Format audio MP3 zyskał ogromną popularność, gdy komputery osobiste stały się dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Prawdziwą rewolucję muzyczną wprowadziły jednak przenośne odtwarzacze. Nagle okazało się, że w kieszeni możemy zmieścić dziesiątki lub nawet setki ulubionych nagrań. W dobie dominacji urządzeń mobilnych, kieszonkowe playery muszą uznać wyższość smartfonów i tabletów, ale w kwestii zapisu plików audio nie zmieniło się nic – „empetrójki” wciąż mają się świetnie. Problem w tym, że dysponując sprzętem z zaawansowanym przetwornikiem dźwięku, do którego podpinamy świetnie grające słuchawki, coraz częściej dostrzegamy niedoskonałości tego formatu. Czy można poprawić jakość plików MP3? Oczywiście, że tak!
Format MP3 to największa rewolucja w kwestii zapisu cyfrowych ścieżek audio. Przy akceptowalnej utracie jakości, można zmniejszyć rozmiar pliku kilku lub nawet kilkudziesięciokrotnie względem innych formatów. Nic więc dziwnego, że „empetrójki” szybko weszły do powszechnego użytku. Właśnie w tym formacie wydawane są cyfrowe wersje albumów i korzystają z niego serwisy streamingujące muzykę. Nie można jednak powiedzieć, że zastosowanie MP3 ogranicza się wyłącznie do rynku muzycznego. Z wykorzystaniem tego algorytmu zapisywane są też ścieżki rejestrowane przez cyfrowe dyktafony, z których korzystamy w celach edukacyjnych lub zawodowych. Należy jednak pamiętać, że MP3 to kompresja stratna, co oznacza, że zmniejszenie rozmiaru pliku odbywa się kosztem utraty jakości. W trakcie odsłuchu nagrania zapisanego w tym formacie, może okazać się, że jego jakość pozostawia sporo do życzenia. Na szczęście istnieje wiele narzędzi z pomocą których łatwo i szybko poprawimy dźwięki w formacie MP3.
Sound Normalizer
Zaczynamy od jednego z najpopularniejszych programów do poprawy jakości dźwięku i normalizacji głośności. Poza formatem MP3, Sound Normalizer obsługuje także pliki FLAC, APE, WAV i OGG. Z pomocą tego narzędzia, łatwo i szybko ustawimy poziom głośności nagrania, oddzielnie dla lewego i prawego kanału. Ten niezwykle funkcjonalny program umożliwia też edycję tagów ID3 oraz zapewnia obsługę wsadowego przetwarzania plików. Z Sound Normalizera można korzystać za darmo przez 30 dni.
MP3 Quality Modifier
Kolejny polecany program do poprawy jakości nagrań w formacie MP3 to MP3 Quality Modifier. Z pomocą tego funkcjonalnego narzędzia możemy zmienić liczbę kanałów (z mono na stereo i odwrotnie) oraz zwiększyć częstotliwość próbkowania i bitrate nagrania. Każdy z tych zabiegów powoduje zwiększenie rozmiaru pliku, ale bez obaw – MP3 Quality Modifier ma zaimplementowaną funkcję kompresji nagrań z minimalną stratą jakości. W praktyce oznacza to, że wprowadzone zmiany zostaną „uszczuplone” w niezauważalnym stopniu. Intuicyjny interfejs sprawia, że z obsługą programu poradzi sobie każdy użytkownik, nawet osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z takimi narzędziami. MP3 Quality Modifier można pobrać bez żadnych opłat.
MP3Gain
Jeżeli problemem nie jest sama jakość nagrań, a jedynie niejednolita głośność poszczególnych plików (np. na samodzielnie wykonanej składance), nie ma potrzeby sięgać po zaawansowane, rozbudowane narzędzia. W tym przypadku, świetnie sprawdzi się darmowy, lekki i niezwykle łatwy w obsłudze program jednofunkcyjny – MP3Gain. To narzędzie służy wyrównaniu głośności poszczególnych plików i trzeba przyznać, że świetnie wywiązuje się z tego zadania. Program nie wykonuje korekty wyłącznie na podstawie odczytanych wartości szczytowych. Poza peakiem, MP3Grain bierze też pod uwagę statystyczne odczuwanie głośności przez ludzkie ucho. Co niezwykle istotne, narzędzie nie wykonuje ponownego kodowania nagrania. Wszystkie zmiany są dokonywane bezpośrednio w plikach, dzięki czemu ich wprowadzenie nie wiąże się z utratą jakości dźwięku.
DFX Audio Enhancer
Na koniec zostawiliśmy program, z którego pomocą poprawimy dźwięk w plikach MP3, ale nie tylko. DFX Audio Enhancer może też korygować ścieżkę audio w plikach wideo odtwarzanych w czasie rzeczywistym! Program pozwala na wyeksponowanie poszczególnych tonów, usunięcie szumów i zakłóceń. Dzięki prostemu interfejsowi, z jego obsługą poradzi sobie każdy.