Coraz częściej otrzymuję od czytelników i forumowiczów pytania dotyczące wyłączenia zintegrowanej karty graficznej i włączenia dedykowanej. Powodów wyłączenia integry Intel HD jest wiele, najczęściej podawany przykład to problemy w starych grach komputerowych, które potrafią się mocno przycinać. Cóż… nie po to kupowaliśmy lepszy sprzęt by rezygnować z dodatkowego wspomagania. W tym poradniku przedstawię najprostszą metodę wyłączenia zintegrowanej karty Intel HD Graphics.
Wszystko opiszę krok po kroku na przykładzie najpopularniejszego układu montowanego w komputerach i laptopach – kart graficznych NVIDIA GeForce.
Wraz z instalacją sterownika karty graficznej GeForce otrzymujemy oprogramowanie do zarządzania ustawieniami karty – Panel sterowania NVIDIA. Aplet dostępny jest z poziomu panelu sterowania.
Wpierw musimy dostać się do panelu sterowania. Uniwersalna metoda działająca na Windows XP, Vista, Windows 7 i 8 to wywołanie okna Uruchamianie. Dla Windows XP, Vista, 7 i Windows 8 najprościej wywołać ów okno poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy WIN + R, następnie wpisujemy control lub control.exe.
Z panelu sterowania (widok małych ikon) wskazujemy Panel sterowania NVIDIA. Dla widoku kategorii, Panel sterowania NVIDIA znajdziemy w sekcji Wygląd i personalizacja. Można również skorzystać z ikony ustawień NVIDIA rezydującej w zasobniku systemowym lub w menu kontekstowym – Zmień domyślny procesor graficzny.
Aby wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną przechodzimy na zakładkę Zarządzanie ustawieniami 3D.
Domyślnie preferowany procesor graficzny jest wybierany automatycznie. Zmieniamy wybór automatyczny na Procesor NVIDIA o dużej wydajności i zatwierdzamy zmiany, klikamy Zastosuj.
Możemy również zmienić preferowaną kartę graficzną selektywnie, w stosunku do konkretnego programu (gry). W tym celu korzystamy z drugiej zakładki – Ustawienia programu. Wskazujemy aplikację lub grę, po czym z listy rozwijanej wskazujemy preferowaną kartę graficzną.
Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji w menu kontekstowym. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pliku gry lub aplikacji (skrócie), wybieramy z menu Uruchom z procesorem graficznym => Procesor NVIDIA o dużej wydajności.
W przypadku kart ATI (Radeonów) procedura jest podobna. Wszystko ustawimy poprzez panel zarządzania Catalyst Control Center w sekcji zarządzania energią PowerPlay (Switchable Graphics).
W części przypadków istnieje także możliwość bezpośredniego wyłączenia zintegrowanej karty graficznej z poziomu BIOSu komputera. Opcja wyłączenia zintegrowanej karty graficznej może przyjąć różne nazwy np. Primary Graphic’s Adapter (z opcjami PCI, PCI Express i OnBoard/Internal) czy Onboard GPU z opcjami Enable If No Ext PEG i Always Enable. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości koniecznie przeczytaj dołączoną do komputera/laptopa instrukcję, ewentualnie zapytaj na forum komputerowym HotFix i/lub w komentarzu do artykułu.
Zaprezentowana powyżej metoda nie wyłącza całkowicie zintegrowanej karty graficznej. Całkowite wyłączenie możliwe jest jedynie poprzez BIOS. Niemniej jednak, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustawienie preferowanej karty z poziomu systemu operacyjnego. Wówczas obsługa gier i aplikacji realizowana jest przez procesor dedykowanej karty graficznej.
Niekiedy użytkownicy na forach raportowali, że po zmianie procesora graficznego, po załadowaniu systemu nie było obrazu na laptopie. Są to sporadyczne przypadki, jeśli jednak będziesz miał podobny problem, wystarczy zrestartować lapka „z palca” (wyłączyć i ponownie włączyć), uruchomić komputer w trybie awaryjnym i przywrócić poprzednie ustawienia wyświetlania – a wtedy wszystko wróci do normy. Problem najczęściej dotyczył kart graficznych ATI, choć na GeForce również spotkałem się z takim przypadkiem, niemniej jednak takie przypadki bardzo rzadko występują i dotyczą głównie błędów sterowników (tak wynikało z błędów zawartych w dziennikach zdarzeń, Start => Uruchom => eventvwr.msc).
a jeśli nie ma się nvidi tego panelu bo mam karte graficzną gigabyta to co jak to zrobić ?
No tak, tylko jak pytasz to oznacza, że masz samą kartę zintegrowaną więc poradnik poniekąd nie dotyczy Ciebie. Jeśli masz kartę zintegrowaną Intel HD i dedykowaną ATI lub nVidia wtedy możesz działać.
Co mam zrobić jeżeli nie mogę zmienić tej opcji ?
Grzegorzu, opisz dokładnie sytuację na forum komputerowym hotfix, podając jak najwięcej szczegółów dotyczących problemu. Wpierw trzeba ustalić z jakim dokładnie problemem mamy do czynienia. Niestety w swoim komentarzu nie podajesz żadnych szczegółów więc nic w tej kwestii innego nie mogę doradzić.
Zaaktualizuj sterownik karty graficznej też tak miałem i mi pomogło
Witam, w nowym laptopie chciałem zmienic karte na dedyka, wyłączyłem z menadzera intela i od tego momentu laptop ma czarny ekran słychac start systemu nawet nie pokazuje sie windows podlaczenie pod hdmi nic nie daje bo nie znajduje sygnału.
Na końcu artykułu napisałem już co w takiej sytuacji zrobić.
Ps. Karty zintegrowanej z menedżera urządzeń nigdy się nie wyłącza, robi się to poprzez panel zarządzania nVidia lub ATI (metoda softwareowa) lub poprzez BIOS o ile dostępna jest do tego funkcja.
Zrobiłem wszystko krok po kroku według instrukcji. (w Biosie nic nie zmieniałem) Jednak suwaki w panelu NVidia typu nasycenie, kontrast itd nie reagują więc nie wiem czy wszystko przebiegło poprawnie.
Mam rozumieć, że po zaznaczeniu opcji „Z ustawieniami nVidia” w sekcji „Jak dokonywać regulacji kolorów” na koncie z pełnymi uprawnieniami administracyjnymi nie da się przeprowadzić czynności konfiguracyjnych tj. suwaki są zablokowane?
Suwaki są odblokowane ale obraz w laptopie nie reaguje na zmiany w położeniu suwaków. To znaczy przesuwając „nasycenie” czy „jasność” nie ma żadnej reakcji (zmiany) na ekranie.
witam, mam problem jesli chodzi o ustawienia nvidia, mianowicie jesli chodzi o przestawienie ustawien na urzywanie karty nvidia na stale lub do kakretnej gry – problem polega na tym ze po zmianie ustawien – po zastosowaniu zmian itd, po zamknieciu panelu nvidia i ponownym wejsciu ustawienia wracaja same do stanu pierwotnego – czyli do korzystania z karty zintegrowanej, nie warzne co robie i co zmieniam w tych ustawieniach – czy to jest tylko do jednej aplikacji czy do stalego korzystania z gpu nvidia i tak wszystko samo wraca do – „uzyj ustawienia globalnego (wybor automatyczny: zintegrowana) jesli chodzi o ppm i wybor manualny procesora graficznego to wyskakuje mi komunikat – nie masz uprawnien do wybrania procesora graficznego w tym menu – i przekierowuje mnie spowrotem do panelu nvidia
Co zrobić jeśli w lenovo y510p 1xGF755m na monitorze laptopa gry uruchamiają się na karcie nvidii ale gdy przełącze na tv przez hdmi to już korzysta z karty intela.
Thx działa 😀
Witam. Jak wyłączyć spalonego radeona w laptopie sony vaio aby wlaczyc intel 4000hd na procesorze intel i5? Nie moge go wyjąć bo jest wlutowany, bios jest mocno okrojony, nie ma opcji zmiany grafiki jak w catalyst Control center. Proszę o pomoc, juz trzy tyg mecze się z tym.
Do Wacława –
Mamy podobny problem z tym ze mi bardziej chodzilo o przekierunkowanie na uruchamianie geforca na stale w grach itp, jesli chodzi o gniazda wyjsciowe – wyjscie hdmi z laptopa z tego co wiem jest na stale przydzielone do zintegrowanej karty intela. Sugeruje sprobowac cos nad czym ja myslalem zeby podlaczyc do monitora. W ustawieniach panelu nvidi widnieje opis gniazd wychodzacych (stad wiem ze hdmi to intel hd4000) sugeruje zebys sprobowal podlaczyc lapka do tv poprzez kabel RGB / VGA (niebieskie gniazdo wyjscia do monitora obok hdmi) – w opisie w panelu nvidia to gniazdo to bezposrednie gniazdo wyjsciowe z nvidia geforce. Jeszcze tego nie probowalem wiec nie wiem czy zadziala ale w teori powinno. Jesli twoj tv nie ma wejscia rgb / vga (wiekszosc tv led smart 3d juz nie posiada tego gniazda) mozesz kupic kabel przejsciawy z rgb / vga na hdmi – na allegro chodza po 20 – 25 zl. ps. trzeba pamietac ze koncowka vga/rgb musi byc wejsciowa (z mini-bolcami) jako ze wyjscie z laptopa jest zenskie / z dziurkami 😀
Posiadam laptopa samsung r580 mam tutaj GF GT310M oraz procesor intel core i3 m330 pytanie brzmi czy da się jakoś użyć zintegrowanej w procesor dodam że w ustawieniach Nvidi żednej takiej opcji nie mam tak samo w Biosie
Która wersja sterownika, która wersja panelu sterowania nVidia? Pokaż zrzut ekranu jak u Ciebie wygląda ekran panelu. Nie masz tam zakładki – Zarządzanie ustawieniami 3D?
Witam zastosowałem się to powyższych rad, ale po wejściu : Rozdzielczość ekranu, potem Ustawienia zaawansowane, zakładka karta, widnieje Intel HD Graphics Family.
nVidia GeForce820m
win 8.1
Za kazdym razem jak zatwierdzam te ustawienia automatycznie wszystko sie resetuje do pierwotnej postaci (Ustawienie automatycznie ustawiaja „Zintegrowana karta graficzna” jako domyslne) i nie moge tego zmienic… Klikam w Zarzadzanie ustawieniamy 3D zmieniam na Domyslny procesor Nvidia o duzej wydajnosci klikam „Zatwierdz” i wylaczam panel sterowania Nvidii po czym automatycznie wszystko sie resetuje na Wybor automatyczny i kazda aplikacja chodzi na „Zintegrowana karta graficzna”. Probujac zmienic ustawienia klikajac prawym przyciskiem myszy na ikonke programu wyskakuje mi, ze nie posiadam uprawnien do zmieniania Karty graficznej w tym Menu i musze wejsc na Panel sterowania Nvidii. Nie mam pojecia o co chodzi, a denerwuje mnie to powniewaz wszystkie programy bardzo wolno sie uruchamiaja i chodza.
Dla użytkowników z ograniczonym dostępem tj. z nadanymi restrykcjami to normalne, że nie można zmieniać zaawansowanych ustawień systemowych – typowe w środowiskach produkcyjnych. Sugeruję zapytać administratora o możliwość modyfikacji ustawień i/lub zwiększenia uprawnień dla Twojego konta użytkownika.
Na komputerze jest tylko 1 konto i mam uprawnienia administratora. Po ostatnium update’cie z win 8 na win 8.1 nie moglem zmieniac karty graficznej z „Zintegrowanej Karty Graficznej” na „Nvidia o zwiekszonej wydajnosci”. Ale po sciagnieciu ze strony Nvidii oprogramowania do mojej karty graficznej problem minal. Nie wiem co spowodowalo ta usterke ale ponowne zainstalowanie oprogramowania naprawilo ten problem.
Witam, czy wie ktoś jak zrobić to w przypadku karty amd radeon 8850m? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
A czy można wyłączyć kartę dedykowaną ( uszkodzona koszt naprawy duży po gwarancji ) a zostawić tylko zintegrowaną. HP nie raczy naprawiać starszych modeli a chodzi o model G 62
Jeżeli BIOS oferuje wyłączenie dedykowanej karty to tak.
Ja mam Lenovo Z570 z grafą Intel HD + Nvidia GT520. Wygląda na to że Nvidia pracuje tylko na zewnętrzny monitor (i nie przez HDMI). Wyświetlacz lapka jest pod Intelem.
Kolego zasuwałem że u ciebie na ss masz nie tylko Ustawienia 3D ale i Wideo robię tak jak piszesz i nadal to samo skonfiguruje Wideo tylko w zintegrowanej karcie 🙁
ja sobie w tym panelu poprzestawiałem wszystko na procesor o dużej wydajności nvidia, a lapek i tak korzysta w większości gier ze zintegrowanej :/
być może jest to wina windowsa 8.1 x64 który ma duże problemy ze zgodnoscia.
