VPN to pojęcie, z którym można się obecnie często spotkać. Nie każdy jednak wie, co to tak naprawdę jest oraz jakie przynosi korzyści. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na pytanie: przed czym chroni VPN.
VPN – definicja
Skrót VPN wziął się od angielskich słów Virtual Private Network, które można przetłumaczyć jako wirtualna sieć prywatna. Słowo „wirtualna” w tym kontekście oznaczać będzie, że sieć ta nie jest w żaden sposób fizyczna i że można z niej korzystać w dowolnym miejscu i czasie. Słowo „prywatna” natomiast informuje nas o tym, że dostęp do tej sieci jest moderowany i ograniczony. Dzięki temu rośnie bezpieczeństwo jej użytkowania, co pozwala na to, aby bez zmartwień wymieniać się plikami czy dokumentami.
Więcej / źródło: Co to jest VPN? – TopVPN.pl
Jak działa VPN?
Aby zrozumieć, jak działa VPN, należy zdać sobie sprawę, że każde działanie, jakie podejmujemy online pozostawia po sobie wiele śladów, za pomocą których użytkownik może zostać zidentyfikowany. Są to informacje dotyczące odwiedzanych stron, zainteresowań i wielu innych aspektów. Połączenie VPN jest odpowiedzialne za ukrycie tych danych poprzez przekierowanie ich przez serwer VPN.
W ten sposób powstaje swego rodzaju tunel, którym przemieszczane są dane pomiędzy użytkownikiem a Internetem. Tunel posiada tylko jedno wejście oraz wyjście, dzięki czemu nikt z zewnątrz się do niego nie dostanie. Co więcej, wszelkie informacje, jakie są tunelowane, zostają także zaszyfrowane, gwarantując dodatkową ochronę, ponieważ nawet, jeśli dane zostałyby przechwycone, byłyby dla osób trzecich nieczytelne.
Co zyskujemy dzięki VPN?
Dzięki temu, że VPN chroni wszystkie informacje oraz działania, jakie podejmujemy, przed innymi użytkownikami, zyskujemy dzięki niemu możliwość np. swobodnego sprawdzenia poczty lub stanu konta bankowego. Ponadto, prywatne połączenie pomaga obejść blokady regionalne czy nawet cenzurę. Jeśli dana osoba znajduje się za granicą, a chciałaby skorzystać z polskich serwisów, pomocne będzie połączenie z polskim VPN, dzięki czemu witryny internetowe będą zachowywać się tak, jakby użytkownik nadal był w kraju. W momencie, gdy znaleźlibyśmy się w państwie, stosującym cenzurę Internetu, VPN umożliwiłoby jej obejście.
VPN jest też pomocne, kiedy w domowej lub służbowej sieci mamy zgromadzone swoje pliki. Dzięki prywatnemu połączeniu możemy zyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca na ziemi. Co więcej, w sytuacji, gdy ściągamy jakiekolwiek pliki, jesteśmy chronieni przed wszelkimi oprogramowaniami szpiegującymi. VPN uniemożliwia im namierzenie nas.
VPN – dlaczego warto?
Nadal zastanawiasz się czy i dlaczego warto mieć VPN? Odpowiadamy! Bez wątpienia jest to korzystne rozwiązanie, które pomaga w wielu sytuacjach. Przede wszystkim prywatne połączenie pozwala zachować anonimowość oraz prywatność w sieci, korzystać ze stron niedostępnych w danym państwie (np. ze względu na cenzurę lub blokady regionalne), uniknąć ataków hakerskich, zbyt ciekawskich osób/instytucji, a również używać Internetu bez ograniczeń.
VPN sprawia, że wszystko, co robimy w sieci, pozostaje prywatne, gdyż ukrywa przekazywane dane przed innymi użytkownikami. Na światło dzienne nie wyjdzie także to, co pobieramy do skrzynki odbiorczej, co piszemy, odpowiadając na maila, czy jakie przelewy wykonujemy w bankowości elektronicznej.
VPN zapewnia bezpieczeństwo także w trakcie korzystania z sieci w miejscach publicznych. Warto wiedzieć, że nie poleca się używania ogólnodostępnych sieci Wi-Fi, które są często dostępne w restauracjach, kawiarniach czy parkach. Połączenia te nie są chronione i często są celami ataków hakerskich. Co więcej, VPN dobrze uzupełnia działanie programów antywirusowych.
VPN – podsumowanie
Plusy, jakie wynikają z korzystania z połączenia prywatnego są wielkie. To zarówno zadbanie o swoje bezpieczeństwo, jak i komfort, wygoda oraz nieograniczony niczym dostęp do swoich plików z każdego kraju To też możliwość szybszego Internetu w swoim domu. Co więcej, VPN wspiera bezpieczeństwo danych i pozwala chronić poufne informacje czy dokumenty, wysyłane w trakcie pracy z domu i podczas służbowych spotkań online.
Najczęściej w hotelach stosuje bo nie mam kompletnie zaufania do tamtejszych sieci wifi.