Systemy operacyjne

Bootowalny pendrive Windows 7/Vista/XP/2003/Linux/BartPE

pendrive bootowalny wkładany do portu usb laptopa

WinSetupFromUSB to niewielkie lecz niezwykle pożyteczne narzędzie, dzięki niemu w kilka minut przygotujemy bootowalny instalacyjny pendrive z systemem Windows 7, Vista lub XP. Co więcej, funkcjonalność programu nie ogranicza się do tworzenia nośników instalacyjnych. WinSetupFromUSB potrafi przenieść narzędzia naprawcze działające w trybie Live, oparte na środowisku uruchomieniowym systemu Linux oraz WinRE. Niniejszy poradnik stanowi dokładny opis tworzenia bootowalnych nośników instalacyjnych na USB, przy wykorzystaniu narzędzia WinSetupFromUSB.

RMPrepUSB – przygotowanie pendrive

Prezentacja RMPrepUSB

Aby można było przeprowadzić instalację z nośnika USB, należy go odpowiednio przygotować. Do tego celu wykorzystamy narzędzie RMPrepUSB. W oknie głównym WinSetupFromUSB wskazujemy opcję Format USB disk: RMPrepUSB.

W pierwszej sekcji widnieją wykryte urządzenia magazynujące oznaczone identyfikatorem i nazwą. Jeśli pendrive nie został wykryty klikamy Refresh.

FILESYSTEM and OVERRIDES – określamy system plików, do wyboru są trzy rodzaje: FAT16, FAT32, NTFS. W przypadku instalacji systemów z rodziny Windows można pokusić się o wybranie NTFS, co powinno przyśpieszyć instalację.

  • Boot as ZIP (large A:) – bootowanie nośnika ze stacji A: w DOS (używa tych samych parametrów przynależnych dyskietkom, 32 sektory na cylinder).
  • 64hd/32sec if poss – jeśli jest to możliwe tworzy 32 sektory na cylinder (CHS).
  • Boot as HDD (2PTNS) – tworzy drugą partycję (ukrytą), aby BIOS mógł bootować wykorzystując urządzenia UFD.
  • Size [MB] – pozostawiamy domyślne ustawienie (MAX), które określa, iż cały wolumin będzie sformatowany. Jeśli chcemy stworzyć mniejszą partycję w polu Size wpisujemy rozmiar wyrażony w MB.
  • Volume Label – pozwala zdefiniować nową etykietę, która zostanie nadana po sfinalizowaniu operacji formatowania dysku wymiennego.
  • Set drive as non-bootable – zaznaczenie spowoduje, że pierwsza partycja na pendrive nie będzie aktywna. Tutaj również pozostawiamy domyślne ustawienia (pole wyboru odznaczone).

BOOT OPTIONS:

  • WinPE/Vista v2 bootable [BOOTMGR] – tworzy bootowalny nośnik z Windows 7/Windows Server 2008/Windows Vista oraz systemami typu Live opartych o środowisko naprawcze (instalacyjne) WinPE/WinRE.
  • 512MB ZIP MS-DOS bootable [IO.SYS] (CC3 and CC4DOSUFD) – pozwala stworzyć bootowalny nośnik typu USB-ZIP.
  • XP bootable [NTLDR] – umożliwia stworzenie bootowalnego nośnika z Windows XP bądź systemem typu Live jak BartPE.
  • FREEDOS bootable [KERNEL.SYS] – tworzy bootowalny nośnik ze środowiskiem FreeDOS.
  • CLEAN USB drive (erase USB drive partitions) – kasuje wszelkie dane na nośniku, wliczając w to MBR (Master Boot Record).

Copy files from here after preparing USB drive – klikając Choose folder, możemy wskazać, które pliki zostaną przekopiowane na pendrive. Opereacja kopiowania zostanie przeprowadzona po ukończeniu procesu formatowania.

Gdy zdefiniujemy wszystkie opcje, klikamy Prepare Drive.

Tworzenie bootowalnego pendrive w WinSetupFromUSB

Prezentacja WinSetupFromUSB

Okno główne WinSetupFromUSB oferuje kilkanaście opcji. Do najważniejszych należą:

  • Windows 2000/XP/2003 Source – źródło plików instalacyjnych dla systemów Windows XP/2003. Zazwyczaj w tym miejscu wskazujemy napęd CD/DVD, choć nie jest to regułą. Możemy wskazać na plik ISO, który uprzednio zamontowaliśmy przy pomocy jednego z dostępnych programów do wirtualizacji napędów optycznych (Alcohol 52%, DAEMON Tools etc.).
  • USB Disk Selection – wybór pendrive lub innego urządzenia magazynującego.
  • Force target disk type – określa typ dysku, gdzie Removable oznacza urządzenie wymienne, a Fixed dysk stały (fizyczny). Wybór typu dysku charakteryzuje się pewnymi ograniczeniami, przykładowo dyski oznaczone jako wymienne nie mogą posiadać więcej niż jeden partycji (ograniczenie nałożone przez sterownik Windows), będzie można z nich korzystać podobnie jak z innych wymiennych urządzeń magazynujących, co głównie oznacza możliwość odmontowania nośnika w dowolnej chwili. Jeśli dysk wymienny ustawimy jako Fixed, będzie można go partycjonować – utworzyć więcej niż jedną partycję, co pozwoli umieścić kilka narzędzi np. pliki instalacyjne systemu oraz środowisko Live.
  • Format USB disk – przywołuje narzędzie RMPrepUSB, które służy do przygotowania bootowalnego pendrive (szczegóły w pierwszym punkcie).
  • Test in QEMU – funkcja, dzięki której możemy od razu sprawdzić efekty naszej pracy. Prawidłowo przygotowany pendrive po uruchomieniu w środowisku wirtualnym powinien wyświetlić odpowiednie menu.
  • UBCD4Win/WinBuilder/FLPC – opcja pozwalająca utworzyć bootowalny pendrive z narzędziami diagnostycznymi jak UBCD4Win i/lub systemami typu Live jak WinBuilder, BartPE, WinFLP. Po zaznaczeniu niniejszej opcji wskazujemy lokalizację plików źródłowych klikając w trójkropek.
  • Vista/7 setup/PE/RecoveryISO – pozwala stworzyć instalacyjny pendrive Windows 7/Windows Vista, nośnik ze środowiskiem naprawczym Windows Recovery Environment (WinRE/WinPE) lub przenieść Recovery DVD/ISO.
  • PartedMagic v.>3.0 / Other ISO – narzędzia typu PartedMagic i inne obrazy ISO.
  • SysLinux bootsector/distro – dystrybucje Linuksa, systemy i środowiska naprawcze typu Live oparte na bootloaderze systemu Linux.

Procedura tworzenia instalacyjnego pendrive Windows 7/Vista

Poznaliśmy już najważniejsze opcje, pora na skopiowanie plików na pendrive… jak tego dokonać? Przykład bazuje na systemie Windows Vista/Windows Server 2008.

W oknie WinSetupFromUSB klikamy RMPrepUSB.

Uruchomienie RMPrepUSB

Po uruchomieniu aplikacji RMPrepUSB wybieramy WinPE/Vista v2 bootable.

Okno główne RMPrepUSB

Aby rozpocząć procedurę tworzenia bootowalnego pendrive klikamy Prepare Drive. Wyskoczy komunikat o treści RMPREPUSB DRIVE=1 WINPE NTFS VOLUME=Kingston, zatwierdzamy operację OK.

Komunikat RMPREPUSB DRIVE

Otworzy się okno konsoli, na którym możemy śledzić operację. W miarę postępu procesu, pojawi się kolejne okno z zapytaniem, czy chcemy usunąć wszelkie dane z pendrive i utworzyć na nim partycję. Oczywiście potwierdzamy to, klikamy OK.

Okno wiersza poleceń

Komunikat RMPARTUSB

Podczas przeprowadzania formatowania w RMPartUSB może wyskoczyć systemowy komunikat: Przed użyciem dysku znajdującego się w stacji dysków I: musisz go sformatować. Czy chcesz wykonać formatowanie? Należy zignorować prośbę i kliknąć Anuluj.

Formatowanie pendrive

UWAGA! Proces przygotowywania pendrive zostanie ukończony, gdy okno wiersza poleceń zniknie z ekranu.

Mając już przygotowany pendrive, czas na przekopiowanie plików instalacyjnych. Wracamy do okna WinSetupFromUSB (zamykamy RMPrepUSB). W sekcji USB Disk Seection upewnijmy się, że wybraliśmy właściwe urządzenie.

Kopiowanie plików w WinSetupFromUSB

Zaznaczamy pole wyboru Vista/7 setup/PE/Recovery ISO. Klikamy trójkropek i wskazujemy położenie plików instalacyjnych systemów Windows 7, Vista lub Windows Server 2008. W większości przypadków nie ma potrzeby ingerować w pozostałe ustawienia. Proces transferu plików rozpoczynamy klikając GO. Pasek postępu poinformuje nas o efektach pracy. Na koniec wystarczy zaakceptować warunki licencji i w kolejnym oknie kliknąć OK.

Ostatni etap – test bootowalnego pendrive. Możemy do tego użyć wbudowane narzędzie QEMU lub na żywo sprawdzić, restartując komputer i wybierając z boot menu start z wymiennego urządzenia magazynującego. Jak wywołać boot menu? Zazwyczaj będzie to klawisz funkcyjny F12. W razie problemów poszukajcie informacji w instrukcji obsługi.

Boot menu GRUB4DOS

UWAGA! W razie problemów z utworzeniem pendrive, należy tymczasowo wyłączyć wszelkie oprogramowanie ochronne.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

179 komentarzy

  • Chyba się nie skuszę na kombinowanie z USB z kilkoma systemami.

    PS. Gratuluje PR4 stronie głównej Twojego bloga.

    • Poradnik napisałem jako alternatywę dla WinToFlash. Wiele osób zgłaszało mi, że nie zawsze to narzędzie sprawdza się. WinSetupFromUSB jest wszechstronnym programem, dopracowanym i współpracującym w 100% z Windows 7. Co więcej, jest to chyba jedyny program, który bez ręcznego dłubania w plikach systemowych może utworzyć nam pendrive z kilkoma systemami/instalacjami, wszystko zarządzane via Grub4DOS, dlatego uważam, że jest to najlepsze narzędzie spośród wszystkich jakie dotychczas testowałem.

      PS. Gratuluje PR4 stronie głównej Twojego bloga.

      Dzięki 🙂 7 miesięcy ciężkiej pracy i jest efekt, choć bardziej dla mnie liczy się Page Authority/Domain Authority.

    • Wyskakuje mi błąd grubinst.exe could not make a copy of MBR! Exiting in… seconds.

      Dlaczego minimalna długość komentarza to 100 znaków?

    • Uruchom program z najwyższymi uprawnieniami (Uruchom jako…) i ponów operację, przy tworzeniu nośnika wyłącz oprogramowanie ochronne w szczególności programy typu HIPS – w działaniu podobne do WinPooch.

