Możliwość wykonywania płatności mobilnych to jedna z największych zalet współczesnych smartfonów. Nawet jeżeli zapomnisz o portfelu, swoje pieniądze masz zawsze przy sobie i bez problemu możesz płacić za zakupy lub usługi we wszystkich miejscach, które są wyposażone w terminal. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Trudno wskazać inne urządzenie niż smartfon, które w tak dużym stopniu ułatwia nam wykonywanie codziennych czynności. Potężna moc obliczeniowa, mnogość dostępnych aplikacji mobilnych, wysokiej jakości kamery, ekrany o dużej, ale wciąż kompaktowej przekątnej – to wszystko sprawia, że smartfon z powodzeniem może zastąpić kilka urządzeń. Obecnie coraz mniej osób ma przy sobie aparat fotograficzny lub laptopa. Takich sprzętów na co dzień używają w zasadzie tylko profesjonaliści, którym są one potrzebne do pracy. Smartfon coraz częściej zwalnia nas też z obowiązku zabierania kluczy do mieszkania, kluczyków do samochodu, a nawet portfela. Płatności mobilne dają nam dostęp do pieniędzy w każdym miejscu, nawet tam, gdzie nie dociera zasięg Internetu.
Istnieje kilka metod płatności mobilnych
Rozwiązania pozwalające na wykonywanie płatności mobilnych dostarczają twórcy systemów operacyjnych, pod kontrolą których pracują smartfony. Obecnie na rynku prym wiodą dwie platformy – Android i iOS. W przypadku pierwszej, za transakcje finansowe odpowiada aplikacja Portfel (dawniej Google Pay), a w przypadku drugiej – Apple Pay.
Należy wspomnieć, że właściciele smartfonów pracujących pod kontrolą systemu od Google mogą też skorzystać z mobilnych narzędzi dostarczanych przez same banki. To jeszcze nie wszystko, bo konkurencyjne rozwiązanie oferuje też dostawca BLIK-a, czyli jednej z alternatywnych metod płatności.
Ważne: żeby móc skorzystać z niemal wszystkich metod płatności mobilnych (z wyjątkiem płatności kodem BLIK), użytkownik musi posiadać smartfon wyposażony w moduł NFC, który spełnia wymagania dotyczące zabezpieczeń.
Jak płacić telefonem z Androidem?
Żeby móc zapłacić dowolnym telefonem z Androidem (z wyjątkiem aktualnych modeli sygnowanych przez HUAWEI, które obecnie nie obsługują Usług Google), najpierw trzeba zainstalować aplikację Portfel. Można ją pobrać bez żadnych opłat ze sklepu Google Play. Pamiętaj, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Portfel jest już zainstalowany w twoim telefonie, jako jedna z aplikacji systemowych.
Po instalacji, otwórz aplikację i wykonaj następujące czynności:
- tapnij ikonę Dodaj (+) znajdującą się w dolnej części ekranu,
- wybierz sekcję Karta płatnicza, a następnie Nowa karta kredytowa lub debetowa,
- szczegółowe dane karty możesz wpisać ręcznie lub użyć aparatu,
- tapnij polecenie Zapisz i zaakceptuj warunki usługi,
- wybierz opcję weryfikacji karty i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Teraz pozostaje ci tylko przeprowadzić szybką konfigurację:
- tapnij ikonę swojego konta Google znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu,
- wybierz sekcję Konfiguracja funkcji zbliż i zapłać,
- upewnij się, że możesz wykonywać płatności zbliżeniowe.
Jak płacić telefonem z iOS?
Korzystanie z Apple Pay nie wymaga instalowania aplikacji, bo ta jest integralną częścią platformy iOS. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy bank uczestniczy w programie płatności zbliżeniowych, które można realizować iPhonem. Lista instytucji dostępna jest na oficjalnej stronie Apple.
Żeby dodać kartę płatniczą, postępuj zgodnie z następującymi krokami:
- otwórz aplikację Portfel,
- tapnij przycisk Dodaj, znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu,
- wybierz Karta kredytowa lub debetowa,
- wybierz wystawcę karty i tapnij polecenie Dalej,
- postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Inne metody płacenia telefonem
Większość działających w Polsce banków udostępnia swoim klientom narzędzia pozwalające na wykonywanie transakcji telefonem. Te znajdują się w aplikacji mobilnej danego banku. Coraz więcej banków udostępnia też opcję zbliżeniowego płacenia przy pomocy usługi BLIK. Warto pamiętać o tradycyjnym kodzie BLIK. Ta metoda płatności jest już nieco przestarzała, ale wciąż pozostaje w miarę bezpieczna i przydaje się w wielu sytuacjach, np. w przypadku awarii systemu operatora karty.
Karta kredytowa w telefonie – czy to bezpieczne?
Płatności mobilne zyskują na popularności, jednakże cały czas są mniej bezpieczne niż „żywa gotówka”. O ile sam proces płatności mobilnej jest solidnie zabezpieczony (o czym możemy przeczytać na stronach Apple), nie można tego powiedzieć o telefonie, który przecież zawsze może wpaść w ręce złodzieja – a to już jeden krok, od wykorzystania urządzenia do celów płatniczych.
Czy można ograniczyć ryzyko? Oczywiście! Pewnym rozwiązaniem są karty wirtualne przedpłacone, które można podpiąć zamiast klasycznych kredytowych lub debetowych. W karcie przedpłaconej mamy do dyspozycji tylko tyle środków ile przelejemy. Karta nie ma bezpośredniego dostępu do salda konta, co oczywiście ma też swoje wady. Z drugiej strony, nawet jeżeli ktoś wykorzysta nasz telefon do przeprowadzenia nieuprawnionej transakcji, będzie mógł dokonać jej tylko do wysokości salda na karcie wirtualnej. Niestety dostępność kart wirtualnych jest sukcesywnie ograniczana, jak również część dostawców nie akceptuje kart przedpłaconych.
Skomentuj