Internet i bezpieczeństwo

Surfowanie po sieci bez ograniczeń i anonimowo

połączenie szyfrowane

Chciałbyś uzyskać dostęp do zasobów znajdujących się na zagranicznych serwerach w szczególności stacji telewizyjnych i transmisji online, jednakże okazuje się to rzeczą niewykonalną? Chcesz zabezpieczyć się przed inwigilacją w sieci, lecz nie wiesz, która aplikacja będzie dla Ciebie najwłaściwsza? Anonimowość, bezpieczeństwo i zdejmowanie blokad regionalnych z serwisów internetowych – wszystkie wymienione właściwości posiada mała, darmowa aplikacja ChrisPC Free Anonymous Proxy. W tym poradniku przedstawię opis oraz instrukcję konfiguracji niniejszej aplikacji.

W poprzednich artykułach wspominałem już o kilku świetnych darmowych programach proxy i VPN, między innymi o CyberGhost VPN i SonicProxy. Dzisiaj pora na kolejną odsłonę, tym razem w głównej roli wystąpi ChrisPC…

ChrisPC Free Anonymous Proxy

ChrisPC Free Anonymous Proxy jest programem przeznaczonym na platformę Windows, obsługuje systemy Windows 2000, XP, Windows Server 2003/2008 oraz Vista i Windows 7. Jest kompatybilny praktycznie z każdą nowszą przeglądarką stron WWW (Internet Explorer, Firefox, Opera, Google Chrome, Maxthon, Flock, K-Meleon).

Program opiera się na sieci TOR, której używa jako proxy, lecz cała procedura nawiązywania połączenia jest maksymalnie uproszczona i ogranicza się do uruchomienia aplikacji i wskazania serwera pośredniczącego, gdzie do wyboru mamy serwery zlokalizowane w 50 różnych państwach (Hiszpania, Szwecja, Estonia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy).

Główną zaletą stosowania ChrisPC jest możliwość odblokowania popularnych darmowych kanałów telewizyjnych, które dostępne są wyłącznie z terytorium danego państwa. Według autora, program zapewnia dostęp do takich kanałów jak Hulu.com, BBC, CBS, CBC, NBC, RTE, STV, Rai TV, Global TV, FOX, British Eurosport, TF1, M6, Setanta Sports Canada, View TV, Zattoo, Wilmaa, TV.com i innych.

ChrisPC można pobrać z witryny producenta. Program darmowy do celów niekomercyjnych.

Konfiguracja proxy

Instalacja nie powinna sprawiać trudności, dlatego przejdziemy od razu do opisu konfiguracji. UWAGA! Po zakończeniu instalacji (ekran Completing the ChrisPC Anonymous proxy Setup Wizard), kreator zaproponuje pełną integrację proxy z systemem. Jeśli nie życzymy sobie tego, musimy odznaczyć opcję Install Complitly.

Po instalacji większość przeglądarek jest już przygotowana do współpracy z ChrisPC, jednakże czasami należy wykonać ręczną konfigurację. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  1. Za pośrednictwem pliku konfiguracyjnego chrispc_proxy.pac, który znajduje się w katalogu aplikacji, domyślnie C:\Program Files\ChrisPC Free Anonymous Proxy.
  2. Ręcznie podając w oknie konfiguracji lokalny adres IP 127.0.0.1 i numer portu 9050 oraz ustawiając typ proxy na SOCKS.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w artykule o konfiguracji serwera proxy.

Instrukcja obsługi ChrisPC

Po pomyślnym skonfigurowaniu przeglądarki uruchamiamy ChrisPC.

ChrisPC Free Anonymous Proxy

Interfejs oferuje następujące opcje:

  • Connect automatically to Proxy on application launch – automatycznie łączy się z serwerem pośredniczącym podczas uruchamiania aplikacji.
  • Force use of anonymous proxy when connection speed is slow – wymusza użycie anonimowych serwerów proxy, gdy połączenie sieciowe jest wolne.
  • Use Proxy from this Country – wybór serwera proxy zgodnie z określoną lokalizacją. Możemy wybierać spośród 50 państw, nawet tak egzotycznych jak Singapur czy Hong Kong.
  • Connect to proxy/Stop connection – uruchamia/rozłącza połączenie z proxy.

Wybieramy opcje zgodnie z zapotrzebowaniem i uruchamiamy połączenie (Connect to proxy). Wchodzimy na dowolną witrynę pozwalającą na odczytanie adresu IP i sprawdzamy skuteczność aplikacji. Jeśli proxy jest całkowicie anonimowe nie powinniśmy otrzymać żadnych wyników z wyjątkiem adresu IP serwera pośredniczącego.