      Dlaczego minimalna długość komentarza to 100 znaków?

      W jednym z artykułów opisywałem powody wprowadzenia restrykcji, zerknij na dział webmastering.

  • Dzięki za ten poradnik, miałem mały problem z przygotowaniem bootowalnego pendrive’a. Teraz już wszystko jasne. Całe szczęście, że w Windowsie 8 planują dodać taką funkcję jako prosty kreator, to pozwoli zaoszczędzić trochę czasu 🙂

  • po wykonaniu wszystkiego tak jak jest to opisane w celu zbootowania z pendrive systemu Windows XP Professional po pomyślnym starcie w Qemu, próba startu na rzeczywistej maszynie zakonczyla sie komunikatem missig MBR-helper.

    czemu?

    • W RMPREPUSB opcje:
      FAT32
      Boot as HDD
      XP bootable

      w WinSetupFromUSB
      Removable
      i nic wiecej
      Użyte pendrive’y:
      GOODRAM 4GB
      TDK TransItDrive 2GB

      błąd ten sam – missing MBR-helper
      a w trakcie pracy programu pojawił się komunikat o niemożliwości zainstalowan GRUB4DOS i że zostanie zainstalowany MBR

  • W RMPREPUSB:
    – system plików FAT32 lub NTFS,
    – Boot options na XP bootable [NTLDR],
    – nie zaznaczaj opcji Boot as HDD.

    W WinSetupFromUSB wybierz tylko:
    – Windows 2000/XP/2003 source, wskaż lokalizację plików XP,
    – Force Target disk type jako Removable.

    • Mariusz Kołacz:
      „- system plików FAT32 lub NTFS,
      – Boot options na XP bootable [NTLDR],
      – nie zaznaczaj opcji Boot as HDD.”

      Bez zaznaczonej opcji Boot as HDD błąd nadal występuje

    • Wczoraj na skutek awarii serwera i konieczności przeniesienia serwisu na inny hosting kilka komentarzy w tym artykule zostało bezpowrotnie utraconych za co chciałbym przeprosić.

      Co do problemu, podaj mi rozkład partycji uwzględniając jej typ podstawowa/rozszerzona. Czy w komputerze Masz zainstalowane dodatkowe urządzenia magazynujące, jeśli tak to je również uwzględnij.

      Z tego co widzę na forum msfn także sporo podobnych problemów, proponuję również udać się na ich witrynę i poszukać rozwiązania.

    • maszyna testowa:
      AMD Sempron 2800+ Socket A
      Mobo: ASRock k7s8x rev 3.0 BIOS 2.60 (najnowszy)
      1,5 GB DDR SDRAM KINGSTON (3×512 MB)
      HDD0: Samsung 200 GB
      >C: 10GB (podstawowa) NTFS
      Na rozszerzonej
      >D: 46,5 GB NTFS
      >E: 46,5 GB NTFS
      >F: 46,5 GB NTFS
      >G: 36,8 GB NTFS
      HDD1: Samsung 2 GB
      jedna partycja podstawowa NTFS jako partycja SWAP
      HDD2: Maxtor 80GB
      1 partycja podstawowa NTFS jako dodatkowy magazyn
      Optyka: DVD-RAM NEC 4550A

    • Musiałbym to w praktyce przetestować, z taką konfiguracją jak Ty Masz. Zapewne problem leży w kilku dyskach twardych podłączonych do kompa, trzeba by to diagnozować, zobaczyć jak jest z jednym podpiętym dyskiem, przygotować pendrive w innej konfiguracji w RMPREPUSB, próbuj różnych wariantów do skutku albo załóż topik na forum msfn.org lub w ostateczności napisz do autora programu.

  • Sprawdzę to odłączając na chwile wszystkie napędy tak by musiał wystartować tylko z flasha lub tylko z podłączonym głównym dyskiem

    BIOS w menu wyboru urządzenia rozruchowego widzi pendrive jako USB-REM FDD.

    • po odłączeniu zbędnych dysków, jak i po odłączeniu wszystkiego i niejako zmuszeniu kompa do startu z pena błąd nadal się pojawia.

      any ideas?

    • Zatem opisz sytuację na forum, o którym wcześniej wspomniałem już.

    • jestem skończonym idiotą bo wcześniej na to nie wpadłem, że powinienem już dawno wymienić Mobo na jakieś bardziej sensowne. Problem nie leży po stronie programu robiącego windowsa na penie tylko po stronie BIOSu maszyny testowej. Ten BIOS jest tak średnio zgodny z uruchamianiem czegokolwiek z flasha – walil błędami również próbowałem odpalić w podobny sposób linuxa. NIE PÓJDZIE. jedno co poszło to tylko UBCD.
      Na laptopie Toshiba Satelite L300 błąd nie występuje 🙂 wszystko śmiga aż miło 🙂

  • @rapper3d, świetnie że udało Ci się dojść w czym tkwił problem, brawa za wytrwałość.
    Co do samego sposobu instalacji, z takim problemem jak u Ciebie spotykam się pierwszy raz, a mam już za sobą 8 instalacji systemów z nośników przygotowanych programem WinSetupFromUSB jak dotąd zero problemów, wcześniej używałem WinToFlash, z nim były większe problemy – brak pliku hal.dll oraz inne przypadłości były codziennością, szczęśliwie są alternatywne narzędzia.

    • W końcu trzeba coś zostawić potomnym 🙂

      ktoś kiedyś trafi na ten artykuł, będzie miał podobne błędy i dzięki temu że w końcu przetestowałem sprawę na innej maszynie dowie się że wina jest w BIOSie a nie w programie. Właśnie dla testów postawiłem na w/w Toshibie Windowsa z przygotowanego pena. System śmiga aż miło a obawiałem się że mogą już w działającym systemie wystąpić jakieś braki plików ale nie. Wszystko śmiga jak należy 🙂

    • Fajny poradnik, już sądziłem że ten sposób mi zadziała (próbowałem już z 10 różnych sposobów, ale zawsze jakieś błędy już przy samym zgrywaniu plików).W tym przypadku skopiowały się pliki Windowsa XP w 100%, restart komputera i … brak lub uszkodzony plik Windows\system32\hal.dll
      Autorze wiedz co z tym fantem zrobić?

    • Ok ruszyło, po prostu podczas botowania z pendrive są dwa kroki 'step 1′ tekstowy i step 2 'gui’ po tym błędzie uruchomiłem drugą opcję czyli z gui i póki co instalacja idzie dalej.

  • Witam.
    Mocno okrojony ten poradnik i przede wszystkim nie dotyczy systemu XP. Windows 7 zainstaluje się na każdy system bez konieczności instalacji na pendrive setupu, natomiast sposób byłby przydatny dla użytkowników laptopów beznapędowych, którzy chcą zainstalować XP. To zostało pominięte.

    • Arturze, muszę się z Tobą nie zgodzić i śmiem twierdzić że przeczytałeś sam tytuł a resztę przeleciałeś po łebkach lub w ogóle pominąłeś bo byś wiedział, że to narzędzie obsługuje system operacyjny Windows XP. Jeszcze co do obszerności, tutaj także nie Masz racji, ponieważ jest to pierwszy tak obszerny opis tego narzędzia na świecie.

      Sposób nie jest tylko dla laptopów „bez napędu”, lecz dla każdego komputera, który obsługuje start z USB. Robienie podziału na tych co mogą z tego korzystać i na tych dla których jest to zbędne, jest całkowicie niepotrzebne.

    • W dalszym ciągu twierdzę, że zasadnicza kwestia czyli beznapędowce musi być rozbudowana. Komputery, które posiadają napędy nie potrzebują poradników o bootowaniu z USB, tym samym uważam że właśnie do beznapędowców i tabletów kieruje się ten poradnik.

  • Witam, mam problem z bootowalnym pendrivem XP. Netbook Asus eee miał wczesniej Windowsa 7 ale chciałem przeinstalowac system na Xp. Utworzyłem pendriva programem USB MultiBoot6. Urochomiłem komputer i instalacje w trybie TXT wszystko poszło gładko. Zrobiłem format dysku. Po zakończonej instalacji w trybie TXT kiedy musze przejsc do GUI wyskakje komunikat :

    Nie można uruchomić systemu Windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji dysku.
    Nie można dokonać odczytu ze wskazanego dysku startowego.
    Sprawdź sciezke oraz dysk.
    Sprawdz w dokumentacji………..

    Prosze o pomoc bo mecze sie juz tym kilka dni, szukałem w sieci ale nie znalazłem odpowiedzi w czym tkwi problem

    [Boot Loader]
    Timeout=10
    Default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS
    [Operating Systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS=”2. GUI Mode Setup Windows XP, Continue Setup + Start XP” /FASTDETECT

    C:\SETUPLDR.bs=”1. TXT Mode Setup Windows XP, Never unplug USB-Drive Until After Logon”

    tak wyglada plik boot.ini

    • Witaj deelock, szukałeś pomocy na forach komputerowych? Opisz ten problem na forum.hotfix.pl lub forumpc.pl, któryś z forumowiczów być może zna rozwiązanie 😉
      Co do problemu, ciężko powiedzieć, być może to wina BIOSu który ogranicza możliwości w zakresie instalacji starszych wersji systemów operacyjnych. Piszesz że używałeś USB MultiBoot6, spróbuj innego programu, jak choćby WinSetupFromUSB czy WinToFlash.

  • Witam
    Czyli tym sposobem jest mozliwosc utowrzenia
    na JEDNYM pen drivie instalatora windowsa XP i 7 — ?? tak zeby podczas bootu wybrac sobie ktora wersje windowsa chce zaisntalowac ?
    Bardzo mi na tym zalezy gdyz bylo by to Rewelacyjnym rozowiazaniem

    • To Fantastyczna wiadomosc, dzieki temu bedzie mozna w doslownie kilka chwil postawic cale systemy – Takie rozwiazanie z bootowalnym pendrivem to wygoda, bezpieczenstow i zaoszczedzony czas – jeszcze raz Dzieki !!

    • Panie Mariuszu

      niestety Xbootem – w przypadku windowsa XP skutkuje Niebieskim ekranem podczas instalacji wstepnej… (boot dziala prawidlowo)
      Natomiast w przypadku windowsa 7 – wyskakuje jakis durny komunikat o braku LOAD Drivers do cd/dvd … probowalem na 10 roznych sposobow i lipa …
      zobacze jeszcze tym poradnikiem…

    • W WinSetupFromUSB nie powinno być problemów, jeśli będą proszę się skontaktować ze mną via gg. Dane kontaktowe znajdują się na podstronie O mnie.

