Oprogramowanie

Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

trzy pendrivey

TestDisk to potężne darmowe narzędzie do odzyskiwania danych oraz naprawy urządzeń magazynujących. Oprócz funkcji czysto naprawczych zawiera opcje tworzenia kopii zapasowych partycji, które zapisywane są pod postacią pliku obrazu (domyślnie image.dd). W tym poradniku opiszę, w jaki sposób szybko i bezpiecznie wykonać kopię całego nośnika danych – pendrive, przy użyciu narzędzia TestDisk.

Przechodzimy do katalogu /TestDisk/win i uruchamiamy aplikację testdisk_win. Wskazujemy opcję Create (Create a new log file) i wciskamy ENTER.

Uruchomienie TestDisk, log programu

Następnie wskazujemy urządzenie magazynujące. W przykładzie chciałbym wykonać kopię zapasową (obraz) pendrive, zatem wybieram drugie urządzenie o pojemności 979 MB. Po wskazaniu właściwego urządzenia wciskamy ENTER (Proceed).

TestDisk - wybór dysku

Kolejny krok związany jest z wyborem typu partycji. W większości przypadków mamy do czynienia z Dosowymi/Windowsowymi partycjami, w związku z tym zaznaczamy opcję Intel (Intel/PC partition), wybór potwierdzamy klawiszem ENTER.

Typ partycji Intel/PC

Z menu TestDisk wybieramy Advanced (Filesystem Utils).

Zaawansowane narzędzia

Na kolejnym zrzucie widzimy listę partycji. Jako że mamy do czynienia z pendrive najczęściej zobaczymy tylko jedną partycję. Aby stworzyć kopię zapasową wybieramy opcję Image creation, po czym wciskamy ENTER.

Wybór partycji

Domyślnie TestDisk zapisuje obraz image.dd w katalogu /TestDisk/win. Na tym etapie możemy wskazać alternatywne miejsce zapisu. W przykładzie zdamy się na domyślne ustawienia i na pytanie Do you want to save disk file image.dd in… odpowiadamy twierdząco wciskając klawisz „Y” (Yes).

Miejsce zapisu obrazu image.dd

Przebieg procesu tworzenia obrazu można śledzić w trybie rzeczywistym.

Tworzenie obrazu w TestDisk

Jeżeli operacja zakończy się powodzeniem zostanie wyświetlony komunikat o treści Image created successfully.

Komunikat po zakończeniu procesu tworzenia obrazu

We wskazanym folderze powstanie plik image.dd, którego rozmiar będzie odpowiadał pojemności urządzenia magazynującego (lub rozmiarowi partycji).

Stworzony w ten sposób obraz stanowi kopię zapasową wymiennego urządzenia magazynującego. Plik image.dd jest wiernym odwzorowaniem danych znajdujących się na pendrive.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

4 komentarze

  • Wczoraj została wydana wersja 6.13, która obecnie jest kompatybilna z mechanizmem UAC nowszych systemów Windows. Wersja ta naprawia również błąd z wersji 6.12, która nie umożliwia tworzenie obrazu wg przedstawionej instrukcji. To teraz rozumiem dlaczego mi nie wychodziło, a nie chciałem się pytać. A co do samej porady to taki obraz można zrobić także całemu dyskowi twardemu i na takiej kopii zabrać się za odzyskiwanie danych.

  • Witam,
    robiłam wszystko jak na załączonych obrazkach, lecz po wybraniu opcji advanced wyświetla mi się No partition available. Dodam, że jest to karta SD, która była sprawna do czasu wykonania formatu, wtedy bodajże wyłączył mi się komputer. Teraz widzę, że różnych programach typu recuve wyświetla się jej pojemność ok. 200 MB… Czy jest możliwość odzyskania danych z tej karty? Dodam, że komputer jej nie widzi, a jak widzi to prosi o format :/

Kliknij tutaj aby skomentować