Systemy operacyjne

Instalacja Androida na PC (Android na VirtualBox)

android na laptopie

Każdy developer aplikacji na Androida zmagał się z tym problemem – w jaki sposób szybko przetestować nowo utworzoną aplikację? Jako że zagłębiam się w temat tworzenia programów na tę platformę, problem dotknął także mnie, ale znalazłem rozwiązanie – Android-x86, który jest otwartym projektem dostępnym w formie obrazu ISO. Bez względu czy tworzysz aplikacje, czy chcesz tylko wypróbować Androida na swoim PC, przeczytaj koniecznie ten poradnik.

Android na komputerze możesz uruchomić w maszynie wirtualnej (np. VirtualBox) a nawet zainstalować. Dzięki temu uruchomisz dowolną aplikację napisaną na Androida (APK) praktycznie na każdym komputerze PC lub laptopie. Oczywiście nie ma to jak przetestować soft bezpośrednio na urządzeniu z Andkiem, jednakże do szybkich testów idealnie nadaje się Android na PC. Najnowsza wersja Android-x86 dostępna jest na tej stronie.

Android na Windows – tworzenie i konfiguracja nowej maszyny wirtualnej

Co będzie potrzebne do uruchomienia Androida na PC? Narzędzie do obsługi wirtualnych maszyn – VirtualBox, oczywiście możesz użyć innego oprogramowania, natomiast w tym poradniku będę opierał się na bezpłatnym rozwiązaniu Oracle VM VirtualBox.

Gdy już pobrałeś obraz pora stworzyć wirtualną maszynę i odpowiednio skonfigurować środowisko VirtualBox. Uruchom Oracle VM VirtualBox, kliknij New. Na kolejnym etapie Create Virtual Machine wybierz Name: Androidx86, Type: Linux, Version: Linux 2.6

VirtualBox Android

Następnie ustawiamy Memory size na 512MB, klikamy Next. Na kolejnych ekranach wybieramy kolejno Create a virtual hard drive now => Create => VDI (VirtualBox Disk Image) => Next => Dynamically allocated => Next => ustalamy rozmiar wirtualnego dysku na 4,00GB i klikamy Create.

Wirtualny dysk z Androidem

W ten sposób stworzyliśmy wirtualną maszynę z Androidem x86, ale to nie koniec zabawy. Musimy jeszcze skonfigurować środowisko. Zaznaczamy naszą maszynę czyli Androidx86 => Settings.

VirtualBox Manager

Na zakładce Display ustalamy Video Memory na 16MB.

Ustawienia Android x86

Na zakładce Storage definiujemy wirtualny CD/DVD ROM, montujemy w nim pobrany plik ISO, wybierz ikonę płyty i kliknij Choose a virtual CD/DVD disk file, następnie wskaż plik android-x86-4.3-20130725.iso

Obraz ISO Android

Na zakładce Audio zmień Audio Controller na SoundBlaster 16.

Audio VirtualBox

W sekcji Network adaptera rozwiń ustawienia zaawansowane (Advanced), jako Adapter Type wybierz Pcnet-FAST III (Am 79C973).

Ustawienia sieci w VirtualBox

Mamy już wszystko skonfigurowane. Zatwierdź nowe ustawienia, kliknij OK.

Instalujemy Androida na PC w VirtualBox

Zaznacz maszynę wirtualną z Androidem i kliknij Start. Z bootmenu wybierz Installation – Install Android-x86 to harddisk.

Android-x86 instalacja

Wybierz Create/Modify partitions.

Wybór partycji

Utwórz nową partycję, kliknij New. Do zmiany opcji użyj tabulatora lub strzałek.

cfdisk tworzenie partycji

Na kolejnym ekranie wybierz Primary, następnie ustal rozmiar partycji. Proponuję zostawić domyślne ustawienia – wciskamy ENTER. Na liście pojawi się nowa partycja. Uczyń ją bootowalną, zaznacz Bootable i wciśnij klawisz ENTER.

cfdisk bootable

Teraz pora zapisać zmiany, wybierz Write i wciśnij ENTER. Tablica partycji zostanie zapisana. Zaznacz Quit. Powrócisz do ekranu instalacji systemu Android-x86. Na ekranie wyboru partycji wybierz sda1 Linux VBOX HARDDISK => OK.

Vbox HardDisk

Sformatuj partycję, wybierz system plików ext3. Otrzymasz komunikat You chose to format sda1 to ext3… zatwierdź operację, wybierz Yes. Na kolejnym ekranie zostaniesz poproszony o instalację boot loadera Grub, wybierz Yes.

