pilot do tv
Sprzęt

Pilot uniwersalny do TV – jak wybrać?

Przyczyny zainteresowania pilotami uniwersalnymi do TV mogą być różne. Podczas gdy pewna grupa osób rozgląda się za nimi z konieczności, bo nie może przypomnieć sobie, gdzie znajduje się pilot dedykowany telewizorowi, nie brakuje i takich, które doceniają uniwersalność chcąc korzystać z jednego urządzenia sterując telewizorem i dekoderem. Bez względu na to, z jaką motywacją mamy do czynienia, przemyślany wybór da nam pewność, że jeden pilot pozwoli nam na wygodne wybieranie programów i dostosowywanie innych ustawień odbiornika telewizyjnego do naszych potrzeb.

Pilot uniwersalny – co to takiego?

Pilot uniwersalny nie jest po prostu jednym z wielu urządzeń przeznaczonych do obsługi telewizora. Pomiędzy nim i innymi rozwiązaniami istnieje zresztą szereg różnić zasługujących na podkreślenie. Na pierwszy plan wysuwa się jego kształt, różnice możemy jednak dostrzec także przyglądając się jego wyglądowi oraz liście dostępnych przycisków. Pilot uniwersalny jest też produktem posiadającym znacznie bardziej rozbudowaną bazę kodów sterowania niż klasyczne rozwiązanie tego typu. Może realizować znacznie więcej funkcji, choć nie jest powiedziane, że z każdej z nich będziemy korzystać. Pewne jest jednak to, że jedno rozwiązanie pozwala nam na kontrolowanie wielu odbiorników.

Kiedy przyda się pilot uniwersalny?

Gdy wiemy już, czym pilot uniwersalny różni się od klasycznego rozwiązania, możemy zadać sobie pytanie o to, kiedy jego zakup okaże się szczególnie opłacalny. Nietrudno się domyślić, że okoliczności, w jakich warto po niego sięgać jest co najmniej kilka. Najczęściej o jego zakupie myślą osoby, które mają w domu przynajmniej kilka nowoczesnych sprzętów. Każdy z nich wymaga zwykle pilota, a zapanowanie nad sporą grupą tych niewielkich urządzeń nie jest łatwe nawet, jeśli w domu nie ma dzieci ani zwierząt.

Nad pilotem uniwersalnym warto zastanowić się także wtedy, gdy ma się w planie rozbudowę zestawu kina domowego. Każdy nowy sprzęt ma, oczywiście, własne urządzenie sterujące, ale korzystanie z kilku w tym samym czasie trudno uznać za intuicyjne. Pilot uniwersalny rozwiązuje ten problem i nieco nieoczekiwanie przyczynia się do większego zadowolenia ze stworzonego przez siebie zestawu. Nietrudno się też domyślić, że wybór uniwersalnego pilota jest oczywistą decyzją, gdy ten, z którego korzystaliśmy na co dzień uległ uszkodzeniu albo przepadł gdzieś i nie możemy go znaleźć.

Rodzaje pilotów uniwersalnych

Decydując się na zakup pilota uniwersalnego możemy dość szybko zorientować się, że wybór rozwiązań tego typu jest dość duży, a same piloty nie różnią się między sobą jedynie ceną. Wśród wielu kryteriów podziału tym, który zasługuje na szczególną uwagę jest podział na piloty preprogramowane oraz inteligentne. Te pierwsze są często określane jako rozwiązania doraźne. Bazują na zestawie kodów, które dopasowano do urządzeń cieszących się w danym momencie największą popularnością. Nie należą do drogich, przed ich zakupem należy się jednak upewnić, że będą obsługiwać nasz sprzęt.

Inteligentne piloty uniwersalne są droższe od preprogramowanych, mają jednak szereg zalet, o których nie da się mówić w przypadku tamtych urządzeń. Tym, co zwraca na nie uwagę jest nie tylko baza kodów sterowania, które są wykorzystywane do obsługi popularnych modeli telewizorów. Piloty należące do tej grupy zwracają na siebie uwagę także dlatego, że mogą zapamiętywać całkiem nowe dane. Przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia można więc w pełni dostosować je do własnych potrzeb przyczyniając się do tego, że ich obsługa będzie intuicyjna.

