Urządzenia mobilne

Jak odzyskać kontakty z telefonu?

businessmen używa smartfona

Wydaje ci się, że utracone kontakty, które wcześniej były zapisane w pamięci telefonu, są nie do odzyskania? Otóż, nic bardziej mylnego. Nie musisz nawet oddawać swojego smartfona do wyspecjalizowanego serwisu, by móc przywrócić numery telefonów i inne dane, które nagle i niespodziewanie zniknęły. Jak odzyskać zawartość książki telefonicznej? Poniżej wskazujemy na najlepsze metody.

Obecnie, trudno obejść się bez telefonu komórkowego. Smartfony już dawno temu przestały nam służyć wyłącznie do rozmów. Obecnie, stanowią pełnoprawną alternatywę dla komputera, a poza tym, w zasobach pamięci tych urządzeń przechowujemy wiele cennych danych i plików. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na kontakty. Papierowe notesy, w których kiedyś przechowywaliśmy numery telefonów znajomych, przyjaciół, rodziny, współpracowników i kontrahentów odeszły już do lamusa, a w dobie ścisłej ochrony danych osobowych, papierowe książki telefoniczne przestały mieć jakąkolwiek rację bytu. W rezultacie, wszystkie ważne kontakty zaczęliśmy przechowywać w naszych telefonach. To wygodne rozwiązanie, ale nie doskonałe. Wystarczy bowiem jedna awaria lub jeden upadek urządzenia, by utracić wszystkie kontakty. To samo dotyczy sytuacji, w której telefon zostaje zgubiony lub skradziony. Na szczęście, utracone dane da się odzyskać.

Z pomocą przyjdzie komputer

Jeżeli telefon został uszkodzony, można łatwo odzyskać zapisane w nim kontakty i inne dane. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera za pomocą dedykowanego przewodu. Wówczas, z poziomu peceta lub laptopa zyskamy dostęp do wszystkich plików, które zapisaliśmy w pamięci urządzenia mobilnego. Są jednak dwa warunki. Po pierwsze, telefon musi mieć włączone debugowanie USB, a po drugie, komputer musi znajdować się na liście zaufanych urządzeń.

Konto Google to skarbnica naszych danych

Obecnie, wszystkie smartfony pracujące pod kontrolą systemu Android umożliwiają zapisywanie kontaktów w wirtualnej przestrzeni konta Google. Okazuje się to niezwykle przydatne, gdy zmieniamy telefon, ale nie tylko. Nawet gdy nasz smartfon zostanie całkowicie zniszczony lub zagubiony, uda nam się odzyskać utracone numery telefonu. Wystarczy zalogować się na swoje konto (na dowolnym urządzeniu) i wejść w zakładkę Osoby i udostępnianie. Tam znajdziesz pole Kontakty, w którym zapisane są wszystkie numery telefonów i adresy e-mail, zsynchronizowane z twoim kontem.

Programy odzyskujące dane

Chcąc odzyskać utracone kontakty, warto skorzystać z programów, które służą przywracaniu danych. Najprostsze narzędzie to Contact Restore Backup. Z jego pomocą odzyskamy numery, które zostały usunięte. Jeżeli potrzebujemy narzędzia cięższego kalibru, w sklepie Google Play bez problemu znajdziemy bardziej zaawansowane aplikacje.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.