    • Ten zamieszczony tutaj poradnik dziala PERFEKCYJNIE jesli chodzi o windowsa 7! – super
      Natomiast z windowsem XP jest tego rodzaju problem ze jesli wersja byla przerabiana NLITEM (dodawane usuwane pewne elementy) to takowej WinSetupFromUSB juz niestety nie przyjmuje :((
      Xboot jest Swietnym Programem ! niestety jak pokazuje praktyka – XP i 7 maja problem z odpaleniem, chyba ze ja cos robie zle ale probowalem na 10 x roznych sposobow.
      Panie Mariuszu Przydalby sie pański DOKLADNY tutorial odnosnie Xboot + win7 + xp na jednym pendrivie – moze panu sie uda…

  • Super działa bootowanie próbuje zainstalowac Win7 Ultimate x86 jednak nie chce sie widna zainstalowac jest napisane ze Iwndows & nie moze byc zainstalowany na USB etc itd i ze niby jakies sterowniki potrzebuje i wtym momencie stoję 🙁

  • A dokładnie wyskakuje taka informacja

    Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Instalator nie obsługuje konfiguracji z użyciem dysków podłączonych za pomocą portu USB lub IEEE 1394 ani instalacji na tych dyskach.

    Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Sprzęt komputera może nie obsługiwać rozruchu z tego dysku. Upewnij się, że kontroler dysku jest włączony w menu systemu BIOS komputera.

    – Kontrolery są właczone bo z DYsku bootowałem Jakiego sterownika brakuje ?? Dysk jest SEAGATE 500 Portable

    • Witaj,
      komunikat „Instalator nie obsługuje konfiguracji z użyciem dysków podłączonych za pomocą portu USB”, mówi wyraźnie, że problem leży w samym instalatorze, który nie obsługuje tego typu urządzeń. Aby zainstalować system na zewnętrznym dysku USB trzeba dostosować sam instalator, dograć pliki sterownika, zmodyfikować pliki txtsetup.sif, usbport.inf i inne. Więcej na ten temat znajdziesz w Google.

  • No tak dzięki.. wczoraj nie pomyślałem ale dziś idę po najmniejszej linii oporu i ściągnąłem oraz zainstalowałem bez problemu Windows 7 Ultimate USB Edition 😀

  • Ale jak zrobić bootowalny pendrive Windows 7 nie posiadając żadnych napedów typu DVD np.w Notebooku

    • Aby zrobić bootowalny pendrive musisz mieć plik ISO z obrazem systemu. Później procedura wygląda tak:

      1) Instalacja programu do wirtualizacji napędów CD/DVD.
      2) Stworzenie wirtualnego napędu i zamontowanie w nim pliku ISO.
      3) Instalacja WinSetupFromUSB, wpięcie pendrive do portu USB, uruchomienie programu.
      4) Później postępujesz zgodnie z tym poradnikiem. Wskazujesz literę wirtualnego dysku zamiast fizycznego napędu.

      Procedura bardzo prosta, tylko tak jak mówię, trzeba posiadać obraz płyty z systemem Windows. Jeśli dostarczono Ci go na płycie to jedyny kłopot to zrobienie obrazu tejże płyty, jeśli Masz go w formie partycji lub płyt recovery, to niestety będzie większy problem.

  • No to wszystko jasne tylko jak zdobyć legalny plik ISO Win 7 Profesjonal 32bit
    Mam Daemon Tools Lite i zrobiłem napedy virtual ale skąd Win7 pobrać?
    Partycja recvery istnieje ale nie działa spieprzyłem ją Linuxem

    • Na stronie Microsoftu była dostępna wersja testowa Windows 7 32bit/64bit, to jedyne legalne źródło, które jest ogólnodostępne. Oczywiście są także inne źródła które za free udostępniają obrazy ISO Windows 7 jak choćby program MSDN AA dla uczniów, studentów, nauczycieli i instytucji edukacyjnych.

      Co do problemu z recovery, jeśli partycja nie jest uszkodzona, aby uzdrowić sytuację być może wystarczy przywrócić sam fabryczny MBR. Kwestia tylko o jaki laptop chodzi. Zwykle na stronie producenta laptopa można znaleźć zarówno porady dotyczące tego zagadnienia, jak również narzędzia niezbędne do przeprowadzenia procedury naprawy.

    • Mój problem jest następujący:
      1. Nie zrobiłem kopi systemu Win7
      2.Zainstalowałem jako drugi system Linux Ubuntu uruchamiany z CD virtual (grub zainstalował się)
      3.Zmieniłem wielkość partycji tzn. poprzez N. Administracyjne zarządzanie komputerem itd zmniejszyłem partycje C systemowa powiększając D.
      I dopiero po tym czasie zorientowałem się ze Dell Backup and Recovery Manager nie działa prawidłowo.
      Wyświetla komunikat :Brak środowiska odzyskiwania Windows.
      Dell Vostro13
      Szukałem na str Dell ale nic nie znalazłem do naprawy mojego problemu.
      Dysk Recovery 8GB oaz OEM 2GB istnieje nadal ale kopi nie mogę zrobić
      Szukam rozwiązania tego problemu ale na chwile obecną efektu brak

      Pozdrawiam

  • cyt:
    Co do problemu z recovery, jeśli partycja nie jest uszkodzona, aby uzdrowić sytuację być może wystarczy przywrócić sam fabryczny MBR.
    A jak to zrobic?

    • Zrobiłem i działa 🙂 Jest też opcja napraw komputer.
      Zrobiłem kopie fabrycznego obrazu na pendrive USB.Pomocnym był program EasyBCD
      Mam jeszcze jeden problem mianowicie:
      Obecnie mam tak:1,9GB OEM,9GB Recovery D,100GB C Win7 ,reszta partycja P sam zmieniłem litery{ Narzędzia Administracyjne z Windows}
      View settings w Easy BCD wyswietla tak
      There are a total of 2 entries listed in the bootloader.

      Default: Windows 7 Professional
      Timeout: 10 seconds
      EasyBCD Boot Device: D:\

      Entry #1
      Name: Windows 7 Professional
      BCD ID: {current}
      Drive: C:\
      Bootloader Path: \Windows\system32\winload.exe

      Entry #2
      Name: Microsoft Windows 7
      BCD ID: {9ae274ce-1d3c-11e1-9d34-506313907bc0}
      Device: boot
      Bootloader Path: \Windows\system32\winload.exe

      wszystko działa ale chciałbym teraz odznaczyć recovery tzn. usunąć litere D i stanie się nie
      widoczna dla windows.Moje pytanie czy nie popsuje się to co tak dlugo naprawialem?
      Dziękuje za kazdą porade

    • Nie wiem czy to funkcjonalność od nowości czy też nie, musiałbym mieć więcej informacji aby dobrze ocenić sytuację. Na chwilę obecną lepiej tego nie usuwaj chyba że rzeczywiście z komputera korzystają inne osoby o mniejszych umiejętnościach niż Ty, które mogą przypadkowo skorzystać z opcji recovery. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten krok, wykonaj kompletny backup BCD, ręcznie przez bcdedit.exe lub używając stosownej opcji w EasyBCD i dopiero wtedy działaj. W razie sytuacji podbramkowej zawsze będzie można wrócić do poprzedniego ustawienia.

      Inne bezpieczne rozwiązanie: jeśli komputer posiada tylko jeden system operacyjny, wystarczy całkiem ukryć bootmenu. Ma to jeszcze inną zaletę – przyśpieszenie uruchamiania systemu ;)’

      Pozdrawiam

  • Tak tak bootmenu ukryje to chwilowe
    Ale problem z recovery bo żona moze mi coś tam zapisać zapomni ze to nie partycja do zapisu i znowu będzie :
    a nie mówiłam, gdzie to sie zapisało,znowu zepsułes etc: xD 🙂
    Dzieci maja stacjonarny komputer.

    • Teraz to mnie tak zakręciłeś że już nic nie wiem :p
      Skontaktuj się ze mną via gadu lub jabber to porozmawiamy na spokojnie o problemie i być może wspólnie dojdziemy do ciekawych wniosków. Pozdr.

  • ja z tego nic nie rozumiem jestem chyba za głupia :(((

    Muszę wgrać windowsa na notebooka… ktorego dopiero kupiłam ( notebooka ) i nic nie mogę w nim uruchomić bo mi ciągle wyskakuje błąd.. Help mi ktoś plissssssssssssssss ;(

    • Witaj, niestety bez konkretów nic nie da się doradzić poza tym, abyś ponownie uważnie przeczytała cały artykuł. W razie problemów ze stworzeniem bootowalnego pendrive i instalacją systemu załóż wątek na http://forum.hotfix.pl albo napisz do mnie na e-mail z dokładnym opisem problemu wskazującym, na którym etapie są problemy i jaki charakter mają (jakie komunikaty o błędach wyskakują, przedstaw ich treść) – bez szczegółów nie będzie można w żaden sposób pomóc. Pozdrawiam

  • a gdzie znajdę maila do Ciebie? Nie chcę zakładać nowych wątków mi potrzeba kogoś kto ma pojęcie o komputerach i mi to wytłumaczy w najprostszy sposób 🙂

    • Na forum komputerowym jest więcej specjalistów niż myślisz, więc z uzyskaniem pomocy nie powinno być problemów. Dane kontaktowe znajdziesz na podstronie „O mnie”.

  • Robię bootowalnego pendrive’a na innym komputerze.
    W jaki sposób mam określić lokalizację plików źródłowych dla Recovery visty?
    Jeśli określę lokalizację, która znajduje się na tym komputerze to nie będą dostępne na drugim, natomiast nie mogę określić lokal. z pendrive’a, bo wyskakuje komunikat o niewykryciu folderów…

    • Nie wiem co dokładnie Masz na myśli. Opisz swój problem ze szczegółami na forum.hotfix.pl będę tam po świętach to rzucę okiem na Twój problem. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

    • Potrzebuję jak najszybszej pomocy.

      Muszę zrobić Recovery ISO na pendrivie. Nie wiem jaką lokalizację mam wybrać po wciśnięciu wielokropka przy „Vista/7 setup/PE/Recovery ISO”. Dodam, że pendrive zostanie użyty na innym komputerze.

    • Co do wyboru lokalizacji, ISO montujesz w wirtualnym napędzie i po kliknięciu wielokropka wskazujesz literę przyporządkowaną do ów urządzenia.

  • Ok, zrozumiałem, tylko jeszcze dwa pytania.

    1. Trzeba ten obraz umieścić w jakimś folderze, czy może być „luzem” ?

    2. Zamontuje go w wirtualnym napędzie, ale będzie się to dalej lokalizowało jeśli włożę pena do innego komputera (Nie mogę go włączyć, wyskakuje mi brak BOOTMGR)?

    • ad1. Nie ma to znaczenia w jakim katalogu.

      ad2. Nie bardzo Ciebie rozumie co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz na jednym kompie zamontować obraz ISO z obrazem systemu, a na drugim kompie włożyć pendrive do portu USB i utworzyć na nim bootowalny pendrive warunek jest następujący… obydwa komputery muszą być w sieci, zasoby pierwszego muszą być w pełni dostępne przez sieć. Na komputerze z zamontowanym obrazem ISO robisz udostępnianie wirtualnego napędu – standardowa procedura udostępniania zasobu w sieci, następnie w programie wskazujesz lokalizację zdalnego zasobu i to tyle. Przy takim schemacie czas tworzenia pendrive może być dłuższy, wszystko zależy od przepustowości Twojej sieci LAN (pliki będą kopiowane z komputera A na B).

