TechFormator
  • Mobile
  • Systemy
  • Sprzęt
  • e-Marketing
  • Bezpieczeństwo
  • Inne
    • Aktualności
    • Oprogramowanie
  • Social Trends
  • Kontakt
  • Reklama
TechFormator
  • Mobile
  • Systemy
  • Sprzęt
  • e-Marketing
  • Bezpieczeństwo
  • Inne
    • Aktualności
    • Oprogramowanie
  • Social Trends
  • Kontakt
  • Reklama
Mariusz Kołacz
Skomentuj
25 października 2022
Black Friday 2019

10 wskazówek jak nie dać się oszukać podczas Black Friday 2022 i Cyber Monday 2022

Jak nie dać się oszukać podczas Czarnego Piątku i Cyberponiedziałku? Na co uważać? Niebezpieczeństwa będą czaiły się na każdym kroku, dlatego musisz uzbroić się w odpowiednią wiedzę, aby zminimalizować ryzyko! Poniżej moje sposoby i uwagi. Znasz inne? Podziel się informacją z czytelnikami!

Proces weryfikacji możemy podzielić na 2 części. Pierwsza część związana jest z weryfikacją sprzedającego. Druga część – z weryfikacją oferty (promocji). Black Friday 2022 i Cyber Monday 2022 to raj dla nieuczciwych sprzedawców. Zobacz na co uważać podczas zakupów w Czarny Piątek i Cyberponiedziałek…

1. Sprawdzaj co kupujesz

Przed skorzystaniem z danej oferty dokładnie sprawdź co zawiera, jakie są warunki, czy nie ma dodatkowych ukrytych kosztów, przeczytaj dodatkowe regulaminy, które mogą być podlinkowane w treści lub dostępne w postaci dokumentów PDF. Czasem kupując coś taniej można się nieźle wkręcić, jeśli po roku będziesz chciał odnowić usługę zapłacisz dużo więcej np. tak było kilka lat temu z domenami w promocji, gdzie w pierwszym roku koszt symboliczny, a po roku astronomiczny, a w przypadku przeniesienia domeny do innego usługodawcy – kara umowna. Także uważaj na tego typu kruczki, czytaj dokładnie treść oferty promocyjnej i załączone regulaminy.

2. Zweryfikuj sprzedawcę

W pierwszej kolejności musisz sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. Warto zweryfikować dane firmowe, niektóre sklepy postawione tylko w celu wyłudzania pieniędzy mogą nawet podszywać się pod inne firmy.

Sporo sklepów podaje oficjalnie rachunki bankowe, również i ten punkt warto sprawdzić, wchodząc na przykład na Białą Listę Podatników, gdzie znajdziemy informacje między innymi o przypisanych rachunkach bankowych. Warto również zerknąć na regulamin sklepu, zasady przyjmowania zwrotów i realizowania gwarancji oraz politykę prywatności. Brak pełnych danych lub wszelkie odstępstwa od obowiązujących przepisów powinny zapalić żółte światło (np. zagraniczny adres firmy, adres do zwrotów nie będący w Polsce).

Co może jeszcze wzbudzić podejrzenia? Podczas weryfikacji sprzedawcy warto zerknąć na dostępne sposoby płatności. Jeżeli sprzedawca oferuje wyłącznie płatność w formie przedpłaty na wskazane w zamówieniu konto bankowe, powinniśmy bardzo… ale to bardzo uważać!

Płacąc kartą mamy możliwość szybszego odzyskania pieniędzy (nie dotyczy to wszystkich kart), w przypadku przelewu, niestety już tak nie jest. Czasem zdarzają się sytuacje, że fałszywy sprzedawca oferuje wszystkie dostępne formy płatności, ale jest na tyle podstępny, że dla pozostałych podczas próby skorzystania z nich wyświetla użytkownikowi komunikaty o błędach – zniechęcając do skorzystania z nich. Uważajcie również na ten podstęp! Coraz częściej można go spotkać, szczególnie podczas Black Friday 2022 i Cyber Monday 2022!

Przed złożeniem zamówienia również warto wysłać e-mail lub zadzwonić na podany na stronie numer telefonu… o ile nie jest on z Mali czy z drugiego końca świata.

3. Uważaj na pośredników!

Na stronach pośredniczących w zakupach powinniśmy bardzo uważać. Zagrożeniem na nich może być już samo podanie danych osobowych. Uważajcie również na strony pośredniczące w płatnościach, które mogą do złudzenia przypominać oficjalne strony z płatnościami.

4. Sprawdź kwestie techniczne

Aby wykryć część fałszywych sprzedawców wystarczy zerknąć „pod maskę”. Sprawdzamy dane WHOIS dla domeny, pod którą funkcjonuje sklep z promocją, warto również sprawdzić adres IP serwera, w tym jego geolokalizację. Można również sprawdzić plik robots.txt – część farbowanych lisów blokuje dostęp do serwisów świadczących usługi archiwizacji stron np. archive.org. Oczywiście zebrane dane „techniczne” jeszcze o niczym nie świadczą, ale w połączeniu z innymi przesłankami mogą być wystarczające, aby nie skorzystać z danej promocji.

5. Korzystaj z bezpiecznych form płatności

Podawanie numeru karty kredytowej bezpośrednio połączonej z kontem bankowym, daty jej ważności oraz numeru CCV może być bardzo niebezpieczne. Kupując w sieci można skorzystać z kart przedpłaconych, dla których w ustawieniach wybiera się limit obciążenia np. do wysokości salda na karcie. Kartę uzupełniamy odpowiednią kwotą tylko, gdy chcemy zrealizować dany zakup. W pozostałych przypadkach saldo utrzymujemy niskie lub zerowe. Tego typu strategia może uchronić nas przed stratami, gdy nasze dane podane w sklepie wpadną w niepowołane ręce lub gdy nieuczciwy sprzedawca zechce dodatkowo obciążyć naszą kartę.

Opłaty za wydanie karty internetowej, przedpłaconej, karty wirtualnej (różnie się nazywa) zwykle są jednorazowe. W przypadku korzystania z płatności kartą można dokupić ubezpieczenie karty kredytowej, aczkolwiek płacąc kartą i tak mamy dużo większe szanse na odzyskanie pieniędzy, aniżeli robiąc przelew bezpośredni z konta na konto.

6. Zakupy „za granicą” – przewalutowanie i dodatkowe opłaty

W przypadku zakupów „za granicą”, uważaj na wielokrotne przewalutowanie, jak również mogące wystąpić dodatkowe prowizje operatorów pośredniczących w płatnościach. Czasem zakup produktu w promocji „za granicą” kosztować będzie dużo więcej, niż wynosi normalna cena w polskim sklepie. Posiadacze kont i kart walutowych też muszą bardzo uważać.

7. Podejrzanie wysoki rabat

Wysokie rabaty na usługi np. hostingowe to nic nowego, ale już 50% zniżka na produkt np. telewizor OLED za 5000 zł musi wzbudzić podejrzenia. Podczas zakupów nie daj się skusić nierealnymi zniżkami. Uczciwy sprzedawca nigdy nie obniży ceny produktu o połowę, gdy ten jest wart grube pieniądze… no chyba, że to produkt przeznaczony do utylizacji lub na części zamienne.

Ceny produktów w promocji sprawdzaj w innych sklepach. Czasami sprzedawcy deklarują ogromną obniżkę, która w rzeczywistości wynosi kilka procent lub jest równa cenie produktu dostępnego w sklepie firmowym lub innym zaufanym e-sklepie.

8. Dodatkowe usługi lub produkty

…za które będzie trzeba zapłacić dużo więcej, niż kupując je osobno. Zdarza się również, że do głównej promocji sklepy dodają nikomu niepotrzebne przestarzałe produkty, które po prostu chcą wypchnąć z magazynu. Wiadomo, że koszty magazynowania od nowego roku będą jeszcze wyższe, dlatego tego typu metody na zwalnianie przestrzeni będą funkcjonowały. Włącz myślenie i nie kupuj rzeczy, których tak w rzeczywistości nie potrzebujesz!