Grub

Pojawi się pytanie – Do you want to install system directory as read-write. Jako testerzy oprogramowania chcemy mieć pełny dostęp systemu do plików, wybieramy Yes. Rozpocznie się instalacja Androida, po kilkudziesięciu sekundach system będzie zainstalowany. Wybieramy Run Android-x86 => OK.

Uruchomienie Android x86

Pierwsze uruchomienie wymaga przeprowadzenia konfiguracji środowiska, na ekranie powitalnym kliknij Start.

Welcome screen Android

Po minucie środowisko będzie gotowe do pracy i zobaczysz Pulpit.

Obsługa wygląda podobnie jak w normalnym tablecie/smartfonie, no może poza macaniem ekranu (przy braku ekranu dotykowego), sterowanie klawiaturą naszego wirtualnego Androida nie jest zbyt ciekawym rozwiązaniem, dlatego z okna głównego VirtualBox wybierz Devices => USB Devices => USB Optical Mouse. Jeśli masz laptop, możesz wybrać TouchPad, wtedy to on będzie sterował kursorem myszy w środowisku (w wirtualnej maszynie). UWAGA! Bywa że urządzenia wskazujące identyfikowane są jako Unknown Device.

Aplikacje Android

Jak wgrać aplikacje Android na PC? Wystarczy zdefiniować pendrive jako sdcard. Jeśli mamy dostęp do sieci z poziomu wirtualnej maszyny, możemy wgrać z PC plik APK na serwer FTP i poprzez przeglądarkę na Androidzie pobrać ów plik i zainstalować w systemie. Możliwości jest wiele.

Z poradnika dowiedziałeś się jak stworzyć prosty emulator Android na PC w formie maszyny wirtualnej. Jak oceniam Android-x86? Cóż… niestety stabilność nie jest najlepsza, dodatkowo nie działa prawidłowo przeglądanie stron WWW, choćby na Firefox czy Chrome, aplikacje często wieszają się, zupełnie inaczej surfowanie po sieci wygląda na żywo, na tablecie czy smartfonie. W końcu wirtualna maszyna z Androidem ma służyć jako środowisko testowe dla aplikacji, choć czym dalej zagłębiam się w temat testowania programów na Androida, tym częściej dochodzę do wniosku, że Android-x86 średnio nadaje się do tego zadania. Na szczęście są alternatywne metody…

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

46 komentarzy

  • Tym razem przekombinowałeś. Nie lepiej skorzystać z jakiegoś emulatora pod windows?

    • homoklikus w czym przekombinowałem? Pokazując ludziom alternatywną metodę? Sorki ale nie rozumiem Twojego toku myślenia.

      Co do samych testów, mam inne emulatory Androida na PC, które są znacznie gorsze od Andka na VirtualBox, aplikacje najlepiej testować na żywca, bezpośrednio na tablecie czy smartfonie ale niestety nie ma tak lekko, jakby każdą byle pierdółkę chciałbym testować na żywo, musiałbym mieć bardzo dużo wolnego czasu. Metoda sprawdza się, gdy musimy szybko sprawdzić w akcji działanie programiku. W środowiskach Android IDE typu Eclipse również można przeprowadzać testy w AVD ale to nie to samo. Po przeniesieniu na urządzenie bywa, że soft się wysypuje.

      Będę miał czas przetestuje środowisko AIDE.

  • Po co się bawić VirtualBoxem do testowania apk, jak można zainstalować BlueStacks App Player? Mniej kombinowania.

    • Dzięki za propozycję, sprawdzę BlueStacks AppPlayer, testowałem inne i szału nie było. Zobaczymy jak będzie tutaj.

  • Jest wiele sposobów na przetestowanie aplikacji androidowskich. U nas w pracy testujemy na tabletach bo każdy pracownik programista ma swój własny firmowy tablet mamy nawet nakaz z góry żeby wszystko testować jak to napisałeś „na żywca”. Wystarczy wifi zrobić i z przesyłaniem plików nie ma problemów. Emulatory androida na windows mają jedną wadę nie w pełni oddają co dzieje sie w komunikacji między programem a „światem zewnętrznym”. Zaawansowane funkcje można przetestować TYLKO na sprzęcie z androidem i jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

  • W wolnej chwili na pewno stestuje. A czy wirtualna maszyn łączy się z serwerami sklepu androida? Próbowałeś wgrać co niektóre aplikacje?

    • Tak, z instalacją nowych aplikacji ze sklepu Android Makret (Google Play) nie ma najmniejszego problemu.