    • Co prawda komputery są podpięte do jednego routera, ale nie udostępniają swoich zasobów dla siebie. Nie wiem czy teraz mógłbym to zrobić.

      Chyba jednak będę musiał spróbować z płytą.

  • Witam, wystąpił mi nie wymieniony błąd jak na razie błąd, mianowicie:
    Mianowicie, wersja windowsa7 32 (angielska), pobrana ze strony windowsa w postaci obrazu, po zamontowaniu jej w wirtualnym napędzie (DAEMON), nie chce zostać przyjęta (po wskazaniu napędu)
    Wyskakuje okienko o tresci „This doesn’t seem to be valid source, could not find DOSNET.INF […]”

    Ma ktoś jakiekolwiek przypuszczenia jak można to rozwiązać?

    Pozdrawiam,
    JacekW

    • Zamontuj obraz w MagicDisc, wyłącz oprogramowanie ochronne, w szczególności soft typu HIPS i ponów operację.

    • Jak posiada ktoś obraz płyty ISO, to najlepiej go z Daemona (czy innego programu do wirtuali) wypakować do folderu i tam skierować WinSetupFromUSB.
      Mam jeszcze radę dla osób instalujących XP (ja właśnie to robię). Jednak ważna jest informacja, żeby nie wyjmować pendrive’a ani nie zmieniać ustawień w BIOSie dotyczących kolejności uruchamiania z pendrive’a od razu po zainicjowaniu instalacji. Należy odczekać do kolejnego uruchomienia komputera i dopiero gdy system jest już w pełni zainstalowany zmienić kolejność na twardy dysk.

  • wyczerpałem każdą opcję tego programu by umiescic obraz Windows 7 x32 Ulitimate Sp1 razem z Windows XP Sp3 Proffesional (oba obrazy oryginalne tworzone przezemnie w PowerIso). Oddzielnie kazdy z osobna pracuje prawidłowo, jednak chciałbym miec te dwa instalatory razem. Jak wyzej czytam udaje sie to – dlaczego wiec nie moge tego dokonać. Zazwyczaj w trakcie bootowania instalatora xp daje bluescreena.

    • Coś musi być nie tak. Testowałeś obraz (pendrive) w QEMU lub VirtualBox?
      Podaj kod tego błędu.

    • tak – najpierw testowałem oczywiscie na realnej maszynie potem dla pewnosci w QEMU, niestety teraz pendrive tylko z XP-ekiem bo straciłem cierpliwosc – kodu nie spisałem ( nie sądziłem ze dzieki temu kodowi uda mi sie doprowadzic to do ładu )

  • jak znajde dzisiaj jeszcze troche czasu to poprobuje i napewno opisze po koleji zaistniałe problemy. dzieki za pomoc

    • Wielkie dzięki Kamiton, teraz mam pendrive nie tylko z instalkami windowsa (xp,7,8,10) ale tez z ratunkowym hirensem i wszystko działa jak należy na jednym pendrivie. Dziękuję Kamitonowi za instrukcję. Na tej stronie instrukcja nie jest pełna a i wiele błedów instalator wyrzuca.

  • Witam, 1500 znaków to mało 😀
    Mój problem właściwie został rozwiązany dzięki temu poradnikowi – za co bardzo dziękuję.
    A wyglądał tak:
    Jakiś czas temu usłyszałem o projekcie Kameleon (połączenie Ubuntu i BackTrack). Bardzo fajny system – zainstalowałem go na swoim lapku (bez problemów bo na danych mi nie zależało). Lapek wolny jest więc pomyślałem, że jak zainstaluję to cudo na swoim PC to będzie jeszcze lepiej. Problem pojawił się kiedy chciałem zatrzymać dane zgromadzone na dysku. Posłyszałem o programie GParted który pomógłby mi w wydzieleniu wolnej przestrzeni bez formatu dysku. Owszem cała procedura przebiegła pomyślnie – prócz tego, że przesunąłem partycję w złą stronę i nadpisało mi bootsector i MBR…trochę dziwnie, gdyż dysk startował, nawet winda się uruchamiała ale po tych znanych z 7ki kolorowych światełek pojawiał się BLUESCREEN – zrzucanie pamięci podręcznej…i koniec nic nie dało się zrobić – próbowałem wszystkich programów do robienia bootowalnych pendrivewów…ale dlaczego? Bo kiedyś nie zauważyłem otwartej tacki DVD i ją wyłamałem wstając…ot cały problem. Teraz instaluję WIN 7 64bit z pendrive ADATA 8GB właśnie dzięki temu poradnikowi. Więc dziękuję bardzo za rozwiązanie problemu.
    PS: dane dla mnie są złotem na tym dysku więc musiałem bez formata się obejść. Aczkolwiek sformatowałem teraz drugą partycję (systemową).

    • Super że przydał się poradnik. W najbliższych tygodniach postaram się jeszcze opisać kilka innych alternatywnych metod (programów), aby było z czego wybierać 😉
      Pozdrawiam

  • Utworzyłam bootowalnego pendrive’a z Windows 7 bez problemów. Jednak przy restarcie systemu, w boot menu nie wyświetla mi się żadne wymienne urządzenie magazynujące. Mój system to Vista. Jaki może być problem? Serdecznie proszę o odp.

    • Co to za sprzęt? Lapek, komputer stacjonarny, netbook? Przejdź do biosu i sprawdź kolejność urządzeń bootujących. Swoją drogą jeśli Twój sprzęt nie jest bardzo stary, to powinien obsługiwać start z urządzeń USB, po wywołaniu bootmenu (F2, DEL, ESC, F12, F8) na liście powinien pojawić się pendrive. Jeśli to stacjonarka a Ty korzystasz z przedniego panelu trzeba by sprawdzić czy faktycznie działa, najlepiej przepiąć pendrive na tył i zobaczyć w ogóle czy ruszy. Więcej w tej sytuacji nie jestem w stanie doradzić, za mało informacji posiadam a przyczyn może być wiele.

    • Rzeczywiście, wystarczyło zmienić w biosie pierwszeństwo urządzenia bootującego na pendrive. Dziękuję za pomoc 🙂
      Ale za to wyskoczył mi inny problem. Przeszłam gładko przez kolejne kroki instalacji, już nawet strefę czasową ustawiłam i kiedy nastąpił automatyczny reset, system nie otwiera się w trybie normalnym (nie wiem jaki to jest tryb, ale wyskakuje szary ekran) a za chwilę otwiera się okno „can not open file C:\RECOVERY.dat.” z wielkim czerwonym napisem ERROR na białym tle. Próbowałam instalować cały system od nowa, ale skutek jest ten sam.
      A odpowiadając na wcześniejsze, jest to laptop Asus, dosyć nowy, więc nie powinno być z nim problemów.
      Serdecznie proszę o odp.

    • Jedno z potencjalnych rozwiązań tego problemu wygląda następująco:

      1. Uruchom komputer z instalacyjnego pendrive.

      2. Wybierz język, wskaż układ klawiatury etc. na jednym z etapów wybierz tryb naprawy (Repair).

      3. Wybierz Wiersz poleceń (Command Prompt).

      4. W konsoli wpisz

      bootsect.exe

      5. Następnie

      bootsect /nt60 ALL

      Po każdym kroku wciskasz ENTER.

      Zamknij okno konsoli i zrestartuj komputer. Sprawdź sytuację.

  • Działa, wszystko włącza się bez żadnego problemu. Siódemka śmiga aż miło. Jeszcze raz dziękuję za pomoc 🙂

  • Witam, mam takei pytanko czy tym narzędziem uda się stworzyć botowalnego pendrivera, z 3 systemami w nim zawartymi? chodzi mi o XP, Vista, 7?? Mam duzego pendriva i potrzebuje do pracy takiego narzedzia, wszystko mam porozdzielane na pojedyncze sztuki pendrive’ow, a chciałoby się mieć jednego ze wszytkim. Pozdro dla wszystkich

    • Tak, w WinSetupFromUSB da się zrobić wielosystemowy, multibootowalny pendrive choć w takiej konfiguracji jaką podałeś może być kłopot ze zgraniem wszystkiego. Domyślnie problemów nie będzie z jednoczesnym umieszczeniem XP, Vista lub 7, Linux, Live CD z narzędziami naprawczymi. Czyli jeśli będziesz tworzyć pendrive w WinSetupFromUSB w związku z ograniczeniami aplikacji musisz wybrać czy chcesz przenieść Vistę czy Windows 7.

    • witam kolejny raz. jezeli sie da utworzyc na jednym penie instalke w7 i XP to prosze o dokładną instrukcję jak to zrobic bo kombinuję znowu kolejny raz i zawsze to samo – albo nie butuje w7 albo xp. jak sobie z tym poradzic co zaznaczyc przy formatowaniu pendrive i co dalej ?

    • Witaj, to nie jest temat do omawiania w komentarzach, za dużo pisania, musiałbym przygotować instrukcję do tego. Zapiszę to do realizacji ale raczej prędko tego typu instrukcji nie będzie.

  • no jezeli jest omawiany to raczej w komentarzach – jak dla mnie poradnik moze i sie przydaje laikom, ktorzy nie potrafia w dosie sformatowac pendriva i nadac mu boota, jezeli chodzi o dwa lub wiecej instalatorów z pendriva to poradnik jest nie przydatny – a ja przedstawie o wiele prostrza formułe tworzenia pena do w7 – szybka i skuteczna:
    1. uruchom wiersz polecen w trybie administratora
    2. wpisujemy kolejno i zatwierdzamy enterem DISKPART
    LIST DISK
    SELECT DISK ( po spacji wpisujemy litere naszego pendriva z listy )
    CLEAN
    CREATE PARTITION PRIMARY
    SELECT PARTITION 1
    ACTIVE
    FORMAT FS=NTFS
    ASSIGN
    EXIT
    teraz mozemy zamontowac obraz iso w wirtualnym napedzie i poprostu skopiowac pliki / ewentualnie bezposrednio kopiowac z DVD – i to wszystko

    • Dzięki za instrukcję. Wielu użytkowników dikpart odpycha dlatego też chętnie korzystają z okienkowych aplikacji.

  • no dokładnie – ja jednak skłaniam sie do mniej zawikłanych rozwiązań.
    b.t.w no nic musze z moim problemem pozostac – nie wydaje mi sie by był realny sposób na instalke xp i w7 na jednym penie – partycjowanie pena równiez nie pomaga. Wszedzie sie mowi ze się da ale jednak nikt nie napisał jak. Pozdrawiam i zycze miłego kombinowania

    • Gdyby nie dało się tego zrobić w WinSetupFromUSB to bym o tym nie wspominał 😉 Jeśli u jednej i drugiej osoby działa, a u Ciebie nie to problem może leżeć zupełnie w innym miejscu, kwestia diagnostyki usterki. Pozdrawiam

    • hmm od kilku miesiecy staram sie to zrobic , nie na jednym sprzecie tylko na trzech różnych i nie tylko tym programem. POWTÓRZE RAZ JESZCZE NIE UDAŁO MI SIE TEGO DOKONAĆ – nikt jeszcze nie opisał jak to zrobić od x czasu, więc nie pozostaje nic jak dać sobie spokuj.

