Komunikat informujący o wpisaniu nieprawidłowego hasła pojawia się wyjątkowo często na ekranach naszych komputerów i smartfonów. Nic dziwnego. Gdy każdego dnia głowę zaprzątają setki spraw, trudno jest zapamiętać hasło dostępu do określonej usługi, zwłaszcza jeżeli nie korzystamy z niego zbyt często. Oczywiście, na miejscu zapomnianego można ustanowić nowe. Rzecz w tym, że powtarzana w kółko procedura resetowania klucza dostępu jest dość czasochłonna i mocno irytująca. Jeżeli ty też należysz do zapominalskich, skorzystaj z menedżera haseł. To proste narzędzie raz na zawsze rozwiąże twój problem.
Nie od dziś wiadomo, że stosowanie jednego hasła do każdej usługi nie jest zbyt dobrym pomysłem. Każde konto pocztowe, usługa streamingowa i inne subskrypcje, każdy portal, serwis i oczywiście każda usługa bankowa powinny być zabezpieczone innym kluczem. Rzecz w tym, że większość internautów korzysta z dziesiątek usług, które wymagają zabezpieczenia dostępu. Jak zapamiętać tyle haseł? To potrafią tylko nieliczni, tym bardziej, że współczesne zabezpieczenia wymagają od nas ustanawiania silnych haseł, które z natury są skomplikowane. Zapisywanie ich na kartce nie jest dobrym pomysłem. Papier może ulec zniszczeniu, łatwo go zgubić, a w przypadku włamania do mieszkania, jak na tacy podamy przestępcy informacje umożliwiające mu podjęcie działań, które mogą nam mocno zaszkodzić. Lepszym pomysłem jest przechowywanie haseł w dedykowanej do tego celu aplikacji.
Menedżer haseł – co to takiego?
Mówiąc o menedżerze haseł, na myśli trzeba mieć aplikację, której funkcjonalność pozwala na tworzenie silnych haseł, automatyczne uzupełnianie formularzy (aplikacja „wpisuje” hasło za ciebie) i przede wszystkim ich bezpieczne przechowywanie.
Tego typu narzędzia są oferowane jako aplikacje mobilne i programy komputerowe. Istnieją też wersje działające jako dodatki do przeglądarki internetowej oraz aplikacje webowe, czyli działające online i niewymagające instalacji.
Menedżer haseł – jak to działa?
Sam proces instalacji takiego narzędzia nie różni się niczym od instalowania innych programów i aplikacji. Po zakończeniu procesu, użytkownik ustanawia hasło, które będzie chroniło menedżera przed nieuprawnionym dostępem. Niektóre aplikacje umożliwiają też skorzystanie z zabezpieczeń biometrycznych.
Tego typu programy mają czytelny interfejs i są łatwe w użytkowaniu. Nawet niedoświadczony użytkownik bez problemu poradzi sobie z generowaniem silnych kluczy i zapisywaniem już istniejących. Bezpłatne wersje najczęściej zapewniają wszystko, co jest niezbędne. Dodatkowe funkcje zwykle wymagają zakupu wersji premium. Mamy tu na myśli funkcję zapamiętywania danych kart debetowych i kredytowych, narzędzie analizujące możliwość wycieku haseł i bezpieczny notatnik.
Ważne: istnieją programy do przechowywania haseł, które nie pozwalają na zresetowanie hasła głównego! Jeżeli więc zapomnisz swój klucz dostępu do menedżera, utracisz wszystkie pozostałe! Sytuacja nie jest beznadziejna, bo każde hasło można zresetować przy pomocy poczty e-mail i/lub numeru telefonu. Jest to jednak dość czasochłonna procedura, więc to jedno hasło warto „wyryć” w swojej pamięci.
Menedżer haseł a bezpieczeństwo
Wiele osób zapewne zastanawia się nad bezpieczeństwem stosowania takiego rozwiązania. To zrozumiałe. W końcu wszystkie nasze hasła chroni tylko jedno hasło główne. Jeżeli haker przejmie je, zyska dostęp do wszystkich naszych kont i profili. Poza tym, cyberprzestępca może przecież włamać się na serwer usługodawcy.
Nikt nie zagwarantuje, że powyższe sytuacje nie wydarzą się. Warto jednak wiedzieć, że twórcy takich narzędzi stosują najlepsze możliwe zabezpieczenia, które minimalizują istniejące ryzyko. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest absolutnym standardem w tego typu programach. Przesyłane dane chronione lokalnym szyfrowaniem danych, co oznacza, że zostają zaszyfrowane zanim zdążą opuścić urządzenie, z którego są wysyłane. Dodatkowe szyfrowanie jest stosowane na poziomie serwerów. Wszystko to przekłada się na niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa.