Czy istnieje urządzenie, które – w tym samym momencie – jest w stanie poprawić zarówno bezpieczeństwo małego dziecka, jak i komfort jego opiekunów? Oczywiście, że tak! Urządzeniem tym jest elektroniczna niania. Dziś trudno już wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej, duży wybór produktów tego rodzaju sprawia jednak również, że jej zakup jest znacznie bardziej skomplikowany niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej. Na co warto więc zwrócić szczególną uwagę chcąc znaleźć nianię wartą polecenia?
Nianie elektroniczne i ich rodzaje
Jak już wspomniano, rynek urządzeń elektronicznych pozwalających na monitoring tego, co dzieje się w pokoju malucha, imponuje poziomem swojego zaawansowania i wszechstronności. Nadal jednak dominują na nim nianie elektroniczne w swoim podstawowym wydaniu będące urządzeniami ograniczającymi się do przekazywania dźwięku. Na zestaw składa się w takim przypadku odbiornik oraz współpracujący z nim nadajnik. Nianie tego rodzaju są chwalone za swoją skuteczność, warto jednak pamiętać o tym, że maksymalna odległość nie zawsze jest w ich przypadku taka sama, a tym samym powinna być zweryfikowana przed zakupem.
Oczywiście, osoby które szukają rozwiązań bardziej zaawansowanych również mają szansę na ich znalezienie. Rośnie liczba modeli, które nie ograniczają się do transmisji dźwięku. Sięgając po nie można liczyć też na obraz tego, co dzieje się w pokoju dziecka. Przeważnie składają się z nadajnika wyposażonego w kamerkę oraz z wyświetlacza. Ten ostatni pokazuje otoczenie w czasie rzeczywistym. Najbardziej zaawansowane rozwiązania są wyposażone także w moduł Wi-Fi. Można zarządzać nimi zdalnie, a obraz dociera do osób, które są wyposażone w odpowiednią aplikację – w tym choćby do opiekuna, który w danym momencie znajduje się poza domem.
Najważniejsze parametry niani elektronicznej
Wiedza o tym, z jakich rodzajów niani elektronicznej można korzystać, stanowi dla nas cenne wsparcie. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie modele są tak samo atrakcyjne. Przed zakupem dobrze jest zadać więc sobie pytanie o to, jakie parametry urządzenia zasługują na szczególne zainteresowanie z naszej strony.
Zasięg
Gdybyśmy mieli wskazać ten parametr, który wywołuje najwięcej kontrowersji, z pewnością byłby nim właśnie zasięg elektronicznej niani. Opisuje on maksymalną odległość, z jaką mamy do czynienia między nadajnikiem i odbiornikiem. Zwykle jest ona na tyle duża, że umożliwia swobodne poruszanie się z nianią po mieszkaniu, może być jednak niewystarczająca, jeśli mieszkamy w domu, a do tego często pojawiamy się w przylegających do niego pomieszczeniach gospodarczych. Analizując zasięg dobrze jest pamiętać, że dane podaje się w odniesieniu do otwartych przestrzeni. Nietrudno się więc domyślić, że zasięg może być słabszy choćby tam, gdzie mamy do czynienia z dość grubymi ścianami lub zamontowanymi w ścianach specjalnymi siatkami tłumiącymi pole elektromagnetyczne.
Zasilanie
Współczesne nianie elektroniczne są zwykle przystosowane do pracy bezprzewodowej, w zestawie mamy więc nie tylko urządzenie odbiorcze i nadawcze, ale również akumulator. Ten musi być jednak regularnie ładowany, jeśli więc mamy możliwość wyboru, upewnijmy się, że jego pojemność rzeczywiście nam odpowiada.
Inne ważne parametry
Niania elektroniczna powinna być po prostu funkcjonalna. Będzie nam towarzyszyć przez długie miesiące, a co za tym idzie, powinna być także rozwiązaniem wygodnym w użyciu. To właśnie dlatego osoby wymieniające jej najważniejsze cechy często wspominają choćby o czytelnym wyświetlaczu. Niejednokrotnie możemy też usłyszeć o komforcie, jaki daje wysyłane automatycznie ostrzeżenie o tym, że wychodzimy poza zasięg urządzenia. Niania powinna mieć też regulację głośności oraz sygnalizację optyczną. Ta pozwoli nam na korzystanie z niej bez ryzyka, że płacz dziecka rejestrowany przez urządzenie obudzi innych domowników lub będzie utrudniał komuś pracę.
