Oprogramowanie

Tworzenie makr w WinParrot, nagrywanie ruchów myszki

myszor

WinParrot to zaawansowany darmowy program do automatyzacji zadań w systemie Windows (nagrywanie ruchów myszki). Użytkownik może zarejestrować powtarzalną czynność, na przykład sprawdzenie poczty i odtworzyć instrukcje w dowolnym momencie. Sprawia to, że mamy więcej czasu dla siebie. Uruchamiamy makro, idziemy na kawę/herbatę, przychodzimy i widzimy, że określone zadanie jest już wykonane. Czy to nie brzmi wspaniale?

Narzędzie WinParrot jest dedykowane na platformę Windows, współpracuje z systemami Windows 7, Vista, XP/2003 (platformy 32 i 64-bitowe).

Kilka ciekawszych zastosowań:

 • Automatyzacja zadań Windows.
 • Tworzenie botów typu autokliker.
 • Automatyzacja procesu logowania/rejestracji kont na portalach.
 • W SEO automatyzacja procesu pozyskiwania informacji, auto adder etc.
 • Testowanie stron internetowych.

Klasyczne aplikacje do nagrywania makr rejestrują sam ruch myszy i zdarzenia związane z klawiaturą. W tym miejscu warto wspomnieć, że aplikacja WinParrot została wyposażona w bardzo ciekawą i innowacyjną funkcjonalność, mianowicie chodzi o zdarzenia związane z rozpoznawaniem obrazów. Oznacza to, że możemy zaprogramować reakcję na zmianę części ekranu np. zmiana barwy przycisku, przesunięcie okna czy też pojawienie się innego okna w obrębie monitorowanego obiektu. Wiele komercyjnych aplikacji nie posiada takiej funkcji, a w WinParrot otrzymujemy ją całkowicie za darmo.

Nagrywanie i odtwarzanie makr w WinParrot

Cały proces nagrywania i odtwarzania makr jest bardzo prosty. Po uruchomieniu programu wybieramy opcję Record.

Definiujemy nazwę oraz wybieramy miejsce zapisu pliku WPR – w takim formacie zapisywane są makra w WinParrot. Po zatwierdzeniu operacji rozpoczyna się proces nagrywania makra. Okno programu zostanie zminimalizowane do ikony w zasobniku systemowym. Nagrywanie kończymy wciskając klawisz END. Koniec obwieszczany jest przez charakterystyczny dźwięk więc nie sposób tego przeoczyć. Jeśli nie chcemy przerywać nagrywania lecz tylko wstrzymać, wciskamy kombinację klawiszy V + END.

Tworzenie makr

Po zakończeniu nagrywania okno programu wypełni się instrukcjami. Każdy z wierszy reprezentuje jeden krok. Możemy zmodyfikować kolejność, usunąć z listy lub pominąć dany krok poprzez zmianę pola zaznaczenia danego wiersza w rubryce Play. Z kolei w kolumnach Title oraz Command znajdziemy szczegółowe informacje, co w danym momencie jest wykonywane. Wszelkie instrukcje można dowolnie edytować zgodnie z obowiązującymi zasadami „programowania” w WinParrot. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie producenta aplikacji.

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości podglądu i edycji zapisanych ruchów. Po zaznaczeniu danego wiersza, w widoku szczegółowym pojawi się zrzut ekranu, pole zaznaczenia koloru niebieskiego oraz wskaźnik kliknięcia. Można zmienić punkt śledzenia (punkt kliknięcia), rozszerzyć obszar monitorowania lub zmienić jego położenie. Niniejsza funkcjonalność jest bardzo użyteczna, pozwala zaoszczędzić wiele czasu podczas dopieszczania naszego makra.

Podczas testów zauważyłem jedną wadę, podczas wprowadzania danych do edytora tekstu program nie nagrywa polskich znaków diakrytycznych, nagrał samo zdarzenie wywołania klawisza ALT. Nie jest to wielki kłopot, albowiem po zapisaniu makra można dopisać do instrukcji odpowiedni znak i tym samym rozwiązać problem. W większości przypadków mamy do czynienia z nagrywaniem ruchów myszki i rejestrowaniem klawiszy więc ta drobna usterka nie będzie zbytnio rzucać się w oczy.

W jaki sposób odtworzyć makro? W oknie głównym programu wskazujemy opcję Play.

WinParrot No Debug

Pojawi się okno wyboru trybu uruchomienia. Do dyspozycji są trzy warianty:

 • No Debug, No Trace – odtwarza makro.
 • Debug – makro jest odtwarzane krok po kroku, przejścia manualne, dzięki czemu łatwo wychwycić ewentualne błędy lub nieścisłości.
 • Trace – odtwarza makro jednocześnie śledząc wykonywane operacje. Po zakończeniu powstaje log w formacie HTML.

Wybieramy pierwszą opcję. Wykonanie można zatrzymać klawiszem END. Makra można także uruchamiać z poziomu wiersza poleceń, szczegóły w dokumentacji.

Bez wątpienia WinParrot jest doskonałym narzędziem do automatyzacji zadań w Windows. Program dla początkujących i profesjonalistów znających się na rzeczy. Gorąco polecam!

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

46 komentarzy

 • Wow super program!!
  Dotychczas używałem WinMacro ale ten program to full wypas.
  Troche podszkole sie w programowaniu i zaczynam testować zaawansowane polecenia 😛
  Dzięki!

 • Automatyzacja procesu logowania/rejestracji kont na portalach

  Chce automatycznie założyć konto na pewnym portalu tyle ze tam jest captcha. Da sie automatycznie załączyć rozwiązywanie captchy w programie ?

  • WinParrot nie zawiera instrukcji OCR, potrafi rozpoznawać kształty ale nie zawiera algorytmów rozpoznawania znaków. Na ścisłość to o czym piszesz da się zrealizować w WinParrot ale trzeba by zarejestrować własny system rozpoznawania OCR np. przy wykorzystaniu zewnętrznej aplikacji lub co jest o wiele prostsze skorzystać z usług wyspecjalizowanych serwisów jak Decaptcher czy CaptchaTrader.

   Dla jasności programu WinParrot nie używam do tego typu zadań tj. łamania captchy, zauważ jedną rzecz, jak uruchomisz program nie możesz wykonać żadnej innej czynności, musiałbyś mieć dwa komputery, na jednym odpalić makro na drugim normalnie pracować. Wiele osób nie będzie miało takiego komfortu. Jeśli chcesz się pobawić i spróbować swoich sił w zastosowaniu WinParrot do rozwiązywania captcha to próbuj, natomiast według mnie robienie makra w programie z takim przeznaczeniem jest niepraktyczne… ale próbuj może coś ci wyjdzie. Pozdrawiam.

 • Czy w teorii dałoby radę nabijać wejścia na strony? czyli zmusić go do rozłączania i łączenia z internetem i klikania w określone miejsca?

  • Tak

   Taki skrypt bardzo prosto zrobić (nagrać), a realizacja zależy od typu połączenia, w zasadzie bez względu na typ sieci czy to WiFI czy Dial-Up (połączenie modemowe) można utworzyć skrypt BAT lub CMD do rozłączenia i powtórnego połączenia z siecią. Jedno zdarzenie – kliknięcie powoduje wykonanie operacji pobrania nowego IP.
   Kwestia jeszcze jak jest realizowana dzierżawa adresu. DHCP może przypisać adres na określony czas więc nie zawsze rozłączenie spowoduje pobranie nowego IP ale też nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować proxy.
   Kliknięcia w określony obszar to standard i również nie stanowi to problemu, chyba że ów obszar będzie się zmieniał, ale też można wymusić stałą szerokość strony nawet przez wciśnięcie CTRL + minus/plus. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

  • Zawsze można użyć klienta sieci TOR, w którym uzyskanie nowej tożsamości (łącznie z IP) jest kwestią jednego kliknięcia 🙂

 • No ale tak w praktyce to do czego to się może przydać? Czy na przykład mogę go wykorzystać do jakiegoś systemu, w ktorym klika się w bannery, ewentualnie w jakieś linki?

