Masz problem z WiFi? Twój laptop nie widzi żadnej sieci bezprzewodowej lub masz problem z połączeniem się z wybraną siecią? W tym poradniku przedstawię metody diagnostyki WiFi oraz najpopularniejsze rozwiązania problemów z połączeniem z siecią bezprzewodową.
Większość problemów z WiFi zgłaszanych przez użytkowników następuje po pewnym okresie użytkowania systemu operacyjnego, część z błędów pojawia się dopiero po aktualizacji oprogramowania (sterowników) lub systemu Windows 10. Niżej przedstawione metody stanowią podstawowe metody naprawcze. Jeżeli Twoje połączenie z siecią WiFi wciąż nie działa opisz problem w komentarzu.
Laptopy w większości dostarczane są z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 oraz oprogramowaniem dodatkowym, wszystkie potrzebne sterowniki do karty sieciowej powinny być zainstalowane „od nowości”, dlatego też jeżeli masz problem z siecią bezprzewodową tuż po uruchomieniu nowego laptopa, warto wykonać podstawową diagnostykę sieci WiFi.
1. Sprawdzenie stanu sieci WiFi w Windows 10
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaki jest stan sieci bezprzewodowej, czy jesteśmy z nią połączeni, czy też sieć jest nieaktywna. Aby sprawdzić stan sieci WiFi w systemie Windows 10 wystarczy kliknąć ikonkę sieci w zasobniku systemowym. Jeżeli ikona wygląda jak na poniższym zrzucie (ikonka samolotu), oznacza to, że aktualnie jest włączony tryb samolotowy i wszelkie połączenia WiFi są nieaktywne.
Aby przywrócić funkcjonowanie sieci bezprzewodowej wystarczy wyłączyć tryb samolotowy klikając ikonkę Tryb samolotowy po rozwinięciu menu.
Czasami próba wyłączenia trybu samolotowego kończy się niepowodzeniem, może to oznaczać konieczność zaktualizowania systemu lub sterowników karty WiFi do najnowszej dostępnej wersji. Wszelkie wymagane aktualizacje zwykle dostępne są poprzez Windows Update.
2. Sprawdzenie karty WiFi poprzez menedżer urządzeń
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu karty sieci bezprzewodowej za pośrednictwem menedżera urządzeń. Do menedżera urządzeń w Windows 10 możemy dostać się na wiele sposobów, poprzez wpisanie po otwarciu menu frazy Menedżer urządzeń lub korzystając z alternatywnej metody – klawisz WIN + R i w oknie Uruchamianie należy wpisać devmgmt.msc (druga metoda jest uniwersalna i znajduje zastosowanie również w starszych systemach Windows 8, Windows 7, Vista, XP).
W Menedżerze urządzeń rozwijamy listę Karty sieciowe i sprawdzamy, czy obok danego urządzenia występuje ikonka błędu, zazwyczaj w postaci żółtego znaku ostrzegawczego lub wykrzyknika (niestandardowe motywy mogą zmieniać postać ikonki ostrzegawczej). Jeżeli obok karty bezprzewodowej widnieje ikonka błędu, najczęstszym rozwiązaniem problemu jest ponowna instalacja sterowników karty WiFi. Czasami będziemy zmuszeni zainstalować cały zestaw sterowników, począwszy od sterowników od chipsetu, sieci WLAN, LAN, poprzez sterowniki karty graficznej, urządzeń audio, a skończywszy na sterownikach od touchpadu, kamerki, czytnika SD i innych.
Jak zdobyć sterowniki karty bezprzewodowej?
Jest kilka sposobów na aktualizację sterowników. Najpopularniejszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Windows Update. W oficjalnych repozytoriach Microsoftu będą sterowniki nie w najnowszej dostępnej wersji, ale w wersji, która sprawia najmniej problemów. Jeśli chcemy cieszyć się z najnowszego oprogramowania, warto udać się na stronę producenta laptopa/komputera i pobrać z działu „Download” odpowiednie sterowniki. To rozwiązanie również należy do bezpieczniejszych, choć nie zawsze najnowszy sterownik znaczy lepszy, czasem najnowsze oprogramowanie sterownika może sprawiać problemy, dlatego na komputerach bądź laptopach firmowych (produkcyjnych) zwykle stosuje się możliwie najbezpieczniejsze wersje sterowników, które rekomendowane są przez system Microsoft Windows.
Nowsza wersja sterowników to dostęp do nowych funkcjonalności, w związku z czym tę opcję z pewnością wybiorą entuzjaści nowinek i użytkownicy domowi. Warto w tym miejscu dodać, że czasami nie mamy wyboru i jesteśmy zmuszeni zainstalować najnowszą wersję sterowników, mimo że mogą być informacje (raporty od użytkowników) o problemach. Instalacja nowszych wersji może być podyktowana względami bezpieczeństwa. W takich sytuacjach zawsze należy oszacować ryzyko i podjąć rozsądną decyzję, szczególnie gdy w grę wchodzą komputery czy laptopy firmowe.
Aktualizacja sterowników przez oprogramowanie zewnętrzne
Ostatnim sposobem na aktualizację sterowników jest instalacja tzw. monitora oprogramowania – inaczej Software Update Monitor, który w zadanych odstępach czasu sprawdza dostępne aktualizacje dla zainstalowanego oprogramowania i sterowników, po wykryciu nowszej wersji umożliwia pobranie i zainstalowanie updejtów. W zależności od użytego monitora oprogramowania oraz jego konfiguracji, cały proces może również zostać przeprowadzony w tle (bez udziału użytkownika), aczkolwiek to rozwiązanie nie jest optymalne.
Przed instalacją nowszych wersji zawsze warto przeczytać changelog oraz wykonać backup systemu – tak na wszelki wypadek, albowiem nigdy nie wiadomo, czy dana aktualizacja nie unieruchomi systemu operacyjnego i tym samym nie sparaliżuje naszej pracy. Kompletny obraz systemu Windows możesz wykonać przy pomocy narzędzia CloneZilla – przeczytaj poradnik o tworzeniu kopii zapasowej systemu Windows w CloneZilla.
3. Narzędzie do diagnostyki sieci systemu Windows
Jeżeli poprzednie punkty nie rozwiązały problemu z siecią WiFi, warto przeprowadzić rozszerzoną analizę za pośrednictwem dedykowanego narzędzia. System Windows 10 posiada małą zgrabną aplikację do analizowania błędów WiFi, mowa o aplecie Diagnostyka sieci systemu Windows (Narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią).
W celu skorzystania z narzędzia musimy przejść do Ustawień systemu, po otwarciu menu wpisz Ustawienia, następnie kliknij najlepszy wynik na liście.
Do ustawień systemu Windows 10 możesz dostać się również za pośrednictwem panelu powiadomień (pierwsza po prawej ikonka na pasku, opcja Wszystkie ustawienia).
Następnie wybierz Sieć i Internet…
W lewej części okna kliknij Stan, a następnie przewiń ekran ustawień do chwili, gdy znajdziesz na liście Narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią.
Po wywołaniu narzędzia, system automatycznie przeanalizuje sytuację i naprawi problemy lub zaoferuje podpowiedzi (dostępne rozwiązania).
W przypadku problemów ze sterownikami, których nie da się rozwiązać automatycznie, będzie trzeba podjąć ręcznie interwencję, instalując oprogramowanie sterownika ze strony producenta – karty, laptopa bądź komputera.
Resetowanie połączeń sieciowych
W szczególnych sytuacjach może zajść potrzeba zresetowania połączenia. Tę funkcję należy użyć w ostateczności, gdy żadna inna metoda nie działa. Resetowania można dokonać za pośrednictwem apletu ustawień – na liście dostępnych opcji szukamy Resetowanie sieci. Opcja przywróci domyślnie ustawienia, usunie wszelkie dodatkowo zainstalowane interfejsy sieciowe, co spowoduje konieczność ich reinstalacji i konfiguracji.
Przed przystąpieniem do resetowania należy wykonać kompletną kopię zapasową wszystkich ustawień sieciowych. Jeśli nie pamiętamy haseł do sieci, można wydobyć je z rejestru systemu Windows – ręcznie lub za pomocą specjalnego oprogramowania, można również zadzwonić do znajomego informatyka, który konfigurował dodatkowe interfejsy sieciowe, w celu uzyskania pomocy.
4. Brak WiFi na zasilaniu bateryjnym
Niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z WiFi tylko, gdy laptop pracował na zasilaniu akumulatorowym. W tej sytuacji warto sprawdzić ustawienia karty sieciowej i na potrzeby diagnostyki dokonać pewnych modyfikacji. Uruchamiamy menedżera urządzeń (WIN + R => devmgmt.msc), następnie rozwijamy listę Karty sieciowe, na liście odnajdujemy kartę WiFi, klikamy na urządzeniu prawym przyciskiem myszki i wybieramy Właściwości.
Następnie przechodzimy na zakładkę Zarządzanie energią i odznaczamy opcję Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii.
Jeżeli po tej czynności karta WiFi wróciła do życia i sieci są widoczne, problem może tkwić w sterownikach. Standardowo funkcje zarządzania energią karty bezprzewodowej powinny działań bezproblemowo, jednakże czasami po aktualizacji sterowników dochodzi do błędów. Niestety nie zawsze nowszy sterownik oznacza lepszy, o czym pisałem już wcześniej. Problemy z WiFi na zasilaniu bateryjnym mogą wystąpić również w sytuacji zainstalowania alternatywnych (modowanych) wersji sterowników.
Jeśli powyższa modyfikacja nie rozwiązała problemu, warto również sprawdzić ustawienia aktualnego planu zasilania. Wciskamy kombinację klawiszy WIN + R i w oknie uruchamiania wpisujemy powercfg.cpl – wywołamy aplet Opcje zasilania.
Obok aktualnie używanego planu zasilania znajdziemy opcję Zmień ustawienia planu, na kolejnym ekranie wybieramy Zmień zaawansowane ustawienia zasilania, po czym w ustawieniach
zaawansowanych na liście dostępnych opcji odnajdujemy Ustawienia karty sieci bezprzewodowej, rozwijamy listę i przechodzimy do Moduł oszczędzania energii, następnie dla zasilania bateryjnego wybieramy opcję Maksymalna wydajność.
Pamiętaj, że zmiana powyższych ustawień spowoduje krótszą pracę na baterii. Jeżeli to tylko możliwe, zastosuj powyższe rozwiązanie wyłącznie tymczasowo, do czasu znalezienia faktycznej przyczyny problemów, która może tkwić w sterownikach (nieprawidłowe przechodzenie karty w stan oszczędzania energii lub wyłączanie karty na zasilaniu bateryjnym). Warto też zerknąć do dzienników zdarzeń systemu Windows, w ten sposób możemy szybciej namierzyć sprawcę problemu.
Warto dodać, że powyższa metoda może również naprawić błąd związany ze zrywaniem połączenia z siecią bezprzewodową, jak również błąd związany z niedostępnością WiFi po wyjściu laptopa ze stanu uśpienia lub hibernacji.
5. Brak sieci – wyłączona karta WiFi
Jeżeli na pasku widzisz czerwoną ikonkę na połączeniach sieciowych, warto sprawdzić stan karty bezprzewodowej.
Wykonaj kolejno WIN + R => w oknie uruchamiania wpisz ncpa.cpl i sprawdź stan połączenia WiFi. Jeśli zobaczysz status jak na poniższym zrzucie ekranu – Twoja karta WiFi jest wyłączona.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na połączeniu WiFi i z menu kontekstowego wybierz Włącz. Po włączeniu karty zostanie nawiązane połączenie z dostępną siecią WiFi (o ile masz skonfigurowane automatyczne łączenie).
6. Mojej sieci WiFi nie ma na liście dostępnych
Taka sytuacja może wystąpić jeżeli sieć została skonfigurowana tak, aby nie dochodziło do rozgłaszania SSID.
SSID to z angielskiego Service Set Identifier czyli identyfikator sieci bezprzewodowej. Wyłączenie rozgłaszania SSID zalecane jest ze względów bezpieczeństwa, co wprawdzie utrudni włamanie do sieci, ale również spowoduje trudności w połączeniu przez niektóre urządzenia (szczególnie te starsze). Warto też dodać, że zwiększenie bezpieczeństwa jest czysto iluzoryczne, albowiem za pomocą odpowiedniego oprogramowania można bez problemu uzyskać ów identyfikator. Wyłączenie rozgłaszania SSID w praktyce wystarcza wyłącznie na amatorów hakowania.
Połączenie z ukrytą siecią WiFi
Jeżeli wyłączono rozgłaszanie SSID, na liście dostępnych sieci pojawią się pozycje typu „Sieć ukryta”. Aby połączyć się z siecią ukrytą musisz znać jej SSID oraz hasło. Procedura łączenia jest bardzo podobna, na liście dostępnych sieci WiFi kliknij na ukrytą sieć i połącz się z nią, zostaniesz poproszony o podanie identyfikatora oraz hasła.
Kilka ukrytych sieci – Identyfikacja sieci WiFi
Co zrobić, jeżeli na liście jest więcej ukrytych sieci, a Ty nie wiesz którą z nich wybrać? Najprościej wybrać sieć, która wykazuje najlepszą jakość sygnału, jeśli jednak jesteś w miejscu, gdzie jest wiele sieci o mocnym sygnale, najlepiej udać się na stronę konfiguracyjną routera WiFi i odczytać parametry sieci, pozwalające na jej jednoznaczną identyfikację, na przykład spisać adres MAC routera (WLAN MAC Address), adres MAC nadany przez producenta dostępny jest również na spodzie routera. Na ekranie ustawień sieci można też spisać kanał nadawania (WiFi Channel) jeśli wybrano inny niż automatyczny. W przypadku adresu MAC routera może on przyjąć wartość adresu MAC karty bezprzewodowej w laptopie (jeśli użytkownik sklonował MAC na etapie konfiguracji urządzenia).
Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie dodatkowej aplikacji, która pozwoli odkryć szczegóły danej sieci. Taką aplikacją jest Vistumbler. Program Vistumbler może pomóc w zaawansowanej diagnostyce sieci bezprzewodowej. Pozyskane z programu dane można wykorzystać do rozwiązywania problemów z WiFi, jak również do jej optymalizacji.
Jak ponownie włączyć rozgłaszanie SSID?
Zależnie od oprogramowania routera, opcja może przyjąć różne formy, na ekranie konfiguracji sieci bezprzewodowej szukaj nazwy typu „Enable/Disable SSID Broadcast”.
Niektóre urządzenia mobilne mają problem z połączeniem z WiFi w przypadku wyłączenia rozgłaszania SSID, stosując się do punktu 6 możesz również rozwiązać ten problem.
7. Nie można połączyć się z WiFi – szyfrowanie sieci
Skonfigurowano sieć WiFi w routerze, jest widoczna na liście dostępnych sieci, ale mimo to nie możesz połączyć się z nią ze swojego urządzenia? W pierwszej kolejności sprawdź parametry techniczne swojej karty bezprzewodowej w laptopie, uzyskane dane skonfrontuj z parametrami sieci skonfigurowanej w routerze. Najczęściej problem wynika z wybrania nieobsługiwanej metody szyfrowania, wówczas warto przetestować inne alternatywne warianty (TKIP, AES, TKIP/AES), które są w pełni zgodne z posiadaną kartą WiFi. Problemy z połączeniem zdarzają się również w sytuacji wybrania trybu automatycznego – nie pozostawiaj „wolnej ręki” urządzeniu, jeśli tylko możesz, skonfiguruj sieć WiFi na swoich zasadach.
Dzięki zmianie szyfrowania również naprawisz problem z uwierzytelnieniem WiFi w telefonie, albowiem wiele problemów wynika z ustawienia niezgodnego szyfrowania.