A nie lepiej po prostu wejść w Manager urządzeń i wyłączyć prawym przyciskiem kartę całkowicie? Szybko, łatwo, i tak samo uruchamia się ją.
@Subribe nie wolno robić czegoś takiego, karta zintegrowana musi być włączona, jeżeli ją wyłączysz nastąpi wyłączenie ekranu (czarny ekran), wtedy jedynie przywrócenie komputera do wcześniejszego stanu naprawi sytuację. Nie wolno w menedżerze urządzeń wyłączać karty zintegrowanej, możesz to zrobić jedynie z dedykowaną i to jeszcze nie zawsze. Najlepiej w ogóle sterowników nie instalować dla dedyka niż ją wyłączać poprzez Device managera.
Witam. Mam laptopa HP Envy ultrabook z dwoma kartami graficznymi – ATI i Intel. W Panelu Ati jedyna opcja jaka jest to przełaczania konkretnych aplikacji miedzy profilami: oszczedzanie energi i wysoka wydjaność. Jednak mimo zmian ustawien wydaje mi sie że i tak każda odpalana gra działa na tej słabszej karcie:/ Wydajność jest słabiutka. Co mam zrobić aby gry korzystały z mocniejszej karty lub moze zeby w ogole wylaczyc ta slabszą.
Całkowicie wyłączyć kartę można tylko przez BIOS, jeśli on nie oferuje opcji wyłączenia sorry ale takiej operacji nie przeprowadzisz. Co do gier lub programów automatycznie uruchamiających się na procesorze karty graficznej ATI to należy dodać wybrany plik wykonywalny przez panel zarządzania. Szczegółów szukaj w instrukcji dołączonej do oprogramowania sterownika.
witam, ja mam neistety inny problem (lub go tu nie znalazlem w komentarzach) gdy próbuję właczyć panel sterowania NVIDIA to wyskakuje mi komunikat o treści : użytkownik obecnie nie korzysta z monitora podłączonego do karty graficznej NVIDIA, i nie mam pojęcia o co chodzi bo innego monitora nie mam 😛 Jak temu zaradzić ?
Na desktopie możesz mieć 2 wejścia VGA i/lub DVI, jeden zestaw przynależny do karty zintegrowanej, drugi do karty dedykowanej. Sprawdź czy masz wpięty kabel monitora do właściwej karty graficznej.
@Mariusz Kołacz Działa, dzięki 🙂
czyli rozumiem że problem ten jakby nie dotyczy desktopów?? Jeżeli podłącze monitor do vga to z automatu działa wyłącznie dedykowana?? Nie znam się za bardzo, a teraz wiadomo…każdy procesor AMD ze zintegrowanym układem graficznym a za dedykowaną 600 zeta trza było dać więc mam nadzieję że nie był to zupełnie zbędny wydatek??
@janhc, co nie dotyczy desktopów? Do czego odnosisz się? Sprecyzuj o co chodzi.
a o czym jest artykuł?? O tym jak wyłączyć zintegrowaną grafikę w laptopie.. pytam więc czy w komputerze stacjonarnym gdzie również jest procesor ze zintegrowaną grafiką wystarczy podłączyć monitor do wyjścia karty graficznej aby komputer korzystał właśnie z tej karty?
@janhc, artykuł jest o wyłączeniu/włączeniu karty a nie podpinaniu kabli VGA/DVI.
Odpowiadam – w przypadku 2 kart zintegrowanej i dedykowanej i tak, i nie – zależne to jest od BIOSu (konkretnego komputera). Jeżeli mamy tylko jedną kartę graficzną to sprawa jest oczywista. Pozdrawiam!
Witam ma kartę Nvidia Geforce 710m ale gdy wchodzę w Rozdzielczość ekranu -> Ustawienia Zaawansowane -> zakładka Karta jest napisane że mam Intel(R) HD Graphics 4000. Czemu tak jest ?
Sprawdź w menedżer urządzeń czy karta jest prawidłowo wykrywana Start => Uruchom => devmgmt.msc
Czy inne narzędzia prawidłowo raportują obecność karty? Sprawdź użyj np. GPU-Z, SIW.
Witam, mam taki problem, sterowniki do Nvidii gt520m mam najnowsze, ale i tak nie mogę zmienic z zintegrowanej na dedykowana, a przy wyborze opcji „uruchom procesorem graficznym” nie mam opcji wybrania czegokolwiek, poniewaz opcja jest wyszarzona.
Mam nieco podobny problem do Mateusza, mam kartę NVIDIA GT520MX i w Nvidia Control Panel nie mogę zmienić ustawień niektórych aplikacji .exe żeby działały one na silniku graficznym karty NVidii (tzn: Procesor NVidia o dużej wydajności). Tzn. Jest ta opcja dostępna by to zmienić lecz za każdym razem pisze że „Access Denied. Failed to apply selected settings to your system” i cofa mi do zintegrowanej. Dodam że robi mi się to tylko w przypadku jednej gry, gdy chcę zoptymalizować ustawienia. Na inne gry działa perfekcyjnie. To wina gry czy Panelu? Dodam że mam Windowsa 7. Czy miałabym odinstalować sterowniki NVidia i znów je zainstalować?
Uruchom aplet nVidia ręcznie z uprawnieniami admina poprzez polecenie runas w wierszu poleceń lub klasycznie.
Panel sterowania nVidia to plik – nvcplui.exe
Lokalizacja pliku: C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Control Panel Client
Przejdź do katalogu i kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku nvcplui.exe => Wybierz Uruchom jako administrator.
W sekcji Zarządzanie ustawieniami 3D przejdź na zakładkę Ustawienia programu. W tym miejscu możesz określić plik gry, który ma zostać przypisany do konkretnego typu uruchomienia (zdefiniujesz czy zostanie domyślnie uruchomiony na karcie zintegrowanej czy też na dedykowanej). Jeżeli pliku wykonywalnego exe który uruchamia grę nie ma na liście, wybierz Dodaj i wskaż lokalizację pliku. Następnie przypisz do procesu procesor nvidia o dużej wydajności. Na zakończenie nie zapomnij zapisać zmiany, w tym celu kliknij Zastosuj.
Powodzenia i pozdrawiam!
mariusz, probowalem swoja karte intel wylaczyc w BIOSIE ale nie ma takiej opcji. W ustawieniach gier do wyboru widac tylko Intela a AMD nie ma:/ dodanie w catalysyst control center pliku exe gry do grupy „wysoka wydajność” nic nie daje:/ Co dalej robić? mam wraznie ze nie da się w żaden sposob użyć tej mocniejszej karty.
Możesz spróbować jeszcze raz na innej wersji sterownika i panelu Catalyst Control Center. Ps. Nie zawsze nowsze znaczy lepsze, pamiętam kiedyś swoje problemy z kartą ATI na Acerze, dopiero instalacja starszego drivera i CC rozwiązało problem.
Robię tak jak mi Pan napisał, ale i tak nie mogę zmienić na kartę dedykowana. Po prostu jakby system sam ustala jakim procesem ma być dany program uruchomiony i nie idzie tego w żaden sposób tego zmienić, nawet przez administratora.
Kupiłam laptop Samsunga ATIV BOOK2 2 lata temu, wyposażony w procesor Intel Core i5-3230M, dwurdzeniowy. Komputer jest mułowaty. Byłam przekonana, że kupuję model 4-rdzeniowy, nie doczytałam przed kupnem szczegółów, że wśród i5 są takie rodzynki. A może producent oszukuje klientów? No i te dwie karty graficzne: zintegrowana Intel HD Graphics 4000, druga GeForce 710M z chipsetem NVIDIA. Komp ciągle pobiera aktualizacje do super karty, a korzysta ze słabszego modelu. Jakiekolwiek ustawienia w przełączaniu kart, czy nawet odinstalowanie tej zintegrowanej i usunięcie sterowników, kończy się tym, że komp po ponownym uruchomieniu znowu ją instaluje i wybiera z automatu tę słabszą. I po co ta druga? GeForce jest non stop nieaktywna. Wydajność lapka z powodu karty Intel jest 5,8 pkt / 10. Po prostu rewelacja! Panie Mariuszu, wbrew Pana ostrzeżeniom (nie wiedząc o nich) odinstalowałam kartę zintegrowaną w menadżerze urządzeń i wybrałam opcję usuń pliki sterownika. Ekran nie zrobił się czarny, ponieważ laptop zaczął działać za pomocą tzw. wyświetlacza systemu Win, czy coś w tym rodzaju (nie pamiętam w tej chwili nazwy, ale informacja o tym się pojawiła, gdy chciałam sprawdzić czy działa karta GeForce. Niestety nawet w takiej sytuacji nie działała. Po co ona w ogóle jest do jasnej…? Czy coś można zmienić w takim laptopie? Np. zmiana procesora na i5 czterordzeniowy bez zintegrowanej karty, podniosłoby wydajność lapka? Jeśli tak to na jaki model? Ciągłe przełączanie między kartami na pewno wpływa też na wydajność komputera, nie prawda?
Witam serdecznie.
Po przeczytaniu artykułu i komentarzy nadal nie widnieje w moim laptopie funkcja włączania programów/gier na wybranej karcie graficznej. Sterowniki są zainstalowane (w Device managerze karty są widoczne i działają bez problemów), jednakże sądzę, że lepsza karta – Radeon HD 8800M Series nie włącza się przy zapotrzebowaniu na większą moc obliczeniową, wszystko cały czas działa na grafice Intel(R) HD Graphics. Sprawdziłem programem Everest (też wykrywa obie karty)
Display adapters:
AMD Radeon HD 8800M Series
Intel(R) HD Graphics 4000
Nie wiem w czym może tkwić błąd. OS: win8, laptop Samsung Series 7 Chronos 770Z5E-S01DE Notebook [dorzucam link: http://www.notebookcheck.net/Review-Samsung-Series-7-Chronos-770Z5E-S01DE-Notebook.91341.0.html%5D
P.S. – W BIOSie jeszcze nie grzebałem 🙂
Z góry dziękuję za pomoc,
PP
Radeony miały problem z przełączaniem się, problem był softwareowy, mieli to poprawić. Jeżeli jesteś pewny występowania problemu, sugeruję pokesperymentować z różnymi wersjami sterowników. Wpierw jednak wymuś uruchomienie gry/aplikacji na procesorze graficznym Radeona i zobacz jak zachowa się system i aplikacja. Opcje przypisania pliku wykonywalnego exe (procesu) do danego procesora graficznego znajdziesz w ustawieniach Catalyst Control Center.
Witam. Mam nietypowy problem z kartą Radeon HD 7970M. Miesiąc temu zresetowałem laptop przez wciśnięcie przycisku i po restarcie zauważyłem straszną wydajność w grach. Wszedłem wiec w ustawienia catalyst i o dziwo nie było zarządzania przełączaniem grafiki a laptop pracował na zintegrowanym intelu. W menadżerze urządzeń też nie było karty radeona. Zrobiłem wiec restart i bios również jej nie wykrył (VGA card N/A) Odinstalowałem sterowniki AMD i przy probie zainstalowania wyskakuje błąd. Dopiero po kilkukrotnym wciskaniu przycisku włączania bios wykrył kartę i sterowniki zainstalowaly się bez problemu. Karta działała dopuki nie postanowiłem dołożyć dysku ssd i zainstalować na nim win 10. Po instalacji bios znowu nie wykrywa karty manager urządzeń również. Czy karta ma jakąś awarie czy może to wina sterowników?
Na forum Microsoftu był wątek o Radeonach i Windows 10 – problemach ze sterownikami. Sugeruję tam podpytać o szczegóły.
Witam. Mam pytanie. Dlaczego gdy załączam panel sterowania, nie ma tam opcji „panel sterowania NVIDIA”?
Jeżeli nie ma w Panelu sterowania apletu nvidia, to znaczy że plik rozszerzenia nie został zainstalowany lub jest nieprawidłowo zarejestrowany w systemie.
Zainstaluj jeszcze raz sterowniki, tym razem na domyślnych ustawieniach.
Witam, po zmianie na dedykowaną kartę graficzną (nvidie Gt525m) gry chodzą na zintegrowanej. Zmieniałem je w panelu sterowania nvidi. Dziękuję z góry 🙂
Wymuś uruchomienie gry poprzez Prawy Przycisk Myszy na pliku wykonywalnym => Uruchom z procesorem graficznym
Gry uruchamiają się dalej na zintegrowanej i czy jest jakaś różnica jak odpalam inne gry ze steam? Dzisiaj przetestowałem na telewizorze (czyli lapek podłączony prze hdmi) i działało na nvidi. To czy da się jakoś w takim razie aby działała też na ekranie lapka. O wiele wygodniej jest mi tak.
Jak przełączyć aby wyświetlacz laptopa był połączony z ustawioną przeze mnie kartą?
