Waterfox to jedna z najlepszych dostępnych alternatyw dla przeglądarki Firefox. Zbudowana z myślą o 64-bitowej platformie (x64). Wysoka stabilność, responsywność oraz szybkość działania – to jej najważniejsze cechy. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej osób sięga po Waterfox. Niestety aplikacja nie doczekała się jeszcze wersji przenośnej. W tym poradniku opiszę, w jaki sposób stworzyć przenośną wersję przeglądarki Waterfox Portable.
Jak utworzyć Waterfox portable – instrukcja
- Pobieramy i instalujemy najnowszą wersję Waterfox.
- Tworzymy kopię zapasową katalogu, domyślna lokalizacja C:\Program Files\Waterfox. Kopię możemy utworzyć choćby poprzez opcję Wyślij do => Folder skompresowany.
- Gdy mamy już niezbędne pliki, uruchamiamy deinstalator i usuwamy aplikację. Dla Windows Vista/7 przechodzimy do Start => Panel sterowania => Programy i funkcje, klikamy Waterfox i zatwierdzamy operację. Do usunięcia programu można wykorzystać alternatywne oprogramowanie jak Revo Uninstaller.
- Przechodzimy na stronę PortableApps.com i pobieramy najnowszą wersję Firefox Portable. Uruchamiamy plik instalacyjny, wskazujemy folder docelowy i dokonujemy instalacji.
- W lokalizacji X:\FirefoxPortable\App zmieniamy nazwę katalogu Firefox na Firefox_bak.
- Wracamy teraz do kopii zapasowej Waterox, zmieniamy nazwę folderu na Firefox i kopiujemy do lokalizacji X:\FirefoxPortable\App.
- W katalogu X:\FirefoxPortable\App\Firefox szukamy pliku uruchomieniowego waterfox.exe i zmieniamy jego nazwę na firefox.exe.
- Po wykonaniu powyższych czynności Waterfox jest gotowy do pracy. Uruchamiamy program, klikamy FirefoxPortable.exe
- Po sprawdzeniu czy Waterfox Portable działa, możemy bezpiecznie usunąć katalog Firefox_bak.
W ten o to sposób można stworzyć w pełni funkcjonalną wersję Waterfox Portable.
Dobrze, że coś dzieje się na rynku przeglądarek, ja do tej pory korzystałem z firefoxa, ale często zbytnio obciąza system, szczególnie jeśli zainstaluje się różne wtyczki, chętnie przetestuję to alternatywę
A Waterfox lepiej prezentuje się pod względem zużywania pamięci? (jaki jest mniej więcej stosunek procentowy?) Mi FF 16 potrafi zjadać 1GB RAMu..
Pod względem zużycia nie widzę różnicy tuż na starcie, natomiast różnica jest widoczna podczas użytkowania. Waterfox w ostatnich 3 miesiącach tylko raz zawiesił mi się z powodu zbyt dużego użycia RAM (zbyt dużo kart otwartych), natomiast klasyczny Firefox – u niego było to na porządku dziennym. Wnoski: Waterfox jest o wiele bardziej responsywny, lepiej gospodaruje zasobami. Nie wykonywałem szerokich testów ale różnicę da się wyraźnie odczuć, tym bardziej jeśli intensywnie korzystamy z przeglądarki, a w moim przypadku jest ona utylizowana regularnie i intensywnie. Obecnie używam Pale Moon i Waterfox, Firefox poszedł już dawno w odstawkę.
Bardzo dobry poradnik, dzięki! Na pewno przetestuję stabilność tej wersji przeglądarki. Mam nadzieję, że udźwignie wszystkie wtyczki, których używam bo FireFox często miał z tym problemy.
Nie mogę dać odpowiedzi pod twoim komentarzem, więc piszę tutaj…
Ja często działam na 10+ zakładkach i to przez tydzień czasu.. (nie zamykam browser’a). W takich przypadkach FF potrafi zżerać nawet 1,3GB (i pewnie więcej ale wtedy jestem zmuszony zrobić reset ..).
Będę musiał się zainteresować jakąś alternatywą, ale teraz którą: Pale Moon czy Waterfox ? ;>
ps. dlaczego używasz dwóch?
Waterfox i Pale Moon używam wymiennie.
Używam dwóch dla wygody, na jednej normalnie pracuje, na drugiej uruchamiam skrypty iMacros, dzięki temu w tym samym czasie mogę pracować nad kilkoma różnymi zadaniami.
Wyszła oficjalna wersja WaterFoxa, z ktorej od dluzszego czasu korzystam 😉
https://www.waterfoxproject.org/