Oprogramowanie

Jak odinstalować sterowniki nVidia (błąd nv4_disp.dll)

nvidia

Coraz częściej otrzymuje na priv pytania związane z prawidłową deinstalacją sterowników, szczególnie dużo zapytań dotyczyło odinstalowywania sterowników nVidia. Niestety użycie standardowego kreatora nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, czasem trzeba pójść głębiej i oczyścić również rejestr systemowy z wpisów. W tym poradniku przedstawiam w jaki sposób odinstalować sterownik grafiki nVidia, pokażę w nim krok po kroku kilka podstawowych metod deinstalacji.

Odinstalowanie sterowników kart graficznych jest wymagane w sytuacjach, gdy na przykład musimy zaktualizować oprogramowanie sterownika czy też wystąpiły z nim problemy, które uniemożliwiają prawidłowe uruchomienie komputera (czarny ekran podczas normalnego startu systemu). Wielu producentów oferuje kreatory, które same odinstalowują poprzednie wersje sterowników, niestety nie zawsze to rozwiązanie zdaje egzamin.

Metody uniwersalne dla systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8.

Metoda 1 – użycie wbudowanego deinstalatora

Przechodzimy kolejno Panel sterowania => Programy i funkcje (na skróty Start => Uruchom => appwiz.cpl). UWAGA! Widok według: małe ikony w Panelu sterowania.

NVIDIA sterownik graficzny - deinstalacja

Lokalizujemy oprogramowanie sterownika nVidia (na zrzucie NVIDIA Sterownik graficzny 332.21) i uruchamiamy procedurę deinstalacji. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami kreatora. Na ekranie pojawi się informacja Czy na pewno chcesz usunąć to oprogramowanie?, kliknij Odinstaluj. Po zakończeniu odinstalowywania restartujemy komputer.

Metoda 2 – odinstalowanie sterownika nVidia poprzez menedżer urządzeń

Przechodzimy kolejno Panel sterowania => Menedżer urządzeń (na skróty Start => Uruchom => devmgmt.msc).

Menedżer urządzeń NVIDIA

Rozwiń Karty graficzne, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na NVIDIA GeForce GT => Odinstaluj. Na ekranie Potwierdzenie dezinstalacji urządzenia zaznacz Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia, następnie zatwierdź operację OK.

Potwierdzenie deinstalacji urządzenia

UWAGA! Ta metoda nie usuwa dodatkowego oprogramowania instalowanego wraz ze sterownikiem. Wykorzystuje się ją głownie w toku analizy problemów ze sterownikiem grafiki, lub gdy sterownik grafiki powoduje zawieszenie komputera w trybie normalnym (czarny ekran lub wyłączenie podczas uruchamiania).

Metoda 3 – Display Driver Uninstaller (DDU)

Za pomocą Display Driver Uninstaller możesz całkowicie usunąć oprogramowanie sterownika nVidia wraz ze wszelkimi pozostałościami w rejestrze systemowym i dysku. Jest to metoda najbezpieczniejsza, po jej przeprowadzeniu instalacja nowych kompatybilnych z Twoją kartą driverów zawsze powinna zakończyć się powodzeniem.

Całkowite usuniecie oprogramowania nVidia w DDU należy przeprowadzić z poziomu trybu awaryjnego. Restartujemy komputer i podczas uruchamiania wciskamy klawisz F8 => z menu wybieramy Tryb awaryjny.

Display Driver Uninstaller

Po uruchomieniu DDU z listy rozwijanej wybieramy sterownik graficzny, w omawianym przypadku NVIDIA, wskazujemy pierwszą opcję od góry – Wyczyść i Restartuj.

Po minucie sterownik zostanie odinstalowany i nastąpi samoczynny restart komputera.</p?

Jeśli w trybie normalnym występowały problemy z uruchomieniem, po odinstalowaniu sterownika dodatkowej karty graficznej, odzyskasz dostęp do systemu. Czarny ekran lub całkowite wyłączenie komputera na etapie bootowania systemu może być spowodowane przez błąd sterownika karty graficznej, przeważnie nv4_disp.dll, NvStreamSvc, NvVAD initialization failed etc. niekiedy błąd powiązany jest z innymi usługami lub sterownikami, w takim o to przypadku musisz zerknąć na dziennik zdarzeń i podjąć odpowiednie kroki jak wyżej dla sterownika nVidia. Piszę o tym, albowiem wielu użytkowników ma podobne kłopoty i nie wie co w tej sytuacji należy zrobić. Mając ten poradnik mam nadzieję że teraz już sobie poradzicie. W razie pytań lub wątpliwości proszę zostawić zapytanie w komentarzu do wpisu.