Hej od dłuższego czasu mam problem z Nvidia GT630M w laptopie lenowo Z570. Mimo że zarówno w Intelu jak i Nvidia w menedżerze urządzeń widnieje „to urządzenie działa poprawnie” nie mam w panelu sterowania podświetlonej opcji wyboru ani w ustawieniach globalnych ani w ustawieniach programu, strzałka jest wyblakła i brak możliwości jakichkolwiek zmian. W zasobniku jest taka ikonka, która niegdyś była tęczowego koloru a teraz jest czarno-biała i komunikat „aktywnośc karty graficznej: brak” sterowniki pobierane były ze strony producenta, gra WoT ani żadne inne programy nie mają również podświetlonej opcji „uruchom z procesorem graficznym” ale gdy w menedżerze urządzeń wyłączę kartę dedykowaną ocena wydajności spada z 5.7 na 3.2. Polecono mi wyłączyć Intela ale zrobiłem to z menadżera urządzeń co wyczytałem było kiepskim pomysłem ale po resecie uruchomił mi się w trybie awaryjnym i włączyłem go na powrót. Czy po wyłączeniu go w Biosie o ile mam taką możliwość sytuacja się nie powtórzy? Monitor nie zrobi się czarny? I co jeśli karta dedykowana nie zadziała a Intel będzie wyłączony nie będzie problemu by go włączyć na powrót? Nie mam już pomysłów o co chodzi z tą Nvidią, informatyk zainstalował jedynie sterowniki ze strony producenta co sam osobiście również wcześniej robiłem skasował 70zł a ja nadal mam te opcje w panelu niepodświetlone i nadal gra WoT nie kożysta w pełni z dedyka 🙁 Help
Całkowite wyłączenie zintegroanej karty graficznej poprzez menedżer urządzeń spowoduje czarny ekran i tylko w trybie awaryjnym lub tekstowym będziesz mógł przywrócić poprzednie ustawienia, dlatego nie polecam całkowitego wyłączania karty. Kartę zintegrowaną można całkowicie wyłączyć, jeżeli BIOS komputera przewiduje taki wariant, w laptopach jest to przeważnie niedostępne.
Karta graficzna jeżeli jest uszkodzona od ręki powie ci o tym, najczęstsze objawy to artefakty na ekranie, rozmazany obraz, albo blank screen (nie zawsze koloru czarnego).
Przed instalacją nowych, poprzednie sterowniki należałoby usunąć z poziomu trybu awaryjnego, np. za pomocą dedykowanego oprogramowania Display Driver Uninstaller. Wskazane jest również użycie oprogramowania czyszczącego typu CCLeaner. Po wyczyszczeniu komputera ponownie zainstalować sterownik dla urządzenia, następnie sprawdzić stan karty. Jeżeli problem ponownie wystąpi trzeba będzie diagnozować komputer wpierw od strony softwareowej, a po wykluczeniu najpowszechniejszych bugów, od strony sprzętowej.
PS. Jeżeli jesteś z Częstochowy lub okolic to skontaktuj się ze specjalistami firmy Optima-MD, naprawią laptopa od ręki, o ile nie będzie trzeba wymieniać wadliwej elektroniki.
To o wyłączeniu w menedżerze to już wiem, że tak się robić nie powinno. Takie zalecenie dostałem od Nvidia. Artefakty czy rozmazany obraz pojawia się ale naprawdę bardzo rzadko i jakieś niewielkie defekty, czasami przy zacinaniu.
Przed każdą instalacją novych sterowników kart graficznych korzystałem z programu Display Driver Uninstaller wszystko zgodnie z instrukcją zapodaną mi przez Nvidia drogą mailową czyli najpierw odinstalowuję Intela, reset, odinstalowanie Nvidia, oczywiście wszystko w trybie awaryjnym, następnie instalacja Intela ze strony producenta lenovo, i z tej samej strony instalacja sterowników karty graficznej Nvidia. Ciągle mam ten sam problem czyli za każdym razem a próbowałem już z różnymi sterownikami (zgodnie z powyższymi instrukcjami) ale nadal w ustawieniach globalnych i ustawieniach programu w panelu sterowania Nvidia brak jest możliwości wyboru karty, nieaktywna opcja zmiany. Niby ta karta działa bo zmienia się ocena wydajności ale w zasobniku „aktywność karty graficznej:brak” więc już jestem głupi a gra wydaje mi się nie chodzi na pełnych obrotach.
Dane laptopa: Lenowo Z570, Win 7 Home Premium, procesor Intel core i3-2350M 2.30 GHz 2.30 GHz, RAM 8GB, 64 bit, directx 11 no i oczywiście Nvidia GT630M. Wydaje mi się że przy tych parametrach gra World of Tanks powinna chodzić sprawniej. Wymagania sprzętowe mieszczą się w normie a fps-y wariują i czasem mam np. 7, czasem 20, rzadko więcej i z pingami też różnie czasem 89 a są chwile że mam 180, raz się spotkałem że miałem 500 co kompletnie uniemożliwia granie.
Co do panelu sterowania Nvidia to informatyk mi powiedział, że niby karta włącza mi się z automatu i że nie jest możliwa opcja zmiany karty graficznej bo prawdopodobnie Nvidia w nowszych wersjach tego nie przewiduje co wydaje mi się kompletną bzdurą bo przecież po to ta opcja jest by z niej korzystać a nie po to by sobie była niepodświetlona i raziła w oczy? Podobnie jak przy grze klikając PPM mam niepodświetloną opcję „uruchom z procesorem graficznym” na to z kolei informatyk twierdzi, że coś z grą prawdopodobnie jest nie tak. Nie mam już sił, nie chcę kolejnego informatyka bo znowu zapłacę za to co już sam wypróbowałem.
CCleanera używam na bieżąco do czyszczenia. Co do tego „trzeba będzie diagnozować komputer wpierw od strony softwareowej, a po wykluczeniu najpowszechniejszych bugów, od strony sprzętowej” to nie wiem czy to już grubsza sprawa i coś dla informatyka czy można to zrobić samemu?
Samemu owszem możesz sprawdzić, tylko trzeba by tłumaczyć Tobie wszystko od A do Z więc ten wariant nie wchodzi w rachubę, poza tym jest też takie coś jak „nos” i doświadczenie, a tego nie da się nauczyć, trzeba przepracować swoje, przemielić setki przypadków, wtedy człowiek tylko zerknie jak sprzęt się zachowuje i już wie w którym kierunku iść. Oczywiście są też problemy złożone, których nie da się zidentyfikować na tak zwane „sokole oko”. Problem jest do rozwiązania, kwestia analizy.
Odnośnie sterowników, którą aktualnie wersję posiadasz zainstalowaną? Producent laptopa którą zaleca? Były sytuacje, że instalacja nowszej wersji sprawiała mega problemy, trzeba było instalować starsze drivery. Przetestuj różne warianty, zerknij do dzienników zdarzeń, zobacz jakie błędy raportują. W razie dalszych problemów napisz na forum.hotfix.pl, być może obecni na forum eksperci pomogą rozwiązać problem.
Najbardziej to mi chodzi o to czy to w ogóle jest wina karty graficznej, sterowników czy samej gry. Nie wiem jak mogę się tego dowiedzieć bo jestem jak zauważyłeś laikiem. Jeśli to wina sterowników to zadzwonił bym do tego informatyka by mu powiedzieć że nie zrobił tego tak jak powinien ale on twierdzi, że karta i sterowniki są ok a to że są niepodświetlone opcje wyboru karty w panelu sterowania uważa za ok, nie widzi problemu i że widocznie po nowszych aktualizacjach tak być powinno ale mnie coś takiego nie przekonuje. Słabą wydajność w grze tłumaczy tym że to w grze jest coś nie tak i bądź tu mądry i pisz wiersze. Nie wiem już czy mam kombinować ze sterownikami czy z grą. Komp jest świeżo po formacie, sterowniki wgrane ze strony producenta lenovo przez tego „informatyka”, gra instalowana „na świeżo” ze strony producenta gry a u brata, który ma słabszego lapka gra chodzi sprawniej. Obecna wersja sterownika to 9.18.13.2762 po uruchomieniu aktualizacji w menedżerze urządzeń, nie wiem czemu taki dziwny nr bo w panelu sterowania w informacjach o systemie jest wersja 327.62. Osobiście wcześniej pobierałem tą wersję http://support.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z570/downloads/DS010827 jednk poza wyglądem panelu sterowania różnicy w wydajności nie było i nadal niepodświetlone funkcje wyboru procesora i „uruchom z procesorem graficznym”. obierałem też ten sterownik ze strony Nvidia http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/96959/pl i dalej to samo, pobierałem jeszcze kilka starszych ale bez zmian a żeby wszystkie starsze instalować i odinstalowywać to chyba bym musiał tu z tydzień siedzieć i nic innego nie robić bo pochłania to od groma czasu 🙁
Na wydajność w grze mają wpływ także czynniki zewnętrzne (uruchomione w tle procesy), nawet oprogramowanie antywirusowe, więc trzeba te kwestie wpierw sprawdzić i dopiero wyrokować. Istotny wpływ mają także sterowniki, ale to już sam wiesz. Bez kompleksowego zbadania komputera od strony softwareowej i sprzętowej nic w tej kwestii nie doradzę.
Jak mam uruchomić plik rozszerzeniem .bin w Windows 10 ? Sprawa dziwna, bo w Windows 8.1 plik widnieje jako .bin.exe i można dodać cały folder do ustawień Nvidii (działa bezproblemowo). W Windowsie 10 można dodać cały folder, lecz niestety nie daje to żadnych efektów (nie działa prawidłowo), dlatego że plik jaki widnieje w menadżerze zadań ma rozszerzenie .bin (bez .exe). Jak sobie z tym poradzić ???
Musi działać prawidłowo, tylko system ukrywa rozszerzenia plików wykonywalnych, w związku z tym sugeruję wpierw sprawdzić jedną rzecz…
Start => Uruchom
wpisz
%windir%\system32\rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7
W nowym oknie, na zakładce Widok odznacz opcję „Ukryj rozszerzenia znanych typów plików”.
Kliknij OK.
Jeżeli w nazwie pliku pojawi się EXE wszystko jest okej, jeżeli nie ma, dopisz .exe i będzie okej.
„Ukryj rozszerzenia znanych typów plików” mam odznaczone i teraz tak:
gdy dopiszę .exe i zapiszę ustawienia jest dobrze, ale
gdy odpalę klienta gry zaczyna się pobieranie pliku .bin (bez .exe) tak jakby klient gry pobierał brakujący plik i wracamy do punktu wyjścia.
Takie problemy zgłaszaj już do ich supportu, nie znam podobnego przypadku także nie pomogę.
Wchodząc w panel sterowania NVIDIA wyskakuje mi komunikat, na którym jest napisane „Użytkownik nie kożysta obecnie z monitora podłączonego do karty NVIDIA”. Proszę o pomoc. Z góry dziękuje 🙂
Zapewne masz komputer stacjonarny z 2 kartami graficznymi, zintegrowaną i dedykowaną, każda karta ma oddzielne wyjścia. Wystarczy kabel przepiąć do dedykowanej i będzie git, choć może się zdarzyć też „czarny ekran” po przepięciu, ale to już kwestia ustawień.
Zrobiłem sposób nr 1, a i tak mi wykrywa zintegrowana karte… (w własciwosciach ekranu) czy to moze byc powód jakiejs wady karty ? kupiłem 2 dni temu laptopa od znajomego, mam sie obawiac zepsutej karty ? dzieki z góry za odpowiedz
@decu, to nie jest wada karty tylko standardowe zachowanie. Kartę zintegrowaną całkowicie możesz wyłączyć jedynie przez BIOS, o czym napisałem w artykule.
Dziękuje 🙂
witam
mam problem procesor intel i7 4970 z integrowana karta graficzna hd4600 jak ja wylaczyc?
nie moge przez nia odpalic backtracka z obsługą cuda prosze o Pomoc
@telpro, nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie. Jeśli mówimy typowo o Linux, w trybach uruchomienia w Grubie można dopisać odpowiednie polecenia, wymuszając użycie danej karty graficznej, jak tego dokonać dla Twojej dystrybucji – musiałbyś poszukać rozwiązania na forach internetowych.
witam ponownie niestety nigdzie tego nie moge znales ale podczas instalacji wyskakuje blad kernel panic na innym desktopie i 2 lapkach instalacja przebiega pomyslnie wiec obraz plyty jest oki mowa o wylaczeniu grafiki w procesorze z poziomu biosa.
Błąd sterownika na poziomie jądra, proszę opisać problem na forum polskiego wsparcia Backtrack, użytkownicy mający na co dzień styczność z tą wersją Linuksa być może znają rozwiązanie. Jeżeli nie uda się uzyskać pomocy, proszę sprawdzić czy są nowsze wersje, z nowszym kernelem, ewentualnie zaopatrzyć się w alternatywną dystrybucję o podobnych możliwościach.
Cześć.
Chciałem zacząć streamować na twitchu i przywiał mnie tu problem z czarnym ekranem podczas streamowania.
