wifi blue

Laptop nie widzi sieci WiFi – Brak WiFi w laptopie z Windows 10

Masz problem z WiFi? Twój laptop nie widzi żadnej sieci bezprzewodowej lub masz problem z połączeniem się z wybraną siecią? W tym poradniku przedstawię metody diagnostyki WiFi oraz najpopularniejsze rozwiązania problemów z połączeniem z siecią bezprzewodową.

Większość problemów z WiFi zgłaszanych przez użytkowników następuje po pewnym okresie użytkowania systemu operacyjnego, część z błędów pojawia się dopiero po aktualizacji oprogramowania (sterowników) lub systemu Windows 10. Niżej przedstawione metody stanowią podstawowe metody naprawcze. Jeżeli Twoje połączenie z siecią WiFi wciąż nie działa opisz problem w komentarzu.

Laptopy w większości dostarczane są z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 oraz oprogramowaniem dodatkowym, wszystkie potrzebne sterowniki do karty sieciowej powinny być zainstalowane „od nowości”, dlatego też jeżeli masz problem z siecią bezprzewodową tuż po uruchomieniu nowego laptopa, warto wykonać podstawową diagnostykę sieci WiFi.

1. Sprawdzenie stanu sieci WiFi w Windows 10

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaki jest stan sieci bezprzewodowej, czy jesteśmy z nią połączeni, czy też sieć jest nieaktywna. Aby sprawdzić stan sieci WiFi w systemie Windows 10 wystarczy kliknąć ikonkę sieci w zasobniku systemowym. Jeżeli ikona wygląda jak na poniższym zrzucie (ikonka samolotu), oznacza to, że aktualnie jest włączony tryb samolotowy i wszelkie połączenia WiFi są nieaktywne.

ikona wifi karta wylaczona
Ikona WiFi – karta wyłączona

Aby przywrócić funkcjonowanie sieci bezprzewodowej wystarczy wyłączyć tryb samolotowy klikając ikonkę Tryb samolotowy po rozwinięciu menu.

tryb samolotowy windows 10
Tryb samolotowy w Windows 10

Czasami próba wyłączenia trybu samolotowego kończy się niepowodzeniem, może to oznaczać konieczność zaktualizowania systemu lub sterowników karty WiFi do najnowszej dostępnej wersji. Wszelkie wymagane aktualizacje zwykle dostępne są poprzez Windows Update.

2. Sprawdzenie karty WiFi poprzez menedżer urządzeń

wyszukiwanie menedzera urzadzen
Uruchamianie menedżera urządzeń poprzez wyszukiwanie z menu Windows 10

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu karty sieci bezprzewodowej za pośrednictwem menedżera urządzeń. Do menedżera urządzeń w Windows 10 możemy dostać się na wiele sposobów, poprzez wpisanie po otwarciu menu frazy Menedżer urządzeń lub korzystając z alternatywnej metody – klawisz WIN + R i w oknie Uruchamianie należy wpisać devmgmt.msc (druga metoda jest uniwersalna i znajduje zastosowanie również w starszych systemach Windows 8, Windows 7, Vista, XP).

W Menedżerze urządzeń rozwijamy listę Karty sieciowe i sprawdzamy, czy obok danego urządzenia występuje ikonka błędu, zazwyczaj w postaci żółtego znaku ostrzegawczego lub wykrzyknika (niestandardowe motywy mogą zmieniać postać ikonki ostrzegawczej). Jeżeli obok karty bezprzewodowej widnieje ikonka błędu, najczęstszym rozwiązaniem problemu jest ponowna instalacja sterowników karty WiFi. Czasami będziemy zmuszeni zainstalować cały zestaw sterowników, począwszy od sterowników od chipsetu, sieci WLAN, LAN, poprzez sterowniki karty graficznej, urządzeń audio, a skończywszy na sterownikach od touchpadu, kamerki, czytnika SD i innych.

menedzer urzadzen karty sieciowe
Menedżer urządzeń – Lista kart sieciowych

Jak zdobyć sterowniki karty bezprzewodowej?

Jest kilka sposobów na aktualizację sterowników. Najpopularniejszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Windows Update. W oficjalnych repozytoriach Microsoftu będą sterowniki nie w najnowszej dostępnej wersji, ale w wersji, która sprawia najmniej problemów. Jeśli chcemy cieszyć się z najnowszego oprogramowania, warto udać się na stronę producenta laptopa/komputera i pobrać z działu „Download” odpowiednie sterowniki. To rozwiązanie również należy do bezpieczniejszych, choć nie zawsze najnowszy sterownik znaczy lepszy, czasem najnowsze oprogramowanie sterownika może sprawiać problemy, dlatego na komputerach bądź laptopach firmowych (produkcyjnych) zwykle stosuje się możliwie najbezpieczniejsze wersje sterowników, które rekomendowane są przez system Microsoft Windows.

Nowsza wersja sterowników to dostęp do nowych funkcjonalności, w związku z czym tę opcję z pewnością wybiorą entuzjaści nowinek i użytkownicy domowi. Warto w tym miejscu dodać, że czasami nie mamy wyboru i jesteśmy zmuszeni zainstalować najnowszą wersję sterowników, mimo że mogą być informacje (raporty od użytkowników) o problemach. Instalacja nowszych wersji może być podyktowana względami bezpieczeństwa. W takich sytuacjach zawsze należy oszacować ryzyko i podjąć rozsądną decyzję, szczególnie gdy w grę wchodzą komputery czy laptopy firmowe.

Aktualizacja sterowników przez oprogramowanie zewnętrzne

Ostatnim sposobem na aktualizację sterowników jest instalacja tzw. monitora oprogramowania – inaczej Software Update Monitor, który w zadanych odstępach czasu sprawdza dostępne aktualizacje dla zainstalowanego oprogramowania i sterowników, po wykryciu nowszej wersji umożliwia pobranie i zainstalowanie updejtów. W zależności od użytego monitora oprogramowania oraz jego konfiguracji, cały proces może również zostać przeprowadzony w tle (bez udziału użytkownika), aczkolwiek to rozwiązanie nie jest optymalne.

Przed instalacją nowszych wersji zawsze warto przeczytać changelog oraz wykonać backup systemu – tak na wszelki wypadek, albowiem nigdy nie wiadomo, czy dana aktualizacja nie unieruchomi systemu operacyjnego i tym samym nie sparaliżuje naszej pracy. Kompletny obraz systemu Windows możesz wykonać przy pomocy narzędzia CloneZilla – przeczytaj poradnik o tworzeniu kopii zapasowej systemu Windows w CloneZilla.

3. Narzędzie do diagnostyki sieci systemu Windows

wyszukiwanie ustawienia windows 10
Wyszukiwanie poprzez menu Windows 10

Jeżeli poprzednie punkty nie rozwiązały problemu z siecią WiFi, warto przeprowadzić rozszerzoną analizę za pośrednictwem dedykowanego narzędzia. System Windows 10 posiada małą zgrabną aplikację do analizowania błędów WiFi, mowa o aplecie Diagnostyka sieci systemu Windows (Narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią).

W celu skorzystania z narzędzia musimy przejść do Ustawień systemu, po otwarciu menu wpisz Ustawienia, następnie kliknij najlepszy wynik na liście.

Do ustawień systemu Windows 10 możesz dostać się również za pośrednictwem panelu powiadomień (pierwsza po prawej ikonka na pasku, opcja Wszystkie ustawienia).

Następnie wybierz Sieć i Internet

ustawienia systemu windows
Ustawienia systemu Windows 10

W lewej części okna kliknij Stan, a następnie przewiń ekran ustawień do chwili, gdy znajdziesz na liście Narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią.

Stan sieci bezprzewodowej
Stan sieci WiFi

Po wywołaniu narzędzia, system automatycznie przeanalizuje sytuację i naprawi problemy lub zaoferuje podpowiedzi (dostępne rozwiązania).

diagnostyka sieci systemu windows
Diagnostyka sieci systemu Windows 10

W przypadku problemów ze sterownikami, których nie da się rozwiązać automatycznie, będzie trzeba podjąć ręcznie interwencję, instalując oprogramowanie sterownika ze strony producenta – karty, laptopa bądź komputera.

Resetowanie połączeń sieciowych

W szczególnych sytuacjach może zajść potrzeba zresetowania połączenia. Tę funkcję należy użyć w ostateczności, gdy żadna inna metoda nie działa. Resetowania można dokonać za pośrednictwem apletu ustawień – na liście dostępnych opcji szukamy Resetowanie sieci. Opcja przywróci domyślnie ustawienia, usunie wszelkie dodatkowo zainstalowane interfejsy sieciowe, co spowoduje konieczność ich reinstalacji i konfiguracji.

Resetowanie sieci
Resetowanie sieci w Windows 10

Przed przystąpieniem do resetowania należy wykonać kompletną kopię zapasową wszystkich ustawień sieciowych. Jeśli nie pamiętamy haseł do sieci, można wydobyć je z rejestru systemu Windows – ręcznie lub za pomocą specjalnego oprogramowania, można również zadzwonić do znajomego informatyka, który konfigurował dodatkowe interfejsy sieciowe, w celu uzyskania pomocy.

4. Brak WiFi na zasilaniu bateryjnym

Niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z WiFi tylko, gdy laptop pracował na zasilaniu akumulatorowym. W tej sytuacji warto sprawdzić ustawienia karty sieciowej i na potrzeby diagnostyki dokonać pewnych modyfikacji. Uruchamiamy menedżera urządzeń (WIN + R => devmgmt.msc), następnie rozwijamy listę Karty sieciowe, na liście odnajdujemy kartę WiFi, klikamy na urządzeniu prawym przyciskiem myszki i wybieramy Właściwości.

menedzer urzadzen wlasciwosci karty wifi
Menedżer urządzeń – Właściwości karty WiFi

Następnie przechodzimy na zakładkę Zarządzanie energią i odznaczamy opcję Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii.

zarzadzanie energia karty wifi
Zarządzanie energią karty WiFi

Jeżeli po tej czynności karta WiFi wróciła do życia i sieci są widoczne, problem może tkwić w sterownikach. Standardowo funkcje zarządzania energią karty bezprzewodowej powinny działań bezproblemowo, jednakże czasami po aktualizacji sterowników dochodzi do błędów. Niestety nie zawsze nowszy sterownik oznacza lepszy, o czym pisałem już wcześniej. Problemy z WiFi na zasilaniu bateryjnym mogą wystąpić również w sytuacji zainstalowania alternatywnych (modowanych) wersji sterowników.

Jeśli powyższa modyfikacja nie rozwiązała problemu, warto również sprawdzić ustawienia aktualnego planu zasilania. Wciskamy kombinację klawiszy WIN + R i w oknie uruchamiania wpisujemy powercfg.cpl – wywołamy aplet Opcje zasilania.

Opcje zasilania w Windows 10
Opcje zasilania w Windows 10

Obok aktualnie używanego planu zasilania znajdziemy opcję Zmień ustawienia planu, na kolejnym ekranie wybieramy Zmień zaawansowane ustawienia zasilania, po czym w ustawieniach

modul oszczedzania energii karty wifi
Moduł oszczędzania energii karty WiFi

zaawansowanych na liście dostępnych opcji odnajdujemy Ustawienia karty sieci bezprzewodowej, rozwijamy listę i przechodzimy do Moduł oszczędzania energii, następnie dla zasilania bateryjnego wybieramy opcję Maksymalna wydajność.

Pamiętaj, że zmiana powyższych ustawień spowoduje krótszą pracę na baterii. Jeżeli to tylko możliwe, zastosuj powyższe rozwiązanie wyłącznie tymczasowo, do czasu znalezienia faktycznej przyczyny problemów, która może tkwić w sterownikach (nieprawidłowe przechodzenie karty w stan oszczędzania energii lub wyłączanie karty na zasilaniu bateryjnym). Warto też zerknąć do dzienników zdarzeń systemu Windows, w ten sposób możemy szybciej namierzyć sprawcę problemu.

Warto dodać, że powyższa metoda może również naprawić błąd związany ze zrywaniem połączenia z siecią bezprzewodową, jak również błąd związany z niedostępnością WiFi po wyjściu laptopa ze stanu uśpienia lub hibernacji.

5. Brak sieci – wyłączona karta WiFi

Jeżeli na pasku widzisz czerwoną ikonkę na połączeniach sieciowych, warto sprawdzić stan karty bezprzewodowej.

ikona wifi karta wylaczona
Ikona WiFi – karta wyłączona

Wykonaj kolejno WIN + R => w oknie uruchamiania wpisz ncpa.cpl i sprawdź stan połączenia WiFi. Jeśli zobaczysz status jak na poniższym zrzucie ekranu – Twoja karta WiFi jest wyłączona.

polaczenia sieciowe wylaczona karta wifi
Połączenia sieciowe – wyłączona karta WiFi

Kliknij prawym przyciskiem myszy na połączeniu WiFi i z menu kontekstowego wybierz Włącz. Po włączeniu karty zostanie nawiązane połączenie z dostępną siecią WiFi (o ile masz skonfigurowane automatyczne łączenie).

