ogląda video na laptopie
Internet i bezpieczeństwo

Oglądanie telewizji przez Internet – porady i wskazówki

Choć telewizor kojarzy nam się ciągle jeszcze ze sprzętem RTV, którego nie może zabraknąć w żadnym salonie, jego rola nie jest dziś już tak duża, jak miało to miejsce przed kilku laty. Salony bez telewizorów nie należą już do rzadkości. Wiele osób nie ukrywa zresztą, że wcale nie myśli o zakupie tego sprzętu nie tylko w bliższej, ale i w dalszej przyszłości. Czy jednak brak telewizora oznacza brak zainteresowania samymi stacjami telewizyjnymi emitującymi programy rozrywkowe, wiadomości i filmy? Okazuje się, że nie. Dziś telewizję można przecież oglądać także w Internecie.

Telewizja w Internecie – od czego zacząć?

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jakie stacje mogą być przez nas oglądane przez Internet, powinniśmy uświadomić sobie, że opcja ta, choć coraz bardziej powszechna, ma pewne ograniczenia. Najważniejsze wiąże się z posiadaniem stałego dostępu do Internetu, bo w ten sposób transmitowany jest sygnał. Co wcale nie mniej istotne, sam transfer danych powinien być dość szybki. Bez względu na to, czy chcemy oglądać mecz piłkarski, transmisję z festiwalu Eurowizji, czy też film o przygodach agenta 007, zależy nam na tym, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku i obrazu. Jeśli prędkość łącza internetowego pozostawia wiele do życzenia, trudno na to liczyć.

Kwestią wartą podkreślenia są też limity związane z przesyłaniem danych, z którymi muszą liczyć się zwłaszcza osoby korzystające z Internetu dzięki sieciom komórkowym. Transmisja w wysokiej jakości ma swoją „wagę”, może więc urwać się nieoczekiwanie właśnie dlatego, że w grę wchodzi limit danych i związane z nim ograniczenia. Oczywiście, limit ten zwykle można błyskawicznie zwiększyć, należy jednak liczyć się z tym, że będzie się to wiązać ze wzrostem kosztów.

Jak oglądać telewizję przez Internet – oglądanie wybranych kanałów

Jeśli nie ma żadnych przeszkód technicznych, które mogłyby utrudniać nam oglądanie telewizji przez Internet, możemy zadać sobie pytanie o to, co właściwie chcielibyśmy zobaczyć. Możliwości jest coraz więcej, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest oglądanie online ulubionego kanału. Dziś trudno o taki, który nie miałby strony internetowej. To właśnie z niej warto skorzystać chcąc dowiedzieć się, czy program jest transmitowany w Internecie oraz, czy można oglądać go za darmo, czy też pojawia się konieczność opłacania abonamentu. I tu stacje internetowe wprowadzają szereg rozwiązań.

  • Abonament miesięczny, kwartalny i roczny pozwalający na oglądanie wszystkich programów.
  • Możliwość obejrzenia jednego wydarzenia dzięki jednorazowej opłacie (Pay Per View).

Nie brakuje też takich, które transmitują swój program za darmo, choć skorzystanie z takiej opcji często wiąże się ze zgodą na oglądanie reklam zarówno przed transmisją, jak i w trakcie jej trwania.

Telewizja przez Internet – platformy skupiające wiele kanałów

Jeśli brakuje nam bezmyślnego „skakania po kanałach”, aby w końcu natrafić na interesujący program, powinniśmy pamiętać o tym, że telewizja przez Internet może dać nam namiastkę tego uczucia. Na polskim rynku nie brakuje platform, które pozwalają na oglądanie nie jednego lub dwóch, ale przynajmniej kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych. Niektóre platformy umożliwiają bezpłatny dostęp do przynajmniej części kanałów, w zamian za oglądanie bloków reklamowych. Zdecydowana większość wprowadza jednak usługi abonamentowe. Płacąc abonament raz w miesiącu można zyskać dostęp do oferty, której nie powstydziłaby się żadna telewizja kablowa. Zwykle obejmuje ona nie tylko kanały ogólnotematyczne, ale również stacje telewizyjne, emitujące filmy animowane dla najmłodszych, premiery kinowe i dawne hity, a także seriale, telenowele, a nawet występy kabaretowe.

Oferta platform internetowych nie ogranicza się przy tym do emisji sygnału telewizyjnego. Jest też idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie oglądanie konkretnych pozycji w dogodnym dla siebie czasie. Co więcej, często pozwala na oglądanie emisji z pewnym wyprzedzeniem, a przy tym zwykle umożliwia korzystanie z tej opcji bez konieczności opłacania dodatkowego abonamentu.

Jak wygodnie oglądać telewizję przez Internet?

W dzisiejszych czasach, coraz więcej ludzi zaczyna korzystać z rozwiązań, które umożliwiają oglądanie telewizji przez Internet. Jest to bardzo wygodna alternatywa dla tradycyjnych sposobów oglądania TV, doskonale sprawdzająca się zwłaszcza w trakcie podróży, jak i w czasie wolnym od pracy. Oczywiście, aby móc cieszyć się tymi możliwościami potrzebna jest choćby niewielka inwestycja – kosztem jest już dostęp do szybkiego Internetu i odpowiedniego sprzętu, np. smartfona, tabletu lub telewizora z dostępem do aplikacji. Jeśli już mamy odpowiednie narzędzia, możemy zacząć korzystać z oferowanych przez różne platformy usług.

Na rynku znajdziemy wielu dostawców, w tym także w pełni darmowych. Dostęp do platform jest łatwy, zazwyczaj wymaga jednorazowej rejestracji i potwierdzenia adresu e-mail. Po tym już możemy korzystać z odtwarzania ulubionych seriali i filmów gdzie i kiedy chcemy.

Przypominamy jeszcze raz, że w przypadku korzystania z telewizji internetowej należy pamiętać, że jakość obrazu i dźwięku zależą od naszego łącza internetowego. W zależności od wyboru platformy, z której będziemy korzystać, możemy potrzebować łącza minimum 5 Mbit/s, ale najlepiej, aby twój dostawca usługi zapewnił znacznie szybsze łącze, co pozwoli cieszyć się z najwyższej jakości obrazu i dźwięku.

W przypadku zdecydowania się na komercyjne platformy streamingowe, niewątpliwą zaletą jest brak reklam przez większą część czasu, co z pewnością zwiększy komfort oglądania. Korzystanie z różnych platform daje nam ogromną swobodę w wyborze tego, co i kiedy chcemy oglądać. W przeciwieństwie do stałych planów telewizyjnych mamy możliwość zatrzymania, przewijania, wznawiania transmisji, a nawet nagrania jej i odtworzenia w dowolnym czasie. Dodatkowo, wiele platform oferuje nam też funkcję „multiview”, dzięki której możemy oglądać kilka programów na raz, co jest przydatne np. podczas transmisji meczów piłkarskich.

Podsumowanie

Oglądanie telewizji przez Internet jest bardzo wygodną i elastyczną alternatywą dla tradycyjnego oglądania telewizji. Dzięki usługom streamingowym, można cieszyć się dostępem do tysięcy filmów, seriali i programów telewizyjnych w dowolnym czasie i miejscu. Oglądając telewizję przez Internet, nie trzeba już dostosowywać własnego harmonogramu do godzin emisji ulubionych programów. Można także oglądać treści dostępne w różnych językach i z różnych krajów. Co najciekawsze, telewizja przez Internet jest często tańsza od tradycyjnej telewizji kablowej i satelitarnej, ponieważ nie wymaga płacenia za niepotrzebne kanały lub usługi dodatkowe.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.