Idealny pilot uniwersalny – najważniejsze cechy

Jeśli zależy nam na przemyślanym zakupie, wybierając pilot uniwersalny powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • kompatybilność,
  • listę modeli, z którymi może współpracować pilot,
  • informacje na temat liczby urządzeń, które pilot może obsługiwać,
  • jakość wykonania,
  • poziom wygody użytkowania,
  • dodatkowe funkcje.

Jeśli w naszym domu przebywają dzieci dobrze jest też upewnić się, że pilot nie będzie stanowić dla nich zagrożenia, zwłaszcza, że niemal na pewno nie będą go używać zgodnie z przeznaczeniem.

Jak skonfigurować telewizor i pilota uniwersalnego?

Okazuje się, że może to być prostsze niż się wydaje, a odpowiednie ustawienie urządzeń pozwoli cieszyć się ich pełnymi funkcjami. W dzisiejszych czasach większość telewizorów wyposażona jest w różnorodne funkcje, takie jak dostęp do Internetu, aplikacje streamingowe, jak też możliwość sterowania głosem. Aby w pełni korzystać z tych udogodnień, warto odpowiednio skonfigurować zarówno telewizor, jak i pilot uniwersalny.

Podstawową czynnością jest oczywiście podłączenie telewizora do zasilania oraz ustawienie źródła sygnału, takiego jak dekoder telewizji kablowej lub antena. W przypadku niektórych telewizorów po pierwszym włączeniu urządzenia automatycznie rozpocznie się kreator konfiguracji, który krok po kroku przeprowadzi nas przez wybrane ustawienia. Podczas procesu pierwszej konfiguracji należy upewnić się, że wybrana jest właściwa przestrzeń kolorów i język telewizora oraz sprawdzić, czy dostępne są aktualizacje oprogramowania.

Gdy wykonaliśmy pierwsze kroki, kolejnym elementem jest konfiguracja pilota uniwersalnego, który pozwala na sterowanie nie tylko telewizorem, ale także innymi urządzeniami, takimi jak odtwarzacze blu-ray, konsole do gier albo też całe zestawy multimedialne. Wbrew pozorom, zadanie to może być bardzo proste.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pilot jest kompatybilny z naszym modelem telewizora, a następnie postępować zgodnie z instrukcją obsługi, zazwyczaj polegającą na wprowadzeniu odpowiedniego kodu dla danego urządzenia. W przypadku problemów z uzyskaniem kodów, często można znaleźć je na stronie internetowej producenta pilota. Podczas konfiguracji warto również skonfigurować pilot uniwersalny z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak dekoder czy odtwarzacz DVD. Warto także zapoznać się z funkcjami pilota uniwersalnego, takimi jak programowanie makr, dzięki czemu, przy użyciu jednego przycisku będzie można zmieniać kolejno kanały lub wykonywać inne złożone czynności.

Drugim krokiem jest sprawdzenie w ustawieniach telewizora, czy jest taka funkcja jak „konfiguracja pilota uniwersalnego”. W większości współczesnych telewizorów mamy dostępną taką funkcję, szczególnie w telewizorach sygnowanych jako „Smart TV”.

Po wybraniu tej opcji z menu TV, praktycznie cały proces konfiguracji mamy zrobiony od ręki. Wystarczy uruchomić wybraną funkcję i postępować zgodnie z informacjami pokazanymi na ekranie telewizora.

Jeżeli zaistniała sytuacja, że z jakiegoś powodu pilot cały czas nie działa, należy jeszcze raz zerknąć do instrukcji obsługi telewizora i pilota, a następnie ponowić całą konfigurację. Czasem, aby pilot zadziałał może być potrzebna aktualizacja oprogramowania telewizora, którą bez problemu wykonasz, albo poprzez Internet, albo też przy wykorzystaniu zewnętrznego urządzenia magazynującego – najczęściej pendrive wpinany do jednego z portów USB telewizora. Dodatkowych informacji dotyczących aktualizacji oprogramowania w TV szukaj w instrukcji obsługi danego telewizora.

Warto jeszcze wspomnieć na zakończenie, że niektóre piloty uniwersalne mają funkcję umożliwiającą skopiowanie sterowania ze starego pilota. Warunek jest jednak jeden – stary pilot musi być w pełni funkcjonalny i działać także na podczerwień.