6. Mojej sieci WiFi nie ma na liście dostępnych

Taka sytuacja może wystąpić jeżeli sieć została skonfigurowana tak, aby nie dochodziło do rozgłaszania SSID.

SSID to z angielskiego Service Set Identifier czyli identyfikator sieci bezprzewodowej. Wyłączenie rozgłaszania SSID zalecane jest ze względów bezpieczeństwa, co wprawdzie utrudni włamanie do sieci, ale również spowoduje trudności w połączeniu przez niektóre urządzenia (szczególnie te starsze). Warto też dodać, że zwiększenie bezpieczeństwa jest czysto iluzoryczne, albowiem za pomocą odpowiedniego oprogramowania można bez problemu uzyskać ów identyfikator. Wyłączenie rozgłaszania SSID w praktyce wystarcza wyłącznie na amatorów hakowania.

Połączenie z ukrytą siecią WiFi

Jeżeli wyłączono rozgłaszanie SSID, na liście dostępnych sieci pojawią się pozycje typu „Sieć ukryta”. Aby połączyć się z siecią ukrytą musisz znać jej SSID oraz hasło. Procedura łączenia jest bardzo podobna, na liście dostępnych sieci WiFi kliknij na ukrytą sieć i połącz się z nią, zostaniesz poproszony o podanie identyfikatora oraz hasła.

Kilka ukrytych sieci – Identyfikacja sieci WiFi

Co zrobić, jeżeli na liście jest więcej ukrytych sieci, a Ty nie wiesz którą z nich wybrać? Najprościej wybrać sieć, która wykazuje najlepszą jakość sygnału, jeśli jednak jesteś w miejscu, gdzie jest wiele sieci o mocnym sygnale, najlepiej udać się na stronę konfiguracyjną routera WiFi i odczytać parametry sieci, pozwalające na jej jednoznaczną identyfikację, na przykład spisać adres MAC routera (WLAN MAC Address), adres MAC nadany przez producenta dostępny jest również na spodzie routera. Na ekranie ustawień sieci można też spisać kanał nadawania (WiFi Channel) jeśli wybrano inny niż automatyczny. W przypadku adresu MAC routera może on przyjąć wartość adresu MAC karty bezprzewodowej w laptopie (jeśli użytkownik sklonował MAC na etapie konfiguracji urządzenia).

Vistumber
Vistumber – skaner sieci WiFi dla Windows

Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie dodatkowej aplikacji, która pozwoli odkryć szczegóły danej sieci. Taką aplikacją jest Vistumbler. Program Vistumbler może pomóc w zaawansowanej diagnostyce sieci bezprzewodowej. Pozyskane z programu dane można wykorzystać do rozwiązywania problemów z WiFi, jak również do jej optymalizacji.

Jak ponownie włączyć rozgłaszanie SSID?

Zależnie od oprogramowania routera, opcja może przyjąć różne formy, na ekranie konfiguracji sieci bezprzewodowej szukaj nazwy typu „Enable/Disable SSID Broadcast”.

Niektóre urządzenia mobilne mają problem z połączeniem z WiFi w przypadku wyłączenia rozgłaszania SSID, stosując się do punktu 6 możesz również rozwiązać ten problem.

7. Nie można połączyć się z WiFi – szyfrowanie sieci

Skonfigurowano sieć WiFi w routerze, jest widoczna na liście dostępnych sieci, ale mimo to nie możesz połączyć się z nią ze swojego urządzenia? W pierwszej kolejności sprawdź parametry techniczne swojej karty bezprzewodowej w laptopie, uzyskane dane skonfrontuj z parametrami sieci skonfigurowanej w routerze. Najczęściej problem wynika z wybrania nieobsługiwanej metody szyfrowania, wówczas warto przetestować inne alternatywne warianty (TKIP, AES, TKIP/AES), które są w pełni zgodne z posiadaną kartą WiFi. Problemy z połączeniem zdarzają się również w sytuacji wybrania trybu automatycznego – nie pozostawiaj „wolnej ręki” urządzeniu, jeśli tylko możesz, skonfiguruj sieć WiFi na swoich zasadach.