8. Laptop nie widzi mojej sieci WiFi a inne tak
W dobie routerów 5 GHz coraz częściej problem wynika z ustawienia sieci na nieobsługiwanym paśmie. Najczęściej problem dotyczy starszych laptopów i nowszych routerów obsługujących pasma 2.4 i 5 GHz. Jeśli użytkownik skonfiguruje sieć pracującą na 5 GHz, a jego karta w laptopie nie obsługuje nowszego standardu, wówczas na liście dostępnych, sieć 5 GHz jest niewidoczna.
9. Błąd połączenia z WiFi – nieprawidłowe hasło
Masz pewność na 100%, że wpisujesz prawidłowe hasło do WiFi, a mimo to laptop nie chce połączyć się z siecią? Problem mogą stanowić zgromadzone dane historyczne o sieci. System Windows 10 oferuje możliwość „zapomnienia” wybranej sieci. W tym celu przejdź do Ustawień systemu Windows 10, w menu wpisz Ustawienia, następnie wybierz Sieć i Internet, przejdź do sekcji Wi-Fi, po czym wybierz Zarządzaj znanymi sieciami.
Na liście wyszukaj i kliknij nazwę sieci, z którą bezskutecznie próbowałeś uzyskać połączenie, następnie wybierz Zapomnij.
Przejdź ponownie do apletu dostępnych połączeń, wybierz z listy sieć i kliknij Połącz, następnie wprowadź klucz zabezpieczeń sieciowych (hasło).
Zewnętrzne oprogramowanie do łączenia z siecią WiFi
Czy do połączenia z siecią bezprzewodową można wykorzystać alternatywne oprogramowanie? TAK! Można użyć oprogramowania dostarczonego przez producenta karty WiFi, dla przykładu Intel oferował oprogramowanie PROSet/Wireless WiFi Connection Utility. Można również skorzystać z zewnętrznych menedżerów WiFi jak NetSetMan, WeFi, CobraTek WiFi Manager.
10. Karta sieciowa WiFi nie ma poprawnej konfiguracji
Podczas próby ustanowienia połączenia z siecią bezprzewodową możemy spotkać się z błędem o treści „Karta sieciowa nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP” – problem najczęściej wynika z nieprawidłowej konfiguracji karty bezprzewodowej.
Jeśli mamy do czynienia z takim błędem, w pierwszej kolejności warto uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią, które może automatycznie naprawić usterkę. Jeżeli jednak narzędzie nie było w stanie naprawić problemu, należy przejść do ustawień karty WiFi i dokonać poprawek samodzielnie.
Aby zmienić ustawienia karty WiFi wciskamy kombinację klawiszy WIN + R, następnie w oknie uruchamiania wpisujemy ncpa.cpl, dzięki czemu wywołamy bezpośrednio aplet Połączenia sieciowe. Na liście dostępnych połączeń szukamy Wi-Fi, klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości.
Zaznaczamy pozycję Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i wybieramy Właściwości.
W kolejnym kroku we właściwościach protokołu TCP/IPv4 karty WiFi zmieniamy ustawienia na automatyczne, czyli zaznaczamy opcję Uzyskaj adres IP automatycznie oraz Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie, dodatkowo musimy przejść na zakładkę Konfiguracja alternatywna i również zmienić ustawienia na automatyczne (zaznaczyć Automatyczny adres prywatny IP). Po wykonaniu wspomnianych czynności, zatwierdzamy zmiany, klikamy OK i w kolejnym oknie Zamknij.
Powyższe rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli DHCP na routerze automatycznie przydziela adresy IP. Jeśli sieć posiada dodatkowe zabezpieczenia, na przykład dostęp do WiFi jest uzależniony od adresu MAC klienta (tzw. biała lista klientów), będzie trzeba jeszcze dodać adres MAC do białej listy. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli stosujesz oprogramowanie do zmiany adresu MAC co sesję, to niestety problemy z połączeniem nie zostaną rozwiązane, dopóki nie ustawisz stałego adresu MAC.
Mam problem z laptopem dell inspiron 5570 na windows 10 nie widzi sieci wifi laptop nowy.
@Beata, sieć w tym laptopie powinna działać na domyślnych sterownikach z Windows. Przejdź wpierw do menedżera urządzeń (Start => Uruchom => devmgmt.msc), wejdź w urządzenie tj. kartę bezprzewodową i zobacz jaki jest kod stanu błędu. Karta wifi może jest wyłączona więc warto też ten punkt sprawdzić. Ogólnie przerób poradnik od pierwszego do ostatniego punktu. Zebrane w nim porady to najczęstsze błędy, zastosowanie wskazówek rozwiąże 99% problemów z siecią wifi zresztą nie tylko na laptopach ale także na urządzeniach mobilnych tabletach smartfonach. Jeśli mimo zastosowanych wskazówek nie uda Ci się przywrócić Internetu to śmiało pisz w komentarzu lub na priv, postaram się pomóc. Ewentualnie załóż wątek na forum Hotfix. Może, któryś z użytkowników forum będzie znał rozwiązanie. Pozdrawiam i powodzenia!
witam !mam problem z wifi. Po powrocie z urlopu laptop HP nie widzi sieci wifi ,wszystkie inne urządzenia działają bez zarzutu/tablet,telefony/ na połączeniu przez kabel śmiga aż miło,przez okres urlopu nikt nie miał dostępu do sprzętu.Myślałem że przywrócenie ustawień fabrycznych pomoże,ale nic z tego.
Hmm… może ktoś ustawił access control na bazie adresu MAC karty sieciowej. Prawie każdy router posiada taką funkcjonalność, warto wpierw sprawdzić ten punkt.
Ja mam problem nr 5. Tylko że nie mam żadnych ukrytych sieci ani WiFi jedyne co tam mam to Ethernet 2 który jest siecią przewodową. Pomocy
Witam.
Mój laptop dell widzi wszystkie sieci sąsiadów a mojej sieci nie widzi. Na innych urządzeniach (Android i win 7) sieć jest normalnie widoczna i można się nią łączyć.
Moja sieć to router Livebox światłowód (laptop łączy się bezproblemowo z siecią 2.4 i 5Gz ) oraz wzmacniacz TP-LINK TL-WA850RE, którego laptop nie widzi (inne urządzenia widzą i się łączą z tą siecia).
Musiałbyś zrobić pełną diagnostykę, również w oparciu o narzędzia:
1) Na Androida aplikacja WiFi Analyzer.
2) Na Windows aplikacja ViStumbler, inSSIDer, NetStumbler lub WifiInfoView.
3) Na Linux aplikacja WiFi Analyzer, LinSSID, WaveMon.
Po zebraniu danych można przeanalizować każdy element, w tym kanał, typ szyfrowania, częstotliwość na której pracuje, siłę sygnału, zakłócenia i dopiero po zapoznaniu się z pełnym spektrum danych wyeliminowanie poszczególnych typów problemów.
Witam. Po ostatniej aktualizacji Windows 10 na laptopie nie działa wi fi. Kompletnie nie widzi żadnej sieci tak ja by nie było karty obsługującej wi fi. Proszę o pomoc.
@Łukasz, wciśnij kombinację klawiszy WIN + R i w oknie Uruchom wpisz devmgmt.msc, odszukaj kartę WiFi i jeśli jest obok urządzenia ostrzeżenie, to należy przeprowadzić reinstalację sterowników. Sterowniki można zainstalować bezpośrednio poprzez Windows Update lub pobrać ręcznie ze strony producenta. Szczegółowe informacje na temat karty WiFi znajdziesz po wpisaniu w Uruchom msinfo32, następnie Składniki => Sieć => Karta. Karta bezprzewodowa powinna być dostępna pod identyfikatorem 01 np. Nazwa [00000001] Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265.
