Przeprowadzając audyt strony internetowej korzystamy z przeróżnych narzędzi do automatyzacji tego procesu. Trudno się temu dziwić, mając do dyspozycji ograniczone zasoby czasowe, ręczne przeanalizowanie serwisu z 500 podstronami zajęłoby wiele godzin. Programów seo do wyciągania meta tagów jest wiele, choćby znany wszystkim komercyjny Screaming Frog SEO Spider czy bezpłatny Xenu Link Sleuth. Dzisiaj mam przyjemność przedstawić darmowy soft ze stajni Netpeak – Netpeak Spider, którego specjalizacją jest analiza meta tagów witryny.
Podstawowe cechy Netpeak Spider
Aplikacja skanuje stronę WWW oraz podstrony (zgodnie z ustawieniami), pobiera parametry istotne z punktu widzenia SEO: adres URL, canonical URL, przekierowania, title, description, keywords, meta robots, nagłówki, zwraca także kod odpowiedzi serwera oraz informuje o stanie indeksacji bazując na wytycznych z pliku robots.txt, wskazuje też ile linków znajduje się na danej podstronie oraz ile odsyłaczy wskazuje na dany adres URL.
Cały proces pobierania jest w pełni konfigurowalny, można określić timeout, ilość wątków, głębokość przeszukiwania. NP Spider wspiera proxy. Wyniki użytkownik może eksportować do arkusza kalkulacyjnego Excel (*.xlsx) w celu dalszej obróbki.
W programie znajdziemy też funkcję do pobierania PR (obliczania), lecz z tego co widzę nie działa poprawnie. Liczba linków wskazująca na dany adres URL również nie do końca odzwierciedla stan faktyczny.
Netpeak Spider nie jest to soft tak rozbudowany jak Screaming Frog, brakuje wielu istotnych funkcji, zdarzają się drobne błędy i niejasności co do wyników, lecz do podstawowej analizy tagów na stronie w zupełności wystarcza. Aplikacja jest systematycznie uaktualniana więc warto śledzić projekt.
Aplikacja na pewno się przyda 🙂 Wiele stron, które rozpoczyna się pozycjonować mają najczęściej keywordsy statyczne – jedne dla całej domeny. Jedyne co się różni to tytuł. Niemniej, przy optymalizacji na pewno przydatne narzędzie.
A czy ten program posiada podobnie jak Spider (darmowy) ograniczenie do 500 podstron? Jeszcze chciałbym się dowiedzieć czy istnieje możliwość (lub czy będzie w przyszłości zaimplementowana) sprawdzania jak długie (ilość znaków) są tytuły?
Audyt na 500 stron to raczej wynika z problemów z CMS niż duplikującymi się tytułami. Na mój gust to klientowi trzeba polecić zmianę CMS na końcu audytu oczywiście;)
@Mariusz, nie widzę by był nałożony limit jak to ma miejsce w darmowej wersji Froga.
A na drugie Twoje pytanie nie mogę odpowiedzieć, bo tym razem to nie mój soft. Kieruj pytanie do ludzi z Netpeak 🙂
@Filip, mowa o audycie gdzie do przeanalizowania jest 500 stron/podstron – to tylko przykład. Nikt takiego audytu ręcznie nie będzie wykonywał, otwierał każdą podstronę i ręcznie analizował meta tagi, to zwyczajnie jest nierealne. A pomyśl sobie co by było jakbyś miał zrobić audyt dla średniej wielkości sklepu gdzie wszystkich podstron jest kilka tysięcy 🙂
Świetną alternatywą dla wspomnianego Screaming Frog SEO Spider jest Search Engine Optimization Toolkit.
Sam używam, niestety nie jest on idealny i w niektórych sytuacjach potrafi wprowadzić w błąd osobę audytującą serwis WWW, ale jak na darmowe narzędzie i tak jest bardzo dobre.
Mariusz, dzięki za info o netpeak spiderze:) Jak zawsze można u Ciebie liczyć na ciekawe i przydane newsy:)
Całkiem w porządku ten programik. Cieszy opcja exportu do excela. Mnie osobiście odpowiada graficzna prezentacja danych. Jasna i czytelna.
Bardzo fajny program do początkowej analizy, przy czym większość problemów z tytułami to wina przeważnie jakiegoś starego systemu CMS.