    • Zatem jeśli samemu nie ma się wystarczających umiejętności do stworzenia takiego pendrive, trzeba czekać na instrukcję, która krok po kroku zobrazuje proces tworzenia multibootowalnych nośników.

  • ja nie widze by ktos pisał – tak udało mi sie utworzyc pendriva z instalatorem xp i w7 na pokładzie, tu potrzeba dowodów i instrukcji a nie pustych wrażeń, na pierwszy rzut oka da sie ale w praktyce jednak jest na dzień dzisiejszy to niemożliwe.

  • nie napisałem ze sie nie da mutltibootowalnego zrobic – napisałem ze sie nie da umiescic instalatora xp razem na jednym penie z w7.

    • @kamiton, nie da to się z baby chłopa zrobić 😛 Choć przy dzisiejszych możliwościach technicznych kto wie.
      Co do poradnika, zapisałem do realizacji i to tyle w tej chwili mogę dla Ciebie zrobić. Pozdrawiam

  • Witam, ja zrobilem sobie instalke win 7 i xp i wszystko ladnie smiga, jednakze mam problem z gubieniem plikow, po 10 instalce xp, 1 win 7 , skopiowalem jedna rzecz z pena i zgubil mi jakies pliki ze nie moglem juz nic instalowac i od nowa robilem pendriva:) wie ktos dlaczego taksie dzieje ze gupi pliczki??

    • @Marcin, ciężko powiedzieć czemu „gubi” pliki. Trzeba tę sprawę dogłębnie zbadać. Czy w każdej konfiguracji problem występuje, czy też przy specyficznych ustawieniach… W większości przypadków jeśli mamy do czynienia z jakimkolwiek gubieniem plików podczas instalacji problem leżu zwykle w sprzęcie, począwszy od uszkodzeń dysku twardego (bad sektory), a skończywszy na uszkodzonej pamięci operacyjnej. Jeśli kości pamięci będą uszkodzone, testy Memtestem wykażą to.

  • I i wlasnie napisze co sie dzieje u mnie, Win setup\XPpSP3\i386\biosinfo.inf nie został odnaleziony ten plik, wie ktos moze dlaczego? Pozdrawiam

    • „setup\XPpSP3\i386\biosinfo.inf”
      Z tego co widzę komunikat częsty przy lewiznach, modyfikowanych podróbach Windows. Żeby było jasne nie posądzam tutaj Ciebie o lewiznę, jedynie stwierdzam fakt, że najczęściej błąd spowodowany jest nieoryginalną wersją systemu Windows tzw. modyfikowaną.

      Ludzie nie posiadają oryginalnych plików instalacyjnych i później dziwią się czemu coś nie działa, niestety lecz producenci oprogramowania testy wykonują na oryginalnych Windowsach, trudno aby testować coś opierając się na alternatywach. Taka jest prawda. Wiele takich rzeczy widziałem na forum, człowiek diagnozował problem, a na samym końcu okazuje się że z normalnym OS-em działało wszystko a delikwent z usterką miał nieoryginalną przeróbkę Windowsa.

    • Jest to przeróbka windowsa w nlite, jednakże zrobiłem jedną z takich rzeczy aby nie pytało mnie o nic więcej jak tylko o klucz, ponieważ ustawienia i tak zawsze wybieram standardowe, wiec moze to być winą tej sytuacji? jak cos mam tez nieprzerabiany sprawdze czy bedzie działało:) dam info tutaj

    • ja posiadam xp i w7 oryginały takze nie ma mozliwosci błedów – no no pierwszy komentarz widze ze komus udało sie to zrobic hmm ciekawe jak ? moze marcin by tak sie pochwalił a ni rzucał słow na wiatr.

  • MARCINIE bądz tak łaskawy i zdradz tą tajemnice – hmmm ja nawet jestem gotów na dotacje 🙂 a tak na powaznie to mysle ze niczego i tak sie nie doczekam, bo gdyby tak było to w zasadzie nie musiałbym tutaj o to prosic.

    • Jeśli chcesz poradnik „na zawołanie” możemy porozmawiać o odpłatności za wykonanie ewentualnie płatna porada „zdalny helpdesk”. Gdybym chciał tak każdemu za free udostępniać najcenniejsze informacje, to bym musiał na ulicy mieszkać, bo na czynsz nawet by mi nie wystarczyło. Zejdź na ziemię kamiton.

      I tak nie jedna osoba mówi mi że za dużo ciekawych informacji za darmo udostępniam na blogu, oni już dawno zaczęli by pobierać opłaty za dostęp do treści więc wyluzuj troszkę bo teraz z siebie robisz cwaniaczka, który próbuje wydobyć informacje od innych osób. Bez urazy ale tak to właśnie wygląda.

  • nie przesadzaj – nic nie stoi mi na przeszkodzie ,posiadam 17 pendrive ktore słuza mi do pracy, jezeli uwazasz ze miałbym cos wiecej zarobic na poradniku twojego autorstwa to sie grubo mylisz – bo niby jak ? tym ze bede zamiast 3 miał 1 ? ahaha smiechu warte – jak widac na ziemi stoje twardo. a komentarz @Marcin tylko taki w kit jak widac wyimaginowany ahahaha – WIEDZIAŁEM.

    b.t.w. odnosnie mojego problemu – to własnie kombinuje na linuxie – bo bynajmniej tam widac obie na penie a nie jak na windzie – dam znac jak cos wykombinuje – jak widac sie nie poddaje – ktos musie w koncu ten poradnik zrobic , pffffff juz sie spociłem

    p.s. prosze nie odbijaj piłeczki – jestem z ludzi ktorzy tez niosą pomoc – bezinteresownie.

    • Niewdzięcznik z Ciebie i tyle.
      Czekasz na gotowca, sam nie potrafisz niczego zrobić? Ech… jak widzę należysz do grupy osób, które uważają że coś im się za darmo należy bo tak i już.
      Bezinteresownie? Gdybym chciał nie pomógłbym ci jak pierwszy raz napisałeś w komentarzu że masz problem, olałbym Twój komentarz, a jednak pomogłem , podobnie jak innym osobom wypowiadającym się w komentarzach.
      Poza tym na pomoc też trzeba sobie zasłużyć, bo niewdzięcznikom i cwaniakom nie pomagam.
      W tej chwili tak do Twojej osoby się zniechęciłem że możesz liczyć na to, że już ci w niczym nigdy nie pomogę, zarówno tutaj jak i na jakimkolwiek forum komputerowym.
      Masz u mnie krechę.
      Chcesz dostać „szybko” pomoc? Idź do fachowca, zapłać mu kasę to wtedy będziesz mógł truć mu że coś ci się należy bo w końcu zapłaciłeś za to.
      Pozdrawiam i zmień swoje zachowanie w stosunku do innych bo od takiego cwaniakowania zwolenników ci nie przybędzie.

  • Witaj Mariusz sorry że troche taki ot zrobie. Trzeba ci przyznać racje dużo ludzi myśli że pomoc należy sie, najlepiej od zaraz i za darmo, nic tylko rzucic całą robote i marsz żeby im pomagać bo oni są najważniejsi na świecie i im należy sie pomoc. Wiem że trafiają sie różni ale zdecydowana wiekszość nawet nie zadaje sobie trudu by poszukać rozwiązania tylko chcą gotowca, najlepiej żeby jeszcze wszystko za nich zrobić. Takich ludzi jest dużo i nie warto przejmować się nimi.

    PS. Poradnik o multiboot sam bym przeczytał jak napiszesz daj znać 🙂

    • Witaj,
      wcześniej niż na początku kwietnia nie da rady. Zastanawiam się w ogóle czy branży bloga nie zmienić, teraz zajmuje się głównie SEO, pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych więc z tej tematyki porady będę pisać. A co do poradnika o którym mowa, zobaczymy zapisałem go do realizacji, ale kiedy to realizuję nie mam pojęcia, coraz mniej czasu niestety :/

    • Witajcie, dajcie sobie na looz, kolega dał fajny poradnik, jak ktoś potrafi czytać to sobie zrobi pendriva, ja poswiecilem na to 4 godziny, jednak to mi skraca prace do 20 minut od komputera, zamiast 7 laptopów dziennie robie znacznie wiecej, jakbym chciał zebym to zrobił mi ktos chociaz w internecie to bym musial sie liczyc z tym ze ktos poswieca swoj czas, a najwazniejsze jeszcze to sprzedaje swoja wiedzę, a za to się płaci, prostę.

      Jednak jakby kolega Mariusz chciał uchylić rąbka tajemnicy odnosnie pozycjonowania byłbym bardzo wdzieczny, ponieważ też tym się zajmuję i chciałbym zobaczyć jak to robi osoba która ma wiekszą wiedzę niż ja. Pozdrawiam i spokojnego weekendu zycze

  • Dziękuje bardzo za wspaniały tutorial. Próbowałam zrobić pendrive różnymi sposobami tylko ten działa w 100% jeszcze raz dzięki buziaczki 🙂

  • Super poradnik !!
    Wszystko dziala jak nalezy zadnych problemow nawet przy wrzucaniu kilku systemow zero problemow.
    Naleza sie wielkie podziekowania dla autora. Oby wiecej takich ludzi bylo.

  • Z radościa zabrałem się za tworzenie bootowalnych pendrive z systemami Windows XP i Windows 7, lecz niestety utknąłem na poziomie „Prepare Drive”.Dwa pendrive, jeden 8 GB Emteca i drugi 2 GB Goodrive BK MLC, po komendzie Prepare Drive,wykonują wszystkie czynności jak w instrukcji i kończą komunikatami: hxxp://i39.tinypic.com/zsgb8.jpg i następny hxxp://i42.tinypic.com/16a5pb8.jpg i na tym narazie kończy sie moja przygoda z tym programem.Gdzie szukać przyczyny? Czynności wykonuje na kompie z systemem windows 7 Ulimate.

    • RMPREPUSB
      Error 6 returned by RMPARTUSB
      Error: FS has been wiped (but not completed).

      No ok, tylko z jakimi ustawieniami tworzony był pendrive?

      Z nowszymi nośnikami USB spróbuj zastosować nowszą wersję RMPREPUSB, miałem kiedyś sytuację, że na wersji dołączonej do WinSetupFromUSB nie dało się sformatować pendrive.

    • Starałem sie ścisle trzymać informacji podanych w poradniku. W oknie WinSetupFromUSB klikam RMPrepUSB.Wyskakuje okno z Prepare Drive.Ustawienia na NTFS i pierwsza pozycja WinPE/Vista.Klikam Prepare Drive,wyskakuja kolejne okna RMPARTUSB,wszystko idzie OK w końcu z powrotem wyskakuje okno
      WinSetupFromUSB i po chwili oba komunikaty jak na foto.Na konsoli przebiega prawidłowo i komunikaty też sa zgodne z podanymi.I koniec.Pendrive mam już kilka lat więc nie są zbyt nowe.Instalacja z DISKPART idzie bezproblemowo.

