Internet i bezpieczeństwo

Instrukcja CyberGhost VPN

grafika vpn

Zapewnienie pełnej anonimowości podczas przeglądania zasobów sieciowych nie jest łatwym zadaniem. Skuteczną ochroną prywatności jest użycie serwera pośredniczącego, lecz to rozwiązanie nie jest bezpieczne, albowiem połączenie pomiędzy komputerem a proxy nie jest w żaden sposób chronione, co oznacza, że dowolna osoba mająca odpowiednią wiedzę i środki może podsłuchać transmisję. Ale jest na to rada – zastąpienie proxy serwerem VPN, gdzie transmisja pomiędzy klientem a serwerem jest zaszyfrowana. W tym poradniku dowiesz się, w jaki sposób bezpłatnie utworzyć konto na serwerze VPN oraz jak prawidłowo skonfigurować aplikację kliencką.

Aby przejść do kolejnego etapu instrukcji, musisz zainstalować aplikację CyberGhost VPN. Przeczytaj wpierw instrukcję instalacji CyberGhost.

Wady i zalety darmowej wersji CyberGhost VPN

Wady:

 • Transfer 1GB na 30 dni,
 • Maksymalna przepustowość do 1024 kbps,
 • Aplikacja kliencka – brak polskiej wersji językowej,
 • Kolejka dostępu – długi czas oczekiwania na połączenie,
 • Możliwe rozłączenia z serwerem, po określonym czasie bezczynności.

Zalety:

 • Darmowy i stabilny serwer VPN zlokalizowany w Niemczech,
 • Brak odczuwalnego spadku szybkości, w dostępie do zasobów Internetu,
 • Połączenie szyfrowane – zwiększone bezpieczeństwo transmisji danych, zabezpieczenie przed podsłuchem,
 • Zmieniony adres IP komputera,
 • Całkowita anonimowość, ukrycie wszelkich danych mogących jednoznacznie zidentyfikować użytkownika.

Rejestracja nowego konta

Uruchamiamy CyberGhost VPN. Pojawi się kreator konfiguracji, w oknie powitalnym klikamy Next. W następnym wybieramy Set up a free account now.

Konfiguracja CyberGhost, ekran powitalnyTworzenie konta

Rozpoczynamy proces tworzenia konta. W polu eMail Adress podajemy działający adres e-mail i w polu Confirm your email adress ponownie wpisujemy go, celem potwierdzenia zgodności. Po wykonaniu wszystkich czynności przechodzimy do kolejnego kroku, klikamy Next to step 2.

Rejestracja konta CyberGhost

Na wskazany adres email przyjdzie wiadomość, w której znajdziemy kod aktywacyjny (na poniższym zrzucie oznaczony czerwoną kreską).

Kod aktywacyjny

W drugim kroku podajemy ponownie adres e-mail (Your email address), kod należy wpisać w polu Confirmation Code. Po uzupełnieniu wymaganych pól przechodzimy dalej, wybieramy Next to step 3.

Potwierdzenie adresu email

W trzecim kroku musimy określić nazwę użytkownika (Username), hasło dostępu (Password/Reenter password) oraz preferowany język. Aby zakończyć proces rejestracji zaznaczamy pole wyboru Yes, I read and accept the Terms of Use i klikamy Create Account.

Określenie danych autoryzacyjnych

Konfiguracja CyberGhost, połączenie z VPN

Utworzyliśmy konto, które pozwoli na bezpłatny dostęp do serwera CyberGhost VPN. Powracamy do okna programu (Create a free account) i klikamy Next.

W oknie Configuration możemy określić czy VPN ma być dostępny dla serwerów pocztowych (domyślnie poczta jest zablokowana). Jeżeli nie będziecie korzystać z poczty możecie przejść do kolejnego etapu konfiguracji (Next). Jeżeli jednak zdecydowaliście się aktywować funkcję poczty, zaznaczcie Select email server.

