Systemy operacyjne

Touchpad Synaptics – naprawa funkcji tapping

touchpad w laptopie

W ostatnim czasie w ramach testów zainstalowałem Linux Mint Debian Edition (LMDE). Dystrybucja bazuje na moim ulubionym systemie z rodziny Unix – Debianie. Po chwili użytkowania na komputerze przenośnym (Acer Aspire) okazało się, że funkcjonalność touchpada jest uszczuplona, a mianowicie brak podwójnego kliknięcia (stuknięcia, puknięcia), co przekłada się na brak możliwości zaznaczania, przeciągania okien. Cóż, widać że LMDE to Debian z nieco ładniejszym menu i kilkoma innymi usprawnieniami …oraz dziedziczonymi problemami, choć muszę zaznaczyć, że z tymi przypadłościami spotkałem się w każdej z testowanych dystrybucji (LMDE/Debian/Ubuntu/Fedora/SUSE/PCLOS) opartych na jądrze 2.6 i laptopach wyposażonych w Touchpad Synaptics. Operatywność touchpada można bardzo łatwo przywrócić. Jak tego dokonać?

Naprawa funkcji tapping – edycja pliku options.conf

W pierwszej kolejności uruchamiamy terminal, wciskamy kombinację klawiszy ALT+F2 i wpisujemy np. gnome-terminal.

Gnome Terminal

W lokalizacji /etc/modprobe.d tworzymy nowy plik o nazwie options.conf

sudo gedit /etc/modprobe.d/options.conf

gedit, edycja pliku options.conf

Jeśli plik istnieje otwieramy go do edycji w trybie super-użytkownika (uruchomienie edytora z wyższymi uprawnieniami wymaga podania danych uwierzytelniających) i umieszczamy w nim następującą instrukcję:

options psmouse proto=imps

Zapisujemy plik (CTRL+S) lub Plik => Zapisz. Po ponownym uruchomieniu systemu, możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością touchpada 🙂

Jest to jedna z nielicznych metod, która sprawdza się praktycznie na każdej dystrybucji (Fedora, Debian, Ubuntu, Linux Mint Debian Edition, OpenSUSE, PCLinuxOS).

Ręczna naprawa z użyciem modprobe psmouse proto=imps

Jeśli chcemy ręcznie przywrócić funkcjonalność, bez edycji plików uruchamiamy terminal i wpisujemy…

sudo modprobe -r psmouse

Usuwamy całkowicie moduł psmouse (moduł/sterownik odpowiedzialny za obsługę urządzeń wskazujących). Następnie ponownie włączamy moduł z dodatkową opcją proto=imps.

sudo modprobe psmouse proto=imps

Touchpad Synaptics od razu odzyska pełną funkcjonalność.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

3 komentarze

  • 2 godziny z tym walczyłem na Debianie 8, masa komend, kombinacji a tu taki prosty sposób ! 🙂
    Dzięki bardzo

    • Anoż ja też swego czasu troszkę z tym walczyłem, różne metody na forach, nie wszystkie działały, stąd opisanie rozwiązania sprawdzonego i skutecznego na blogu, aby inni nie musieli testować wszystkich dostępnych.

Kliknij tutaj aby skomentować