kod binarny

Wirtualizacja systemu z Paragon Go Virtual

domeny dla biznesu

Jakiś czas temu firma Paragon Software Group udostępniła darmowe narzędzie Paragon Go Virtual, które umożliwia przeniesienie zainstalowanego systemu operacyjnego do środowiska wirtualnego. Do niedawna tego typu oprogramowanie było dostępne jedynie dla wąskiego grona użytkowników. Obecnie dzięki Paragon Go Virtual każdy może z łatwością zwirtualizować swój system. W tym poradniku postaram się przybliżyć procedurę tworzenia obrazu – wirtualnej maszyny.

Paragon Go Virtual posiada pełne wsparcie dla systemów operacyjnych z rodziny Windows, począwszy od Windows 2000, a skończywszy na najnowszym systemie Microsoftu. Niestety w darmowej wersji nie można tworzyć maszyn wirtualnych opartych o środowiska serwerowe (Windows Server 2003, 2008). Program można pobrać z witryny producenta (Pobierz Paragon Go Virtual).

Aplikacja jest darmowa. Podczas procesu instalacji należy podać klucz produktu oraz numer seryjny. Aby zdobyć licencję należy kliknąć Get Free Serial i wypełnić formularz rejestracyjny. Po uzupełnieniu wszystkich pól kontynuujemy instalację.

Instalacja Paragon Go Virtual

Po uruchomieniu programu dostępne są dwie opcje P2V Copy oraz P2V Adjust OS. Pierwsza pozwala stworzyć wierną kopię wybranego systemu operacyjnego, Natomiast druga służy do modyfikacji istniejącego obrazu (maszyny wirtualnej).

Okno główne Paragon Go Virtual

Przystępujemy do utworzenia obrazu systemu, wskazujemy opcję P2V Copy. W kolejnym oknie klikamy Next.

Kreator, okno powitalne

W oknie Browse for source disk wybieramy partycję, na której znajduje się system operacyjny. Wskazany system zostanie przeniesiony do środowiska wirtualnego poprzez stworzenie wiernej kopii wskazanej partycji.

Ekran wyboru partycji

Wskazujemy platformę wirtualną, mamy do dyspozycji trzy pozycje: VMware, Virtual PC oraz VirtualBox. Wybieramy odpowiedni wariant i przechodzimy do kolejnego etapu.

Wybór środowiska wirtualnego

Okno Settings Virtual Machine Properties Page pozwala ustawić podstawowe parametry tworzonego obrazu. Ustalone wartości można później zmodyfikować poprzez kreator P2V Adjust OS lub edytować właściwości obrazu bezpośrednio w danym środowisku wirtualnym.

Właściwości obrazu

Kolejna faza, to Settings Virtual Disk Properties, gdzie wybieramy tryb pracy wirtualnego dysku, SATA AHCI, SCSI bądź IDE/ATA.

Tryb pracy wirtualnego dysku

Na tym etapie można rozszerzyć wirtualny dysk. Aby tego dokonać klikamy ikonę stojącą obok nazwy interfejsu.

Rozszerzenie wirtualnej partycji

Zmianę rozmiaru powinniśmy przeprowadzić tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Przechodzimy do kolejnego punktu, klikamy Next.

Jesteśmy już coraz bliżej finału. Teraz wskazujemy partycję, na której zapiszemy obraz systemu, klikamy Next.

Zapis obrazu, ustawienie ścieżki

Rozpocznie się proces tworzenia obrazu. Zależnie od posiadanego sprzętu oraz wielkości partycji może on potrwać nawet kilka godzin. Parzymy kawkę, herbatkę lub przygotowujemy inny trunek i czekamy cierpliwie, aż operacja dobiegnie końca.

Postęp procesu tworzenia obrazu

Koniec! Został utworzony obraz systemu, klikamy Finish.

Koniec procesu tworzenia obrazu

We wskazanej lokalizacji znajdziemy plik obrazu o nazwie vdisk0.vmdk (domyślnie), który można wykorzystać jako wirtualny system operacyjny.

4 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować

  • Byłby to fajny program gdyby wykonał to do czego został stworzony. Przy ostatnim kroku otrzymałem taki komunikat: „Volume exclusive access is required to complete the operation. What would you like to do?” po czym kopiowanie zostało przerwane 🙁

    • Tworzyłem obrazy na komputerach wyposażonych w systemy Windows XP i Vista, jak dotąd zero problemów. Musiałbyś podać więcej informacji np. używanym systemie operacyjnym, konfiguracji sprzętowej i programowej, układzie partycji etc. Bez większej ilości informacji ciężko będzie dojść co jest nie tak. Proponuję skontaktować się z supportem producenta aplikacji oraz wejść na ich witrynę do działu FAQ i zobaczyć, czy podobny problem nie został już rozwiązany.

  • Sprawa się wyjasniła. Używałem zmodyfikowanej wersji Windows JG 2010, dlatego miałem problemy. Po zainstalowaniu orginalnego winda wszystko poszło gładko. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób by program poradził sobie również ze zmodyfikowaną wersją, uzywam takiej ponieważ jest szybsza i ma mniejsze wymagania sprzętowe. Dzieki za odpowiedz.

    • Być może jest jakieś rozwiązanie, lecz ja go nie znam. Używam wyłącznie niezmodyfikowanych systemów (oryginalnych) i przy „alternatywnych” zwyczajnie nie wiem co w trawie piszczy. Z tego co można wyczytać, zwykle występują problemy związane z faktem, że tego typu wersje pozbawione są wielu funkcji, pomijam już kwestie, że zawierają często wirusy (backdory) – bo nikt oficjalnie nie przyzna, że tego typu alternatywne Windowsy są tworzone tylko po to, aby później przyłączyć daną maszynę do botnetu. Zatem ciężko cokolwiek tutaj powiedzieć dlaczego jest tak a nie inaczej. Sądząc po tym, że na oryginalnej wersji wszystko działa, należy przypuszczać, że któraś z kluczowych funkcji została usunięta.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.