businessmen używa smartfona
Urządzenia mobilne

Jak odzyskać kontakty z telefonu?

Wydaje ci się, że utracone kontakty, które wcześniej były zapisane w pamięci telefonu, są nie do odzyskania? Otóż, nic bardziej mylnego. Nie musisz nawet oddawać swojego smartfona do wyspecjalizowanego serwisu, by móc przywrócić numery telefonów i inne dane, które nagle i niespodziewanie zniknęły. Jak odzyskać zawartość książki telefonicznej? Poniżej wskazujemy na najlepsze metody.

Obecnie, trudno obejść się bez telefonu komórkowego. Smartfony już dawno temu przestały nam służyć wyłącznie do rozmów. Obecnie, stanowią pełnoprawną alternatywę dla komputera, a poza tym, w zasobach pamięci tych urządzeń przechowujemy wiele cennych danych i plików. W tym miejscu należy wskazać przede wszystkim na kontakty. Papierowe notesy, w których kiedyś przechowywaliśmy numery telefonów znajomych, przyjaciół, rodziny, współpracowników i kontrahentów odeszły już do lamusa, a w dobie ścisłej ochrony danych osobowych, papierowe książki telefoniczne przestały mieć jakąkolwiek rację bytu. W rezultacie, wszystkie ważne kontakty zaczęliśmy przechowywać w naszych telefonach. To wygodne rozwiązanie, ale nie doskonałe. Wystarczy bowiem jedna awaria lub jeden upadek urządzenia, by utracić wszystkie kontakty. To samo dotyczy sytuacji, w której telefon zostaje zgubiony lub skradziony. Na szczęście, utracone dane da się odzyskać.

Z pomocą przyjdzie komputer

Jeżeli telefon został uszkodzony, można łatwo odzyskać zapisane w nim kontakty i inne dane. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera za pomocą dedykowanego przewodu. Wówczas, z poziomu peceta lub laptopa zyskamy dostęp do wszystkich plików, które zapisaliśmy w pamięci urządzenia mobilnego. Są jednak dwa warunki. Po pierwsze, telefon musi mieć włączone debugowanie USB, a po drugie, komputer musi znajdować się na liście zaufanych urządzeń.

Konto Google to skarbnica naszych danych

Obecnie, wszystkie smartfony pracujące pod kontrolą systemu Android umożliwiają zapisywanie kontaktów w wirtualnej przestrzeni konta Google. Okazuje się to niezwykle przydatne, gdy zmieniamy telefon, ale nie tylko. Nawet gdy nasz smartfon zostanie całkowicie zniszczony lub zagubiony, uda nam się odzyskać utracone numery telefonu. Wystarczy zalogować się na swoje konto (na dowolnym urządzeniu) i wejść w zakładkę Osoby i udostępnianie. Tam znajdziesz pole Kontakty, w którym zapisane są wszystkie numery telefonów i adresy e-mail, zsynchronizowane z twoim kontem.

Programy odzyskujące dane

Chcąc odzyskać utracone kontakty, warto skorzystać z programów, które służą przywracaniu danych. Najprostsze narzędzie to Contact Restore Backup. Z jego pomocą odzyskamy numery, które zostały usunięte. Jeżeli potrzebujemy narzędzia cięższego kalibru, w sklepie Google Play bez problemu znajdziemy bardziej zaawansowane aplikacje.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

10 komentarzy

  • Nie chciałbym tutaj reklamować niesprawdzonych rozwiązań, musiałbym je wpierw „od kuchni” przetestować dopiero mogę podać nazwy konkretnych zaawansowanych aplikacji do odzyskiwania kontaktów.

   Najprościej jednak wyeksportować dane do pliku xml lub vcf na pendrive przeznaczonym do wykonywania kopii zapasowych danych na smartfonie. Później wykorzystując OTG i pendrive możesz szybko przywrócić kontakty. Nie trzeba używać do tego chmury, można kopię robić na swoim pendrive, którego schowasz w bezpiecznym miejscu i w razie awarii szybko i bez dostępu do Internetu odzyskasz potrzebne dane 🙂

 • Nie mogę przywrócić kontaktów na iphone 13. można prosić o pomoc ?

 • Nie robiłam kopii do chmury Google a programy nie widzą pamięci wewnętrznej telefonu. Co w tym przypadku mam zrobić?

  • Można użyć jednego z profesjonalnych programów do odzyskiwania danych, niestety licencja na ten program kosztuje krocie, jednak jeśli dane na telefonie są mocno nadpisane, to żadne metody softwareowe mogą nie zdać egzaminu. Może lepiej będzie zadzwonić do jakiegoś serwisu telefonów z zapytaniem czy odzyskują dane z telefonów, jeśli tak, to następnie zapytać ich jakimi narzędziami to robią, jeśli nie będą chcieli udzielić odpowiedzi w tym zakresie, można im podsunąć nazwę profesjonalnego programu do odzyskiwania danych. Nie chcę tu wymieniać i reklamować o który konkretnie chodzi. Jak coś napisz na mail, udzielę więcej informacji.

  • Napisz proszę markę telefonu i wersję systemu oraz jakie dotychczas metody stosowałaś. Być może jest jeszcze pole manewru, ale wpierw musimy ustalić jakie już czynności przeprowadzałaś, aby odzyskać kontakty z telefonu.

Kliknij tutaj aby skomentować