nvidia
Oprogramowanie

Jak odinstalować sterowniki nVidia (błąd nv4_disp.dll)

Coraz częściej otrzymuje na priv pytania związane z prawidłową deinstalacją sterowników, szczególnie dużo zapytań dotyczyło odinstalowywania sterowników nVidia. Niestety użycie standardowego kreatora nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, czasem trzeba pójść głębiej i oczyścić również rejestr systemowy z wpisów. W tym poradniku przedstawiam w jaki sposób odinstalować sterownik grafiki nVidia, pokażę w nim krok po kroku kilka podstawowych metod deinstalacji.

Odinstalowanie sterowników kart graficznych jest wymagane w sytuacjach, gdy na przykład musimy zaktualizować oprogramowanie sterownika czy też wystąpiły z nim problemy, które uniemożliwiają prawidłowe uruchomienie komputera (czarny ekran podczas normalnego startu systemu). Wielu producentów oferuje kreatory, które same odinstalowują poprzednie wersje sterowników, niestety nie zawsze to rozwiązanie zdaje egzamin.

Metody uniwersalne dla systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8.

Metoda 1 – użycie wbudowanego deinstalatora

Przechodzimy kolejno Panel sterowania => Programy i funkcje (na skróty Start => Uruchom => appwiz.cpl). UWAGA! Widok według: małe ikony w Panelu sterowania.

NVIDIA sterownik graficzny - deinstalacja

Lokalizujemy oprogramowanie sterownika nVidia (na zrzucie NVIDIA Sterownik graficzny 332.21) i uruchamiamy procedurę deinstalacji. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami kreatora. Na ekranie pojawi się informacja Czy na pewno chcesz usunąć to oprogramowanie?, kliknij Odinstaluj. Po zakończeniu odinstalowywania restartujemy komputer.

Metoda 2 – odinstalowanie sterownika nVidia poprzez menedżer urządzeń

Przechodzimy kolejno Panel sterowania => Menedżer urządzeń (na skróty Start => Uruchom => devmgmt.msc).

Menedżer urządzeń NVIDIA

Rozwiń Karty graficzne, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na NVIDIA GeForce GT => Odinstaluj. Na ekranie Potwierdzenie dezinstalacji urządzenia zaznacz Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia, następnie zatwierdź operację OK.

Potwierdzenie deinstalacji urządzenia

UWAGA! Ta metoda nie usuwa dodatkowego oprogramowania instalowanego wraz ze sterownikiem. Wykorzystuje się ją głownie w toku analizy problemów ze sterownikiem grafiki, lub gdy sterownik grafiki powoduje zawieszenie komputera w trybie normalnym (czarny ekran lub wyłączenie podczas uruchamiania).

Metoda 3 – Display Driver Uninstaller (DDU)

Za pomocą Display Driver Uninstaller możesz całkowicie usunąć oprogramowanie sterownika nVidia wraz ze wszelkimi pozostałościami w rejestrze systemowym i dysku. Jest to metoda najbezpieczniejsza, po jej przeprowadzeniu instalacja nowych kompatybilnych z Twoją kartą driverów zawsze powinna zakończyć się powodzeniem.

Całkowite usuniecie oprogramowania nVidia w DDU należy przeprowadzić z poziomu trybu awaryjnego. Restartujemy komputer i podczas uruchamiania wciskamy klawisz F8 => z menu wybieramy Tryb awaryjny.

Display Driver Uninstaller

Po uruchomieniu DDU z listy rozwijanej wybieramy sterownik graficzny, w omawianym przypadku NVIDIA, wskazujemy pierwszą opcję od góry – Wyczyść i Restartuj.

Po minucie sterownik zostanie odinstalowany i nastąpi samoczynny restart komputera.</p?

Jeśli w trybie normalnym występowały problemy z uruchomieniem, po odinstalowaniu sterownika dodatkowej karty graficznej, odzyskasz dostęp do systemu. Czarny ekran lub całkowite wyłączenie komputera na etapie bootowania systemu może być spowodowane przez błąd sterownika karty graficznej, przeważnie nv4_disp.dll, NvStreamSvc, NvVAD initialization failed etc. niekiedy błąd powiązany jest z innymi usługami lub sterownikami, w takim o to przypadku musisz zerknąć na dziennik zdarzeń i podjąć odpowiednie kroki jak wyżej dla sterownika nVidia. Piszę o tym, albowiem wielu użytkowników ma podobne kłopoty i nie wie co w tej sytuacji należy zrobić. Mając ten poradnik mam nadzieję że teraz już sobie poradzicie. W razie pytań lub wątpliwości proszę zostawić zapytanie w komentarzu do wpisu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

8 komentarzy

  • Dobry poradnik. Warto dodać jak mamy problemy z uruchomieniem systemu można użyć przywracania systemu lub ostatnia dobra znana konfiguracja. Wtedy odzyskamy dostęp do komputera po złym wgraniu sterownika NVIDIA o ile zrobiliśmy punkty przywracania jak nie bedzie trzeba kombinować inaczej.