Ustawienia pocztyWybór serwerów pocztowych

Przy pomocy widocznych strzałek należy przenieść na prawą stronę okna wybranych providerów. W przykładzie zaznaczyłem GMail i Yahoo Mail. Potwierdzamy wybór, klikamy OK, w kolejnym oknie Next.

Ekran Choose Premium Server odpuszczamy sobie, pozostawimy domyślne ustawienia. Finalizujemy wprowadzone zmiany w konfiguracji, klikamy Finish.

Wybór serwera CyberGhost VPN

W polu Username i Password wprowadzamy dane naszego konta, zaznaczamy Save login, aby nie podawać za każdym razem danych autoryzacyjnych. Uzupełniwszy wymagane pola klikamy Log in.

Podaj dane dostępowe

Otrzymamy ostrzeżenie o niezaszyfrowanym połączeniu. W tym momencie łączymy się z Internetem bez udziału VPN. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Connect to VPN i wybieramy Create Basic connection.

Tworzenie nowego połączenia VPN

Nastąpi inicjacja połączenia. Bezpłatna wersja CyberGhost VPN posiada ograniczenie, w postaci kolejki dostępu. Na ekranie zobaczymy planszę informacyjną, wraz z danymi na temat czasu pozostałego do połączenia oraz miejsce w kolejce. Aby połączyć się musiałem czekać blisko 20 minut.

Kolejka dostępu

Wreszcie doczekaliśmy się! ustanowiono połączenie z VPN. Od tej pory transmisja danych odbywa się przez VPN, połączenie jest szyfrowane, wszelkie informacje o prawdziwym IP oraz inne dane identyfikacyjne użytkownika zostały ukryte.

Połączenie z VPN

Dla pewności możemy sprawdzić stopień anonimowości wchodząc na dowolną stronę, która potrafi zidentyfikować adres IP, system, przeglądarkę, referer, na przykład JonDonym.

Sprawdzenie stopnia anonimowości

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

10 komentarzy

 • WOW dziwnie kiedyś wyglądał CyberGhost teraz na szczęście inaczej:D Używałem kiedyś CyberGhosta teraz przerzuciłem się na PrivacyProtector (polecam) ponieważ jest wygodniejszy dzięki dostatkowi do przeglądarki

 • Ja używam softether vpn serwer i klient jest wtyczka która ładuje listę dostępnych serwerów vpn japoński program także super sprawdza się przy zdalnym zarządzaniu ciągle rozwijany nie stoi w miejscu jak open vpn.
  Lista serwerów vpn ma służyć głównie dla krajów z cenzurą internetu jak Chiny czy Korea Północna

 • Już od dawna używam VPN do zachowania anonimowości i naprawdę świetnie się sprawdza.

  Przetestowałem kilka firm, które świadczą usługi VPN i na chwilę obecną korzystam z (reklama VPN)

  i mogę polecić.

  Zazwyczaj do wyboru jest kilkadziesiąt serwerów w rożnych państwach na świecie, i co najważniejsze VPN szyfruje ruch w przeciwieństwie do serwerów proxy.

  • @Jaro, Kryptoreklamie mówię NIE, proszę nie reklamować komercyjnych aplikacji. Niesprawdzonego badziewia nie zamierzam polecać swoim czytelnikom!

 • Używałam CyberGhost do oglądania polskich programów na player.pl i vod.pl mieszkając w Niemczech. Niestety od jakiegoś tygodnia nie ma polskiego serwera. Czy ktoś może coś wie? Nie wiem, czy to kwestia jakiś aktualizacji itd.

  • @Dawid, aktualnie nie korzystam z żadnego z VPN-ów, dlatego dobrych ci nie polecę, a w ciemno polecać nie zamierzam.

 • Polecam Polski VPN. Działa super. Inni dostawcy mają limity przesłanych GB, tutaj tego nie sprawdzają. A polskie ip jest bardzo przydatne, zwłaszcza do programu ipla.

Kliknij tutaj aby skomentować