Dzięki zmianie szyfrowania również naprawisz problem z uwierzytelnieniem WiFi w telefonie, albowiem wiele problemów wynika z ustawienia niezgodnego szyfrowania.

8. Laptop nie widzi mojej sieci WiFi a inne tak

W dobie routerów 5 GHz coraz częściej problem wynika z ustawienia sieci na nieobsługiwanym paśmie. Najczęściej problem dotyczy starszych laptopów i nowszych routerów obsługujących pasma 2.4 i 5 GHz. Jeśli użytkownik skonfiguruje sieć pracującą na 5 GHz, a jego karta w laptopie nie obsługuje nowszego standardu, wówczas na liście dostępnych, sieć 5 GHz jest niewidoczna.

9. Błąd połączenia z WiFi – nieprawidłowe hasło

Masz pewność na 100%, że wpisujesz prawidłowe hasło do WiFi, a mimo to laptop nie chce połączyć się z siecią? Problem mogą stanowić zgromadzone dane historyczne o sieci. System Windows 10 oferuje możliwość „zapomnienia” wybranej sieci. W tym celu przejdź do Ustawień systemu Windows 10, w menu wpisz Ustawienia, następnie wybierz Sieć i Internet, przejdź do sekcji Wi-Fi, po czym wybierz Zarządzaj znanymi sieciami.

zarzadzaj znanymi siecami windows 10
Zarządzaj znanymi sieciami w Windows 10

Na liście wyszukaj i kliknij nazwę sieci, z którą bezskutecznie próbowałeś uzyskać połączenie, następnie wybierz Zapomnij.

Przejdź ponownie do apletu dostępnych połączeń, wybierz z listy sieć i kliknij Połącz, następnie wprowadź klucz zabezpieczeń sieciowych (hasło).

Zewnętrzne oprogramowanie do łączenia z siecią WiFi

Czy do połączenia z siecią bezprzewodową można wykorzystać alternatywne oprogramowanie? TAK! Można użyć oprogramowania dostarczonego przez producenta karty WiFi, dla przykładu Intel oferował oprogramowanie PROSet/Wireless WiFi Connection Utility. Można również skorzystać z zewnętrznych menedżerów WiFi jak NetSetMan, WeFi, CobraTek WiFi Manager.

10. Karta sieciowa WiFi nie ma poprawnej konfiguracji

wlasciwosci wifi windows 10
Właściwości Wi-Fi w Windows 10

Podczas próby ustanowienia połączenia z siecią bezprzewodową możemy spotkać się z błędem o treści „Karta sieciowa nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP” – problem najczęściej wynika z nieprawidłowej konfiguracji karty bezprzewodowej.

Jeśli mamy do czynienia z takim błędem, w pierwszej kolejności warto uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią, które może automatycznie naprawić usterkę. Jeżeli jednak narzędzie nie było w stanie naprawić problemu, należy przejść do ustawień karty WiFi i dokonać poprawek samodzielnie.

Aby zmienić ustawienia karty WiFi wciskamy kombinację klawiszy WIN + R, następnie w oknie uruchamiania wpisujemy ncpa.cpl, dzięki czemu wywołamy bezpośrednio aplet Połączenia sieciowe. Na liście dostępnych połączeń szukamy Wi-Fi, klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości.

Zaznaczamy pozycję Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i wybieramy Właściwości.

wlasciwosci protokolu ipv4
Właściwości: Protokół internetowy w wersji 4

W kolejnym kroku we właściwościach protokołu TCP/IPv4 karty WiFi zmieniamy ustawienia na automatyczne, czyli zaznaczamy opcję Uzyskaj adres IP automatycznie oraz Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie, dodatkowo musimy przejść na zakładkę Konfiguracja alternatywna i również zmienić ustawienia na automatyczne (zaznaczyć Automatyczny adres prywatny IP). Po wykonaniu wspomnianych czynności, zatwierdzamy zmiany, klikamy OK i w kolejnym oknie Zamknij.