    • Niestety z tego co widzę nie zawsze użytkownicy mają włączoną funkcję Przywracanie systemu. W części przypadków z którymi miałem do czynienia wybranie z bootmenu opcji ostatnia znana dobra konfiguracja nie spowodowało przywrócenia poprzednich ustawień choć w zdecydowanej większości takie rozwiązania działają. Wiele tego typu pytań padło na priv, porad o których mówisz nie zamieszczałem z uwagi, że temat dotyczy sposobów odinstalowania sterowników nVidia a nie bezpośrednio naprawy systemu po nieudanym wgraniu sterowników lub wgraniu driverów, które okazały się awaryjne. Niemniej jednak dobrze że o tym wspomniałeś.

  • Również osatnio miałem problem z odinstalowaniem sterowrników Nvidi. Pojawił się wirus w postaci „brak aktualnego sterownika adobe flash player” Początkowo myślałem że wina karty. Szkoda że wcześniej nie trafiłem ba twój poradnik.

  • Przy uruchamianiu komputera pojawia się komunikat: błąd w bibliotece c\windows\system32\nvspcap64.dill brak wpisu #13. Odinstalowałam sterowniki metodą nr 3. Po tej operacji komputer uruchamia się cały czas wyłącznie w trybie awaryjnym Odhaczanie trybu bezpiecznego po uruchomieniu msconfig nic nie daje. Mam W7. Jak rozwiązać ten problem?

    • Jeżeli w narzędziu konfiguracji systemu (msconfig) zmieniłaś opcję z Uruchamianie selektywne bądź diagnostyczne na normalne, to nie ma zmiłuj się, komputer musi uruchomić się w trybie normalnym. Pytanie czy tryb normalny nie bierzesz jako awaryjny, bo jeżeli nie masz zainstalowanych żadnych sterowników graficznych czy to od integry czy dedykowanej Nvidii to będzie system jechał na tym co ma, czyli defaultowych parametrach i driverach – wygląd jak w trybie awaryjnym, do czasu zainstalowania nowych sterowników. PS. Przez wygląd należy rozumieć niską rozdzielczość ekranu 🙂
      Pozdrawiam!

  • Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że po deinstalacji instalowane były domyślne ustawienia sterowników. W trybie awaryjnym nie mam dostępu do sieci, żeby ściągnąć z NVidia. Nie mogłam wyjść z trybu awaryjnego.Ostatecznie nie udało mi się przeprowadzić tej operacji, przywróciłam system i tylko ściągnęłam nowe sterowniki ze strony Nvidia. Komunikat o błędzie (w bibliotece c\windows\system32\nvspcap64.dill brak wpisu #13) już się nie pojawił przy uruchamianiu komputera. Czy to znaczy, że problem został rozwiązany? Poprzednio taka operacja nie przyniosła skutku, pomimo tzw. czystej instalacji. W międzyczasie były instalowane aktualizacje WinUpdate. Czy może mieć to związek?

    Mam jeszcze jedno pytanie. Mam taki plik c:\bootsqm.dat. Podobno związany z uszkodzeniami systemu. Czy można go usunąć czy nie? Na forach jedni odradzają inni nie widzą problemu. Plik utworzony w czasie problemów z PC, tzw. blue screen. Czarny ekran, zacinał się przy starcie, wyskakiwały różne błędy, sypały się aktualizacje. Nieopatrznie ściągnąłam program do naprawy reimage PC repair. Naprawa pomogła, ale dowiedziałam się, że ten program to malware. Usunęłam go ostatecznie dopiero za pomocą revo uninstaller. Użyłam też: combofix, spybot, ccleaner, clean master, HiJack this, chkdsk x:/f, naprawy uszkodzonych plików systemu cmd_sfc/scannow (wynik: brak naruszeń integralności). W tej chwili wszystko wydaje się w porządku.
    W trybie awaryjnym jest opcja napraw komputer – prosi o konto użytkownika i hasło. Hasło administratora nieprawidłowe. Jak przejść dalej?
    Sorry, że nie pisze fachowym językiem, ale w kwestii komputerów jestem zielona.

    • Plik bootsqm.dat to plik narzędzia chkdsk. Czasem jak zamkniesz w nieprawidłowy sposób komputer, pojawia się okienko narzędzia check disk, które skanuje dysk i naprawia błędy jeśli zajdzie potrzeba. Nie jest to plik krytyczny, plik bootsqm.dat możesz usunąć. O ile dobrze pamiętam CCleaner lub Odkurzacz czyści domyślnie tego typu pliki.

      Odnośnie reimage, w sieci jest wiele fakeów i jeżeli masz sytuację w której musisz pobrać nieznany soft, profilaktycznie skorzystaj ze skanerów antywirusowych online Virustotal oraz Jotti.

      PS. Sprawdziłbym na Twoim miejscu także SMART dysku twardego https://techformator.pl/diagnostyka-dysku-twardego-odczyt-smart-w-windows/

Kliknij tutaj aby skomentować