    • Pobierz najnowszą wersję rmprepusb i zainstaluj – Install_RMPrepUSB_Full_2.1.643

      https://rmprepusb.com

      W sekcji 3 Bootloader Options wybierz odpowiednią opcję, jeśli tworzysz pendrive z WIn7/Vista wybierz pierwszą opcję, jeśli XP wybierz trzecią.

      W sekcji 4 Filesystem and Overrides jako system plików wybierz NTFS. Dodatkowo zaznacz opcję Boot as HDD (C: 2PTNS).

      Po wszystkim kliknij Prepare Drive.

  • Serdeczne dzięki,wyglada że teraz jest OK. Zgodnie z sugestią pobrałem i zainstalowalem wskazaną wersję. Zastosowałem się do wskazówek hxxp://i43.tinypic.com/28redfd.jpg (górne okno) i sprawa ruszyła.
    hxxp://i43.tinypic.com/jsj0ao.jpg , kolejne komunikaty i postęp utwierdziły mnie, że droga jest prawidłowa. Tym razem obyło się bez błędów.Program skopiowal pliki z płyty ( dolne okno z pierwszej fotki) .Ostateczny efekt to komunikat o skopiowaniu plików i wygląd podłaczonego do komputera pendriva z systemem hxxp://i41.tinypic.com/35m17it.jpg .Wszystko wskazuje,że system jest na pendive,problem tylko w tym że w chwili obecnej nie mam dostepu do laptopów, na których móglbym to sprawdzić. Ale niebawem sprawdzę. Serdeczne dzięki za okazaną pomoc.

  • Mam pytanie – cz WinSetupFromUSB umożliwia tworzenie tylko instalatora systemu, czy też można go wykorzystać również do tworzenia Live USB (tzn mam na myśli coś takiego jak live cd w przypadku linuxa)? Mam na netbooku zainstalowany Win XP a chciałabym BEZ instalacji potestować Win 7 prosto z pendrive do prostych rzeczy typu internet/pisanie/test baterii.

    • Trzeba mieć odpowiednio spreparowany plik obrazu ISO z systemem w wersji Live i przenieść go na pendrive. Z tego co wiem ten program nie potrafi zmodyfikować plików systemu. Chodzi tutaj głównie o fakt poprawnej implementacji sterowników. Są wyspecjalizowane programy które mogą stworzyć system w wersji Live CD jak choćby popularny BartPE dla XP, czy też WinBuilder dla Windows Vista/7/8.

  • A ja powiem tak. Poradnik REWELACJA. Wystarczy czytać ze zrozumieniem, wszystko jest dokłądnie powiedziane i czytelnie opisane. Na 16gb penie, z ciekawości mam boot1a na : winxp, win7, win2003 serwer, i wszystko śmiga jak należy. Pozdrawiam autora. Przeszedłem przez kilka poradników, kilka programów i wszędzie lipa i padaka, u tutaj, proszę od razu poszło jak należy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • Witam
    Z wykonaniem pendriva poszlo gladko natomiast podczas instalacji wyskakuje blad „system windows nie moze zebrac informacji dla [OSImage] poniewaz nie istnieje podany plik obrazu [install.wim]” i teraz pytanie czy wina lezy ppo stronie wykonania pendriva czy po stronie uzytego zrodla.
    Pozdrawiam

    • @Jafo, nie wiem co masz na myśli poprzez „użytego źródła”, jakiego źródła sprecyzuj wypowiedź. Co do braku pliku obrazu install.wim, wygląda na to, że nie udało się poprawnie utworzyć instalacyjnego pendrive.

    • Witam ponownie. Pisalem juz rano ze sobie poradzilem ale cos nie weszlo.Tak teraz widze minimum znakow nie przekroczylem. Zrodlo mialem na mysli plyte z systemem. Mialem obawy czy nie zawierala bledu. Brakujacy plik dogralem recznie do pendriva i wszystko poszlo ok. Wielki plus za fantastyczny poradnik. Przepraszam za zamieszanie. Pozdrawiam

  • Witam Mariuszu jest problem…
    w bootowanie systemu bawiłem się za dawnych czasów kafli 1,5” zawsze po pewnym czasie system zaskakiwał, ale do rzeczy. Normalnie pracuję na siódemce i linuksie (bo jako serwer jest niezastąpiony) siódemka (ponieważ pakietów adobe nie ma na linuksa… a grafika to nie tylko gimp) kwestia życia i śmierci polega na tym iż pierwszy raz zaliczyłem poważny zgon dysku w sumie to zgon 4 dysków na raz (nie możliwe… a jednak), brak możliwości zakupu dysków ( w sumie jakieś 3TB danych) a pożyczenie jednego dysku to znowu dłuuuga zabawa w „kopiuj wklej” gdyż żaden dysk sam nie chce wystartować. Ale jak mówiłem do rzeczy, na najważniejszym dysku jest xp (nie używałem go ale i nie usunąłem systemu co było błędem, ponieważ wrzucałem wszystkie pliki luźno nie zostawiając wolnej partycji systemowej i tu zaczyna się problem) aby odzyskać dane muszę zainstalować na nim xp lub 7 na jakimkolwiek innym dysku. Pytanie czy masz może jakiś pomysł co do tego dlaczego na każdym dysku ( każdy miał po 2 partycje) 1 partycja jest oznaczona jako nieznane formatowanie (przez co każda instalka próbuje wymusić format)… może i jest to offtop ale zauważyłem że dobrze orientujesz się w kwestiach fizyki i pracy dysków dlatego piszę a nie znalazłem w necie żadnego sensownego rozwiązania… chodzi o uruchomienie na którymkolwiek dysku systemu bez konieczności formatu, jak jeden ruszy to na innych poleci jakiś filerecovery najwyżej. Pozdrawiam.

    • Jeśli chcesz odzyskać dane lepiej wykonywać naprawę „z zewnątrz”.
      Wpierw spróbuj użyć narzędzia TestDisk i odzyskać tablice partycji, nadpisać istniejącą, uruchomić ponownie komputer i sprawdzić czy system ruszy i czy będzie dostęp do innych partycji.
      TestDisk znajdziesz na wielu płytach ratunkowych jak Ultimate BootCD.
      Jeśli mamy do czynienia z innym typem uszkodzenia spróbuj odzyskać dane, uruchom narzędzia do odzyskiwania danych z ratunkowej CD, nie zapisuj danych na tym samym nośniku (dysku/partycji).
      Wykonaj też skan powierzchni dysku w MHDD i odczytaj SMART, sprawdź czy dysk jest w dobrej kondycji czy też jego żywot dobiega końca.

      Taki „efekt” jak u Ciebie już widziałem kilka razy, przyczyny…
      1. Nagłe odcięcie zasilania.
      2. Wirus MBR.

    • Witam ponownie, dziękuję serdecznie za porady o MHDD całkowicie zapomniałem (dawno nie zajmowałem się typowym serwisowaniem sprzętu …) system nie ruszył niestety po chwilowym ładowaniu wyskakuje bluescreen, ale to już nie istotne TestDisk wydobył istotne projekty i dane, przerzuciłem je i poszła na 1 partycję reinstalka, teraz tylko przenoszę dane z innych dysków. Przynajmniej sprawdziłem stan dysków i jeden z nich faktycznie już długo się nie pokręci. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

  • Witam Panie Mariuszu. Möj problem polega na tym……, pobralem system W-7 ISO ze strony producenta (mam klucz orginalny) , po uruchomieniu PC jak zwykle okazalo sie ze brak wszystkich sterowniköw do Internetu (u mnie Netzwerkadapter) uzywam poläczenia kablowego ! Oraz do Audio ! Pobieralem takze z innych stron i ten sam problem ?! Nie moge zarejestrowac ,no bo jak ??? Reszta chodzi dobrze !!! Szukalem sterowniköw i udalo mi sie tylko uruchomic dzwiek . Pozostale sä odrzucane przez system jako niekompatybilne? Po co producent udostepnia Systemy 7-ki w röznych jezykach jesli nie sä kompletne ??? Jak sobie z tym poradzic ? (Möj PC to Medion,W-XP Profesjonal,pentium4 intel,1Gb DDR,80 Gb HD) Pozdrawiam.

    • Witaj, niestety za mało informacji aby można było konkretnie odpisać (brak szczegółowego raportu o specyfikacji sprzętu). Pobierz aplikację do generowania raportów np. SIV lub PC Wizard i utwórz raport. Następnie opisz jeszcze raz swój problem na forum.hotfix.pl podając ów raport. Są tam osoby, które chętnie pomogą w odnalezieniu właściwych sterowników. Pozdrawiam i powodzenia!

  • Mariusz Kołacz pisze:
    26 kwietnia 2012 o 19:22

    Witaj, niestety za mało informacji aby można było konkretnie odpisać (brak szczegółowego raportu o specyfikacji sprzętu). Pobierz aplikację do generowania raportów np. SIV lub PC Wizard i utwórz raport. Następnie opisz jeszcze raz swój problem na forum.hotfix.pl podając ów raport. Są tam osoby, które chętnie pomogą w odnalezieniu właściwych sterowników. Pozdrawiam i powodzenia!
    Odpowiedz : DZIEKUJE;Pozdrawiam .

  • Pytań nie ma lub jest tak dużo…ze może innym razem……
    Wykonałem pendrive zgodnie z Pana opisem….i zainstalowałem system
    Dziękuję, gratuluję opisu i dużej wiedzy ……to rzadki przypadek….
    Uzupełniając , przygotowanie i instalacja systemu przez USB wg innych (wielu!) opisów
    nie powiodła się
    Stronę Pana wrzuciłem do zakładek…
    Dziękuję….
    Andrzej Zając

  • Witam serdecznie. Utworzenie bootowalnego pendrivea jak najbardziej sie powiodło niestety prawdopodobnie system uszkodzony, gdyz pojawia sie bluescreen no coz moze w koncu sie uda poradnik jak najbardziej przydatny
    Dziekuje ślicznie i pozdrawiam

    • Witaj, dzięki za miłe słowa. Jeśli Masz problemy z systemem (wyskakują BSODy) zarejestruj się na forum.hotfix.pl i utwórz nowy wątek. W temacie opisz dokładnie problem, podaj zdjęcie tego BSODa lub podaj kod błędu. Specjaliści pomogą za free rozwiązać problem. Pozdrawiam.

  • A jak teraz odzyskać swój usb? Po zrobieniu z niego dysku startowego, system nie widzi go? Czy pendrive jest już do wywalenia? Jak z powrotem zrobić z niego pamięć usb?

    • Tworząc bootowalny pendrive w WinSetupFromUSB jeszcze nigdy nie zdarzyła mi się taka sytuacja. Przyczyny usterki należy szukać gdzieś indziej.
      Wpierw musimy ustalić z jakim typem uszkodzenia mamy do czynienia.
      Start => Uruchom => devmgmt.msc
      Menedżer urządzeń => Menu Widok => Pokaż ukryte urządzenia
      Sprawdź czy pendrive jest w ogóle widziany przez system.