Powyższe rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli DHCP na routerze automatycznie przydziela adresy IP. Jeśli sieć posiada dodatkowe zabezpieczenia, na przykład dostęp do WiFi jest uzależniony od adresu MAC klienta (tzw. biała lista klientów), będzie trzeba jeszcze dodać adres MAC do białej listy. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli stosujesz oprogramowanie do zmiany adresu MAC co sesję, to niestety problemy z połączeniem nie zostaną rozwiązane, dopóki nie ustawisz stałego adresu MAC.

19 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

  • @Beata, sieć w tym laptopie powinna działać na domyślnych sterownikach z Windows. Przejdź wpierw do menedżera urządzeń (Start => Uruchom => devmgmt.msc), wejdź w urządzenie tj. kartę bezprzewodową i zobacz jaki jest kod stanu błędu. Karta wifi może jest wyłączona więc warto też ten punkt sprawdzić. Ogólnie przerób poradnik od pierwszego do ostatniego punktu. Zebrane w nim porady to najczęstsze błędy, zastosowanie wskazówek rozwiąże 99% problemów z siecią wifi zresztą nie tylko na laptopach ale także na urządzeniach mobilnych tabletach smartfonach. Jeśli mimo zastosowanych wskazówek nie uda Ci się przywrócić Internetu to śmiało pisz w komentarzu lub na priv, postaram się pomóc. Ewentualnie załóż wątek na forum Hotfix. Może, któryś z użytkowników forum będzie znał rozwiązanie. Pozdrawiam i powodzenia!

 • witam !mam problem z wifi. Po powrocie z urlopu laptop HP nie widzi sieci wifi ,wszystkie inne urządzenia działają bez zarzutu/tablet,telefony/ na połączeniu przez kabel śmiga aż miło,przez okres urlopu nikt nie miał dostępu do sprzętu.Myślałem że przywrócenie ustawień fabrycznych pomoże,ale nic z tego.

  • Hmm… może ktoś ustawił access control na bazie adresu MAC karty sieciowej. Prawie każdy router posiada taką funkcjonalność, warto wpierw sprawdzić ten punkt.

 • Ja mam problem nr 5. Tylko że nie mam żadnych ukrytych sieci ani WiFi jedyne co tam mam to Ethernet 2 który jest siecią przewodową. Pomocy

 • Witam.
  Mój laptop dell widzi wszystkie sieci sąsiadów a mojej sieci nie widzi. Na innych urządzeniach (Android i win 7) sieć jest normalnie widoczna i można się nią łączyć.
  Moja sieć to router Livebox światłowód (laptop łączy się bezproblemowo z siecią 2.4 i 5Gz ) oraz wzmacniacz TP-LINK TL-WA850RE, którego laptop nie widzi (inne urządzenia widzą i się łączą z tą siecia).

  • Musiałbyś zrobić pełną diagnostykę, również w oparciu o narzędzia:
   1) Na Androida aplikacja WiFi Analyzer.
   2) Na Windows aplikacja ViStumbler, inSSIDer, NetStumbler lub WifiInfoView.
   3) Na Linux aplikacja WiFi Analyzer, LinSSID, WaveMon.

   Po zebraniu danych można przeanalizować każdy element, w tym kanał, typ szyfrowania, częstotliwość na której pracuje, siłę sygnału, zakłócenia i dopiero po zapoznaniu się z pełnym spektrum danych wyeliminowanie poszczególnych typów problemów.

 • Witam. Po ostatniej aktualizacji Windows 10 na laptopie nie działa wi fi. Kompletnie nie widzi żadnej sieci tak ja by nie było karty obsługującej wi fi. Proszę o pomoc.

  • @Łukasz, wciśnij kombinację klawiszy WIN + R i w oknie Uruchom wpisz devmgmt.msc, odszukaj kartę WiFi i jeśli jest obok urządzenia ostrzeżenie, to należy przeprowadzić reinstalację sterowników. Sterowniki można zainstalować bezpośrednio poprzez Windows Update lub pobrać ręcznie ze strony producenta. Szczegółowe informacje na temat karty WiFi znajdziesz po wpisaniu w Uruchom msinfo32, następnie Składniki => Sieć => Karta. Karta bezprzewodowa powinna być dostępna pod identyfikatorem 01 np. Nazwa [00000001] Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7265.

   Instalację sterowników Wi Fi przez Windows Update możesz wykonać za pośrednictwem menedżera urządzeń (devmgmt.msc), musisz wejść we właściwości karty bezprzewodowej, następnie zakładka Sterownik i tam jest możliwość aktualizacji sterownika, na kolejnych ekranach powinno pisać „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”. Ten tryb pozwala lokalnie przeszukać pliki INF z informacjami o dostępnych sterownikach lub też pobrać informacje poprzez odwołanie się do zewnętrznego zasobu sieciowego (w zależności od konfiguracji, bo ta opcja może być wyłączona).

   Czasem trzeba całkiem odinstalować sterownik (opcja w menedżerze urządzeń „Odinstaluj urządzenie”), dopiero później instalować „na czysto” poprawny sterownik. Ręcznie lub automatycznie. Ręcznie to będziesz miał opcję „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”. Jeśli masz sterownik w postaci ZIP i po rozpakowaniu dostępne są w nim pliki INF, to z tej metody można skorzystać. W przeciwnym razie trzeba skorzystać z dołączonego do sterownika instalatora.

   Pozdrawiam i powodzenia!

 • Witam,
  Toshiba A350-10B. Z przodu laptopa jest przełącznik do wi-fi. Kilka dni temu przeszedłem z Visty na siódemkę i połączenie Wi-Fi działało. Gdy zaktualizowałem do Windows 10 połączenie wi-fi nie działa. Gdy w ustawieniach wi-fi przesuwam suwak na „włączone” pojawia się ikonka ładowania ale nic nie następuje. Jeśli zmienię zakładkę na „Stan” i wrócę do zakładki „Wi-fi” suwak jest w pozycji „wyłączone” – tak jakby samoczynnie się przesunął. Diagnozowanie problemu wyświetla poradę żeby przesunąć pstryczek na obudowie laptopa celem włączenia wi-fi. Przesuwam w obie strony – nie daje rezultatu. Sterowników nie da się zaktualizować przed update czy w menedżerze urządzeń, bo pokazuje że najnowszy jest już zainstalowany – Intel wifi link 5100 AGN wer. ster. 14.3.0.6

  • Na stronie producenta widzę sterowniki max do Windows 8.1 32/64 bit, Windows 10 nie jest wspierany. Można napisać na support forum lub bezpośrednio do supportu producenta w celu rozwiązania problemu tj. pozyskania działających sterowników na Windows 10.

   Alternatywnie można spróbować sterowników do Windows 8.1 aczkolwiek jeśli z automatu przez instalator nie zaskoczy proces instalacyjny trzeba będzie przeprowadzić go ręcznie, można rozpakować archiwum ze sterownikiem, poszukać plików INF w katalogu, wskazać w kreatorze plik INF (lub cały katalog) i spróbować w ten sposób zastosować sterownik od Windows 8.1.

 • Mam tragiczną sytuację. Mój laptop Lenovo X240 po aktualizacji nie widzi żadnej sieci wi-fi. Mało tego, w opcjach internetowych nie ma pozycji wi-fi, nie ma pozycji automatycznego naprawienia. W pozycji stan widnieją kreski (myślniki). W menadżerze są trzy karty, pierwsza to Intel(R) Ethernet Connection I218-LM druga Intel(R)Wireless-N 7260; trzecia WAN miniport (SSTP). Wszystkie karty mają zapis że działają poprawnie, ale w opcji zdarzenia mają zapis „requires futher installation” co oznacza że wymagają dalszego instalowania. Nie mam pojęcia co to oznacza. Mało tego, w zdarzeniach mają pozycję że nie zmigrowano urządzenia. Próbowałem wszystkiego – aktualizacji sterowników, wyłączenia urządzenia, odinstalowania – nic nie pomogło. Zdecydowałem się na przywrócenie systemu poprzedniej wersji przed aktualizacją – bez zmian. Nie mam Internetu i jestem w rozpaczy, bo mam pilną pracę na ten weekend i bez Internetu nie zrobię. Pisze Pan aby ściągnąć sterowniki ze strony producenta, ale nie mam na tym komputerze Internetu. Korzystam z innego, nie mojego laptopa. Może Pan pomoże?

  • Witam ponownie, jeśli temat byłby faktycznie pilny to nie pisałby Pan komentarza na blogu wiedząc doskonale, że mamy długi weekend i każdemu należy się w tym czasie odpoczynek po ciężkiej harówce w tygodniu. Jeśli ma Pan tak roszczeniowy stosunek do innych osób, które dzielą się swoją wiedzą w Internecie za darmo, cieszę się, że mnie w ten weekend nie było na Internecie i nie odpowiedziałem na pytanie Pańskie, które pojawiło się na blogu „8 listopada 2019 22:56”.. Pozdrawiam i powodzenia!

