Internet i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo seniorów w Internecie

uśmiechnięty senior korzysta z Internetu

Granica oddzielająca świat realny od cyfrowego staje się coraz cieńsza. Oba przenikają się do tego stopnia, że cyfrowe wykluczenie staje się coraz poważniejszym problemem, który znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Żadna grupa społeczna nie chce być pozbawiona cyfrowych dobrodziejstw. Dotyczy to także seniorów, którzy coraz chętniej korzystają z Internetu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w parze ze wzrostem zaangażowania osób starszych w życie cyfrowe, powinien iść wzrost świadomości na temat zagrożeń, których w sieci nie brakuje.

Nowoczesne technologie na stałe przeniknęły do naszej rzeczywistości. Bądźmy szczerzy, życie bez Internetu mogą wyobrazić sobie jedynie nieliczni. W sieci załatwiamy sprawy bankowe i urzędowe, robimy zakupy, pracujemy, uczymy się, uczestniczymy w życiu kulturalnym i utrzymujemy kontakt ze znajomymi. Nic dziwnego, że z tych dobrodziejstw coraz częściej korzystają także seniorzy. Internet znacząco poszerza możliwości osób starszych, ale nie można nie wspomnieć, że stwarza też pewne zagrożenia dla tej szczególnej grupy społecznej.

Senior jest łatwą ofiarą dla cyberprzestępcy

Każdy, nawet młoda osoba, która jest za pan brat z nowoczesnymi technologiami, może paść ofiarą cyberprzestępców. Hakerzy znają mnóstwo sposobów, dzięki którym mogą realizować swoje niecne cele. Trzeba jednak wiedzieć, że pod wieloma względami, przestępcy świata cyfrowego nie różnią się znacząco od wyjętych spod prawa w świecie realnym. Tak jak oni, na celownik z reguły biorą najsłabszych, którzy są dla nich najłatwiejszymi ofiarami. W tym przypadku, najbardziej bezbronni są dzieci i seniorzy. Pierwsi cechują się wrodzoną ufnością, z kolei drudzy – nieznajomością realiów, które panują w wirtualnej przestrzeni.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dla osób starszych Internet jest całkowicie obcą ziemią. Dorastali w innych czasach, w których relacje międzyludzkie opierały się o rzeczywisty kontakt. Na ulicy, niemal każdy senior bezbłędnie rozpozna osobę potencjalnie niebezpieczną, bo swoją ocenę oprze na bogatym doświadczeniu życiowym. Za to w sieci, która jest dla niego swoistym novum, będzie znacznie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju zagrożenia.

para seniorów korzysta z Internetu

Jak zadbać o bezpieczeństwo seniora w sieci?

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że to na osobach młodych, które znają cyfrowy świat od podszewki, spoczywa obowiązek uświadamiania osobom starszym, że brak rzeczywistego kontaktu nie wyklucza niebezpieczeństwa. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę seniora?

Atak phisingowy – to właśnie ten proceder stanowi największe zagrożenie dla osób starszych. Wyjaśnij seniorowi, czym jest phishing i na jakie wiadomości powinien być szczególnie wyczulony.

Media społecznościowe – seniorzy coraz aktywniej zaznaczają swoją obecność w social mediach. Dla nich, możliwość podzielenia się prywatnymi zdjęciami jest czymś w rodzaju spotkania przy herbacie, podczas którego ogląda się całe albumy. Uczul osobę starszą, że niektóre fotografie lepiej zachować dla siebie.

E-zakupy – temu tematowi warto poświęcić szczególna uwagę. Seniorzy coraz chętniej korzystają ze sklepów internetowych, często bez świadomości, że nie wszystko, co jawi się jako witryna wirtualnego sklepu, jest nią w rzeczywistości. Przypomnij seniorowi, że w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy na stronie podane są dane firmy: pełna nazwa, adres siedziby, REGON, NIP. Następnie wyjaśnij, czym jest certyfikat SSL i jak sprawdzić, czy dany sklep korzysta z tego rozwiązania. Omów temat zaufanych operatorów cyfrowych transakcji, którzy ułatwiają procesy reklamacyjne.

Silne hasła – wyjaśnij, dlaczego ustanawianie najbardziej oczywistych haseł jest złym pomysłem i podpowiedz, jak powinno wyglądać hasło trudne do złamania.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim należy zainstalować na komputerze seniora dobry program antywirusowy i cyklicznie sprawdzać aktualność bazy zagrożeń. Warto też sprawdzić, z jakich programów korzysta osoba starsza i odinstalować te, które mogą być potencjalnie szkodliwe. Bardzo ważną kwestią jest też kontrola ustawień prywatności w obszarze wszystkich jej kont.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.