    • No niestety nie jest widoczny. Próbowałem kilkoma progamami go sformatować, ale sęk w tym, że jak go system nie widzi, to za wiele nie można zrobić 🙁
      Jest jakiś program, który widzi pen’a gdy system nie widzi?

    • Jeśli nie widzi go system, sprawdź jeszcze z poziomu biosu. Większość ma możliwość pokazywania informacji o podłączonych urządzeniach (wykrytych) już na etapie inicjalizacji więc jeśli tam nic nie jest wykrywane obawiam się że uszkodzona elektronika i w tej sytuacji jedyną opcją naprawy jest podmiana uszkodzonego układu. Jeśli zależy ci na odzyskaniu danych z pendrive udaj się do firmy odzyskującej dane, ale z góry mówię że koszt usługi będzie spory.

  • Witam, próbując dodać program do resetowania haseł wyskakuje komunikat – folder i386 programs or program files could not be found. To samo się dzieje gdy chcę dodać obraz windowsa. Coś robię źle ?

    • Witam, do czego dodać? Do obrazu instalacyjnego? Za mało informacji podajesz.

  • Zrobiłem format za pomocą programu RMPrepUSB, kolejny punkt to wybór co chcemy zrobić – chcę instalować windowsa. Wiec zaznaczam vista/7setup/PE/RecoveryISO. Szukam docelowego pliku i np mam ISO windowsa w folderze o nazwie XXX. Próbuję nacisnąć ok żeby zatwierdzić i wyskakuje tamten komunikat.

    • 1) Wpierw RMPrepUSB.

      2) Zamontuj obraz ISO w wirtualnym napędzie, możesz do tego użyć darmowego programu MagicDisc.

      3) Później WinSetupFromUSB i opcja Vista/7 setup/PE/Recovery ISO, wskazujesz literę dysku z plikami instalacyjnymi. Przykład: zamontowaliśmy ISO w lokalizacji E:\ to taką literę dysku wskazujesz.

      4) Później uruchamiasz proces tworzenia bootowalnego pendrive.

  • Faktycznie moją winą było to, że nie montowałem pliku tylko od razu chciałem wskazać lokalizację pliku z dysku. Wszystko niby ok, ale jak próbuję utworzyć pendrive’a 8gb z windowsem 7 to instalacja przebiga prawidłowo ale jak patrzę w zajęte miejsce na pendrive to „utworzyło” tylko jakieś 300mb. Próbowałem z 2 pamięciami flash i różnymi plikami ISO z windowsem. Dodatkowo po różnych próbach nagrywania instalek na pamięci flash Windows przestaje odczytywać faktyczną pojemność pendrive’a. Tak jakby te programy uszkadzały peny. Jakieś pomysły ?

    • Pierwszy raz widzę taki przypadek, aby ten soft uszkadzał pendrive – to jest bardzo mało prawdopodobne ale żeby to całkowicie wykluczyć trzeba przeprowadzić serię testów. W razie problemów użyj np. SDfixCapacity.

  • Też mnie to zaskoczyło, ale fakty są faktami. W kwestii nagrania instalki i zajęcia tylko 300mb gdzie obraz ISO zajmuje 4,3GB możesz coś poradzić ?

    • Nie mając bezpośrednio dostępu do „problemu” nic więcej nie mogę zrobić. W tym wypadku zdalne doradztwo jest niewykonalne. Musiałbym stanąć z problemem twarzą w twarz.

  • Witam, mam następujący problem. Zrobiłem wszystko zgodnie z poradnikiem, z tym, że w odniesieniu do Windows XP Professional. Po zakończeniu pracy WinSetupFromUSB, uruchomiłem wirtualną symulację instalatora w QEMU. Wszystko śmigało poprawnie. Postanowiłem sprawdzić to po raz drugi, ale już „na żywo” po zrestartowaniu komputera. Po wczytaniu pendrive uruchomił mi się GRUB4DOS, z tym że zupełnie inny niż w wirtualnej symulacji. Nie miałem możliwości wyboru instalacji. Nie potrafię się z tym obchodzić, czy mógłby mi ktoś w jakikolwiek sposób pomóc? Sprawa jest dość pilna. Liczę na Waszą pomoc.

  • u mnie problem jest taki ze po odpaleniu instalacji xp z pendrive gdy zrzuca pliki systemowe wsykakuje komunikat ze nie udało sie skopiowac pliku hc.shm . w czym tkwi problem?

  • Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć. Chciałem sobie przygotować pendrive-a boot-ującego zgodnie z powyższą instrukcją. Dodatkowo chciałem wgrać na tego pendrive-a program NTPWEdit. Program NTPWEdit zaznaczam w programie RMPrepUSB w pozycji co chcę wgrać na USB. Wszystko wykonało się prawidłowo. W podglądzie pendriava widać że wszystko się wgrało. Przy uruchamianiu komputera z USB pojawia się okienko QEMU , a potem zaczyna się inatalacja windows-a XP. Co jest nie tak, albo jak wybrać, aby uruchomił się program NTPWEdit.

    • Do uruchomienia NTPWEdit musisz mieć środowisko instalacyjne (WinPE, WinRE), wtedy jeśli program nie wymaga dodatkowych bibliotek jak NET Framework, może zostać tam bez problemu uruchomiony. Uruchomić go możesz z wiersza poleceń, wskazać katalog, gdzie znajduje się plik wykonywalny i zainicjować wywołanie.

  • A czy można NTWEdit uruchomić z pendriva boot, z pozycji windows-a program działa, z wiersza poleceń także, ale chciałbym uruchomić komputer z boot pendriva i abym mógł uruchomić wtedy ten program. Czy jest taka możliwość. Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.

  • Dochodzę do momentu gdzie mam wskazać położenie plików instalacyjnych Windows 7 (przedostatni screen). Rozumiem, że mam wybrać plik .iso w którym jest ten mój Windows 7. Jednak gdy klikam trójkropek do wyboru mam same foldery. Wsadziłem mój plik .iso do folderu (sam plik .iso w nim jest) i wybrałem go jednak wyskakuje mi błąd:

    —————————
    Error!
    —————————
    Folder BOOT or SOURCES could not be found

    RETRY to select another source or CANCEL to return to the main menu
    —————————
    Ponów próbę Anuluj
    —————————

    Od czego zależy ten błąd? Czy da się na niego coś poradzić?

  • Trochę ten poradnik chaotyczny jak dla mnie, wychodzi na to że dwa razy trzeba kopiować płytę z systemem najpierw kopiuje ją program RMPrepUSB a potem WinSetupFromUSB co trwa cholernie długo, czy aby na pewno jest to konieczne? Bo u mnie niestety ta metoda nie przyniosła pozytywnego skutku, pendrive nie chce bootować, a wszystko robiłem tak jak w poradniku.

    • @Tomek, poradnik nie jest idealny ale jest logiczny, jak przeleciałeś go po łebkach i chcesz stworzyć pendrive to się nie dziw. Wyraźnie są wskazane punkty które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces. Wniosek jeden = przeczytaj całość, a później siądź do robienia bootowalnego pendrive’a.

  • Witam, fajny poradnik, właśnie instaluje XP-ka z pendriva przygotowanego w opisany tu sposób narazie wszystko ok wcześniej próbowałem z WinToFlash ale system odpalał mi się tylko z włożonym pendrivem bo inaczej wyskakiwało „błąd ładowania systemu”.
    Chciałem sobie po przygotowaniu pendriva z XP zapisać jego obraz do pliku żeby móc później w razie potrzeby szybko sobie stworzyć takiego pena z instalką XP ale napotkałem problem:
    jak tworzę obraz pena za pomocą RMPrepUSB_2.1.648 (opcja „USB do pliku”) to plik obrazu zajmuje mi tyle miejsca co pojemność pendriva (4GB) :/ jest jakiś sposób żeby RMPrepUSB nie zapisywał pustych bajtów do pliku obrazu albo coś żeby plik był wielkości danych na pendrivie?
    Bo teraz jak ten plik bedę chciał wpakować na mniejszy pendrive to mi wyskoczy że za mało miejsca. :/…

  • No nie po instalacji mam ten sam problem co z WinToFlash „błąd ładowania systemu operacyjnego”
    żeby system odpalił muszę mieć włożony pendrive 🙁 czemu tak się dzieje???

    • U mnie wszystko działa jak należy 😉
      Trzeba by mieć więcej informacji, żeby coś konkretnego doradzić.

  • Witam
    Przede wszystkim gratuluje dobrze napisanego poradnika 🙂

    Mam pytanie ja korzystam już z wersji 1.0 beta8.
    Nie wiem może powinienem korzystać z tej wersji co w poradniku, bo w nowej jest już sporo nowych funkcji?
    Udało się zainstalować xp i śmiga dobrze, ale teraz tak czy można zrobić na pendrivie kilka systemów botowalnych np. łącząc i windowsa i linuksa czyli był by i na pendrive windows i obok linux i wybierało by się z listy który odpalić, czy można to zrobić w ten sposób?

    Pozdrawiam

    • Witaj. Obecnie nie jestem na bieżąco z tą aplikacją, jeśli zmiany są duże może uda mi się napisać updejt do poradnika ale z pewnością nie nastąpi to w najbliższym czasie.

      Tak, da się stworzyć w WinSetupFromUSB kilka wersji instalacyjnych. Opisu na moim blogu niestety nie ma, ale być może przy okazji aktualizacji instrukcji głównej taki poradnik powstanie 😉

      Tymczasem jeśli chcesz mieć kilka systemów typu live-cd na jednym pendrive możesz skorzystać z xboot https://techformator.pl/tworzenie-multibootowalnych-obrazow-iso-w-xboot/ ewentualnie YUMI (Your Universal Multiboot Installer).

  • Świetny artykuł, bardzo dziękuje za przedstawienie wszystkiego krok po kroku, teraz mam łatwą i szybką możliwość bootowania Windowsa.

  • Możecie podać jakiś normalny link do pobrania? ściągnąłem Install_RMPrepUSB_Full_v2.1.661.zip i nie mam w tym WinSetupFromUSB (WinSetupFromUSB_0-2-3.exe pobrałem osobno). i nie wiem co mam z tym zrobić.. włączam WinSetupFromUSB, klikam w RPprepUSB i się nie włącza.. uruchamia się ale osobno ze ściągniętej instalki. tam go skonfigurowałem. czy to wystarczy?

    • Jak znajdę czas uaktualnię poradnik, albowiem trochę pozmieniało się w zakresie przygotowywania bootowalnego pendrive.

  • już poradziłem sobie programem FlashBoot. polecam jeśli ktoś ma problemy z programem opisanym na tej stronie.

