Sprzęt

Zakup plotera – porównanie ploterów Cricut, Silhouette, Brother

young woman posing in printshop

Ploter to jeden rodzajów sprzętów elektronicznych służących do pracy z dużymi i jednocześnie płaskimi podłożami, które mają za zadanie przenosić obrazy, dokonywać wycinek czy wyryć poszczególnych elementów. Największe zastosowanie ich wykorzystywane jest zawodowo przez grafików komputerowych, architektów czy poligrafów, nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe do nabycia przez zwyczajną osobę prywatną do własnego użytku, wręcz przeciwnie!

Decydując się na zakup plotera warto wcześniej zastanowić się do czego w szczególności będziemy wykorzystywać jego pracę tak by zakup był w 100% trafiony, a my w pełni usatysfakcjonowani. Pierwsze co przychodzi na myśl to kwestia realizowanych zamiarów czyli co będziemy wykonywać dzięki jego pracy, czy zależy nam na sztuce ręcznej scrapbookingu charakteryzującej się jak sama nazwa mówi na scrapkach czyli skrawkach do dekoracji albumów zdjęciami czy pudełeczek naklejkami. Jako opcję drugą wykorzystania plotera można uznać naklejki czyli dokonywanie cięcia naklejek na tworzywie samoprzylepnym, które w ostateczności daje efekt naklejek na folii flex. Ostatnie z możliwych zastosowań jakie można wdrożyć w życie jest dokonywanie podobnie jak wcześniej, wycinania z tą różnicą, że używa się tworzyw takich jak – skóra czy filc.

Kolejna kwestia jaką nie można pominąć przy wyborze to rozmiar wycinanek, jaki nas interesuje – czy interesuje nas format typu 12 x 24 lub zwyczajnie rozmiar A5 o wymiarach 21cm x 15cm.

Zakup plotera będzie uzależniony też od konkretnej osoby, samouk wykonujący swoje wzory czy amator, preferujący standardowe szablony, ich wybory będą między sobą różniły się. Wiedza użytkownika i jego preferencje to są równie istotne zagadnienia jeśli chodzi o wybór plotera. Ponadto istotne jest przez co będziemy łączyć się z  zakupionym sprzętem, czy będzie to zwyczajowo komputer, tablet, czy dotykowy smartfon.

Ploter Brother ScanNCut CM900

Wśród polecanych ploterów dostępnych do zakupu można znaleźć taki model jak BROTHER SCANNCUT CM900. To sprzęt, który jest połączeniem plotera do cięcia z nożem mechanicznym, posiadający skaner wysokiej klasy. Urządzenie można powiedzieć, że jest w dużej mierze samodzielne ze względu, iż samo dokonuje rozpoznania kształtu danej figury grafiki a następnie dokonuje wycięcia wzdłuż obrysu przeznaczonego do tego materiału. Rozmiar dokonywanej pracy przez ten model jest przeznaczony na rozmiar do 30cm x 60cm. Wykroje jakich dokonuje SCANNCUT CM 900 są wprost idealne, z doskonałą precyzją, co jest zasługą niezwykłego parcia mocy noża tnącego, który wynosi 1260 gram. Dzięki temu wycięcie konkretnych kształtów z filcu, flaneli, neoprenu nie stanowi dla niego żadnego problemu. Model ten ma zdolność współpracy z popularną aplikacją ScanNCutCanvas. Aplikacja umożliwia nam wcielenie się w rolę projektanta, gdzie dokonamy wymyślonych przez nas projektów, które w dalszym etapie wysyła się do plotera, celem wycięcia przez niego. Oprócz tego model posiada funkcję tłoczenia folią, które jest świetnym zastosowaniem, aby uzyskać eleganckie wizytówki. Podsumowując model ten jest skierowany dla osób:

  1. Posiadających zapotrzebowanie na wycinki z filcu, skóry oraz z innych twardych tworzyw;
  2. Korzystających i używających naprasowanek z foli flex i flock;
  3. Indywidualistów którzy tworzą swoje modele z papieru i chcą je wycinać z pomocą plotera.

Brother Scanncut to świetna pomoc dla pracowni krawieckich, gdzie z pewnością znajdzie zastosowanie zwłaszcza jeśli wykorzystują do pracy twarde tworzywa, z którymi radzi sobie najlepiej.

Ploter Silhouette Cameo 3

SILHOUETTE CAMEO 3 to kolejny model plotera, tym razem o zastosowaniu bardziej papierowym oraz foliowym, to znaczy że jest świetny do pracy dla osób, które zajmują się tworzeniem dekoracji czy też zaproszeń okolicznościowych, winietek wszystkich elementów wchodzących w skład scrapbookingu. Świetnie radzi sobie z cięciem folii ze względu, iż posiada zdolność dokonywania wycinek prosto z rolki. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących dokonywać samodzielnie projektów bez zakupu dodatkowo specjalnie służącego do tego programu, bowiem model ten jest przeznaczony na współpracę z darmowym programem Silhouette Studio. Jest niezwykle efektywny ze względu na posiadanie dwóch głowic, gdzie jedna szkicuje, a druga dokonuje wycinek konkretnych modeli. Rozmiar jego pracy to wymiary do 30 x 60cm, podczas gdy do 3m nie wymaga maty dokonując wycinek z folii czy naklejek.

Cameo 3 to ploter dla papierowych dekoratorów, dla których jest on niezbędny, świetnie radzi sobie z ażurowymi projektami.

Ploter Silhouette Curio

SILHOUETTE CURIO to bardziej zaawansowany model w porównaniu do wyżej wymienionych, ze względu iż posiada zdolność regulowania wysokości matrycy, a także jest przeznaczony nawet do 5 m materiału, który można włożyć do niego celem projektowania modeli. Również jest posiadaczem dwóch głowic mających zastosowanie do szkicowania oraz wycinania. Dodatkowo wyposażony jest w program Silhouette Studio, który umożliwia wiele bogatych możliwości projektowania oraz maty gąbkowe, które pozwalają na tłoczenie folii bądź papieru.

workplace scrapbooking

Podobnie jak model wcześniejszy, idealny jest do prac papierowych, profesjonalnego scrapbookingu,  bądź amatorskiego rękodzieła bez potrzeb projektowania dużych rozmiarów, ponieważ przeznaczony jest on na mniejsze formaty.

Ploter Cricut Maker

CRICUT MAKER to model o szerokim zastosowaniu można go wykorzystać zarówno do wycinek z folii oraz papieru jak sklejki czy filcu. Jest przeznaczony do pracy o formacie 30 x 60 cm. Jego cechą charakterystyczną jest posiadanie specjalnego ostrza, które umożliwia cięcie bez zbędnego zaprasowania podkładów. Jak poprzednie modele posiada dwie głowice oraz funkcję print and cut, która ma na celu wycięcie wydrukowanych projektów. To idealny sprzęt, który można wykorzystać w wielu miejscach takich jak zakłady krawieckie, pracownie artystyczne, modelarskie, rękodzieło czy dekoracja scrapkami. Jego unikatowość polega na precyzji cięcia stąd tak szerokie zastosowanie tego modelu.

Artykuł partnera bloga TechFormator.pl firmy Optima MD z Częstochowy, która w swoim szerokim zakresie usług posiada naprawę laptopów i komputerów, naprawę kserokopiarek, drukarek i ploterów. Więcej informacji znaleźć można na stronach: