Internet i bezpieczeństwo

Jak zablokować dziecku Internet w telefonie?

parental control smartfon

Współczesne smartfony są projektowane przede wszystkim z myślą o korzystaniu z usług internetowych. Z tego względu, zablokowanie dostępu do sieci w takim urządzeniu wydaje się całkowicie irracjonalnym posunięciem. Jest w tym sporo racji, ale nie w sytuacji, w której użytkownikiem telefonu jest dziecko. W przypadku najmłodszych, nieograniczony dostęp do Internetu może mieć zgubne konsekwencje. Jak zablokować dziecku dostęp do sieci? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Dla nikogo nie jest niespodzianką, że sieć dosłownie obfituje w treści, które są nieodpowiednie dla dzieci (ujmując to w sposób możliwie najdelikatniejszy). Możliwość nawiązania kontaktu z osobą, z którą malec nigdy nie powinien się kontaktować, dostęp do pornografii i treści nasyconych przemocą to jeszcze nie wszystko. Nawet „czyste” strony nie są do końca bezpieczne, bo młodzi użytkownicy smartfonów mogą szybko uzależnić się od Internetu. W tym kontekście, ograniczenie lub całkowite zablokowanie dostępu do sieci wydaje się być całkowicie rozsądnym posunięciem.

Blokada Internetu w telefonie dziecka – aplikacje do nadzoru rodzicielskiego

Jeżeli chcesz ograniczyć lub uniemożliwić swojej pociesze możliwość używania Internetu w smartfonie, dobrym rozwiązaniem okażą się aplikacje do sprawowania kontroli rodzicielskiej. Tego typu narzędzia umożliwiają ograniczenie dostępu do wybranych grup stron internetowych lub konkretnych adresów, blokują dostęp do niektórych programów i do zarządzania nimi oraz blokują dostęp do sieci.

Blokada połączenia z Internetem może być realizowana na kilka sposobów. Po pierwsze, może mieć charakter czasowy. W tym przypadku, Internet zostaje zablokowany na określony czas (np. na 3 godziny) lub blokada działa w określonym przedziale czasowym (np. od 14.00 do 18.00). Istnieje też możliwość nałożenia trwałej blokady, przy czym należy podkreślić, że w tym przypadku słowo „trwała” oznacza „do odwołania”. Jeżeli zajdzie taka konieczność, Internet można w każdej chwili odblokować. Co niezwykle istotne, zablokować można nie tylko dane mobilne, ale także połączenia Wi-Fi.

Tego typu aplikacje są zabezpieczane hasłem lub danymi biometrycznymi. To sprawia, że dziecko nie będzie miało możliwości ingerencji w nałożone ograniczenia. W repozytoriach z aplikacjami dostępne są wersje darmowe, najczęściej o nieco ograniczonej funkcjonalności, i płatne, które udostępniają 100-procentowy wachlarz narzędzi.

Blokada u operatora

Internet w telefonie można zablokować też w ramach usługi oferowanej przez operatora sieci komórkowej. Taką możliwość dają wszystkie firmy działające na rynku. Najczęściej, blokadę można włączyć z poziomu aplikacji mobilnej lub na stronie internetowego biura obsługi klienta. W ten sam sposób da się przywrócić połączenia z Internetem. Należy jednak pamiętać, że taka operacja może uniemożliwić odbieranie wiadomości MMS. Jeżeli zależy nam na zablokowaniu możliwości korzystania z przeglądarki i internetowych aplikacji, a chcemy, by dziecko wciąż mogło odbierać wiadomości graficzne, warto skontaktować się z biurem obsługi klienta.

Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda ma też swoje wady. Blokada dotyczy wyłącznie połączeń z Internetem za pośrednictwem danych mobilnych. Jeżeli urządzenie znajdzie się w zasięgu sieci Wi-Fi (np. publicznej lub domowej, do której dziecko zna hasło), korzystanie z sieci nadal będzie możliwe.