  • Witam,

    Zrobiłem boot pena z win xp i mam taki problem, ze po odpaleniu instalacji xp z pendrive gdy zrzuca pliki systemowe po pewnym czasie wyłącza się istalator windowsa i pozostaje tylko mrugający kursor na czarnym tle, co robić?

    • Sam kursor? Komunikatu o błędzie nie ma?
      Hmm… jak masz do dyspozycji spróbuj z innym pendrive.
      Trzeba by wszystko zbadać, bo usterka może być poważniejsza, taka zwiecha może też sugerować bad sektory na dysku twardym, czasem problemy z pamięcią RAM.
      Na Twoim miejscu wpierw spróbowałbym z innym pendrivem, jak nie zaskoczy analiza SMART + skan RAM. Niezbędne narzędzia znajdziesz na płytach ratunkowych typu Ultimate BootCD lub nawet Hirens. W razie problemów opisz swój problem na forum komputerowym hotfix. Pozdrawiam!

  • Miałem to samo co Artur, na laptopie. Do tego robiąc to różnymi programami. Potem podłączyłem pena na pc żeby sprawdzić czy działa. No i zadziałał… tylko że jak anulowałem okazało się że znikł boot sector z hdd … Za to FlashBoot’em udało się na lapku i na pc.

  • Dziękuje za odpowiedź
    sprawdzę wszystko co napisałeś, a próbowałem już z 3 rożnymi penami i dalej tak samo

  • Artur, sytuacja wymaga zmiany narzędzia którym wykonujesz boot-a, nie pendrive’a. W ten sposób nie rozwiążesz problemu, tylko go unikasz. Polecam skorzystać z FlashBoot’a 2.2c, jeśli nie pomoże, bo być może nastąpi taka sytuacja, nie poddawaj się i skorzystaj z kolejnych, alternatywnych narzędzi. Wymienię dwa kolejne, któreś z nich powinno pomóc, w innym wypadku, musisz skorzystać z wiedzy ekspertów na forum. W razie fail’a FB 2.2c, polecam – > Universal USB Installer 1.9.3.4, UNetbootin 5.83.

  • Witam, skorzystałem z FlashBoot’a 2.2c i to chyba musi być coś z laptopem, bo pendrive botowalny zadziałał i zgrał wszystkie pliki na laptopa, a potem już bez pendriva na laptopie uruchomiła się instalka win xp po wczytani kilku plików wyłączył się istalator windowsa i pozostał tylko mrugający kursor na czarnym tle:( z tamtych 2 programów nie wiem jak skorzystać bo nie wiem co wybrać.

  • Witam!
    Dziękuję za opis WinSetupFromUSB! Próbowałem kiedyś zrobić pod Windows 7 boototwalny pendrive z XP poprzez Diskpart, ale niestety nie udało się (Diskpart’em chyba lepiej robić bootowalny pen pod XP, choć może to wina samego mojego Windows 7), po WinToFlash błedy z bootowaniem itd.
    Dopiero po zrobieniu bootowalnego pendriva w WinSetupFromUSB instalator XP ruszył na starym netbooku Compaq Evo N00c 🙂 Ustawienia:
    W RMPREPUSB:
    – system plików – FAT32
    – Boot options – XP bootable [NTLDR]
    – zaznaczona opcja Boot as HDD
    W WinSetupFromUSB:
    – Windows 2000/XP/2003 source – wskazane żródło z plikami instalacyjnymi XP
    – Force Target disk type: Removable

    Pendrive 2GB.

    Pozdrawiam

  • Try Easy2Boot – install WinXP/7/8 direct from ISO file. Can install unmodified XP ISO to AHCI system.

  • Witam,
    Wykonalem instalację systemu windows xp na pendrive Kingston DatTraveler 100 g3 3.0 32gb caly proces instalacji ogólem przebiegl dosyć gladko, ale już po jej zakończeniu i samoistnej próbie rozruchu xp na prendrive laptop (acer 5742g) zresetował i pojawil się komunikat że jest jakiś problem z dyskiem (hdd, bo potem pena już odłaczylem) i nie można odpalić systemu (na lapku był win7 64bit). Podłubałem trochę (mam Norton Ghosta, ale nie wspólpracuje on niestety z kopiami zrobionymi przez program Acera do robienia recovery – ale można uruchomić konsole cmd, przeglądać pliki itd.), a niestety do lapków nie dodają płyty z windowsem (btw totalny bezsens)
    Aktualnie przy próbie odpalenia win7 wyświetla się „bootmgr is missing”, a przy próbie odpalenia winXp z pena – „ntldr is missing”.
    Proszę o pomoc co robić w tej sytuacji.

    • W przypadku Windows XP i próbie instalacji na nowszych typach dysków np. SATA trzeba dograć sterowniki – zrobić integrację sterowników SATA programem nLite lub innym. Sytuacja z nowszymi systemami jest nieco inna, SATA jest już wspierane i domyślnie znajdują się sterowniki do większości dysków, jednakże sprzętu jest tak dużo i tak szybko wszystko idzie do przodu, że nie ma szans by obsłużyć wszystko, stąd też nawet i w nowszych systemach zdarzają się sytuacje, że trzeba integrować z płytą instalacyjną dodatkowe drivery lub podać je odrębnie na pendrive na jednym z etapów instalacji systemu.

      Co do drugiego problemu, trzeba by mieć więcej szczegółów by coś konkretnego doradzić. Tak na szybko można poradzić jedynie zastosowanie auto-naprawy z płyty instalacyjnej Windows, jednakże jej nie posiadasz ale… można stworzyć bądź pobrać z sieci obrazy płyt ze środowiskiem Windows Recovery Environment – WinRe, pamiętaj jednak by zaopatrzyć się w płytę, która odpowiada Twojej architekturze (x86 lub x64).

      Po więcej porad możesz udać się na forum.hotfix.pl, opisz dokładnie sytuację, istotne będzie między innymi dokładny opis instalacji, rozkład partycji, co już zrobiłeś by naprawić problem etc. Wszystko to może przyśpieszyć proces naprawy.

  • Problem z bootowaniem XP jaki i pewnie innych w większości przypadków będzie kończyć się niepowodzeniem tylko dla tego iż po instalacji systemu nie jest on zainstalowany na C: tylko ma przypisaną inną partycję a tym samym monit o braku dysku czy podobnych historiach przy próbie rozruchu chyba że ktoś po zainstalowaniu edytuje sobie MBR. Brakuje temu programowi wyboru MBR ID BIOS: gdzie dla C: jest 0x80 i kolejne partycje 0x81 , 0x82 do 0x87. Jak ustawicie 0x87 umownie nazywając ją X: to taki pen będzie traktowany jako napęd CD i cały system zainstaluje się poprawnie a tym samym poprawne będą wpisy w MBR i plikach rozruchowych systemu.

  • Pisząc bardziej łopatologicznie…
    Autor programu powinien zmienić literę partycji na etapie tworzenia PENDRIVE na X: Y: czy Z: bo na tym etapie to pendrive zawsze będzie miał partycję C: która jest obligatoryjnie przypisana dla HDD we wszystkich systemach windows.
    Na obecnym etapie po zainstalowaniu systemu zapisują się na końcu pliki rozruchu systemu w MBR i startowych oraz wartości partycji powyżej C: bo podczas instalacji BIOS widział pena jako C: więc instaluje system na kolejnej wolnej czyli D: ale system w plikach rozruchu ma zapis STARTUJĘ Z PARTYCJI C: zgodnie z INSTALATOREM a nie z D: czyli jak go BIOS widział. Przy tym programie system zainstalował się zgodnie z tablicą BIOSu na D. Po wyjęciu Pendraka znika C: a pozostaje WINDOWS na D: bo tak została zapisana wartość w MBR ale nie w plikach startowych systemu windows i macie monity SYSTEM NOT FOUND, NTLDR kaput czy co tam jeszcze wyświetli…

  • Witam. Mam pytanie. Czy po zrobieniu bootowalnego pendrive będę mógł go normalnie używać?

    • Normalnie czyli? Mówimy tylko o zapisie plików na pendrive? Bootowalny pendrive będzie widoczny w oknie Mój komputer więc nie widzę przeszkód.
      Są nawet programy, które pozwalają tworzyć partycje na pendrive, gdzie jedną można przeznaczyć na bootowalny pendrive a drugą wydzielić na dokumenty, jednak wymaga to zmiany typu nośnika z removable na fixed drive, niestety nie każdy system jest w stanie prawidłowo rozpoznać tego typu urządzenie, inaczej mówiąc w praktyce urządzenie po podpięciu do komputera może wyświetlić tylko jedną partycję.

    • Nie będzie z tym problemu, wszelkie dane na pendrive będziesz mógł odczytać i zapisać oczywiście o ile pojemność Twojego pendrive na to pozwoli.

  • próbowałem KILKA razy zrobić obraz iso partycji systemowej – bez powodzenia… za każdym razem, gdy odpalałem spod BIOS – F12 – HDD bootowalny USB pojawiał się komunikat o BRAKU bootmgr. PROŚBA: jak narzędziem rufus lub win-setup (tam też jest to samo) utworzyć bootowalny USB partycji systemowej z tym bootmgr?

    • Ciągły komunikat o braku bootmgr mimo jego nadpisania może świadczyć o poważnym problemie z dyskiem twardym. Przed dalszych kroków sugeruję koniecznie sprawdzić SMART dysku twardego, najlepiej z poziomu bootowalnego nośnika z MHDD. Instrukcję tworzenia nośnika oraz obsługi MHDD znajdziesz w Google. Odczytaj SMART i przekaż go do analizy specjaliście. Na forum.hotfix.pl jest do tego wydzielony specjalny dział, możesz tam wrzucić zrzut ekranu z SMART dysku.

    • @Genner, pisałem o tym, użyj wyszukiwarki na stronie głównej, są gotowe softy do tego.

  • Dzięki za poradnik. Wprawdzie wersja opisywana przez Ciebie troszkę już zdezaktualizowała się ale wciąż można coś cennego z tego wynieść!

  • Utworzyłam bootowaln pendrive ale na moim laptopie nie da sie uruchomić 🙁

    • @Adriana, napisz co to za laptop, być może będę mógł pomóc. Użyj klawiszy funkcyjnych od F2 do F11 lub zerknij do instrukcji laptopa, w celu poznania kombinacji klawiszy prowadzących do wywołania menu bootowania, z którego możesz wskazać pendrive jako urządzenie z którego nastąpi uruchomienie systemu.

  • Witam ten program jest bardzo dobry od 7 do Linuxa wszystko działa tylko mam problem jeśli chce zainstalować Windows XP. Instalator ładuje pliki ale potem mają się pokazać partycje i wyskakuje niebieski ekran w trybie IDE natywnym Bardzo Was Proszę o pomoc.

    • W tym przypadku sprawdziłbym wpierw, czy dysk twardy którego chcesz użyć pod instalację Windows XP zawiera bad sektory. Do analizy użyć aplikacji MHDD lub innej podobnej. Po wykluczeniu problemu z bad sektorami, będzie można przejść do dalszych analiz. Pozdrawiam!

Kliknij tutaj aby skomentować