Bezprzewodowe korzystanie z Internetu to bardzo wygodne rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością. Aby było to możliwe, nie obędzie się bez routera WiFi. Istotne jest jego odpowiednie zabezpieczenie, które ochroni nas przed niepożądanymi atakami hackerskimi. W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć domowy router WiFi? Na co zwrócić szczególną uwagę? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Artykuł przygotowany na podstawie poradnika „Jak zabezpieczyć router i sieć WiFi? 14 ustawień, o których musisz pamiętać” z bloga Kwestia Bezpieczeństwa: https://kwestiabezpieczenstwa.pl/router-wifi/
1. Zwróć uwagę na silne hasło do routera
Kiedy kupujemy nowy router, konieczne okaże się jego skonfigurowanie. Nie obędzie się więc bez logowania. Wszystkie niezbędne dane znajdziemy na pudełku lub na routerze. Odgadnięcie domyślnego loginu i hasła nie jest problematyczne, z reguły jest to kolejno „admin” i „password”. Producenci postępują tak, aby pierwsze logowanie było możliwie najłatwiejsze i najszybsze, jeśli jednak po konfiguracji nie zdecydujemy się na zmiany, wówczas poziom zabezpieczenia jest zminimalizowany, a my narażeni jesteśmy na niebezpieczne ataki.
Pamiętajmy jednak o tym, aby nowo wprowadzone hasło było silne. Co to oznacza w praktyce? Najlepiej, gdyby składało się z niestandardowej kombinacji, małych liter, wielkich liter, znaków specjalnych i cyfr. Najprostsze rozwiązania w tym przypadku nie sprawdzają się zbyt dobrze. Dlatego przestawmy szyk cyfr na mało spotykany, co z pewnością utrudni próbę złamania hasła.
Tak naprawdę to od nas zależy poziom zabezpieczenia. Im więcej znaków użyjemy, tym złamanie hasła będzie mniej prawdopodobne. Niestandardowy ciąg, jak chociażby „K4$i0_pRT&” powinniśmy zapisać na kartce i schować w ustronne miejsce, aby w razie konieczności ponownego zalogowania uniknąć konieczności resetowania urządzenia do ustawień fabrycznych.
2. Skonfiguruj WPA2/WPA3
WPA2 to standard, który oficjalnie pojawił się w 2006 roku. Jest to sposób na zmaksymalizowanie naszego bezpieczeństwa w sieci. Prawdopodobieństwo włamania do sieci WPA2 czy WPA3 jest bardzo niskie, tym bardziej w przypadku domowego routera, bowiem zainteresowanie nim ze strony hackerów jest minimalne. Metody szyfrowania zostały w tym przypadku znacznie usprawnione, w porównanie do wcześniejszego standardu WEP, który został złamany. Przeciętny użytkownik powinien zdecydować się na tryb WPA2-PSK, w którym wykorzystywany jest jeden klucz dzielony. Na podobnych zasadach działa ulepszony standard WPA3, który dostępny jest w najnowszych routerach.
3. Ustawianie VPN na routerze
Doskonałą formą zabezpieczenia domowego routera WiFi jest ustawienie VPN na routerze. Dzięki temu możemy zmienić swoje IP, co pozwoli na ominięcie blokad regionalnych. Z pewnością wielu użytkowników chciało odwiedzić kiedyś stronę, która w naszym kraju jest zablokowana. Skorzystanie z VPN umożliwia dokonanie takiej czynności. Jest to również doskonały sposób na zmaksymalizowanie własnego bezpieczeństwa w sieci. Pamiętajmy o tym, że nie tylko korzystanie z sieci publicznych jest ryzykowne. Sieć domowa również nie gwarantuje nam bezproblemowego przeglądania Internetu.
Warto wspomnieć o tym, że router VPN to nie jest specjalistyczny sprzęt, który kosztuje fortunę. Tak naprawdę wystarczy jedynie zdecydować się na odpowiednią konfigurację, czym zajmują się specjaliści, bowiem jest to dość zaawansowany proces. Istotny jest dostęp do panelu administratora. W praktyce usługa ta polega na tym, aby na początku ustalić adres serwera domyślnego i wirtualną lokalizację, a następnie wybrać odpowiedni rodzaj szyfrowania. Wpisuje się nazwę użytkownika i hasła, a następnie ustalamy parametry. Jeśli zapiszemy zmiany, możemy cieszyć się z ciągłego ruchu szyfrowanego, który to przechodzi przez router. My, jako użytkownicy, stajemy się w pełni anonimowi.
4. Sposoby, na dodatkowe zabezpieczenie sieci
Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swój router, warto zdecydować się na sprzęt renomowanych marek. Tego typu dostawcy w sposób szczególny dbają o to, aby usuwać na bieżąco wszelkie luki i wady oprogramowania. Dlatego też udostępniane są regularne aktualizacje, które uniemożliwią wykorzystanie jakichkolwiek błędów sprzętu.
Warto także zmniejszyć zasięg sygnału WiFi tak, aby docierał jedynie do naszego domu. Dlaczego jest to tak istotne? Dzięki temu uniemożliwimy znalezienie sieci przez urządzenia, które znajdują się na zewnątrz.
Jako ostatni sposób, wcale nie najmniej ważny, warto wskazać filtrowanie adresów MAC. Kiedy zabezpieczamy naszą sieć, mamy możliwość wybrania niektórych urządzeń jako zaufane. W konsekwencji pozostałe modele nie będą miały dostępu do routera.