Sprzęt

Jaki pendrive wybrać? Na co zwracać uwagę przy wyborze pendrive?

drewniany pendrive

Wybór pamięci przenośnej wydaje się być banalnie łatwą kwestią – kupujemy taki pendrive, którego pojemność odpowiada naszym potrzebom. Oczywiście, przestrzeń dyskowa pamięci flash to jeden z podstawowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, ale chcąc podjąć świadomą decyzję zakupową, warto też przyjrzeć się innym cechom produktu. Jakim? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Pamięć typu flash została opracowana w latach 70. XX wieku, jednak jako przenośny magazyn danych zadebiutowała dopiero w 2000 roku. Lata mijają, technologia galopuje przed siebie i ani myśli zwalniać tempa, a pendrive’y nadal pozostają najlepszym rozwiązaniem w kwestii przenoszenia danych między urządzeniami. Współpracują nie tylko z komputerami, ale także z telewizorami, smartboxami i urządzeniami mobilnymi – smartfonami i tabletami. Pod względem pojemności, spokojnie deptają po piętach przenośnym dyskom SSD, a wszystko to przy rozmiarze obudowy mniejszym od gabarytów zapalniczki. Nic dziwnego, że nie potrafimy się z nimi rozstać.

Pendrive – co to takiego?

Pen + drive = pióro-napęd. Przenośne magazyny danych zawdzięczają swoją nazwę specyficznej konstrukcji obudowy – wzdłużnej, wyposażonej w skuwkę. Oczywiście, obecnie można spotkać najróżniejsze warianty tych urządzeń, ale kiedyś była to najpopularniejsza forma.

Pendrive to nic innego, jak urządzenie wyposażone w pamięć flash i złącze USB (w niektórych modelach występuje złącze microUSB, USB-C lub jedno z nich i klasyczne). Służy przede wszystkim do wygodnego przenoszenia plików między urządzeniami, ale ze względu na pojemność, sprawdzi się też w roli nośnika do archiwizacji danych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pendrive?

Podstawowym parametrem tego typu urządzeń jest pojemność. To właśnie ten czynnik decyduje, ile danych będziemy mogli zapisać. Podstawowym, ale nie jedynym. Nie można bowiem zapomnieć, że parametry urządzenia określają także inne cechy, takie jak:

  • maksymalna prędkość zapisu i odczytu danych,
  • zabezpieczenie danych,
  • interfejs.

Każda z nich w istotny sposób wpływa na komfort korzystania z urządzenia, więc jest tak samo istotna, jak przestrzeń dyskowa.

Pojemność nośnika

Pierwszy sprzedawany pendrive miał „zawrotną” pojemność 8 MB. Od tego czasu, sporo się zmieniło. Obecnie, za standardową wartość należy uznać 8 GB. Mniejsze modele są coraz rzadziej spotykane. Pojemniejsze modele mają 16, 32 i 64 GB. Na rynku nie brakuje też naprawdę dużych pendrive’ów, o pojemności 128, 256 i 512 GB. Niektóre nośniki legitymują się pojemnością 1 lub 2 TB! Ich zastosowanie nie wykracza jednak poza strefę profesjonalną.

Jaką pojemność wybrać? To zależy, przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Pendrive o pojemności 8 GB spokojnie zmieści 2000 zdjęć wykonanych w rozdzielczości 10 Mpix lub 2000 plików MP3 128 Kbps. Z łatwością stworzymy na nim dysk instalacyjny dla Linuxa lub Windowsa. Dwukrotnie wyższa pojemność będzie bardziej uniwersalna, jednak jeżeli mamy duże potrzeby w kwestii magazynowania i przenoszenia danych, spokojnie możemy wybrać znacznie pojemniejsze urządzenie.

Prędkość zapisu i odczytu danych

Żyjemy w świecie, w którym czas ma szczególne znaczenie. Od komputerów i urządzeń mobilnych wymagamy mocy obliczeniowych, które zapewnią szybkie i płynne działanie. Łącze internetowe ma zapewniać błyskawiczny transfer danych. Tymczasem praktyka pokazuje, że wiele osób nie zwraca uwagi na prędkość zapisu i odczytu danych, jaką oferuje ich pendrive. To spory błąd, bo ten parametr bezpośrednio przekłada się na komfort korzystania z urządzenia.

Im korzystniejsza będzie prędkość zapisu i odczytu, tym szybciej dane będą zapisywane i odczytywane. Duży wpływ na maksymalny czas transferu ma zastosowany interfejs. USB 2.0 ograniczy zapis do 12 MB/s i odczyt do 40 MB/s. Te same parametry dla nowszych standardów – USB 3.0, USB 3.1 i USB-C – to odpowiednio 380 MB/s i 433 MB/s.

Bezpieczeństwo danych

Niewielki pendrive może w każdej chwili wypaść z kieszeni lub z torby. Bez względu na to, czy przenosimy na nim firmowe pliki czy prywatne zdjęcia, nie chcemy, żeby nasze dane dostały się w niepowołane ręce.

Jeżeli szczególnie zależy ci na bezpieczeństwie, dobrym wyborem będzie pendrive wyposażony w funkcję szyfrowania danych. Takie urządzenia zostały opracowane z myślą o użytkownikach biznesowych, jednak obecnie cieszą się coraz większą popularnością także w sektorze prywatnym. Dzięki tej funkcji, pendrive szyfruje pliki zapisane w pamięci flash i odblokowuje dostęp dopiero po wpisaniu hasła.

Mówiąc o bezpieczeństwie danych, nie można nie wspomnieć także o zabezpieczeniu przed ich nieplanowaną utratą. Niektóre modele są zabezpieczone przed zalaniem i przed utratą danych w wyniku działania wstrząsów. Jeżeli zamierzasz przechowywać na pendrive szczególnie ważne dane, rozważ zakup właśnie takiego urządzenia.

Interfejs

Wspomnieliśmy już o wpływie zastosowanego interfejsu na prędkość zapisu i odczytu danych. Warto jednak pamiętać, że ta cecha definiuje też kompatybilność magazynu danych z poszczególnymi urządzeniami. Jeżeli zamierzasz używać pendrive w parze ze smartfonem lub tabletem, dobrym wyborem będzie model wyposażony w interfejs microUSB lub USB-C. Możesz też wybrać wariant z dwoma złączami, gdzie jedno to tradycyjne USB a drugie – złącze mobilne. Oczywiście, zawsze można skorzystać z dedykowanej przejściówki, ale to niezbyt praktyczne rozwiązanie.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

2 komentarze

  • Karta sd i adapter usb chyba lepiej sprawdza się niż pendraki z miniusb i zwykłym usb.

    • Niestety z tym tak znowu różowo nie ma. Testowałem jeden z adapterów SD dostępny na rynku podpinając go do kilku telefonów i na żadnym karty nie zobaczyły. Karta testowa SD Samsung 32 GB. System plików prawidłowy. Pendrive Goodram 64 GB widziały ale karty SD przez adapter nie chciały wykryć.

      PS Jeżeli znasz adapter, przez który karty SD są wykrywane na Androidzie i iOS to podeślij info na priv. Może uda się od producenta pozyskać urządzenie do testów to opiszę co i jak 🙂

Kliknij tutaj aby skomentować