Internet i bezpieczeństwo

Zaawansowany generator haseł dla Windows

klucz na klawiaturze

Wielu użytkowników korzystających z Internetu nie zwraca zbytniej uwagi na kwestię bezpieczeństwa. Widać to wyraźnie na przykładzie generowanych haseł. Większość tworzy hasła bardzo proste, często są to hasła słownikowe lub takie, które można bardzo łatwo odgadnąć – nawet przez znajomych (na przykład imię ulubionego zwierzątka). Są różne metody konstruowania haseł, najprostszym sposobem jest użycie specjalnego generatora.

PassGen (Password Generator) to interesujący projekt firmy DNsoft, który pomoże każdemu stworzyć trudne do złamania hasło. Program generuje hasła składające się z liczb, znaków alfabetu zarówno małych jak i dużych oraz znaków specjalnych. Soft jest całkowicie darmowy (udostępniany na licencji freeware).

Passgen

Można kontrolować długość hasła (do 64 znaków), użytkownik może także określić własne znaki, które zostaną wstawione do ciągu (na początku, końcu bądź losowo wplecione w hasło).

PassGen settings

Wygenerowane hasła domyślnie zapisywane są do dziennika (Journal), oczywiście w opcjach programu znajdziemy funkcję wyłączającą autozapis. W przypadku problemów z zapisem, program należy uruchomić z uprawnieniami administratora, zmienić uprawnienia do folderu, bądź też zainstalować aplikację w lokalizacji, która pozwala na pełny dostęp tj. odczyt/zapis. PassGen dostępny jest w języku angielskim i francuskim, mimo to jest na tyle prosty, że nikt nie będzie miał problemów z jego obsługą.

W aplikacji przydałaby się funkcja, która automatycznie wygeneruje N haseł, lecz nie jest to wielka bolączka, albowiem zawsze możemy skorzystać z aplikacji do nagrywania makr. Czasem takie zabawki jak PassGen mogą posłużyć nie tylko do generowania bezpiecznych haseł, ale także do tworzenia zestawu multikodów do katalogów.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.