Instalację sterowników Wi Fi przez Windows Update możesz wykonać za pośrednictwem menedżera urządzeń (devmgmt.msc), musisz wejść we właściwości karty bezprzewodowej, następnie zakładka Sterownik i tam jest możliwość aktualizacji sterownika, na kolejnych ekranach powinno pisać „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”. Ten tryb pozwala lokalnie przeszukać pliki INF z informacjami o dostępnych sterownikach lub też pobrać informacje poprzez odwołanie się do zewnętrznego zasobu sieciowego (w zależności od konfiguracji, bo ta opcja może być wyłączona).
Czasem trzeba całkiem odinstalować sterownik (opcja w menedżerze urządzeń „Odinstaluj urządzenie”), dopiero później instalować „na czysto” poprawny sterownik. Ręcznie lub automatycznie. Ręcznie to będziesz miał opcję „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”. Jeśli masz sterownik w postaci ZIP i po rozpakowaniu dostępne są w nim pliki INF, to z tej metody można skorzystać. W przeciwnym razie trzeba skorzystać z dołączonego do sterownika instalatora.
Pozdrawiam i powodzenia!
Witam,
Toshiba A350-10B. Z przodu laptopa jest przełącznik do wi-fi. Kilka dni temu przeszedłem z Visty na siódemkę i połączenie Wi-Fi działało. Gdy zaktualizowałem do Windows 10 połączenie wi-fi nie działa. Gdy w ustawieniach wi-fi przesuwam suwak na „włączone” pojawia się ikonka ładowania ale nic nie następuje. Jeśli zmienię zakładkę na „Stan” i wrócę do zakładki „Wi-fi” suwak jest w pozycji „wyłączone” – tak jakby samoczynnie się przesunął. Diagnozowanie problemu wyświetla poradę żeby przesunąć pstryczek na obudowie laptopa celem włączenia wi-fi. Przesuwam w obie strony – nie daje rezultatu. Sterowników nie da się zaktualizować przed update czy w menedżerze urządzeń, bo pokazuje że najnowszy jest już zainstalowany – Intel wifi link 5100 AGN wer. ster. 14.3.0.6
Na stronie producenta widzę sterowniki max do Windows 8.1 32/64 bit, Windows 10 nie jest wspierany. Można napisać na support forum lub bezpośrednio do supportu producenta w celu rozwiązania problemu tj. pozyskania działających sterowników na Windows 10.
Alternatywnie można spróbować sterowników do Windows 8.1 aczkolwiek jeśli z automatu przez instalator nie zaskoczy proces instalacyjny trzeba będzie przeprowadzić go ręcznie, można rozpakować archiwum ze sterownikiem, poszukać plików INF w katalogu, wskazać w kreatorze plik INF (lub cały katalog) i spróbować w ten sposób zastosować sterownik od Windows 8.1.
Mam tragiczną sytuację. Mój laptop Lenovo X240 po aktualizacji nie widzi żadnej sieci wi-fi. Mało tego, w opcjach internetowych nie ma pozycji wi-fi, nie ma pozycji automatycznego naprawienia. W pozycji stan widnieją kreski (myślniki). W menadżerze są trzy karty, pierwsza to Intel(R) Ethernet Connection I218-LM druga Intel(R)Wireless-N 7260; trzecia WAN miniport (SSTP). Wszystkie karty mają zapis że działają poprawnie, ale w opcji zdarzenia mają zapis „requires futher installation” co oznacza że wymagają dalszego instalowania. Nie mam pojęcia co to oznacza. Mało tego, w zdarzeniach mają pozycję że nie zmigrowano urządzenia. Próbowałem wszystkiego – aktualizacji sterowników, wyłączenia urządzenia, odinstalowania – nic nie pomogło. Zdecydowałem się na przywrócenie systemu poprzedniej wersji przed aktualizacją – bez zmian. Nie mam Internetu i jestem w rozpaczy, bo mam pilną pracę na ten weekend i bez Internetu nie zrobię. Pisze Pan aby ściągnąć sterowniki ze strony producenta, ale nie mam na tym komputerze Internetu. Korzystam z innego, nie mojego laptopa. Może Pan pomoże?
cóż, dzięki za pomoc. Pytanie – po co ta strona?
Witam ponownie, jeśli temat byłby faktycznie pilny to nie pisałby Pan komentarza na blogu wiedząc doskonale, że mamy długi weekend i każdemu należy się w tym czasie odpoczynek po ciężkiej harówce w tygodniu. Jeśli ma Pan tak roszczeniowy stosunek do innych osób, które dzielą się swoją wiedzą w Internecie za darmo, cieszę się, że mnie w ten weekend nie było na Internecie i nie odpowiedziałem na pytanie Pańskie, które pojawiło się na blogu „8 listopada 2019 22:56”.. Pozdrawiam i powodzenia!
Pilne tematy proszę zgłaszać do serwisu komputerowego lub na pogotowie komputerowe, przynajmniej od razu dowie się Pan, jaka jest cena i termin naprawy urządzenia, jak znam tę branżę, one w większości nie pracują w długie weekendy, a nawet jeżeli, to żadna firma bezpłatnie w dodatku online Panu naprawy nie wykona. Pozdrawiam i powodzenia!
Witam, mam dokładnie taką samą sytuację. Czy udało się Panu znaleźć rozwiązanie problemu?
Moj notebook nie widzi sieci znaczy sie na liscie nie ma zadnych sieci ruter dopiero zakupiony mam tp-link archer ac1200 siec zaraz po ustawieniu przez informatyka dzialala do czasu wylaczenia notebooka. Prosze o pomoc.
@Anna, tak na szybko co ci mogę teraz doradzić to zainstaluj wpierw aplikację Vistumbler i włącz skanowanie sieci (Scan APs). Później włącz router, jeśli Vistumbler wykryje sieć (w kolumnie Active, w danym wierszu) to od strony „sprzętowej” wszystko powinno być okej. Zobacz jakie jest SSID sieci, spisz lub zapamiętaj. Zakładam w ciemno, że posiadasz Windows 10, kliknij na ikonkę sieci WiFI w pasku i wybierz „Ustawienia sieci i Internetu” lub w menu wpisz „Ustawienia sieci Wi-Fi”, w oknie ustawień wybierz „Zarządzaj znanymi sieciami”. Następnie odszukaj na liście swoją sieć o SSID, które spisałaś. Jeśli jest tylko jedna pozycja, to praktycznie wyboru nie masz, to musi być ta sieć.
Zaznacz ją i wybierz „Właściwości”, po czym w ustawieniach szczegółowych przełącz suwak na „Włączone” przy „Połącz automatycznie, gdy jesteś w zasięgu”, dodatkowo zjedź do sekcji „Losowy adres sprzętowy” i wybierz z listy – Wył.”.
Teraz zrestartuj system (nie restartuj routera, niech cały czas działa). Po ponownym uruchomieniu system powinien automatycznie połączyć Cię z dostępną siecią.
Możliwe, że problem jest głębszy i dotyczy fizycznie sprzętu, w takim razie dobrze będzie, abyś skontaktowała się z tym informatykiem co ustawiał sieć, podjedzie i przetestuje dokładnie. Sama też możesz wykonać diagnostykę, aplikacje do testowania WiFi opisywałem w tym i innych artykułach na Techformatorze, ale potrzebna jest jeszcze wiedza techniczna jak połączyć jedno z drugim, dlatego we własnym zakresie jeśli będą dalsze problemy z siecią, to wykonaj podstawową diagnostykę narzędziem systemowym, a jeśli nic to nie zmieni, sprawę oddaj w ręce tego gościa co ustawiał sieć.
Pozdrawiam i powodzenia!
Mam problem z Lenovo Idepad c340 od miesiąca . Internet rozlacza się co 5min i łączy się poprzez rozwiązywanie problemów i wyskakuje BŁĄD KARTY SIECI BEZPRZEWODOWEJ LUB PUNKTU DOSTĘPU. Był już u naprawy i nic to nie dało. Czy zakup karty sieciowej zewnętrznej pomoże? Dodatkowo dodam że na innych urządzeniach internet działa poprawnie
@Julia, na tym etapie nie wiem czy zakup zewnętrznej karty sieciowej pomoże, trzeba wpierw ustalić z czego wynika takie rozłączanie, przyczyną może być np. słaby sygnał sieci WiFi i/lub zakłócenia sygnału np. wiele sieci na tym samym kanale, pogorszenie wynikające z używania pewnych urządzeń, które w naturalny sposób powodują zakłócenia. Mogą również dochodzić czynniki software’owe. Temat trzeba wpierw zdiagnozować.
Trzeba zerknąć na dzienniki zdarzeń, aplikacja i system, w nich mogą znajdować się cenne informacje, które pomogą ustalić przyczynę lub przynajmniej zawęzić krąg poszukiwań.
Witam mam problem z Wi-Fi laptop Windows 8. Od pewnego czasu laptop przestał widzieć sieć Wi-Fi, jest łączenie wyszukiwania sieci i nic szuka i nie może znaleźć. Na innych urządzeniach internet działa tylko na laptopie nie, trzeba podłączać kabel od routera i dopiero wtedy jest internet strasznie mnie męczy siedzenie w jednym miejscu z kablem a jak go się odłączy to już 0 wf-fi i nic nie ma.
Proszę o pilną odpowiedź
Pozdrawiam.
Po połączeniu z siecią WiFi na innych urządzeniach spisz szczegóły połączenia, w szczególności metodę szyfrowania oraz częstotliwość nadawania 2,4 czy 5 Ghz. Jeśli sieć nadaje na częstotliwości 5 GHz możliwe, że karta jej nie obsługuje i będzie trzeba zmienić na 2,4. Jednak najlepszej jakości routery potrafią nadawać jednocześnie na częstotliwości 2,4 i 5 więc temat jeszcze do sprawdzenia. Sprawdzenia dokonać trzeba Vistumblerem. Kolumny Authentication, Encryption, Radio type. Dodatkowo z poziomu komputera z Windows uruchom wiersz polecenia: WIN + R => cmd.exe i następnie wpisz:
netsh wlan show drivers
Info o wspieranych wariantach masz w polach: Radio types supported oraz Authentication and cipher supported in infrastructure mode.
Mając te info trzeba odnieść do tego, co odczytał Vistumbler lub jak masz dostęp do panelu konfiguracyjnego routera, do informacji na karcie głównej lub ustawień.
W ogóle co to za router jest? Podeślij markę i model. Niektóre routery mogą mieć skonfigurowany limit jednocześnie podpiętych użytkowników, gdzie na przykład przy już 2 aktywnych sesjach trzecia będzie z automatu odrzucana i nastąpi błąd połączenia na urządzeniu, jednakże w tym konkretnym przypadku sieć i tak powinna być dostępna na liście, także jeśli nie wyszukuje bardziej iść trzeba w kierunku konfiguracji WiFi na routerze oraz opcjonalnie na karcie WiFi (bo tam też część rzeczy można wyłączyć np. wsparcie dla 5G). Wpierw jednak ten pierwszy wariant trzeba ogarnąć. Info masz wyżej 🙂
Pozdrawiam i powodzenia!
Witam. Win 10 na Dell. Po aktualizacji systemu i odinstalowaniu Comodo nie działa internet. Diagnostyka odwołuje się do karty sieciowej. Pobralem sterownik innym urzadzeniem wgralem i nic nie poskutkowalo. Co nalezy w takim wypadku zrobic… sieci widzi i nawet lączy ale widnieje kom. Brak internetu …( analogicznie przewodowo i BT.)
Na początek spróbuj zresetować ustawienia zapory systemu Windows 10.
Uruchom Panel sterowania => System i zabezpieczenia => Zapora Windows Defender => z lewej części okna wybierz Przywróć domyślne => później w oknie Przywracanie ustawień domyślnych kliknij „Przywróć domyślne” => potwierdź przywracanie.
Dziekuje za pomoc ale niestety nie pomogło. Można coś jeszcze zrobic z tym tematem aby rozwiazac problem?
@Adam, trzeba by pełną diagnostykę zrobić, niestety ręcznie. Szczegółowo tego tematu na blogu jeszcze nie opisywałem. Najszybciej będzie oddać laptop do lokalnego serwisu komputerowego lub znajomego informatyka „z głową na karku”.
Ok. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Cześć,
Pojawił mi się nagle problem z wifi. Na telefonie działa, tak samo tv. W pasku zadań jest ikonka z czerwony krzyżykiem i informacją o braku dostępnych połączeń. Przy korzystaniu z rozwiązywania problemu pojawia się, że mam podłączyć kabel Ethernet… wszystkie sterowniki są aktualne. Jak wchodze w połączenia sieciowe to mi nie pokazuje nawet wifi, jest tylko 1 połączenie właśnie z ethernet. Jak wchodze w sieć to wyskakuje ikonka trybu samolotowego na szaro A wyżej informacj „zmień ustawienia,takie jak tworzenie połączenia taryfowego”.
Nie wiem o co chodzi, wczoraj wszystko było ok.
Pozdrawiam
Nowy asus fx505dv pierwsze uruchomienie i nie wykrywa żadnej sieci wifi po kablu dziala aktualizacja vin i srerownikow nic nie dala. Pytanie co jeszcze moge zrobic zanim go z wrócę do sklemu
@Daniel, sprawdzić na wersji Live CD/USB Linuksa np. Ubuntu czy wykrywa sieci bezprzewodowe, jeśli nie – oddać na gwarancję lub zareklamować laptopa. Można ewentualnie użyć narzędzi z Live USD pracujących w środowisku WinRE, aczkolwiek w tej sytuacji lepiej zrobić wstępną diagnostykę z poziomu innego systemu operacyjnego, może być Ubuntu.
Witam mimo mych starań laptop został zwrocony. Technik w sklepie po 40 min sie poddał i kazał zwrocić pieniadze zekomo wada fabryczna wifi
Dzięki za info. Czasem niestety tak bywa 🙁
Witam. Asus N61VN. Karta sieciowa Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter. Od jakichś 3 miesięcy zrywa połączenie wi fi. Różnie, czasem po kilku minutach użytkowania, czasem po pół godziny. Ogólnie bardzo często w ciągu dnia. Jest to bardzo uciążliwe. Zawsze muszę wyłączyć i włączyć wi fi. zaktualizowałem też win 7 do win 10. Zastanawiam się czy fizycznie karta nie jest uszkodzona gdyż córka zrzuciła raz laptopa na podłogę. Chciałbym jednak się upewnić czy wszystko sprawdziłem. Oszczędzanie baterii wyłączone, sterowniki zaktualizowane. Pozdrawiam.
Dzienniki zdarzeń aplikacja i system, tam znajdziesz informacje o błędach. Od tego należy zacząć.
Do dzienników zdarzeń dostaniesz się poprzez: Start => Uruchom => eventvwr.msc => Dzienniki systemu Windows
Oki, szczerze mówiąc nie wiem o czego zacząć ale ogólnie to przykładowo Aplikacja są błędy Rejestrowanie/Odzyskanie : svchost
5820,R,98
TILEREPOSITORYS-1-5-18:
C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\AppData\Local\TileDataLayer\Database\EDB.log
-1023 (0xfffffc01)
Natomiast w System w ciągu godziny jest mnóstwo informacji i ostrzeżeń jak na przykład:
-Karta lokalna nie obsługuje odczytywania rozmiaru klucza szyfrowania dla połączonego urządzenia. Niezabezpieczone urządzenia mogą mieć możliwość łączenia się z tym systemem.
-Lokalny adapter nie obsługuje funkcji Bluetooth Low Energy.
-Upłynął limit czasu rozpoznawania nazwy….www….
-Sterownik przeglądarki wymusił wybór w sieci \Device\NetBT_Tcpip_{40233236-5231-4FE9-A8F7-5E394FC6CAE5}, ponieważ przeglądarka główna została zatrzymana.