  • Bardzo dobry wpis, rzetelny i profesjonalny opis zagadnienia. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Też mi się wydaje, że trochę przekombinowane. Można znaleźć moc darmowych aplikacji pozwalających na odpalanie Andka na komputerze – przynajmniej w takiej formie, żeby przetestować pisane/tworzone aplikacje. Tutaj widze jednak, że VB pozwala odpalić system w 100% – muszę się pobawić z ciekawości 🙂

  • Kurde ja używam sobie ultrabooka acer aspire m3 581t i jest problem. Niby system operacyjny taki sam ale nie mogę zainstalować sobie androida. Ciągle mam error zaraz przy odpaleniu exe. Dziwne

  • A mi wyświetla się napis żę system zatrzymany bo nie może czegoś znalesc ?? dlaczego wie ktos ?

    • Jaki error code?
      Podaj pełną treść błędu lub zrób zrzut ekranu.
      Na którym etapie występuje błąd?
      Jaki system operacyjny, która wersja VirtualBoxa etc. podaj więcej szczegółów dot. problemu.

  • robię wszystko tak jak napisałeś po instalacji klikam ok i nie pojawia się ekran powitalny androida tylko zatrzymuje się i pojawia się niebiesko czarny ekran a na dole napis ” A N D R O I D _”

    –Połączono komentarze–
    ok działa po prostu sciągnąłem najpierw androida 4.4 RC2 a za drugim razem wziąłem 4.3 i z tym działa

  • Prosze o poradę.
    Czy instalując we wskazany powyżej sposób, przy wyboże opcji (You chose to format sda1 to ext3) nie usunę sobie żadnych danych z komputera?

    • Instalację robisz na wirtualnym dysku (maszynie wirtualnej), więc jeśli mówimy o fizycznym usunięciu danych z dysku fizycznego, taka opcja nie wchodzi w grę.

  • Witam,

    Mam problem z instalacją KitKata. Co nie kombinuję z ustawieniami, to jądro cały czas wpada w panikę:
    hxxp://images64.fotosik.pl/857/d237cccd4f89f347gen.jpg

    Próbowałem z wersjami: 4.4 r1, 4.4 rc1, 4.3.
    Wersja 2.2 Androida bez problemu się zainstalowała, a tutaj niezależnie czy wersja live czy instalacja ten sam komunikat. VirualBoxa mam aktualnego, zresztą przed aktualizacją jego ten sam problem był.
    Zmieniałem już ustawienia pamięci video z 12 na 16, ramu z 1gb na 2, dysk raz stały, raz dynamiczny z co najmniej 6gb na dane. Zmieniałem na „other Linux”, „Linux 2/6 (32bit) i nic nie pomaga 🙁
    Już w sumie pomysły mi się kończą jak poprzestawiać by zadziałało

    • Wersja 4.3 działa na 100%, wersji 4.4 KitKat nie instalowałem jeszcze na VirtualBox, będę miał wiecej czasu to zainstaluję i jeśli wystąpią jakieś problemy to uzupełnię artykuł.

  • Właśnie nie wiem co jest grane, wersja android-x86-4.0-r1.1-asus_laptop.iso oraz android-x86-2.2-r2-asus_laptop.iso, czyli stricte na netbooki chodzą bez problemu.
    Wersje: android-x86-4.3-20130725.iso, android-x86-4.4-r1.iso, android-x86-4.4-RC1.iso, które próbowałem nie dają się zainstalować. Z tym, że aa vmWare działały bez problemu, na domyślnych parametrach przy instalacji. Ale niestety trial mi się skończył.

  • testowałem trochę i już wszystko działa. Pierwsze co trzeba zrobić, to musi być włączona sprzętowa wirtualizacja. Dodatkowo zainstalowałem Extension Pack, choć tutaj nie wiem czy ma on wpływ na systemy. Po tych zabiegach Android śmiga, aż miło 🙂

  • U mnie wyskakuje błąd w punkcie:
    Zaznacz maszynę wirtualną z Androidem i kliknij Start.

    a ten błąd to:
    Failed to open a session for the virtual machine Androidx86.

    Unable to load R3 module C:\Program Files\Oracle\VirtualBox/VBoxDD.DLL (VBoxDD): GetLastError=126 (VERR_MODULE_NOT_FOUND).

    Result Code: E_FAIL (0x80004005)
    Component: Console
    Interface: IConsole {8ab7c520-2442-4b66-8d74-4ff1e195d2b6}

    Prosze o pomoc

  • zainstalowałem kilka gier i żadna nie chce się włączyć po naciśnięciu na ikonę z grą pojawia sie czarny ekran na sekundę i następnie wraca do menu.
    O co może chodzić, ma ktoś jakiś pomysł ?

