Właściwa optymalizacja witryny pod kątem SEO jest niezwykle istotna dla każdego właściciela strony internetowej. Mówi się, że bez widoczności w wynikach wyszukiwania Google, strona praktycznie nie istnieje i trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Jak wypozycjonować stronę stworzoną w oparciu o CMS WordPress? Pomogą nam w tym sprytne wtyczki, które przeprowadzą nas przez ten proces krok po kroku.
WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia treści na stronach internetowych. Użytkownicy (nie tylko ci początkujący) doceniają przede wszystkim prostotę obsługi, jaką zapewnia ten CMS. Nie bez znaczenia jest też duża ilość wtyczek, które można pobierać z repozytorium WP. Mówiąc wprost, WordPress pozwala nam stworzyć stronę szytą na miarę naszych potrzeb, nawet gdy nie dysponujemy zaawansowanymi umiejętnościami w tym zakresie. Z punktu widzenia internetowego twórcy, ogromne znaczenie ma też łatwość optymalizacji witryny pod kątem SEO. Pomagają w tym wspomniane rozszerzenia, czyli właśnie wtyczki.
Jak działają wtyczki SEO?
Na wstępie wypada wyjaśnić, że wbrew często powtarzanej opinii, wtyczki SEO nie wpływają na proces pozycjonowania strony w sposób bezpośredni. O tym, jaką pozycję w wynikach wyszukiwania Google zajmie strona, decyduje cały szereg czynników. „Zabawa” zaczyna się od wyboru odpowiednich słów kluczowych, stworzenia właściwej struktury strony i optymalizacji zamieszczanej treści. Wtyczki SEO pomogą nam w praktycznie wszystkich aspektach, łącznie z ostatnią wymienioną kwestią.
Zacznijmy od podstaw – czym właściwie jest wtyczka WP? To coś w rodzaju lekkiej aplikacji internetowej, zadaniem których jest wzbogacenie strony o dodatkowe funkcje. To właśnie te moduły zadecydowały o niezwykłej popularności, jaką cieszy się CMS WordPress. Ich wdrożenie trwa dosłownie chwilę – wystarczy kliknąć przycisk Zainstaluj, a strona wzbogaci się o dodatkowe opcje.
Dostępne w repozytorium WP wtyczki SEO można podzielić na dwie grupy:
- rozszerzenia wpływające na elementy strony,
- rozszerzenia wpływające na szybkość strony.
Pierwsza pomoże twórcy przede wszystkim we właściwej optymalizacji strony w tym treści. Druga – optymalizuje umieszczane na stronie elementy i przyspiesza działanie witryny. Oba rodzaje narzędzi pomogą w umieszczeniu strony wysoko w wynikach wyszukiwania, ale… właśnie, zawsze musi być jakieś „ale”.
Czy właściwie dobrana wtyczka SEO to gwarancja wysokiej pozycji?
Odpowiadając na postawione wyżej pytanie – nie. Wtyczki nie działają jak magiczne zaklęcia. Nie wystarczy zainstalować rozszerzenie, by witryna z automatu wskoczyła do TOP 10 wyników wyszukiwania Google. Zadaniem tego typu rozszerzeń jest wskazanie elementów, które wymagają poprawy. Mówiąc wprost – ważniejsze od tego, którą wtyczkę wybierzesz, jest to, jak ją wykorzystasz. Oznacza to tylko tyle, że wbrew obiegowej opinii, nie istnieją wtyczki, które w bezpośredni sposób wpływają na pozycjonowanie. Jeżeli jednak umiejętnie z nich skorzystamy, realnie wpłyniemy na to, jak wyszukiwarkowe boty będą postrzegać stronę.
Może się więc wydawać, że wtyczki SEO WP to narzędzia dla specjalistów. Otóż, nic bardziej mylnego. To prawda, doświadczeni pozycjonerzy korzystają z takich aplikacji, ale większość z nich oferuje na tyle intuicyjną obsługę, że z łatwością skorzysta z nich nawet początkujący twórca. Zdecydowanie zachęcamy do tego, bo korzystanie z takich aplikacji to najprostszy sposób na zgłębienie tajników skutecznej optymalizacji i pozycjonowania.
Jakie wtyczki SEO warto wybrać?
W repozytorium WP można znaleźć całą masę pluginów, darmowych i płatnych, pomagających w pozycjonowaniu. Które okażą się najlepszym wyborem? To w dużej mierze kwestia indywidualna, wynikająca ze specyfiki strony. Istnieją jednak uniwersalne narzędzia, które przydadzą się dosłownie każdemu.
Jednym z nich jest Yoast SEO – najpopularniejsza wtyczka SEO w środowisku WP. Ma przyjazny interfejs, oferuje wsparcie dla języka polskiego i dosłownie prowadzi użytkownika za rękę przez cały proces optymalizacji strony. Z pomocą tej aplikacji można m.in. zdefiniować własne meta tagi, tytuły, określić reguły indeksowania, odpowiednio skonfigurować ważne dla strony elementy, przeanalizować treść pod kątem częstość występowania słów kluczowych i wiele innych. Komunikaty zwrotne, które wtyczka wysyła twórcy, są jasne i czytelne. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden drobny mankament, podpowiedzi nie zawsze idealnie odzwierciedlają stan faktyczny, dlatego należy je traktować jedynie jako wskazówki, to do nas samych należy interpretacja otrzymanych danych i podjęcie decyzji o włączeniu lub wyłączeniu, bądź modyfikacji określonych funkcjonalności. Dobrze przeprowadzona optymalizacja, to optymalizacja zweryfikowana przez człowieka.
Nasza kolejna propozycja to Rank Math – jeden z największych konkurentów Yoast. Ten plugin jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze, a jego możliwości są naprawdę duże. Preinstalowany konfigurator dosłownie przeprowadza użytkownika przez cały proces optymalizacji, co czyni tę wtyczkę wyjątkowo przyjazną dla początkujących pozycjonerów-amatorów. Rank Math daje możliwość zoptymalizowania każdego elementu mającego wpływ na SEO strony, a dzięki przydatnym rozszerzeniom własnym, zyskuje miano najbardziej rozbudowanego narzędzia do optymalizacji WordPress.
Szukając najbardziej przyszłościowego narzędzia, warto zapoznać się również z All in One SEO Pack, który na przestrzeni ostatniego roku bardzo się rozwinął. Plugin udostępnia użytkownikowi opcję automatycznej konfiguracji, co czyni go bardzo przyjaznym dla początkujących. W miarę poszerzania swojej wiedzy w zakresie optymalizacji, za pomocą tej wtyczki będzie można wpływać na wiele istotnych elementów. Wtyczka zajmuje mniej zasobów niż poprzednie dwie, więc doskonale sprawdzi się dla stron, na których nie chcemy lub nie możemy zainstalować wymagających dodatków.
Z racji tego, że wyżej wymienione wtyczki to prawdziwe „kombajny”, zaleca się wybranie, zainstalowanie i korzystanie tylko jednej z nich.