Internet i bezpieczeństwo

Co to jest VPS i do czego służy? Wady i zalety serwerów VPS

serwerownia

Odpowiadamy na pytania, czym jest serwer VPS, w jaki sposób działa, jakie są jego mocne i słabe strony? Wreszcie, czy warto się na niego zdecydować i jak wybrać ten odpowiedni dla siebie?

Co to jest serwer VPS?

VPS – czyli Virtual Private Server, bo tak brzmi rozwinięcie skrótu, to prywatny serwer wirtualny. Oparty jest na zasobach współdzielonych. Oznacza to, że jeden serwer fizyczny został wirtualnie podzielony na kilka lub kilkanaście części. Klient uzyskuje dostęp do serwera VPS jako admin. Możliwa jest dowolna konfiguracja i instalowanie wybranych aplikacji oraz oprogramowania.

Serwer VPS – do czego służy?

VPS posiada wszechstronne zastosowanie. Jak pisze o VPS serwis HostingStronInternetowych.pl, może być wykorzystywany między innymi do:

  • Streamingu – czyli udostępniania zdjęć, muzyki lub filmów najczęściej w formie live’a, tj. w czasie rzeczywistym. Forma zazwyczaj wykorzystywana przez graczy lub osoby transmitujące wydarzenia sportowe.
  • Hostingu sklepów lub stron internetowych.
  • Korzystania z poczty e-mail we własnej domenie.
  • Serwerów Proxy – działających niejako w formie pośrednika pomiędzy użytkownikiem witryny a stroną internetową. Dzięki łączeniu z serwerem, a nie bezpośrednio ze stroną, użytkownik zyskuje anonimowość.
  • Serwerów VPN – VPN w przeciwieństwie do Proxy nie tylko „anonimizuje”, ale całkowicie szyfruje przesyłane dane. Pozwala m.in. na bezpieczne użytkowanie publicznych sieci Wi-Fi.

Co różni VPS od serwera dedykowanego oraz współdzielonego?

Serwer dedykowany polega na wykupieniu dostępu do fizycznego komputera. Całość jego zasobów przeznaczona jest dla jednego odbiorcy. Ich wartość jest ściśle określona i gwarantowana przez dostawcę.

Serwer współdzielony, podobnie jak VPS polega na współdzieleniu zasobów z innymi użytkownikami. Występują w nim ograniczenia użytkownika dotyczące konfiguracji oraz instalacji oprogramowania. Administrator dostawcy wykonuje wszystkie te prace. Hosting współdzielony obsługuje zazwyczaj znacznie więcej użytkowników niż system VPS, przy tych samych zasobach. Nie posiada również własnego, indywidualnego adresu IP.

VPS można określić jako rozwiązanie pośrednie pomiędzy serwerem dedykowanym a współdzielonym. Posiada odizolowane zasoby i zezwala na dużą dowolność i samodzielność w konfiguracji, ale wciąż pozostaje wirtualny i jest użytkowany „na spółkę” z innymi osobami.

Wady i zalety serwera VPS

Jak każde rozwiązanie, VPS posiada mocne i słabe strony.

Do jego zalet należą:

  • Znacznie niższy koszt w porównaniu  z serwerem dedykowanym.
  • Skalowalność – możliwość rezygnacji z niektórych zasobów lub dokupienia kolejnych.
  • Serwer jest odizolowany od pozostałych.
  • Własny adres IP.
  • Możliwość zainstalowania wybranego systemu operacyjnego.
  • To serwer wydajny, o gwarantowanej mocy obliczeniowej.
  • Brak ograniczeń konfiguracyjnych,
  • Pamięć RAM, typ i rozmiar dysku twardego, a także procesor mogą być indywidualnie dostosowane do potrzeb.
  • Możliwość wykonania migracji danych na inny serwer.

Główne wady serwera VPS:

  • Konieczność posiadania choćby podstawowej wiedzy technicznej odnośnie do konfiguracji, instalacji oraz aktualizowania systemów operacyjnych. Istnieje opcja wykupienia VPS z zewnętrzną administracją i kompletnym wsparciem technicznym, ale oznacza to wzrost kosztów.
  • VPS polega na dzieleniu fizycznego serwera, a zatem również procesora i dysku z innymi użytkownikami.
  • Dostępność oraz stabilność serwera – w tej kwestii właściwie wszystko zależy od dostawcy danego rozwiązania. Warto wybierać tych sprawdzonych, których niezawodność potwierdzona jest rzetelnymi opiniami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera VPS?

Przy wyborze VPS dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich między innymi:

  • Pamięć RAM – jej ilość jest oczywiście uzależniona od potrzeb. Od tego, ile pamięci RAM posiadamy, zależy szybkość działania serwera oraz jego elementów.
  • Pojemność dysku – powinna być dobrana tak, aby wystarczyło jej do płynnego uruchamiania stron lub aplikacji na serwerze.
  • Moc obliczeniowa procesora – od niej zależy prawidłowe i płynne działanie stron internetowych oraz aplikacji.
  • Ilość rdzeni procesora – to istotna wartość, mająca wpływ na wydajność VPS.

Im lepsze parametry techniczne będzie miał serwer, tym więcej ruchu obsłuży, a uruchomione na nim aplikacje i stron WWW będą działały szybciej. Ma to szczególne znacznie, bo szybkość strony jest czynnikiem jakościowym wg Google.

Serwer VPS, a bezpieczeństwo

W przypadku certyfikowanego dostawcy bezpieczeństwo serwera VPS jest bardzo wysokie. Posiada on ochronę przed najpopularniejszymi atakami hakerskimi. Istotną rolę w kwestii bezpieczeństwa odgrywa korzystanie ze stabilnych wersji oprogramowania, które muszą być na bieżąco aktualizowane.

Kiedy warto zdecydować się na VPS?

Podsumowując, VPS to idealne rozwiązanie dla osób, które np. ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup serwera dedykowanego. Mimo to chcą cieszyć się stabilnością i niezawodnością hostingu oraz zasobami większymi niż w przypadku standardowego rozwiązania współdzielonego. To również opcja dla użytkowników chcących mieć kontrolę nad oprogramowaniem i konfiguracją serwera oraz posiadać własny adres IP.