Internet i bezpieczeństwo

Szybkość uruchamiania przeglądarki Firefox 4

okno firefox

Mozilla Firefox jest najpopularniejszą przeglądarką WWW na świecie. Na każdym kroku zbiera wiele pozytywnych opinii, mimo to grono przeciwników rośnie. Głównym powodem niezadowolenia użytkowników jest szybkość uruchamiania.

Z wersji na wersję Firefox rozrasta się, udostępnia nowe funkcjonalności, odbywa się to kosztem wydłużenia czasu uruchamiania. Najnowsza wersja Firefox 4 nie należy do najszybszych, w związku z czym powstało sporo poradników przyśpieszających pracę przeglądarki, dodatkowo specjalnie dla fanów optymalizacji stworzono bardzo interesujący dodatek, którym można zmierzyć czas uruchamiania.

Dodatek nazywa się About Startup, można go pobrać z repozytorium wtyczek. UWAGA! Jest to wersja eksperymentalna, która nie została jeszcze dobrze przetestowana, dlatego też proponuję zainstalować dodatek na czas określony – wyłącznie na potrzeby pomiaru czasu uruchamiania. Po wykonaniu niezbędnych testów, należy wyłączyć dodatek lub uruchomić procedurę deinstalacji.

Jak zmierzyć czas uruchamiania przeglądarki Firefox? Uruchamiamy Firefox 4, następnie w pasku adresu wpisujemy about:startup

Firefox About Startup

About Startup wyświetla trzy wartości:

 • main – czas uruchamiania głównego procesu Firefox oraz wątków pobocznych (dodatków uruchamianych w osobnych procesach).
 • firstPaint – pomiar czasu do pierwszego wy-renderowania strony.
 • sessionRestored – łączny czas uruchamiania zakładek (z poprzedniej sesji).

Wszystkie wartości podano w milisekundach. Zaprezentowany w poradniku zrzut ekranu dotyczy czystego Firefoksa 4, stąd wyniki zaskakująco dobre.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

8 komentarzy

 • Hm, a u mnie:
  main 230
  firstPaint 4886
  sessionRestored 4940
  oczywiście nie na czystym FF4. Ciekawe jaki czas będą mieli inni użytkownicy, będzie można sobie porównać 🙂

  • Cześć, to całkiem nieźle. Jak dotąd testy wykonywałem tylko na czystym Firefoksie. Muszę zrobić pomiary z kilkunastoma zainstalowanymi dodatkami i zobaczyć jak to będzie się prezentowało. Według statystyk Firefox 4 jest wolniejszy od swojego poprzednika, ciekawe ile w tym jest prawdy?

 • Ja mam 7 dodatków: About startup, Adblock plus, Facebook toolbar, Fasterfox Lite, FireShot, Speed dial, WebMail Notifier. Swoich wyników nie mam póki co do czego odnieść, ale przeglądarka uruchamia się jak na moje oko szybciej niż poprzedniczka 🙂

  • Niewiele Masz tych dodatków. Ja mam nieco więcej, Adblock, Autfill Forms, BBCode, Dictionary Switcher, DownThemAll, Fasterfox, fastun, firebug, fission, flashblock, foxyproxy, imacros, imglikeopera, live http headers, noscript, screengrab, searchbar autosizer, searchstatus, seoquake, session manager, showip, vacuum, web developer oraz kilka innych. Jak widzisz mam tego sporo :/ Niniejsza lista z Firefox 3.6 ale na czwórce także taki zestaw będę używał, ciekaw jestem jakie będą czasy uruchamiania.

   Czysty Firefox 4 podobno uruchamia się wolniej niż poprzednia wersja.

 • main : 2558.00
  sessionRestored: 19462.00
  firstPaint: 19391.50

  to jakaś porażka … żegnaj firefox’ie …

  • Wszystko zależy ile dodatków Masz zainstalowanych, w jakich sytuacjach dokonywałeś testowania. U mnie przy kilkunastu otwartych zakładkach także wyniki były niezbyt ciekawe (podczas odtwarzania zakładek/poprzedniej sesji).

 • Polecił bym dodatkowo „Slow Startup Logging”
  {usunięto link}

  Dodatek służy do zdiagnozowania powolnego uruchamiania przeglądarki. Jeśli FF uruchamia się dłużej niż 12 sekud, narzędzie utworzy sprecyzowany raport czy to sama przeglądarka tak długo sie uruchamia czy inne programy firm trzecich to powodują, np. antywirus. Dodatek również podaje czas uruchamiania. W nowej karcie wpisać by otrzymać wyniki:
  about:slowstartup

  Na prośbę autora użytkownicy podawali swoje własne raporty, a twórca opracował statystykę:

  Ciekawe wyniki wyszły. Sam ciekawy działania wymusiłem sporządzenie sprecyzowanego raportu uruchamiając skaner antywirusowy + wypakowywanie solidnego archiwum, vlc i na końcu FF. Co ciekawe dodatek wykazał że to archiwizator powodował długi start FF.

Kliknij tutaj aby skomentować