9. Stuk puk… tutaj Urząd Celny!

Korzystając z promocji będącej w zagranicznym e-sklepie musisz jeszcze wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z opłatami celnymi. Oczywiście Urząd Celny nie będzie dobijał się do Twoich drzwi, aczkolwiek jeśli będzie do tego podstawa wyśle stosowne zawiadomienie. Dlatego przed skorzystaniem z danej promocji warto sprawdzić również kwestie ewentualnego cła i koniecznie przeczytać wszelkie przepisy prawne z tym związane. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i dokonujesz zakupu na firmę musisz pamiętać jeszcze o kwestiach związanych z VAT (szczególnie teraz po zmianach w przepisach).

10. Jeśli masz wątpliwości… zapytaj!

Stare ludowe powiedzenie głosi że… „Koniec języka za przewodnika” dlatego sprawdź co mówią inni o promocji! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do danego sprzedawcy, zapytaj społeczność, znajomych, przyjaciół. Lepiej zapytać, to nic nie kosztuje, a może uchronić przed wpadką i oszczędzić sporo nerwów.

Jeżeli chcesz zaprezentować na blogu TechFormator swój produkt, usługę, zachęcam do zapoznania się z aktualną ofertą reklamową.

Polecane dla Ciebie

znak zapytania

Dwa oblicza CommentLuv

analytics

Google Analytics, statystyki w czasie rzeczywistym

licencja netpeak software

Jak zdobyć licencję Netpeak Software na 4 miesiące

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Anuluj odpowiedź

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.

Kategorie

  • Aktualności68
  • Internet i bezpieczeństwo44
  • Marketing internetowy168
  • Oprogramowanie43
  • Sprzęt38
  • Systemy operacyjne39
  • Urządzenia mobilne23

Najczęściej czytane

kostka z numerem 10

Wprowadź swoją stronę do TOP10 z SEOPilot

Niemcy

Dlaczego warto prowadzić działania SEO w Niemczech?

napis Core Web Vitals

Google: Sygnały dotyczące jakości strony WWW

Google Ads

Google Ads, czyli wszystko co warto wiedzieć!

Wyszukaj

Poradniki IT

zagwozdka

Instalacja Samsung SmartView – brak grupy Authenticated Users

young woman posing in printshop

Zakup plotera – porównanie ploterów Cricut, Silhouette, Brother

folder na dłoni

Ukrywanie plików w obrazach JPEG (JPG)

karta kredytowa w ręku kobiety

Czy płacenie kartą w sklepie internetowym jest bezpieczne?

Poradniki SEO

Black Friday 2019

10 wskazówek jak nie dać się oszukać podczas Black Friday 2022 i Cyber Monday 2022

seo content

Prowadzenie bloga sklepu internetowego – 20 przydatnych narzędzi

notatnik wordpress

Pozycjonowanie WordPress – przydatne wtyczki

seo wzrost na wykresie

Jak sprawdzić czy strona jest pozycjonowana?

Oferta

Świadczę kompleksowe usługi z zakresu marketingu internetowego, w szczególności optymalizacja, pozycjonowanie stron i sklepów internetowych, audyty SEO, audyty pozycjonowania, audyty linków, audyty słów kluczowych, audyty kar od Google, audyty techniczne. Prowadzę również kampanie reklamowe Google ADS i Facebook ADS oraz tworzę treści na sklepy internetowe i blogi. Przeczytaj więcej na SocialTrends.pl

O blogu TechFormator

Na blogu poruszane są tematy związane z marketingiem internetowym i nowymi technologiami. Znajdziesz tutaj poradniki o pozycjonowaniu i optymalizacji stron, recenzje narzędzi SEO, oprogramowania użytkowego dla Windows, Linux i urządzeń mobilnych, recenzje sprzętu IT oraz poradniki komputerowe.

Copyright 2023 - Blog technologiczny TechFormator.pl
  • Pozycjonowanie
  • Reklama
  • Archiwum
Wykorzystujemy pliki cookies. Przeglądając stronę wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie zgodnie z ustawieniami przeglądarki [Polityka prywatności]