Oprogramowanie

Szybka instalacja pakietu Office, ukrycie dysku Q

microsoft office lupka

Dzisiejsze komputery przenośne z systemem Microsoft Windows 7 posiadają zainstalowany pakiet biurowy Microsoft Office Starter. Jest to okrojona wersja komercyjnego produktu, jednakże pomimo kilku braków stanowi cenną zdobycz dla właścicieli laptopów. Jednym z mankamentów obecności aplikacji w systemie jest wyświetlający się w oknie Mój komputer dysk chroniony oznaczony zwykle literą Q. W tym poradniku przedstawię sposób na ukrycie tego dysku.

Pakiety Office z funkcją Szybka instalacja pakietu Microsoft Office wykorzystują technologię wirtualizacji. Dysk Q stanowi wirtualny system plików, który umożliwia przechowywanie aplikacji wirtualnych w obrębie systemu plików. Według oficjalnych informacji dostępnych na stronie Microsoftu, użytkownik nie ma możliwości ukrycia lub usunięcia dysku. Jednakże nie jest to do końca zgodne ze stanem faktycznym, albowiem stosując pewną sztuczkę można ukryć dysk w oknie Mój komputer. Oczywiście będzie on cały czas widoczny i dostępny z poziomu innych aplikacji, co spowoduje zachowanie pełnej funkcjonalności pakietu.

Metoda którą przedstawię znana jest już od dawna i służy do ukrywania dowolnie wybranych dysków. W starszych systemach całą procedurę można było łatwo wyklikać, korzystając z oprogramowania TweakUI. Niestety ów narzędzie ma swój wiek i nie działa w najnowszym systemie Windows 7, lecz jest alternatywa…

Alternatywą jest WinBubble. jest to rozbudowana aplikacja dzięki której dostosujemy wygląd i zachowanie systemu do własnych potrzeb (Vista/Windows 7 32/64 bit). Najnowszą wersję można pobrać ze strony projektu.

Poniżej zamieszczam zrzut ekranu z podglądem na stan przed modyfikacją.

Szybka instalacja Office

Gdybyśmy mieli dostęp do dysku z poziomu eksploratora, umieszczenie skrótu byłoby uzasadnione, jednakże przy próbie otwarcia otrzymujemy komunikat o błędzie. Zatem pokazywanie dysku Q w oknie Mój komputer jest całkowicie zbędne.

Dysk Q można trwale usunąć poprzez de-instalację funkcji „Szybka instalacja pakietu Office”, jednakże spowoduje to utratę dostępu do pakietu, a tego nie chcemy. W związku z tym musimy obejść problem.

Procedura ukrywania dysku przedstawia się następująco:

 • Uruchamiamy aplikację WinBubble,
 • Przechodzimy na zakładkę Security.
 • W sekcji Hide it! określamy literę dysku do ukrycia. Z listy rozwijanej Specific Drive wybieramy Q.
 • Zatwierdzamy modyfikację, klikamy Apply.
 • Po zrestartowaniu systemu dysk Q – Szybka instalacja pakietu Microsoft Office 2010 (Dysk chroniony) zniknie z okna Mój komputer.

Ukrycie dysku Q

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

3 komentarze

 • Dzięki za tipa 😉 zawsze to lepiej wygląda w głównym oknie bez niepotrzebnych ikon.

 • ja nic nie chce mowic ale ja jak mam te Q tak mam a zrobilam wszystko krok po kroku czemu tak???? prosze o odpowiedz.

  • Ciężko zdalnie określić gdzie dokładnie tkwi problem.
   Wykonaj wszystkie czynności jeszcze raz, uruchom WinBubble z najwyższymi uprawnieniami tj. prawy przycisk myszy na pliku uruchamiającym aplikację, następnie z menu kontekstowego wybierz Uruchom jako administrator.

Kliknij tutaj aby skomentować