    • @olczan, na maszynie wirtualnej zawsze są problemy z grami. Kiedyś próbowałem odpalić platformówkę na Androidzie na Virtualbox i wyłożyła się, nie zagłębiałem się w czym problem, być może ktoś z Was miał podobne problemy i zna rozwiązanie?

  • Instalacja przebiegła pomyślnie, wszystko działa jak należy.
    Tylko pytanko.. po zamknięciu wirtualnej maszyny i próbie ponownego uruchomienia muszę ponownie przechodzić przez proces instalacji mimo iż została zainstalowana. Czy można jakoś to obejść?

    • Wygląda na to, że bootowanie następuje z obrazu ISO instalacyjnego Androida a nie z dysku. Odmontuj plik ISO i sprawdź.

  • jak zainstalowac karte wifi zewnetrzna na androidzie jak on jej nie widzi ?? android-x86-4.4-r1. prosze o pomoc dzieki

  • wszystko ładnie pięknie sie zainstalowało i wogóle ale przy włączeniu i npisie android juz nic sie nie dziej i cały czas to samo, co robić?

    • Niestety w tej kwestii nic ci nie doradzę, nie mam żadnego punktu zaczepienia.

  • wersja androida, ktora mam w tel jest taka:
    hxxp://i.imgur.com/khfi2HO.png
    Moglbys Mariusz podpowiedziec ktory plik iso pobrac do testow ze strony , ktora podales w art.?
    dzieki, c.

  • ok, dzieki.
    to jeszcze dopytam: a ta rzeczywiscie pierwsza z brzegu sprawa –> android-x86-4.3-20130725.iso?
    (czyli: czym rozni sie od tych dostosowanych do konkretnych typow laptopa?)

  • tak naprawde, to pytalem o to: czym kierowales sie podpowiadajac paczke asusowa? 🙂 bo moze i taka byc odpowiedz: wyprobuj wszystkie. Ale o tym to ja wiem bez pytania…

    • Na zrzucie ekranu masz przecież plik ISO, którego użyłem do instalacji w poradniku. Ja w innym lapku i na innym środowisku testowym mam asusowy obraz i też działa.
      Dla mnie to było potrzebne do testowania prostych aplikacji seo na Androida i tylko do tego 🙂

  • Znasz inne ciekawe systemy, które można zainstalować na Virtualbox oprócz oczywiście Windowsa 🙂

  • wszystko ładnie pięknie, tylko czemu myszka mi nie działa? android 6.0?

    • @Wojtek, każde urządzenie zewnętrzne należy wpierw zmapować w Virtual Box więc myszka na USB nie działa z kopyta.

  • Niestety nie udało mi się zainstalować Androida. Korzystam z pliku iso android-x86-4.3-20130725.
    Zatrzymuje mnie na niebieskim ekranie z 4 opcjami. Wybieram Installation Android to harddisk i wyskakuje błąd. Nie pojawia się pole z opcjami partycji. Poniżej zrzut z ustawień i błąd
    hxxps://www.dropbox.com/sh/dnxd7euto4bsot6/AADFLaSvhjRaoNKo2yBOViCha?dl=0

    • Musiałbyś poeksperymentować z różnymi ustawieniami maszyny wirtualnej.
      Ważne, czasami zdarza się że oprogramowanie HIPS jest w stanie stworzyć problemy w działaniu maszyny wirtualnej i odpalonego systemu, dlatego najlepiej podczas testów tymczasowo wyłączyć oprogramowanie monitorujące (ochronne).
      Jak coś napisz też do autorów tej wersji, może coś będą w stanie doradzić.

  • Dzięki za fajny opis.
    Niestety instalacja mi nie wyszła.
    Po zakończeniu, pojawił się animowany napis- „android” no zawieszenie systemu.
    Identycznie jest, jeżeli wybieram opcję- „Run Android x86 width out installation”
    Myślę, że warto przed instalacją wypróbować właśnie ten sposób- jeżeli się uda to instalka tez pójdzie.

    Moja konfiguracja:
    – win 10
    – android-x86_64-6.0-r3.iso
    Pozdrawiam

    • Kilka miesięcy temu od jednego z czytelników dostałem info, że to może być związane z aktualnie używaną wersją VirtualBox, która gryzie się z plikami obrazów, ale tego potwierdzić nie mogę, w tej chwili nie mam czasu by ten temat zgłębić, ale jak będzie czas to posprawdzam obrazy na najnowszej wersji VB.

  • Nie wiem czy to na pewno działa, od kilku dni próbuję i nic ciągle błędy i android nie startuje zrobiłem dokładnie jak w instrukcji krok po kroku a virtual informuje mnie o błędach i nie kończy instalacji androida zawsze po przekroczeniu 5% instalacji

Kliknij tutaj aby skomentować