kabel sieciowy switch

Szybka zmiana adresu IP, instrukcja SonicProxy

Serwery pośredniczące (ang. proxy) pełnią rolę pomostu między komputerem użytkownika a Internetem. Proxy służy nie tylko do zapewnienia anonimowości w sieci, również zwiększa bezpieczeństwo oraz przyśpiesza przeglądanie stron internetowych na wolnych połączeniach. Korzyści płynące ze stosowania pośredników są oczywiste. Rynek oprogramowania bogaty jest w różnorodne aplikacje oferujące tego typu usługi, jedną z ciekawszych jest SonicProxy.

Zalety stosowania proxy

W dobie wszechobecnej inwigilacji użytkownik przemierzając Internet, pozostawia po sobie dużo śladów, które w konsekwencji mogą doprowadzić do jego fizycznej identyfikacji, lub co gorsze mogą zdradzić jego preferencje (jakie strony odwiedza, ile czasu na nich spędza, z kim się kontaktuje). Dzięki zastosowaniu proxy można zwiększyć swą anonimowość.

Niektóre korzyści płynące ze stosowania serwerów pośredniczących:

  • Zapewniają anonimowość, poprzez ukrycie rzeczywistego adresu IP.
  • Zwiększają bezpieczeństwo – proxy pełniąc rolę pośrednika wykonuje za nas operacje wywołania odfiltrowując niebezpieczne dane (usuwa wirusy ze stron, blokuje reklamy i niebezpieczne skrypty).
  • Skrócenie czasu oczekiwania na załadowanie strony – każdy serwer proxy gromadzi w pamięci podręcznej kopie odwiedzonych stron, w przypadku gdy użytkownik zechce wyświetlić daną witrynę, serwer wysyła żądanie w celu sprawdzenia czy doszło do istotnych zmian na stronie, w przypadku gdy takich nie stwierdzi strona ładowana jest z lokalnego magazynu, skracając czas oczekiwania. W przypadku, gdy strona nie znajduje się w magazynie należy liczyć się z nieznacznym wydłużeniem czasu oczekiwania (scenariusz działania uzależniony jest od konfiguracji serwera).
  • Zmniejszenie ilości danych potrzebnych do wyświetlenia danej witryny (ważna kwestia szczególnie dla połączeń objętych limitami transferu).

Instrukcja obsługi SonicProxy

SonicProxy to użyteczna aplikacja, dzięki której przy pomocy jednego kliknięcia można zmienić adres IP, co ciekawsze pula dostępnych adresów IP jest duża (ponad 20). Niestety popularność SonicProxy wpływa na obciążenie serwerów, przez co często można spotkać się z komunikatami o braku dostępności usługi. Aplikacja może współpracować praktycznie z każdą współczesną przeglądarką internetową. Wspierane systemy to Windows7, Vista, XP, 2000.

UWAGA! Program instaluje toolbar w Internet Explorer oraz podmienia stronę startową! Pasek smscut można wyłączyć lub odinstalować, domyślną stronę startową zmienimy poprzez ingerencję w ustawienia przeglądarki.

Okno główne SonicProxy

Interfejs programu jest przejrzysty i zawiera same niezbędne funkcje. Bieżący adres IP prezentowany jest w sekcji Servers. Aby zmienić proxy wystarczy wybrać opcję change ip.

Uruchomienie programu nie wystarczy do zapewnienia anonimowości, aby proxy działało należy skonfigurować przeglądarkę WWW. Zobacz instrukcję konfiguracji serwera proxy.

W przypadku SonicProxy dane niezbędne do ustanowienia połączenia znajdziemy w pliku konfiguracyjnym sonic.conf

Domyślne ustawienia SonicProxy:

  • Serwer lub adres IP: 127.0.0.1 lub localhost
  • Numer portu: 8899

Jak odinstalować SonicProxy?

Niektórzy użytkownicy mogą zechcieć odinstalować ów aplikację dlatego opiszę również procedurę deinstalacji, która przedstawia się następująco:

  • Do odinstalowania programu najlepiej użyć specjalistycznego oprogramowania typu Revo Uninstaller. Możliwa jest również deinstalacja poprzez Panel sterowania – aplet Dodaj/Usuń (XP/2003) lub Programy i funkcje, jednakże domyślny deinstalator pozostawia w rejestrze szczątki programu.
  • Po wybraniu sposobu deinstalacji, z listy wybieramy wpierw smscut Toolbar, odinstalowujemy składnik. Następnie wskazujemy główną aplikację SonicProxy.
  • Po wykonaniu wszelkich czynności skanujemy rejestr systemowy w poszukiwaniu pozostałości po programie. Można użyć programów CCleaner, CleanGP, Eusing Free Registry Cleaner oraz innych.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

1 komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować

  • Pobrałem 😉 przetestowałem i nawet fajnie się spisuje ten programik. Dobiera dość szybkie proxy, więc nie ma problemów z przeglądaniem www.