Dodatkowe funkcje, które warto poznać
Zestaw standardowych funkcji niani elektronicznej nie jest już jedynym, jaki proponuje się jej potencjalnym nabywcom. Równie ciekawe są te, które opisuje się jako dodatkowe. Nianie mogą być nie tylko rejestratorem obrazu i dźwięku. W sprzedaży dostępne są też modele, które odtwarzają muzykę, a nawet – głos taty śpiewającego maluchowi kołysankę. Coraz modniejsze są rozwiązania wyposażone w funkcję dwustronnej komunikacji. Rodzic – dzięki uruchomionemu nadajnikowi i odbiornikowi – może usłyszeć płacz dziecka. Maluch również ma jednak szansę na usłyszenie jego głosu, w tym zwłaszcza zapewniania, że ktoś zaraz pojawi się w jego pokoju.
Monitor oddechu i jego zalety
Gdy wybieramy nianię elektroniczną dla dziecka, które dopiero przyszło na świat, zastanówmy się nad tym, czy nie zaopatrzyć się w rozwiązanie, które jest wyposażone w monitor oddechu. To jedno z tych rozwiązań, dzięki którym można podjąć próbę zminimalizowania ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Niania z monitorem oddechu jest wyposażona w specjalne czujniki, które umieszcza się pod materacem w dziecięcym łóżeczku. Odpowiadają one za rejestrację oddechu i jeśli nie zarejestrują go przez czas ustalony czy to przez producenta niani, czy to przez rodzica, uruchamiają alarm. Oczywiście, monitor oddechu można kupić także oddzielnie, te sprzedawane w zestawie z nianią są jednak tak samo solidne, a do tego ich zakup może być bardziej opłacalny finansowo.
Niania elektroniczna – tych błędów unikaj
Najpoważniejszym błędem popełnianym przy zakupie niani elektronicznej jest sięganie po rozwiązania, które charakteryzują się niską jakością. Oczywiście, nikt nie robi tego celowo. Niejednokrotnie mamy jednak do czynienia z tendencją do wybierania modeli tańszych niż inne, produkowanych przez firmy, których nazwy nie mówią nam wiele. Takie nianie mogą okazać się solidnymi rozwiązaniami, znacznie częściej jednak są awaryjne i nie dają pewności, a więc nie realizują nadrzędnego celu przyświecającego osobom, które zdecydowały się na ich zakup. Warto mieć też na uwadze to, że nianie uznanych producentów – choć droższe – są też często nie tylko solidniejsze, ale i łatwiejsze w naprawie. Kupując produkt jednej ze znanych firm łatwiej można też skorzystać z procedury reklamacyjnej.
Nianie elektroniczne – pytania i odpowiedzi
Elektroniczna niania – jak uzyskać dobrą jakość obrazu i dźwięku w nocy?
Elektroniczna niania, również znana jako monitor dla dzieci (baby monitor), stała się niezbędnym narzędziem dla wielu rodziców na całym świecie. Z umiejętnością śledzenia każdego ruchu i dźwięku dziecka, elektroniczna niania pozwala rodzicom na spokojne i pewne monitorowanie swojego malucha, zwłaszcza w długie i ciemne noce. Tak jak w każdej technologii, istnieje wiele różnych rodzajów elektronicznych niań, z których każda oferuje różne funkcje, takie jak monitoring wizualny, częstotliwość transmisji danych czy wybór ustawienia dźwięku. Istnieje również wiele marek, które wprowadzają na rynek akcesoria, aby ułatwić rodzicom i opiekunom używanie dodatkowego osprzętu, jak uchwyty, klamry do paska czy mobilne aplikacje.
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej niani dla swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które przyczynią się do komfortu podczas jego użytkowania. Jednym z nich, jak wspomniano wcześniej, jest zapewnienie dobrej jakości obrazu i dźwięku w nocy – nie ma nic tak niepokojącego jak słaba jakość obrazu lub brak wyraźności dźwięku, które mogą powodować niepokój i stres u rodziców. Aby uzyskać satysfakcjonującą jakość, warto zwrócić uwagę na urządzenia wykorzystujące nocną wizję za pomocą podczerwieni lub technologii LED.
Warto pamiętać, że musi się to odbywać bez pomocy dodatkowych źródeł światła, które mogłyby obudzić dziecko. Wspominamy o tym, ponieważ niektóre nianie są wyposażone w elementy doświetleniowe, które wprawdzie poprawiają jakość obrazu, ale także mogą istotnie wpłynąć na jakość snu malucha.
Dodatkowo, jakość dźwięku jest równie ważna. Dobrze jest poszukać niani z wysokiej jakości odbiornikiem, który umożliwi klarowny dźwięk bez zakłóceń. Niektóre modele posiadają nawet opcje redukcji szumów, które mogą być przydatne, jeśli mieszkamy w hałaśliwej lokalizacji.