  • Można użyć do klikania w reklamy, można do automatyzacji częstych zadań w Windows, można wykorzystać do kopiowania linków z submisji w katalogach (zaakceptowanych/odrzuconych) – raporty z submisji. Zastosowań jest wiele.
   W odniesieniu do SEO nie używam WinParrot – to tak w kwestii przyszłych pytań.
   Po prostu w tym schemacie mamy zajęty jeden komp i to jest największym problemem. Lepiej zrobić skrypt/program który wykonuje zadania w tle, bez ingerowania w naszą pracę.

 • Pomocy, robiąc macro, nie zapisuje Mi liczb ani polskich znaków które są dla mnie ważne, i nie chodzi mi o to zeby ręcznie je zmieniac tam w wierszy, tylko zeby same sie zapisywały podczas robienie macra, jest taka możliwosc?

  • WinParrot liczy rozpoznaje, natomiast z polskimi znakami jest problem, trzeba ręcznie modyfikować.

 • Witam, czy jest jakaś szybka metoda określenia, że chcę te czynność wykonać 100 czy 200 razy? Nie chcę się zagłębiać w programowanie itd. Po prostu „wykonaj X razy”?

  • Generalnie w kodzie makra wystarczy dodać kilka rzeczy i masz pętlę. Na tym filmie video jest to wyjaśnione http://www.youtube.com/watch?v=P_xFTQdx908

   Bez „programowania” również idzie zrobić pętlę (o ile w tej sytuacji można to tak nazwać), można stworzyć plik BAT/CMD z instrukcją uruchamiającą makro np. D:\Programy\winparrot\bin\winparrot.exe D:\Programy\winparrot\macro\makro.wpr /play
   Później dla pliku można ustawić wyzwalacz, możesz nawet zrobić drugie makro, które będzie klikało w plik BAT 😉

 • Czy ten program wykonuje jedno zadanie a jak skończy to od razu przechodzi do nastepnego?
  Pytam się ponewaz szukam programu który odtwarza ruchy w podobnej szybkości jak ja podczas nagrywania

  Pozdrawiam

 • A czy jest możliwość odpalenia paru macro na raz?
  Czyli parę kursorow?
  A i czy jest taki program który właśnie to robi(parę macro na raz)
  Przydał by mi się taki program 🙂
  ?

 • Nawet bym nie pomyślał ze taki program istnieje i w ten sposób można sobie ułatwić życie. Prawda jest taka że często robimy rzeczy powtarzalne i ten program idealnie się do tego nadaje.

 • Można też dodatkowo użyć oprogramowania typu virtualbox, virtual PC, i w nim uruchomić winparrota w wirtualnym systemie windows. Pozdrawiam

 • Może mi ktoś pomoże.Nie znam się na tym wszystkim o czym piszecie ale mam pytanie i może ktoś mi pomoże,poodpowie.Gram w grę z Tagged” PETSY”.Usłyszałem,żeby być bardzo szybkim podczas kupowania należy w komputerze zainstalować ”Makro” a następnie jakieś skrypty.To pozwala być bardzo szybkim a w rezultacie zarabiać wirtualne pieniądze.Czy wie ktoś jak ten temat ugryść??? z Poważaniem MAREK

 • Panie Mariuszu.Bardzo się cieszę,że jest Pan w temacie.Jestem zainteresowany aby Pan mi pomógł.Szczegóły na {mail_usunięty}
  Bardzo,ale to bardzo mi zależy,proszę o kontakt

  • @marek, z racji ograniczonych zasobów czasowych nie odpowiadam na takie prośby. Jeśli masz do mnie pytania to śmiało pisz na mail, jeśli będę znał odpowiedź odpiszę, jeśli nie i tak odpiszę 😉

 • Panie Mariuszu.Proszę podać mi swój mail,jakiś kontakt do Pana,chciałbym z Panem zamienić parę słów ale nie na ogólnym FORUM.BARDZO , ALE TO BARDZO P R O S Z Ę

 • Brzmi bardzo fajnie, zastanawiam się jednak nad sensownym wykorzystaniem tej aplikacji. Jakieś ciekawe (konkretne) przykłady zastosowań?

  • Przykład zastosowań: tworzenie botów do gier – WinParror nadaje się do tego całkiem dobrze.

   Wykonywanie makra można zakończyć skrótem – klawisz END.

 • A teraz powiedz mi jedną rzecz, jak go zatrzymać. Nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Włączam, program sobie robi operacje (ustawiłem mu na nieskończoność, na zasadzie zapętlenia, jago : BEGIN; i goto(:BEGIN,1)
  Czy jest jakiś skrót klawiszowy? Testuję program w sumie od 2 godzin, więc prędzej czy później pewnie to znajdę.

 • Wie ktos jak po zaprogramowaniu ruchu myszy ustawić odstęp czasowy? Żeby żadna operacja nie była wykonywana a po określonym czasie odtworzyło spowrotem ten sam ruch myszy?

 • Proszę o informację czy program da się wykorzystać do podpisywania plików ? Przykład – w pewnym katalogu mam pliki Word i są podpisane 1,2,3,4 itd z rozszerzeniem oczywiście doc i chodzi mi o to aby WinParrot kopiował np. z pliku TXT tytuły i wklejał je zamieniając np nazwę
  „1” na „rozliczenia za rok 2014r”
  „2” na „rachunki i FV za 2014r”
  Mam też pytanie o co chodzi z polskimi znakami ? W komentarzach przeczytałem, że program nie radzi sobie, ale na czym to polega ? Czyli jeśli plik „1” będę chciał np nazwać „ryczał należności za 2014r” to program WinParrot nie rozpozna znaków „ł , ż , ś” pominie te znaki czy zamieni na „l , z , s” ?

  • @miki, nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie, być może da się to zrobić.
   Odnośnie polskich znaków, tak program miał z tym problem i jeśli masz polskie znaczki użyj innego softu do przygotowania makra.

 • Witam ponownie 🙂 już sobie poradziłem, da się podpisywać pliki w sposób w/w.
  Mam kolejne pytanie, chodzi o szybkość wykonywania operacji a więc w linii nr 1 wartości

  SetMouseSpeed(30); SetKeySpeed(30);
  zmieniam na
  SetMouseSpeed(300); SetKeySpeed(300);

  natomiast po wpisaniu większych wartości np 1000 program nie wykonuje operacji szybciej, wydaje mi się, że w dalszym ciągu pracuje z prędkością 300.

  Czy da się program przyśpieszyć a jeśli tak to w jaki sposób ?

 • Widzę że program chyba przestał być rozwijany, a szkoda.
  Miało być wprowadzona możliwość stworzenia wykonywalnych plików z instrukcji. W połączeniu z programem do sterowania głosem takie rozwiązanie było by fantastyczne.

  • Całkiem możliwe, teraz najlepsze darmowe softy mają krótki żywot, ale nic w tym dziwnego, autor musi z czegoś utrzymać rodzinę.

 • No szkoda bo całkiem fajny programik. Też pisany przez jedną osobę?
  Co do samowykonywalnych skryptów programu to można sobie poradzić. Ja zakończyłem skrypt programu instrukcją „WprClose()”, utworzyłem skrót do skryptu z argumentem „play” i po kliknięciu na skrót skrypt otwiera się, wykonuje i zamyka.
  W połączeniu z programem „Spikit” (też pisany przez jedną osobę, ale jest świetny) otrzymałem skrypt który wykonuje się na moje polecenie głosowe. Daje to w sumie nieograniczone możliwości. Na razie przetestowane na grze, Program na moje polecenie zbiera plony, obsiewa pola itp.

  • Każda metoda jest dobra jeśli prowadzi do celu lub pozwala zaoszczędzić cenny czas.
   Nie znam Spikit, jak znajdę chwilę przetestuję wygląda ciekawie.