Sytuacja wygląda tak, że mam 2 karty graficzne nVidia GF 840M i Intel Graphics HD 5500. W panelu nvidia, ustawiłem globalne na karte nVidia, na program którego używam też zresztą, a ekran jest nadal czarny. W panelu sterowania -> ekran -> rozdzielczość ekranu -> ustawienia zaawansowane jest informacja z góry, że do wyświetlania ekranu używana jest karta zintegrowana Intel HD 5500. W ustawieniach panelu nVidia -> ustawienia physX też jest informacja, że wyświetlac zmonitora korzysta Intela, choć zmieniłem to na nVidia.
Pytanie co mogę zrobić aby to zmienić, żeby program do streamowania łapał sygnał bo ciężko mi to rozgryźć.
Pozdrawiam.
Dodam również, że mimo ustawień globalnych na nVidie i tak pewne programy korzystają ze zintegrowanej karty.
Musiałbym „na żywo” popracować z Twoim przypadkiem, aby przeanalizować i wyciągnąć trafne wnioski.
Odnośnie współpracy/uruchamiania gry/programu z dedykowanym procesorem graficznym, trzeba posprawdzać błędy dziennika zdarzeń (Start => Uruchom => eventvwr.msc), zobaczyć jakie błędy się pojawiają, zobaczyć i porównać zgłoszenia i bazę wiedzy na stronach supportu gry/programu/urządzenia etc. Aktualnie tymi tematami już się nie zajmuje, dlatego sugeruję opisać swój problem na forum komputerowym np. na forum.hotfix.pl
Ja załatwiłem sprawę w serwisie {usunięto reklamę} przy okazji innych napraw. Chwila moment i zrobione.
Cześć, ja mam trochę inny problem. Posiadam dwie karty graficzne, Nvidia i zintergrowaną. Chciałem podłączyć telewizor pod laptop, wszystko fajnie, tylko obraz jest trochę przycięty na telewizorze, zmieniłbym to w panelu nvidia gdyby był dostępny, niestety nie jest dostępny. W sensie włączam go, ale nie ma wszystkich opcji, które ułatwiłyby mi manipulowanie TV, a tak na zintegrowanej karcie nie jestem w stanie zmienić rozdzielczości osobno ani nic. Jakaś rada?
@BN, niestety w tych kwestiach zbyt wiele nie pomogą. Jeżeli masz TV Samsung to tam nie ma najmniejszego problemu w rzutowaniu ekranu komputera na TV, podobnie jak i z udostępnianiem multimediów. W innych TV nie wiem jak jest.
zrobilem to i jak włączam minecrafta to Wyłącza mi się on. Nie wiem co mam zrobic.
Procesor: Intel Pentium 2Ghz
Karta zintegrowana: Intel HD
Karta graficzna: NVdia GeForce 710M
RAM: 4 GB
Laptop: Acer Aspire E1-531g
Pozdro
prosze o pomoc gry włączam gry na karcie dedykowanej na ekranie widzę jakieś kolorowe kreski i kolorowe piksele i jest to do load screena w jakiejś grze a potem wyłącza się gra moge grać tylko na zintegrowanej i jest ona słaba aż słaba prosze o pomoc prosze napisać na mojego e-maila {usunięto}
Opisz sytuację zakładając temat na forum hotfix, tam masz większe szanse na pomoc, bo i większa ilość graczy użytkuje forum. Pozdrawiam i powodzenia!
mam pytanie względne gier dlaczego jak włączam np. gta san andreas to nie są kolory orginalne jak z grą tylko takie jak by się ekran zepsuł czyli nie poprawne kolory jak zielony na niebieski albo czarny na czerwony np. jak to mogę na prawić
@Rafał, tak bez oględzin, nie mam zielonego pojęcia, to może być wszystko. Napisz na forum hotfix, może któryś z użytkowników miał podobny problem i odpowie na pytanie. Na pierwszy rzut oka wygląda to na problem software’owy. Pozdrawiam!
u mnie w ustawieniach 3D w panelu nvdia nie ma mozliwosci zmiany procesora graficznego i nie wiem co zrobic
Nie znam dokładnie sytuacji więc precyzyjnie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Zacznij od zainstalowania innej wersji sterownika (starszej/nowszej). Sterowniki dedykowanej karty odinstaluj przez DUU, poradnik masz na techformatorze.
Witam,
Mam podobny problem z kartą Radeon 6470 w moim laptopie oraz ze zintegrowaną kartą Intelową. Po przeinstalowaniu systemu mam wrażenie że obie karty próbują równocześnie działać. Najgorzej jest w Photoshopie- program działa dramatycznie a od dziś pojawia mi się komunikat „Nie można uruchomić programu, ponieważ na komputerze nie znaleziono MSVCR110.dll Spróbuj ponownie zainstalować program aby naprawić ten problem”. Cała akcja z grafiką zaczęła się od niebieskiego ekranu, wtedy mój zaprzyjaźniony informatyk przeinstalował mi Windowsa 7. Nie pomagało ściąganie ze strony HP sterowników ani ze strony AMD. Instalowałam różne wersje Radeona, starsze, aktualne- niestety bezskutecznie…W jaki sposób można rozwiązać ten problem?
Witam,
Ja natomiast mam problem, wyłączam integre bo chce żeby działała mi sama grafika dedykowana ale jak odpalam jakąś grę wyskakuje mi okienko z błędem i nie mogę odpalić, pomożecie?
Karty graficznej z poziomu systemu operacyjnego nie wolno wyłączać, z poziomu menedżera urządzeń nie wykonuj tej czynności, jej całkowite wyłączenie jest możliwe, aczkolwiek tej opcji szukaj w BIOS komputera/laptopa. Wyłączenie karty z poziomu systemu i menedżera urządzeń może skutkować czarnym ekranem, jeśli już to zrobiłeś pamiętaj, że w bezpiecznym trybie możesz zawsze odwrócić modyfikację, ewentualnie poprzez menu awaryjne (F8).
Witam, mam problem z przełączeniem karty graficznej ponieważ zrobiłem tak jak jest w instrukcji powyżej lecz to nie pomogło bardzo prosze o pomoc.
„Niekiedy użytkownicy na forach raportowali, że po zmianie procesora graficznego, po załadowaniu systemu nie było obrazu na laptopie.”
Laptop zawsze ma 2 karty graficzne, bo
1. Karta graficzna czyli karta zintegrowana ma za zadanie wyświetlać obraz monitora
2. Karta ma za zadanie odpalać programy wymagające bardziej rozszerzonych działań
Gdy wejdziemy w panel sterowania Nvidia [na laptopie] nie mamy zbyt wielu opcji jak to jest na komputerze.
Wejdźmy w physx i zauważmy, że nasz monitor jest ustawiony z kartą zintegrowaną na stałe.