Jeżeli masz wiedzę jak skonfigurować WiFi na routerze, proponuję zrobić reset urządzenia i od zera wszystko skonfigurować, biorąc pod uwagę:
1) Ustawić sieć na 2,4 GHz (nie na 5 GHz, szczególnie jeśli między routerem a laptopem są jakieś ściany).
2) Skonfigurować sieć w oparciu o popularne standardy np. WPA2-PSK na TKIP
3) Podczas konfiguracji sprawdzić Vistumblerem, czy są inne sieci w okolicy i dobrać kanał tak, aby się nie pokrywał z innymi. W routerze można ustawić na automatyczny i w zależności od jakości routera powinno to funkcjonować poprawnie.
1) router działa na 2,4 oraz 5 jednocześnie z automatu. Nie jestem w stanie wyłączyć 5GHz. Ale zrywanie wi fi nastepuje nawet gdy router jest blisko laptopa i nie ma żadnych przeszkód po drodze.
2) Ustawiłem WPA2.
3) Różnych sieci jest mnóstwo w zasięgu gdyż mieszkam w bloku. Próbowałem ustawić na sztywno kanały (te na mniej używane) ale to nie pomogło. Na Auto też nie pomaga.
1) Jeszcze raz sprawdzić i wyłączyć oszczędzanie energii na karcie (robi się to z poziomu menedżera urządzeń (WIN+R => Uruchom => devmgmt.msc), we właściwościach karty powinny być odpowiednie ustawienia).
2) Plany zasilania (WIN+R => Uruchom => powercfg.cpl => Zmień ustawienia planu => Zmień zaawansowane ustawienia zasilania => Ustawienia karty sieci bezprzewodowej => Moduł oszczędzania energii => zmienić na Maksymalna wydajność), sprawdzić i zmodyfikować tak, aby plan wykluczał oszczędzanie energii na karcie.
1) oraz 2) z oszczędzaniem energii zrobiłem na samym początku gdy problem tylko się pojawił. To nie pomaga.
W takim razie pozostaje zadzwonić po informatyka, żeby zdiagnozował wszystko na miejscu. Powodzenia!
Mam mały problem z dostępem do Wi-Fi. Jest to nowy laptop ASUS i aktualnie jestem zmuszona do używania sieci udostępnianej z telefonu. Bywa tak, że laptop nie wyszukuje sieci z mojego telefonu i np. po uruchomieniu laptopa ponownie, dostęp do sieci się pojawia.
Czy powinnam mieć obawy, co do pracy laptopa czy raczej jest to dość typowa sytuacja, gdy używa się sieci udostępnianej z telefonu?
Pozdrawiam!
Nie jest to typowe. Jeśli np. sieć jest skonfigurowana tak, że ssid nie jest rozgłaszane (ukryta sieć, nazwa sieci nie jest widoczna na liście) to warto odkryć ją i przetestować z tym ustawieniem.
Witam mam problem z internetem. Mój laptop to dell i obsługuje Windows 8. Od jakiegoś czasu nie widzę mojej sieci która mam od początku. Jakies kilka miesięcy temu wymieniałam stary ruter na nowy i wszystko grało. A teraz nie widzę mojej sieci, ale zato widzę inne sieci. Co najgorsze mam do tej sieci podłączone inne urządzenia i one też jej nie widzą, a widzą inne.
Proszę o pomoc.
Być może chodzi o ukrytą sieć, znając jej SSID (odczytać można na stronie konfiguracyjnej w routerze) będzie można połączyć się z nią, oczywiście o ile znamy też hasło. Poradnika dot. odczytywania zgubionego hasła do WiFi na techformatorze jeszcze nie ma, będzie czas napiszę 🙂
Dziękuję bardzo za pomoc, artykuł się przydał!
wyłączcie bluetoth w laptopie 😉
Cześć. Mam dość dziwnie niepokojącą sytuację. Mój laptop to Asus R540L – nie widzi on absolutnie żadnej sieci. Pojawia się tylko i wyłącznie możliwość włączenia/wyłaczenia trybu samolotowego. Odświeżanie nic nie pomaga.
Wszystkie sterowniki są zupdatowane – nie ma żadnych błędów. Niepoki mnie to, że w: Ustawienia > Sieci i internet > Stan nie mam w ogóle możliwości kliknięcia w „Narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią.”
W Menedżerze urządzeń, w kartach sieciowych – miałem wrażenie, że wcześniej miałem je dwie – aktualnie widzę tu jedynie „Realtek PCIe FE Famili Controller” i całą masę WAN Miniport. Dam sobie jednak rękę uciąć że była tam jeszcze jedna pozycja.
Będąc w Panelu sterowania i połączeniach sieciowych widzę ikonke Ethernet z podpisem tej karty Realtek i informacją, że kabel sieciowy jest odłączony (czerowny krzyżyk).
Co robić, pomocy!
W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie masz wyłączonego WiFi poprzez kombinację klawiszy np. Fn +. Niektóre laptopy mają możliwość wyłączenia WiFi skrótem wprost z klawiatury. Twojego modelu lapka nie znam, teraz mam ograniczone możliwości korzystania z Internetu więc nie sprawdzę szczegółów.
Druga kwestia, jeśli problem nie ustępuje musisz usunąć sterownik urządzenia poprzez menedżera urządzeń, łącznie z usunięciem plików sterownika, później ponowne jego zainstalowanie. Najlepiej z instalki od producenta laptopa, pobierzesz ze strony, nowsze wersje mogą nie działać prawidłowo, dlatego należy zainstalować tę dostarczaną domyślnie przez producenta lapka. Jeśli problem zostanie rozwiązany, to ważne jest, abyś wyłączył updejtowanie także sterowników, w przeciwnym wypadku problem może ponownie wystąpić podczas kolejnej instalacji łatek.
Klikając Fn i + nic się nie dzieje.
Mój model Asusa to R540L.
Bądąc w Menedżerze urządzeń i w kartach sieciowych mam: „Realtek PCIe FE Famili Controller”, „Bluetooth Device Personal Area Network) #2” i całą masę WAN Miniport. Czy mam usunąć wszystkie czy tylko coś konkretnego? Mam możłiwość „odinstalować” i „wyłączyć” urządzenie, którą opcje mam wybrać?
Głupie pytanie, czy będę potrzebować innego lapka, żeby je ściągnać skoro tu nie mam internetu?
Mogę prosić o komentarz w sprawie powyższego?
Na jednym forum był poruszany podobny wątek, użytkownik vott opisywał problem z Asus R540L, gdzie była sugestia, że to może być uszkodzenie karty. Na Pana miejscu próbowałbym się z nim skontaktować i podpytać czy rozwiązał swój problem.
Jak poszuka się informacji na zagranicznych forach, karta może być faktycznie uszkodzona, gdybym miał diagnozować, zrobiłbym diagnostykę za pomocą Linux Live CD, dowolnej dystrybucji bogatej w sterowniki „out of the box” np. Ubuntu. Jeśli na Linuksie karta będzie działać prawidłowo – problem softwareowy i wtedy trzeba kombinować z odinstalowaniem i zainstalowaniem odpowiednich sterowników (prawdopodobnie w starszej wersji).
Ja mam trójkąty przy sterownikach Broadcom USH i Broadcom USH/swipe sensor
Musiałbyś wejść do Menedżera urządzeń, do właściwości danego urządzenia i sprawdzić na zakładce Ogólne kod błędu.
Cześć, proszę o pomoc w rozwiązaniu zniknięcia sieci 5G po wykonaniu aktualizacji win 10. Przed aktualizacją wszystko działało w porządku, tzn nowo zakupiona karta TP archer nano wykrywał mi sieć bezprzewodową 5G i bez problemu się z nią łączyła. Ok tygodnia temu win 10 wykonał dużą aktualizację systemu (ponad godzinę aktualizował) a po aktualizacji nie widzę w dostępnych sieciach mojej sieci 5G (widoczna jest tylko 2,4 co potwierdza test szybkości łącza). Próbowałem diagnozować za pomocą „rozwiąż problem”, wgrywałem nowsze sterowniki, resetowałem sieć z ustawień win. Nadal brak sieci 5G. Router działa prawidłowo bo na telefonie znajduje moją sieć 5G
Przywróć stary sterownik karty lub wpisz w Google „TP archer nano sterownik” i z pierwszego dostępnego linka wejdź na ich stronę, po czym odszukaj kartę i pobierz sterownik. Odinstaluj aktualny driver, zainstaluj ten od producenta.
