażesz nośnik, będziesz mógł skonfigurować parametry pracy programu, w tym częstotliwość wykonywania backupu (kopia zapasowa może być tworzona nawet co godzinę) i czas przechowywania plików. Użytkownik może też wskazać pliki, dla których ma być tworzona kopia zapasowa i określić te, które mają być wykluczone z backupu. Ta funkcja pozwala ograniczyć przestrzeń, którą zajmują dane kopii zapasowych, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy komputer jest używany w warunkach domowych.