Niania elektroniczna – zasilanie urządzenia
Dla wielu rodziców nianie elektroniczne są wręcz niezastąpione, ponieważ dają poczucie bezpieczeństwa i kontrolę, kiedy dzieci odpoczywają samodzielnie. W związku z tym warto zastanowić się nad źródłem zasilania tych narzędzi, które mogą różnić się w zależności od typu urządzenia.
Podstawowe modele elektronicznych niań, zasilane są zazwyczaj za pomocą baterii w mniejszym nadajniku, który umieszcza się w pobliżu dziecka, oraz w większym odbiorniku, który trzyma opiekun. Oczywiście znajdziemy na rynku także modele, które mają możliwość podłączenia do źródła prądu sieciowego za pomocą zasilacza, jednak nie zmienia to faktu, że funkcja baterii przydaje się jako awaryjne zasilanie w przypadku braku prądu.
Bardziej zaawansowane systemy monitorowania dzieci, takie jak monitory oddechu czy z funkcją kamery wysokiej rozdzielczości, wymagają już stabilniejszego źródła zasilania. Tutaj znajdziemy większy wachlarz dostępnych opcji zasilania, od klasycznych akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych, które gwarantują pewniejsze działanie w trudnych warunkach i przez dłuższy czas, poprzez „zasilanie hybrydowe” – niektóre modele łączą opcje zasilania i są wyposażone zarówno w baterie, jak i zasilacze sieciowe. W przypadku odcięcia dopływu prądu, zasilanie zostaje przełączone na akumulatorowe, dzięki czemu można utrzymać ciągłość monitoringu.
Przy wyborze optymalnego rozwiązania trzeba zwrócić uwagę także na to, w jaki sposób jest zamontowany akumulator w niani – czy na stałe, czy można go samodzielnie wymienić. Musimy pamiętać, że każdy akumulator posiada określoną liczbę cykli ładowania/rozładowania. Jeśli nie będziemy mogli wymienić łatwo akumulatora, skazujemy się na szybszy zakup kolejnego urządzenia. Aby zadbać o środowisko naturalne i własny portfel, warto uwzględnić tę funkcjonalność.
Na szczególną uwagę zasługują również nianie, które posiadają opcję zasilania z USB. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na wygodne ładowanie elektronicznej niani za pomocą kabla USB. Dzięki temu zasilaniu można używać takich urządzeń nawet w przypadku braku dostępu do gniazdka elektrycznego, przykładowo podczas podróży czy spaceru. Wystarczy podłączyć elektroniczną nianię do powerbanku, laptopa czy ładowarki samochodowej, aby zapewnić jej działanie.
Warto pamiętać, że port USB może zostać wykorzystany nie tylko do ładowania urządzenia. W zależności od zakupionego modelu, za jego pomocą będziemy mogli również dokonać aktualizacji oprogramowania elektronicznej niani, jak również wzbogacenia jej funkcjonalności dodając nowe opcji (urządzenia), na przykład czujnika ruchu, trybu nocnego IR, systemu ostrzegania o zapyleniu pomieszczenia (np. cząsteczkami PM 10), czy monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach (zintegrowane stacje pogodowe).
Wykorzystanie USB w elektronicznych nianiach to praktyczne i ekologiczne rozwiązanie, które umożliwia wygodne, ekonomiczne i elastyczne korzystanie z urządzeń w różnych warunkach.
Elektroniczna niania – nagrywanie obrazu i dźwięku
Dzięki nagrywaniu obrazu i dźwięku, możliwość obserwacji pociechy staje się znacznie bardziej precyzyjna, co zapewnia spokój umysłu i poczucie bezpieczeństwa. Ponadto rejestrowane materiały mogą być oglądane na żywo oraz w każdym miejscu za pomocą smartfona lub innego urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu.
Niektóre modele elektronicznych niań na rynku oferują funkcję nagrywania obrazu i dźwięku. Warto zwrócić uwagę na jakość obrazu oraz przekazywanego dźwięku. Możliwość sterowania jakością obrazu i dźwięku, wyboru formatu zapisu audio i video. W przypadku plików dźwiękowych MP3, czy video MP4, będziemy mogli zapisać na urządzeniu magazynującym więcej danych, co ma ogromne znaczenie w przypadku nagrywania w jakości FHD lub wyższej.
