Internet i bezpieczeństwo

Instrukcja użytkowania Malwarebytes Anti-Malware

alert wirusowy

Malwarebytes Anti-Malware to jeden z lepszych programów do usuwania wszelkiego rodzaju szkodników – wirusów, trojanów, robaków, rootkitów, dialerów, keyloggerów oraz innego oprogramowania szpiegującego. Prostota i skuteczność to główne zalety aplikacji. W tym poradniku dowiesz się jak posługiwać się tym narzędziem.

Pobieramy i instalujemy aplikację. Po uruchomieniu programu nastąpi automatyczna aktualizacja baz sygnatur (jeżeli na ostatnim etapie instalacji zaznaczyliśmy opcję Aktualizuj Malwarebytes Anti-Malware).

Aktualizacja sygnatur

W każdej chwili można ręcznie zaktualizować sygnatury. Przechodzimy na zakładkę Aktualizacja i wybieramy Sprawdź aktualizacje. Na chwilę obecną baza liczy sobie ponad 293 tysiące sygnatur. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia, dlatego aby w pełni wykorzystać potencjał aplikacji, należy przed każdym skanowaniem dokonać aktualizacji bazy.

Ręczna aktualizacja

Istnieją dwie odmiany Malwarebytes, płatna i darmowa. W bezpłatnej wersji mamy do dyspozycji dwa tryby skanowania szybkie i pełne. Opcja błyskawicznego skanowania niedostępna jest w darmowej wersji.

Sposoby skanowania

Szybkie skanowanie przeprowadza inspekcję kluczowych lokalizacji systemowych (rejestr, pliki systemowe). W opcji pełnej możemy określić, która z partycji zostanie zbadana.

Pełne skanowanie

Wybieramy sposób skanowania i klikamy Skanuj.

Przebieg procesu skanowania

Proces skanowania możemy w każdej chwili wstrzymać lub anulować. Po zakończeniu pracy skanera Malwarebytes, zostanie wyświetlony komunikat wraz z podsumowaniem inspekcji (log z programu zostanie wyświetlony w domyślnym edytorze tekstu).

Zakończenie skanowania

Log ze skanowania

W opisywanym przykładzie program nie znalazł śladów infekcji. W przypadku wykrycia zagrożenia, aby przejść do listy zainfekowanych plików klikamy Pokaż wyniki.

Usuwanie infekcji

Zaznaczamy wybrane szkodniki i klikamy Usuń zaznaczone. Log z programu wprawdzie zapisywany jest w folderze AppData, lecz możemy ręcznie wskazać lokalizację zapisu, wybieramy Zapisz log.

Restart komputera

Aby dokończyć proces usuwania szkodników, restartujemy komputer.

Wszelkie szkodniki poddawane są kwarantannie, gdy upewnimy się, że można je bezpiecznie usunąć, na zakładce Kwarantanna zaznaczamy wybranego szkodnika i klikamy Usuń. Program może wykrywać pliki, które faktycznie nie są zainfekowane, a stanowią podstawę do realizacji pewnych funkcji. Możemy wtedy przywrócić dany plik.

Kwarantanna

W programie dostępna jest również historia wyników skanowania. Przechodzimy na zakładkę Logi i wskazujemy wybrany log, klikamy Otwórz. Tego typu informacje mogą być cenne dla osób pomagających w usuwaniu infekcji (diagnozowaniu skali zagrożenia).

Podgląd logów

Na zakładce Lista ignorowanych możemy zobaczyć listę plików, które są wykluczone ze skanowania. Dzięki temu zabezpieczymy się przed ciągłym otrzymywaniem fałszywych alarmów dla wybranych aplikacji. Dodanie pliku do wykluczeń odbywa się na zakładce Skaner (w wynikach wyszukiwania opcja Ignoruj).

Zachowanie programu można dopasować na zakładce Ustawienia. Między innymi możemy włączyć/wyłączyć opcję anonimowego przesyłania statystyk do centrum bezpieczeństwa Malwarebytes, włączyć/wyłączyć integrację programu z powłoką systemową, ustawić czułość skanera a także określić język aplikacji.

Ciekawą opcją jest możliwość usunięcia problematycznych plików z wykorzystaniem narzędzia FileASSASSIN. Dzięki aplikacji można swobodnie usuwać pliki, które są chronione przez ustawienia systemowe lub zablokowane przez inne procesy działające w tle (aktywne uchwyty).

Podsumowując, darmowa wersja Malwarebytes Anti-Malware świetnie sprawdza się jako skaner na żądanie, dzięki integracji z powłoką systemową, można łatwo przeskanować podejrzany plik lub folder (opcja w menu kontekstowym). Z największych wad, jakie można wymienić jest brak komunikatów potwierdzających akcje usuwania i/lub przywracania plików znajdujących się w kwarantannie. Jako że funkcja aktywnej ochrony dostępna jest wyłącznie w wersji Premium, używanie Malwarebytes nie zwalnia nas z obowiązku posiadania programu antywirusowego, który stale działa w tle i monitoruje podejrzane działania.

W tym poradniku odpowiedzmy sobie jeszcze na jedno ważne pytanie – dlaczego w ogóle należy regularnie monitorować komputer pod kątem niebezpiecznego oprogramowania?

Dlaczego warto regularnie skanować komputer w poszukiwaniu niebezpiecznego oprogramowania?

Regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu niebezpiecznego oprogramowania jest bardzo ważne, ponieważ może wykryć wiele zagrożeń dla naszej prywatności i bezpieczeństwa. Złośliwe oprogramowanie może ukrywać się w różnych miejscach na naszym komputerze i wykonywać różne zadania, takie jak kradzież poufnych informacji, szpiegowanie aktywności lub uniemożliwienie nam dostępu do danych.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy na swoim komputerze wirusa lub innego niebezpiecznego szkodnika, ponieważ zwykle działają one w tle, niezauważalnie i powoli niszczą nasz system, a także dane na nim przechowywane. Regularne skanowanie komputera może pomóc w zapobieganiu takim zagrożeniom.

Antywirusowe oprogramowanie może wykryć i usunąć wirusy, robaki, trojany, keyloggery i inne szkodliwe programy z naszego systemu. Dzięki temu możemy zachować spokój ducha i ochronić nasze dane przed nieuprawnionym dostępem. Skanowanie powinno być wykonywane często, ponieważ zagrożenia w sieci są ciągle obecne i są w stanie zainfekować nasz komputer w każdej chwili.

Regularne skanowanie komputera nie tylko zabezpiecza nas przed zagrożeniami w Internecie, ale również pomaga utrzymać nasz system w dobrej kondycji. Usuwanie zbędnych plików i programów z naszego komputera może zwiększyć jego wydajność i przyspieszyć jego działanie. W zależności od użytego programu, skanowanie może wykrywać także nieaktualne lub uszkodzone pliki, które mogą powodować problemy w naszym systemie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w Internecie jest bardzo ważne nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich i naszej firmy. Hakerzy i oszuści coraz częściej wykorzystują luki w zabezpieczeniach komputerowych, aby kraść informacje lub szpiegować naszą prywatność. Dlatego regularne skanowanie naszego komputera jest podstawą naszej ochrony.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.