Internet i bezpieczeństwo

8 Najlepszych Zasad Bezpieczeństwa dotyczących poruszania się po Internecie dla Każdego

przeglądają Internet

Większość z nas korzysta z Internetu w celach komunikacji ze znajomymi przez portale społecznościowe, w celu edukacji, realizowania zdalnych zleceń oraz w celach rozrywkowych. Jednakże ogół użytkowania nie pokrywa się ściśle z ogółem zrozumienia.

Istnieje wiele sposobów na bezpieczne poruszanie się w Internecie, co jest dobrą wiadomością. Z myślą o Tobie zebraliśmy wiele ważnych porad, do których dostęp będziesz mieć w jednym miejscu.

Przejdźmy teraz do wyszczególnienia 15 najlepszych zasad bezpieczeństwa poruszania się po Internecie, zarówno dla młodszych, jak i starszych osób.

  1. Swoje dane poufne pozostaw offline

“Niektóre dane — takie jak Twój numer PESEL — po prostu nie powinny być pozostawione online”

Kradzież tożsamości, szczególnie na przełomie roku 2020 zajęła znaczące miejsce na liście wykroczeń wyszczególnionych przez organy służbowe.

Jednakże cyberprzestępcy nie mogą posiąść czy ukraść Twoich osobistych danych jeśli nie ma po nich śladu w sieci internetowej.

Dlatego też szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo i rozważność względem udostępnianego przez Ciebie numeru PESEL w sieci internetowej. Nie powinien być dostępny online. Są sytuacje, które wymagają udostępnienia tego numeru ale upewnij się, że plik z tym numerem wysyłasz w załączniku zabezpieczonym kodem lub hasłem.

  1. Sprawdź wiarygodność danej strony

“Spójrz na pasek z adresem strony. Znak świadczący o wiarygodności strony to zazwyczaj mała kłódka znajdująca się na samym początku —- to oznacza, że połączenie jest szyfrowane”

Dn. 17.01.2021 r., Google zarejestrowało więcej niż 2 miliony stron internetowych, które wyłudzają informacje od użytkowników. Pytanie brzmi: jak odróżnić wiarygodną stronę od podejrzanej? Po pierwsze, spójrz na adres: na samym jego początku znajduje się kłódka — to oznacza, że połączenie jest szyfrowane.

Po drugie: przejrzyj wygląd strony internetowej. Poniżej umieszczamy kryteria dzięki którym możesz ocenić jaki jest dany tryb strony:

  • strona prezentuje się schludnie i jest wolna od błędów
  • gramatyka pól tekstowych oraz adresu wpisanego na pasku są spójne
  • wszystkie obrazki są idealnie dopasowane (z uwzględnieniem odpowiedniej szerokości)
  • reklamy są organiczne i nie tłumią głównej treści strony

Jeśli strona internetowa charakteryzuje się kryteriami wskazanymi powyżej, najprawdopodobniej masz do czynienia ze stroną, która jest bezpieczna.

  1. Utwórz silne hasło

“Silne hasła powinny zawierać co najmniej 12 znaków — w tym: litery, liczby oraz znaki specjalne”

Jeśli stosujesz silne, unikalne hasła potęgujesz ochronę online. Silne hasła powinny zawierać co najmniej 12 znaków, kombinację liter (dużych i małych), liczby oraz znaki specjalne.

Jest możliwość skorzystania z generatora haseł online, jeśli akurat na daną chwilę nie potrafisz wymyślić hasła według naszych wskazówek.

  1. Zabezpiecz swój Internet połączeniem VPN

“Połączenie VPN ukryje Twoje dane bankowe podczas zakupów online oraz pozostałe osobliwe dane, które mogą być zagrożone”

Połączenie VPN działa na takiej zasadzie, że Twój prawdziwy adres IP nie jest wykrywalny. Zapewnia ono również ochronę Twoich osobistych danych, które udostępniasz płacąc za różne usługi. Decydując się na jego użytkowanie zapewniasz sobie ochronę przed wyciekiem osobliwych informacji. Większość ekspertów ds. bezpieczeństwa poleca klientom pobranie Surfshark VPN.

  1. Używaj dwuetapowej weryfikacji

2FA czyli “two-factor authentication” (weryfikacja dwuetapowa) wyposaża konto o dodatkową warstwę ochronną. Zakładając konto z zastosowaniem 2FA nie wprowadzasz jedynie swojego hasła ale również dodatkowy kod wygenerowany wcześniej lub wysłany na Twoje urządzenie. W przypadku gdyby Twoje hasło wpadło w niepowołane ręce, osoba taka nie będzie miała dostępu do Twojego profilu bez wpisania dodatkowego kodu.

  1. Wystrzegaj się wchodzenia w podejrzane linki online

“Podejrzane linki bardzo łatwo rozpoznać: swoją treścią wiadomości będą wręcz naciskać na to abyś kliknął i otworzył dany link”

Są pewne treści online jakich powinieneś unikać: podejrzane linki mające swe źródło z niezaufanych stron, wiadomości w folderze SPAM, click bait, quizy online, nagłówki tabloidów, “darmowe” oferty lub niechciane reklamy.

Jeśli otrzymałeś napastliwy załącznik w wiadomości e-mail, w polu tekstowym nie będzie wspomnienia w pliku. Zamiast tego wiadomość będzie przedstawiać się w następujący sposób: “otwórz załączony plik i powiadom mnie co o tym sądzisz”.

Będąc na danej stronie internetowej zwróć uwagę czy zarówno tekst jak i linki towarzyszące znajdują się w tym samym temacie. Jeśli po kliknięciu w link, który miał być tematem o misiach polarnych z Arktyki, pojawi się Tobie “historia sukcesu” dotycząca celebrytów, którzy stracili wagę lub wyszli z nałogu palenia jednej nocy, opuść tego typu stronę.

  1. Przeprowadzaj bieżące aktualizacje swojego komputera

“Zrób coś, co wspomoże ochronę Twoich sprzętów. Jednym ze sposobów jest aktualizacja oprogramowania komputera”

Postaraj się aby posiadać najnowsze wersje: systemu operacyjnego i aplikacji. W szczególności, jeśli dane aplikacji kolekcjonują informacje dotyczące Twoich płatności, Twojego zdrowia lub jeśli znajdują się tam dane poufne. Programiści stale pracują nad ulepszaniem funkcjonowania aplikacji aby zapewnić nam bezpieczeństwo jakiego oczekujemy. W ich rękach jest monitorowanie najnowszych możliwych zagrożeń oraz ich zwalczanie. Skorzystaj z ich pomocy dokonując cyklicznych aktualizacji. Zrób ten krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla siebie.

  1. Uważaj na darmowe Wi-Fi oraz darmowe pliki do pobrania

“Darmowe pliki do pobrania, darmowe usługi czy bezpłatne sieci Wi-Fi są najbardziej powszechnymi źródłami problemów związanych z zakłóceniem bezpieczeństwa online”

Darmowe pliki do pobrania, darmowe usługi czy sieci WiFi, z którymi można się łączyć są najbardziej powszechnymi źródłami problemów związanych z zakłóceniem bezpieczeństwa. Jeśli już zdecydujesz się na skorzystanie z darmowej usługi, poświęć chwilę na przejrzenie danej strony. Upewnij się co do jej wiarygodności: wpisz w wyszukiwarkę nazwę usługi lub oprogramowania, a z pewnością znajdziesz odpowiedź odnośnie jej funkcjonowania.

Pamiętajmy jednak, że używanie takiej sieci wiąże się z utratą naszego bezpieczeństwa. Wystrzegaj się podawania swoich danych bankowych czy robienia zakupów online korzystając z darmowego WiFi. Jeśli to ostateczność, skorzystaj z połączenia VPN aby bezpiecznie przechować swoje dane poprzez sieć, która nie jest zabezpieczona. Jeśli jednak nie ma takiej potrzeby, najlepiej jest spokojnie poczekać i skorzystać z sieci internetowej w swoim domu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.