 • Czy da się zapisane skrypty wyłołać za pomocą skrótów klawiaturowych ?

  • Z tego co pamiętam da się, ale dla pewności przeczytaj help do programu.

 • Można utworzyć skrót do skryptu, a do skrótu już bez problemu możesz przypisać klawisz skrótu (we właściwościach skrótu).
  A żeby skrypt sam się otworzył w programie Win Parrot, w skrócie do skryptu, w elemencie docelowym na końcu dopisujesz „/play”, jeżeli chcesz żeby program po wykonaniu zamknął się, dopisujesz jeszcze „/close”.
  U mnie to wygląda tak: C:\Users\***\Desktop\WinParrot.exe C:\Users\***\Documents\drzewko.wpr /nosound /play /close

  Nie jestem pewny czy jest tak jak powinno być, ale działa.

 • Dziekuje za odpowiedź.

  Spodobał mi się ten program bo ma dużo fajnych funkcjonalności, ale jednak z tym wywoływaniem skryptu za pomocą skrótu to dużo zachodu jeśli chodzi efekt któr chcę uzyskać.

  Tz. szukam jakiegoś Taskera który ułatwi mi pracę w programie. Nie ma w nim np skrótu klawiszoweg do obrócenia elementu ( muszę kliknąć myszką w ikonkę i z listy wybrać – obróc okienkt o xx stopni). I do tego chciałbym wykorzystać marko/tasker kliknąć np alt+r (rotate) i on klkika i wybiera mi opcje obrotu.

  A tutaj to musi właczyć skrypt + program + wykonać i go zamknąć, a ja czasami potrzebuje wiele razy w którkim czasie wykonać tą operację.

  Chyby że się mylę, to mnie poprawnie. A może coś polecicie co będzie się dobrze prawdzało do takich operacji ?

 • Program do powtarzania czynności no dobra ok, ale jak nagrywam jakąś operację i potem ją odtwarzam to tylko raz się odtwarza i kończy w momencie naciśnięcia End a ja chcę tak zrobić, żeby powtarzało się to w nieskończoność ;/

 • Witam, mam problem, program nie odtwarza ruchu zjeżdzania myszką w dół na stronie i w tym momencie się wiesza czy to normalne? Potrzebny mi ten ruch bo strony nie ładują się z widocznym punktem kliknięcia docelowego.. :[ bo tak to nagrywa perfekt.

  • Ojj niestety nie znam powodów zawieszania aplikacji, ale na ścisłość jeżeli to przeglądarka i punkt kliknięcia jest poza widocznym ekranem, możesz skorzystać z opcji skalowania okna tj. pomniejszenia strony internetowej. Zrobisz to wywołując kombinację klawiszy CTRL + minus, użyj tyle razy ile będzie potrzebne. Spróbuj tego sposobu, może przejdzie.

 • Jak przyspieszyć makro w Winparrot?
  Coś jest źle?
  Pierwszy raz mam doczynienia z tym programem.

  $I=0; $NB_LOOPS=10; SetMouseSpeed(100); :MYBEGIN; „V[LBUTTON]”
  „V[LBUTTON]”
  „V[LBUTTON]”
  „V[LBUTTON]”
  „V[LBUTTON];V[PAGEUP]; V(RETURN)”; $1=$1+1; If($1<$NB_LOOPS,GoTo(:MYBEGIN,1),)

  • @danioRM, niestety nie korzystam już z tego oprogramowania, także nie doradzę w tym temacie :[

 • A możesz polecić inny podobny program z którego korzystasz? Z opisów wnioskuje ze ten już nie jest rozwijany.

  • @Darek, aktualnie nie korzystam z tego typu oprogramowania, jeśli potrzebny jest jakiś bot, robię dedykowane narzędzie w C#. Do prostszych rzeczy używam AutoIt albo iMacros w przeglądarce. W AutoIt masz możliwość nagrania ruchów myszki i odtworzenia.

Kliknij tutaj aby skomentować