Dziękuję za odpowiedź. Próbowałem już ze sterownikami producenta i z domyślnymi z windowsa, jednakże nadal nie widzi sieci 5G. Jakbym wiedział że będą takie „kwiatki” to bym tej aktualizacji win nie robił. Przychodzi Ci Mariuszu jeszcze coś do głowy co mógłbym sprawdzić, gdzie szukać rozwiązania problemu ?
Jeśli są punkty przywracania, to cofnięcie do stanu przed aktualizacją, choć to i tak na ścisłość nie rozwiązuje problemu, bo prędzej czy później Windows 10 wymusi instalację nowych aktualizacji. Blokada chyba jest możliwa w aplikacji WPD lub Windows 10 Tweaker, ale na tę chwilę nie używam tych rozwiązań więc nie udzielę konkretnych wskazówek.
Mój Dell po aktualizacjach nie wyświetlał żadnych sieci wifi, pomogła wskazówka z pkt 4. Sieci pojawiły się z powrotem na liście. Dziękuję pięknie za artykuł
Ja mam taki problem ze pisze mi że mam wyłączone WiFi jak je włączam to samo się wyłącza co mam zrobić
@Tomek, pierwsze co zrobić w takiej sytuacji, to odwiedzić Podgląd zdarzeń (WIN+R => eventvwr.msc) i pozyskać informacje o błędach z dzienników (Dzienniki systemu Windows => Aplikacja / System).
super, zadziałał sposób z Pana listy, dziękuję
Laptop Lenovo G780. Windows 10.
Widzi wszystkie sieci i wprowadzone wcześniej działają poprawnie.
Problem: Przy wprowadzani nowej sieci okienko na wpisanie hasła nie przyjmuje znaków z klawiatury mimo że jest mrugający kursor.
Przeprowadziłem wiele działań sugerowanych w necie – bez efektu.
WIN + R => ncpa.cpl
Po uruchomieniu apletu połączenia sieciowe wejdź w Stan połączenia bezprzewodowego. W oknie Stan kliknij Właściwości sieci bezprzewodowej. Następnie przejdź na zakładkę Zabezpieczenia, w polu Klucz zabezpieczeń sieciowych zaznacz Pokaż znaki i wprowadź hasło dla sieci WiFi. Przejdź następnie na zakładkę Połączenie i zaznacz Połącz automatycznie, gdy ta sieć jest w zasięgu. Zatwierdź zmiany OK i Zamknij.
Nie mam wifi ;( Asus win 10 błagam pomóżcie , on się po prostu nie wyświetla w panelu nie ma wogole nawet słowa wifi
@Justyna, WIN+R => w oknie Uruchom wpisz devmgmt.msc, odszukaj kartę WiFi (Intel Wireless…), wejdź w jej właściwości i sprawdź stan urządzenia. Prawdopodobne jest, że nie ma zainstalowanego sterownika lub jest on uszkodzony, czasem dzieje się tak np. podczas wadliwych aktualizacji Windows 10, gdzie obok systemowych updejtów instalowane są poprawki dla sterowników sprzętu. Sterownik instalujesz poprzez Windows Update lub najlepiej ręcznie, pliki sterownika znajdziesz na stronie producenta laptopa, wpisz model laptopa w wyszukiwarce na ich stronie.
Witam. Laptop HP elitbook. Windows 10. Laptop widzi wszystkie inne sieci wifi, ale nie moją. Drugi laptop i telefony z androidem widzą moją sieć i łączą się z nią bez problemu. Zrobiłem 10 punktów z artykułu, ale nie pomogło. Proszę o pomoc.
@Dominik, sprawdzić trzeba możliwe tryby pracy karty w laptopie 2,4/5 GHz oraz obsługiwane metody szyfrowania, to samo dotyczy routera. Po zweryfikowaniu, że jeden z laptopów nie obsługuje np. częstotliwości 5 GHz, wtedy na routerze zmienić tryb pracy z 5 na 2,4. Problem może być też w szyfrowaniu, gdzie router stosuje typ, którego karta sieciowa nie obsługuje, aczkolwiek w takim scenariuszu zwykle sieć powinna być widoczna na liście, jedynie podczas próby połączenia zawsze nastąpi błąd, więc obstawiam problem z obsługą częstotliwości. Pewnie masz sieć 5 GHz, gdzie laptop ze starszą kartą jej po prostu nie obsługuje i sieci pracujące na niej nie będą widoczne na listach. Do podstawowej diagnostyki wykorzystaj Vistumbler oraz dzienniki zdarzeń, aplikacja i system.
Dzięki. Właśnie już wcześniej wyczytałem, że to może być problem z 5 GHZ i dlatego zmieniłem na 2,4 GHZ. Próbowałem też chyba wszystkich dostępnych szyfrowań i też bez efektu. I tak dzięki za odpowiedź:)
WIN + R => devmgmt.msc, właściwości karty WiFi, zakłada Zaawansowane i tam będzie info, czy karta w ogóle wspiera 5 GHz. W zależności od sterownika można też znaleźć opcje do ustawiania preferowanej częstotliwości np. Preferred Band: Prefer 2,4 GHz band i wtedy też może dochodzić do problemów, ale jeśli nic się nie mieszało w ustawieniach zaawansowanych, szansa że obsługa 5 GHz została ograniczona lub całkiem wyłączona jest praktycznie zerowa. Więc obstawiam, że obsługi 5GHz Twoja karta po prostu w ogóle nie ma i stąd problemy. Dla pewności możesz podesłać jeszcze model tej karty, to w wolnej chwili sprawdzę jej specyfikację.
Ale ja specjalnie ustawiłem router na nadawanie w 2,4 GHZ:) Tak, więc to raczej nie ta przyczyna:(
Trzeba w takim razie zrobić pełną diagnostykę.
Laptop z dnia na dzień przestał wyświetlać w systemie Windows 10 sieci WiFi, mimo że wszystkie urządzenia w domu dalej działają bez zarzutu. Przy kartach sieciowych nie pojawia się żadna ikona ostrzeżenia, aktualizacje dla sterownika zostały zrobione, zarządzanie energią skonfigurowane i wciąż nic. Przy próbie połączenia z internetem z telefonu również nie wyświetla się żadne urządzenia w sieciach WiFi. Jedyny sposób, po którym laptop łapie sieć bez problemu, to resetowanie laptopa, NATOMIAST kiedy dzieje się to całe urządzenie przechodzi wielką zawiechę i muszę bawić się narzędzia zaawansowane które naprawiają mi go godzinę. Czy tu już tylko ręczna naprawa pomoże? :”)
W tej sytuacji nic innego nie mogę doradzić jak przejrzeć dzienniki zdarzeń systemu Windows, konkretnie Aplikacja i System. Do dzienników można dostać się poprzez: WIN+R => eventvwr.msc. Po wyłapaniu ewentualnych błędów z dzienników, można dalej próbować diagnozować problem.
Mam problem bo nie mam włączonego tryby samolotowego i wogule nie pokazuje żadnej sieci bezprzewodowej
Mam problem na komputerze z wn10
Wszystkie inne urządzania widzą sieć domową, a komputer nie, pomimo ze jest w zasięgu.
Witam, mam Dell Vostro z Win10. Od pewnego czasu nie pokazuje mi listy dostępnych sieci pomimo, że łączy się z wcześniej skonfigurowaną siecią. Wcześniej ikona koło zegara była typowa dla sieci wi-fi (trzy promienie pokazujące sygnał sieci ) od czasu kiedy sieci dostępne się nie wyświetlają ikona połączenia wifi zmieniła się i ma wygląd monitora z kablem (typowa ikona dla połączenia kablowego). Z poziomu ustawień klikając na pokaż dostępne sieci również nie wyświetla listy. Nie było by z tym problemu gdyby nie to że nie mogę dodać nowej sieci ani przełączać się z jednej sieci na drugą.