@Michał, mój Zenbook ma jedną kartę 😉 do jednego i do drugiego 🙂 także coś ta Twoja teoria nie wypaliła 🙂
Proszę o pomoc:(:(:(
Nie mogę wgrać sterowników do zintegrowanej Karty graficznej. Dell m6700
Intel Core i7-3720QM Processor
Przestrzegam kolejności wgrania sterowników. Aktualizowałem bios, nawet Windows 7 64bit instalowałem od nowa.
I ciągle ten sam błąd…”ten system nie spełnia minimalnych wymagań dotyczących instalowania tego oprogramowania”
Może być coś przestawione w biosie? dodam ze przywracałem ustawienia fabryczne.
Bardzo proszę o pomoc…
Witam, mam problem z karta dedykowana. Posiadam laptopa dell inspirion 15 5547. Posiadam w nim standardowa karte zintegrowana intel hd family oraz dedykowana adm radeon r7 m265, windows 8.1. Laptop ciagle korzysta z zintegrowanej karty nie chce przełączyć na dedykowana. Ustawialem wysokie zużycie energi w panelu amd. W menadżerze urządzeń widzi obie karty ale korzysta tylko ze standardowej. Przykładowo odpalając cs’a go mam 35-40 fps Max
A co zrobic w przypadku, gdy nie mogę włączyć panelu sterowania nVidia? Pisze, że Użytkownik nie korzysta obecnie z monitora podłączonego do karty graficznej nVidia
Witam
Odgrzewam może trochę starego kotleta ale mam problem z laptopem Lenovo Y700.
Posiada on właśnie dwie karty Intel HD i GF 960M.
I chciałem sobie odpalić na tym laptopie Colina McReae 2. Do gry ściągnąłem patch który pozwala ja uruchomić na nowszych systemach i w wyższych rozdzielczościach. Gra się uruchamia i można nawet grać ale gra klatkuje i nie jest płynna.W opcjach graficznych widnieje tylko karta Intela i za nic nie da się jej przełączyć.Próbowała z poziomu aplikacji Nvidia wymusić uruchomienie z Gf-a ale nic gra dalej nie widzi karty. Próbowałem też waszym sposobem jaki tu opisujecie ale też nic to nie dało. Próbowałem z Biosu ją wyłączyć ale tam jest opcja taka że albo karty można wybierać albo zostaje sam Intel a Gf jest wyłączony. l był bym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł mi pomóc.
Pozdrawiam.
A nie mogę po prostu wyłączyć zintegrowanej w menedżerze urządzeń? Na jedno wyjdzie, chyba.
Niestety nie, jak wyłączyć będzie czarny ekran i będzie trzeba przywracać ustawienia z poziomu bezpiecznego trybu graficznego.
Do Mariusz Kołacz: Panie Mariuszu. Mam taki problem. Opalam ustawienia gry przed jej odpaleniem. Mam specyfikacje w ktorych pokazuje CPU, RAM, GPU oraz VRAM. Posiadam Dwie karty Intela i Radeona. W pozycji GPU pokazuje mi karte intela co powoduje ze jest niewystarczalna do grania w gre i informacja pokazuje BAD zamiast GOOD jak przy CPU RAM i VRAM. Walcze juz z tym mnóstwo czasu i informacje na forach tez mi nie pomogly. Można to jakos przelaczyc ? W dxdiag tez pokazuje intela a u brata normalnie radeona. prosze o pomoc
Z tego co pamiętam na Radeonach można przypisać dany plik wykonywalny gry do procesora graficznego, więc jeśli coś nie chce iść z ustawieniami globalnymi, to trzeb odpalać dany plik jawnie wskazując, na którym procesorze graficznym powinien się odpalić.
Witam mam taki problem .
Gdy włączam panel sterowania Nvidia wyskakuje mi Użytkownik nie korzysta obecnie z monitora podłączonego do karty graficznej nVidia . ten sam problem jak kolega wyżej który nie dostał odpowiedzi.
Najprościej wyłączyć zintegrowaną kartę w biosie.
panie mariuszu licze na odp na {usunięto e-mail}
karta w ogóle się nie chce przełączyć na NVIDIA tylko ciągle zintegra. Nie robiłem nic z biosem bo nie znam się, nie chciałem zepsuć. Po win 8.1 tak się stało na win 8 było ok
siema a ja nie moge otworzyc panelu nvidii bo pisze ze nie uzywam nic co jeat polaczone z gpu
Hmm… a sprawdzałeś dzienniki zdarzeń? Warto zerknąć, dziennik aplikacja i system, tam znajdziesz szczegółowe informacje na temat pojawiających się błędów podczas uruchamiania aplikacji i funkcjonowania systemu operacyjnego.
Nie działa mi panel sterowania nVidia, pisze że nie mam podpiętej karty graficznej, mimo że wczoraj pobrałem najnowsze sterowniki i przy kupowaniu komputera pisało że jest karta graficzna nVidia GeForce GTX 1050. Co robić?!
Proszę kontaktować się z lokalnym serwisem komputerowym lub opisać problem na forum. Ja tymi tematami nie zajmuje się już. Pozdrawiam i powodzenia!
Do laptopa hp podłączyłem monitor przewodem hdmi ( monitor w laptopie wyłączony korzystam tylko z dużego monitora )
Z poziomu programu graficznego zintegrowanej karty intela mogę wybrać największą rozdzielczość 1920×1080 60hz i obraz wygląda jakby był troszkę rozmazany, brakuje tej ostrości, natomiast nowy monitor to 25 cali dell i dedykowana rozdzielczość to 2048×1080 W laptopie jest jeszcze dodatkowa karta gforce gt 650m
Czy w jakiś sposób da się zrobić, żeby ustawić jakoś właśnie tą większą rozdzielczość ?
Czy to co pokazuje zintegrowany intel to już koniec zakresu ?
Ze strony producenta monitora należy ściągnąć pliki INF lub instalator już je zawierający, wówczas będzie można ustawić optymalną rozdzielczość dla danego monitora. Rozdzielczości nieobsługiwanych nie powinno się ustawiać. Windows pilnuje, by nie było to możliwe z poziomu ustawień, jednak na ścisłość da się zabezpieczenia wyłączyć, ale polecam instalację pliku INF dla danego modelu monitora, tam są definicje wszystkich obsługiwanych.
Nie wiem mam wszystko ustawione tak jak na poradniku a i tak komputer korzysta z Intel UHD Graphics 630 chociaż mam kartę Nvidia. W menadżerze zadań z odpalonym Fortnite Karta Nvidi nawet nie wykorzystuje 10% swojej mocy ;( Proszę o pomoc!!