Różnorodne opcje zapisu nagrań, czy to na kartę pamięci zainstalowaną w urządzeniu, czy to poprzez łączność WiFi – na zewnętrznym serwerze (z opcją podglądu na smartfonie na żywo). Pamiętać jednak trzeba, że WiFi wytwarza fale elektromagnetyczne, a one mogą wpływać negatywnie na jakość snu dziecka. Dlatego korzystajmy z tych rozwiązań mądrze, aby przesadna wygoda rodziców nie prowadziła do dyskomfortu dziecka i źle wpływała na jego zdrowie. O metodach tłumienia pola elektromagnetycznego opowiemy przy okazji innego artykułu.
Podsumowując, jeżeli chcemy nagrywać obraz i dźwięk, wybierając odpowiednią nianię zwróćmy uwagę na możliwości zapisu, jak duży rozmiar karty pamięci obsługuje urządzenie, czy istnieje możliwość podpięcia zewnętrznego dysku twardego lub pendrive przez USB, czy istnieją inne metody przesyłania i zapisywania obrazu i dźwięku, i czy będą one bezpieczne dla naszej pociechy, czy istnieje aplikacja mobilna do monitorowania.
Wybierając nianię, która wyposażona jest w możliwość podglądu przez aplikacje zewnętrzne, warto także sprawdzić, czy stosuje ona odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwią podgląd obrazu i dźwięku przez nieuprawnione do tego osoby.
Nianie elektroniczne a komunikacja dwukierunkowa
Komunikacja dwukierunkowa w elektronicznych nianiach to technologia, która umożliwia rodzicom prowadzenie dwukierunkowego dialogu z dzieckiem za pośrednictwem urządzenia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, współczesne elektroniczne nianie nie tylko umożliwiają monitoring dźwięku i obrazu w pokoju niemowlęcym, ale również zapewniają pełną interakcję. W praktyce oznacza to możliwość rozmowy z dzieckiem nawet z innej części domu czy mieszkania, bez konieczności fizycznej obecności na miejscu.
Jednym z głównych założeń komunikacji dwukierunkowej w elektronicznych nianiach jest umożliwienie rodzicom uspokojenia oraz „wtulenia” dziecka na odległość. Przykładem może być sytuacja, w której maluch budzi się płacząc, a rodzic za pomocą komunikacji dwukierunkowej próbuje przekazać poczucie bezpieczeństwa i zachęcić do snu, przez kołysanie głosem, śpiewanie kołysanki, bądź udzielanie instrukcji starszemu rodzeństwu. W związku z tym, komunikacja dwukierunkowa pozwala na zaoszczędzenie czasu i zwiększenie komfortu podczas opieki nad dzieckiem.
Innym istotnym zastosowaniem komunikacji dwukierunkowej może być stałe wsparcie dla opiekunów, w tym niesienia pomocy rodzicom, którzy nie są pewni swoich umiejętności opiekuńczych. Poprzez monitorowanie i współpracę na odległość, komunikacja dwukierunkowa pozwala na wzajemne wsparcie w sytuacjach trudnych, takich jak uspokajanie płaczącego dziecka, rozwiązywanie problemów związanych z karmieniem czy radzenie sobie z innymi trudnościami.
Inną zaletą komunikacji dwukierunkowej w elektronicznych nianiach jest obniżenie stresu i zwiększenie poczucia kontroli nad sytuacją. Rodzice mogą wykonać interakcje z dzieckiem na odległość, mogą uspokoić je, zaśpiewać kołysankę lub dać słowne wsparcie w trudnych sytuacjach. Umożliwia to nawiązanie większego kontaktu emocjonalnego oraz zaspokojenie potrzeb dziecka, gdy jest ono rozdzielone z rodzicami na krótszy lub dłuższy czas.
Możliwość monitorowania sytuacji oraz rozmowy z dzieckiem wpływa na spokój i poczucie bezpieczeństwa rodziców, zwłaszcza tych, którzy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Wiedząc, że są w stanie w każdej chwili „zajrzeć” do dziecka, mają większy komfort psychiczny podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych.
Warto dodać, że monitorowanie na bieżąco daje rodzicom możliwość reagowania na zachowanie dzieci w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, takich jak próby wdrapania się na meble, wsadzenie przedmiotów do ust czy zabawę z przewodami elektrycznymi. Umożliwia to szybką interwencję, zmniejszając ryzyko wypadków domowych.
Należy jednak podkreślić, że komunikacja elektroniczna NIGDY nie będzie w stanie w równym stopniu zapewnić fizycznego wsparcia, opieki, ciepła, w końcu „robot” nie jest w stanie przytulić dziecka i przekazać mu wiele pozytywnych emocji. Używajmy tego rozwiązania z głową, aby wygoda nie wzięła górę.
Skomentuj