Witam.
Od dłuższego czasu w moim laptopie Sony vaio nie działa moja sieć wifi. Laptop wykrywa każdą inną sieć poza moją. Sprawdzałem czy to wina karty sieciowej tak jak to pan opisał wcześniej, ale w każdym urządzeniu jest napisane że działa poprawnie. Resetowalem sieć dwukrotnie jednak nie dało to żadnych rezultatów.
Pomocy
Najczęściej jest to spowodowane w różnicy między wspieranymi obsługiwanymi częstotliwościami karty sieciowej laptopa, a ustawieniami sieci na routerze. Dla przykładu, jeśli sieć pracuje wyłącznie na 5 GHz, a karta w laptopie nie obsługuje tej częstotliwości, to rzecz jasna sieci nie wykryje.
Czasami są też problemy, gdy sieć ma wyłączone rozgłaszanie, ukryty SSID, wówczas problem naprawia zmiana ustawień sieci na routerze.
Mogą wystąpić jeszcze inne problemy. Informatyk na miejscu u Ciebie powinien wykonać pełną diagnostykę sieci przy użyciu narzędzi specjalistycznych. Samodzielnie możesz diagnozować za pomocą Vistumbler, smartfonów i innych urządzeń o podobnej charakterystyce do Twojego laptopa. W przypadku sieci na smartfonie udostępnić sobie sieć WiFi i spróbować połączyć się z nią, zrobić analizy na częstotliwości 2,4 i 5 GHz.
Czasami też szyfrowanie sieci stanowi problem (rozbieżności), ale w takim przypadku sieć powinna być widoczna na liście.
Temat dla informatyka, do zdiagnozowania na miejscu.
Pozdrawiam.
mam problem ze jedna z moich sieci wifi nie pokazuje sie w dostepnych sieciach. pokazuje sie dopiero po zrestartowaniu routera, kiedy na innych urządzeniach nie ma żadnego problemu (a laptop widzi inne sieci i moze sie do nich bez problemu polaczyc) :/
mam problem z moim laptopem asus bo nie widzi sieci tak samo jak
płyty nie widzi jak się jaką wkłada możesz pomóc ??
Na początek dzienniki zdarzeń aplikacja i system, poszukać błędów (Start => Uruchom => eventvwr.msc). Jeśli nic w nich nie będzie, trzeba wykonać całą diagnostykę od A do Z. Robota dla informatyka z serwisu „na miejscu” lub pytać na forum komputerowym o wskazówki jak to zrobić. W artykule masz diagnostykę dotyczącą problemów z WiFi, diagnostyka nie ogranicza się jednak do tych aspektów przedstawionych w artykule, trzeba też zweryfikować sprzęt (router), możliwe że od zera go skonfigurować, dopasowując sieć do możliwości karty bezprzewodowej laptopa i innych urządzeń. Temat złożony.
Witam.
U mnie laptop nie widzi żadnej sieci WiFi. Sieć z kabla działa prawidłowo. Nie widać też żadnych kart z tym związanych (W menadżer urządzeń).
Msinfo32 pokazuje np. kartę WifiAdapter ze jest zainstalowana ale nie ma żeby był dostępny sterownik, podobnie Bluetooth.
Co jakis czas mam problem z wi-fi. Czasem wystarczy uruchomić ponownie laptopa ale przeważnie to nic nie daje. Ciągle robię rozwiązywanie problemów, aż w końcu znika zakładka WI-FI i jedyny problem jaki widzi laptop to ze nie jest podłączony kabel internetu(nigdy nie był, korzystam tylko z wi-fi) czy da się to jakoś naprawić samemu? To naprawdę są takie fazy, raz 3 dni jest ciągle wi-fi, a raz 3 dni trwa ten sam błąd i nic nie pomaga, nawet restartowanie sieci.
Dobry . Mój laptop róg strix . Nie widzi żadnej sieci nawet z mojego telefonu . Nie ma go na pasku koło telefonicznego a zarazem VPN . Na karcie sieciowej wyświetla się znaczek . Próbowałam wszystkiego z poradnika ale nic nie działa .
Trzeba by sprawdzić kartę na dystrybucji Linux Live CD, może być zwykły Ubunciak, jeśli i tam nie wykrywa sieci, może być problem sprzętowy i w serwisie będzie trzeba wykonać pełną diagnostykę zarówno po stronie software jak i hardware.
W laptopie lenovo musiałem zresetować sieć dopiero zaskoczyło. Dziękuję!
Witam. Ja również mam problem z siecią. Laptop widzi inne sieci oprócz mojej (również nie widzi hotspota z IPhona). Próbowałem już wielu sposobów, sprawdzałem czy nie są potrzebne nowe sterowniki, resetowałem ustawienia sieci, z siecią ukryta nie można się połączyć, na końcu zrobiłem reinstall systemu co również nie pomogło. Dodam, ze z innymi sieciami z którymi łączył się wcześniej śmiga bez problemu. Problem pojawił się przy zmianie operatora na Orange Router Funbox 6 (z telefonem i telewizorem łączy się normalnie). Laptop lenovo z51 win10. Bardzo dziękuje z góry za pomoc.
Musiałbyś sprawdzić specyfikację karty WLAN w laptopie i skorelować to z utworzoną siecią, najczęściej standard szyfrowania lub technologia nadawania 2,4/5 GHz powodują niezgodności. Najlepiej skonfigurować sieć na najpopularniejszych parametrach (ustawieniach), następnie wykonać diagnostykę za pomocą Vistumbler lub ręcznie za pomocą wbudowanych w system operacyjny narzędzi.
Dzień dobry.
Mam podobny problem, z tym że w moim przypadku po uruchomieniu komputera (MSI GE62) karta widzi dostępne sieci, ale po wyborze jednej z nich nie może się z nią połączyć „sprawdzanie ustawień sieci”. Po zamknięciu i otwarciu ikonki ustawień sieciowych (na pasku zadań obok zegarka) karta nie widzi żadnej sieci. Po restarcie komputera znów widzę dostępne sieci i wtedy jestem w stanie się z nimi połączyć.
W menadżerze urządzeń nie mam żadnej indykacji błędu, wszystko działa poprawnie.
Próbowałem sprawdzić sterowniki ale pojawia się komunikat, że mam zainstalowane najnowsze sterowniki do tej karty (intel AC3165).
Czy jeśli odinstaluję całkiem sterownik to będę mógł go zainstalować ponownie bez dostępu do internetu?
Czy powinienem najpierw ściągnąć sterownik na komputer?
Pozdrawiam
W pierwszej kolejności trzeba uzyskać więcej informacji na temat pojawiających się błędów. Zerknij do dziennika zdarzeń systemu Windows, Start => Uruchom => eventvwr.msc, dzienniki system i aplikacja. Być może w ten sposób uda się pozyskać więcej informacji. W tym momencie jedyne co można doradzić to zresetowanie karty sieciowej, reinstalacja sterownika. Sterownik wpierw trzeba pobrać na dysk. Dobrze jest zaopatrzyć się w kilka wersji sterownika. Są przypadki, gdzie na najwnoszych występowały problemy, a z kolei na starszych wersjach błędów nie było.
Mój komputer asus z Windowsem 10 nie może wykryć żadnej sieci, nie mam nawet opcji włączenia i wyłączenia wi-fi jedyne co mogę zrobić to włączyć tryb samolotowy
@Kuba, w pierwszej kolejności pobierz na dysk starszą wersję sterowników, może na niej pójdzie. Następnie spróbuj całkowicie odinstalować sterownik, poprzez menedżer urządzeń i zainstaluj sterownik, zrestartuj laptop i sprawdź sytuację. Zobacz czy za pomocą Vistumbler znajduje sieci. Pozdrawiam.