  • Pilne tematy proszę zgłaszać do serwisu komputerowego lub na pogotowie komputerowe, przynajmniej od razu dowie się Pan, jaka jest cena i termin naprawy urządzenia, jak znam tę branżę, one w większości nie pracują w długie weekendy, a nawet jeżeli, to żadna firma bezpłatnie w dodatku online Panu naprawy nie wykona. Pozdrawiam i powodzenia!

 • Moj notebook nie widzi sieci znaczy sie na liscie nie ma zadnych sieci ruter dopiero zakupiony mam tp-link archer ac1200 siec zaraz po ustawieniu przez informatyka dzialala do czasu wylaczenia notebooka. Prosze o pomoc.

  • @Anna, tak na szybko co ci mogę teraz doradzić to zainstaluj wpierw aplikację Vistumbler i włącz skanowanie sieci (Scan APs). Później włącz router, jeśli Vistumbler wykryje sieć (w kolumnie Active, w danym wierszu) to od strony „sprzętowej” wszystko powinno być okej. Zobacz jakie jest SSID sieci, spisz lub zapamiętaj. Zakładam w ciemno, że posiadasz Windows 10, kliknij na ikonkę sieci WiFI w pasku i wybierz „Ustawienia sieci i Internetu” lub w menu wpisz „Ustawienia sieci Wi-Fi”, w oknie ustawień wybierz „Zarządzaj znanymi sieciami”. Następnie odszukaj na liście swoją sieć o SSID, które spisałaś. Jeśli jest tylko jedna pozycja, to praktycznie wyboru nie masz, to musi być ta sieć.

   Zaznacz ją i wybierz „Właściwości”, po czym w ustawieniach szczegółowych przełącz suwak na „Włączone” przy „Połącz automatycznie, gdy jesteś w zasięgu”, dodatkowo zjedź do sekcji „Losowy adres sprzętowy” i wybierz z listy – Wył.”.

   Teraz zrestartuj system (nie restartuj routera, niech cały czas działa). Po ponownym uruchomieniu system powinien automatycznie połączyć Cię z dostępną siecią.

   Możliwe, że problem jest głębszy i dotyczy fizycznie sprzętu, w takim razie dobrze będzie, abyś skontaktowała się z tym informatykiem co ustawiał sieć, podjedzie i przetestuje dokładnie. Sama też możesz wykonać diagnostykę, aplikacje do testowania WiFi opisywałem w tym i innych artykułach na Techformatorze, ale potrzebna jest jeszcze wiedza techniczna jak połączyć jedno z drugim, dlatego we własnym zakresie jeśli będą dalsze problemy z siecią, to wykonaj podstawową diagnostykę narzędziem systemowym, a jeśli nic to nie zmieni, sprawę oddaj w ręce tego gościa co ustawiał sieć.

   Pozdrawiam i powodzenia!

 • Mam problem z Lenovo Idepad c340 od miesiąca . Internet rozlacza się co 5min i łączy się poprzez rozwiązywanie problemów i wyskakuje BŁĄD KARTY SIECI BEZPRZEWODOWEJ LUB PUNKTU DOSTĘPU. Był już u naprawy i nic to nie dało. Czy zakup karty sieciowej zewnętrznej pomoże? Dodatkowo dodam że na innych urządzeniach internet działa poprawnie

  • @Julia, na tym etapie nie wiem czy zakup zewnętrznej karty sieciowej pomoże, trzeba wpierw ustalić z czego wynika takie rozłączanie, przyczyną może być np. słaby sygnał sieci WiFi i/lub zakłócenia sygnału np. wiele sieci na tym samym kanale, pogorszenie wynikające z używania pewnych urządzeń, które w naturalny sposób powodują zakłócenia. Mogą również dochodzić czynniki software’owe. Temat trzeba wpierw zdiagnozować.

   Trzeba zerknąć na dzienniki zdarzeń, aplikacja i system, w nich mogą znajdować się cenne informacje, które pomogą ustalić przyczynę lub przynajmniej zawęzić krąg poszukiwań.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.