app-icon

Wyodrębnianie plików z Instalatora Windows MSI

Pliki instalacyjne MSI to jedna z najpopularniejszych form dystrybucji aplikacji na platformie Windows. Czasami z ciekawości chcielibyśmy sprawdzić co kryje się w danym instalatorze. Istnieją także sytuacje, w których dostanie się do niego jest koniecznością. Co w takich sytuacjach możemy zrobić? Czy jest jakiś łatwy sposób, aby wyodrębnić pliki? Na te pytania odpowiem w dalszej części artykułu.

Klasyczny sposób rozwiązania tego problemu polega na zastosowaniu narzędzia msiexec, które jest integralną częścią systemu operacyjnego Windows. Tego typu metoda wymaga podstawowej znajomości wiersza poleceń. Zatem uruchamiamy konsolę, Start => Uruchom i wpisujemy cmd.exe

Przykładowe polecenie, które pozwoli wyodrębnić pliki wygląda następująco:

msiexec /a D:\Instalki\Narzędzia\TortoiseSVN-1.6.16.21511-win32-svn-1.6.17.msi /qn TARGETDIR=C:\msioutput

Czyli według schematu:

msiexec /a X:\ścieżka_do_pliku_msi\plik.msi /qn TARGETDIR=X:\folder_do_którego_wyodrębnimy_pliki

Jest to stosunkowo proste rozwiązanie, lecz całą procedurę można jeszcze bardziej uprościć stosując alternatywne oprogramowanie o nazwie Less MSI.

Less MSI - jak wyodrębnić pliki

Less MSI dostarcza interfejs graficzny dla narzędzia msiexec. Aplikacja posiada opcje wyszukiwania (zakładka Table View), dzięki czemu możemy łatwo filtrować zasoby. Narzędzie można zintegrować z eksploratorem Windows (Edit => Preferences => Add Shortcut Item to Explorer). Obsługa programu ogranicza się do:

  • Wskazania pliku MSI,
  • Zaznaczenia plików do wyodrębnienia,
  • Kliknięcia Extract,
  • Wskazania docelowego folderu.

Less MSI maksymalnie upraszcza cały proces wyodrębnienia danych. Osoby które nie przepadają za konsolą, docenią jego walory.

Mariusz Kołacz instalator, Less MSI, msi, wyodrębnianie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *