Sprzęt

Sokowirówka czy wyciskarka do soku? Co się lepiej sprawdzi i kiedy?

mężczyzna wyciska sok

Jak przygotować zdrowy, bo wolny od sztucznych konserwantów, sok ze świeżych owoców? Jeszcze nie tak dawno jedynym narzędziem umożliwiającym zrobienie tego w domowym zaciszu była sokowirówka. Już od kilku lat w stacjonarnych i internetowych sklepach z artykułami AGD można jednak znaleźć alternatywę dla niej w postaci wyciskarki. Czas więc zadać sobie pytanie o to, czym charakteryzują się oba rozwiązania i w jakich okolicznościach najlepiej jest sięgać po nie.

Działanie sokowirówki i wyciskarki

Jednym ze znaków rozpoznawczych sokowirówek jest to, że mamy w ich przypadku do czynienia z urządzeniami wysokoobrotowymi. W praktyce oznacza to, że owoce i warzywa trafiają do kręcącego się z dużą prędkością sita. Jego charakterystyczną cechą są ostre krawędzie i to one pozwalają na błyskawiczne ścieranie składników przygotowywanego przez nas soku. Oczywiście, podczas procesu ścierania mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą, jaka wytwarza się na sitku. Niestety, przyczynia się ona do tego, że część składników odżywczych zawartych w soku natychmiast ulega zniszczeniu.

Podstawowa różnica pomiędzy wyciskarką oraz sokowirówką dotyczy tego, że ta pierwsza działa w oparciu o zdecydowanie wolniejsze obroty. Nie posiada też sita ścierającego. Wyciskaniem owoców i warzyw zajmuje się specjalny element urządzenia, który może być porównywany do olbrzymiej śruby. Miażdży on to wszystko, co trafia do wnętrza wyciskarki. Nie ma tu mowy o tak wysokiej temperaturze jak ta, z którą mamy do czynienia w sokowirówce. Nic więc dziwnego, że sok jest bogatszy zarówno w błonnik, jak i w witaminy.

dziewczyna robi pyszny sok

Kryteria wyboru – zdrowie i łatwość korzystania ze sprzętu

Jeśli nasz wybór uzależniamy przede wszystkim od wartości odżywczych wyprodukowanego soku, nie powinniśmy mieć większych problemów z podjęciem ostatecznej decyzji. Sokowirówka jest nam w stanie zaproponować zdrowy sok, należy jednak liczyć się z tym, że pewna część typowych dla niego składników ulega zniszczeniu. W wyciskarce nie ma mowy o takim zjawisku. Owoce są miażdżone stosunkowo wolno, a ponieważ nie wytwarza się wtedy wysoka temperatura, nadal są bogate w witaminy oraz minerały.

Także wtedy, gdy szukamy przede wszystkim urządzenia, które nie hałasuje, wyciskarka wydaje się lepszym wyborem. Oba urządzenia są dość głośne, to jednak sokowirówki są znane z tego, że o ich pracy wie cały dom. Oczywiście, nie można uogólniać, przed zakupem konkretnego rozwiązania dobrze jest więc upewnić się, jaki poziom hałasu jest w stanie wygenerować urządzenie.

Rodzaj stosowanych składników i specyfika soku, a ostateczny wybór

Innym ważnym kryterium wyboru są nasze upodobania kulinarne. Choć każdy z nas ma pewną słabość do soków, nie każdy zachwyca się tym samym rozwiązaniem. Jeśli interesują nas te, które powstają z klasycznych owoców – jabłek, pomarańczy oraz truskawek – nie ma większego znaczenia to, czy postawimy na wyciskarkę, czy na sokowirówkę. Z taką samą sytuacją będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy zamarzy się nam sok marchewkowy. Warto jednak pamiętać o tym, że soki można tworzyć także z innych owoców, warzyw, a nawet ziół. Ogromne wartości odżywcze ma sok z selera, wysoko ceniony jest jednak również ten, który powstaje z wykorzystaniem szpinaku, kapusty oraz natki pietruszki. Niestety, sokowirówka jest w takim przypadku bezradna i to zakup wyciskarki wydaje się znacznie bardziej przemyślanym rozwiązaniem.

Oba urządzenia oferują także nieco inny rodzaj soku nawet, jeśli do jego wyprodukowania użyjemy tych samych owoców i warzyw. Soki, które uzyskamy z wykorzystaniem sokowirówki są dość czyste i wodniste. Idealnie sprawdzają się latem, gdy oczekujemy od nich przede wszystkim orzeźwienia. Te, którymi mogą się cieszyć właściciele wyciskarek, są nieco bardziej nietypowe. Są gęstsze, nie powinniśmy być też zaskoczeni tym, że możemy w nich znaleźć fragmenty owoców oraz warzyw. Oczywiście, mają one wartości odżywcze, prawdą jest jednak to, że gęste soki nie przypadają każdemu do gustu.

Wydajność i tempo pracy oraz ich znaczenie

Rozważając, czy zakup sokowirówki będzie lepszą opcją niż inwestycja w wyciskarkę, musimy zastanowić się też nad tym, jak często planujemy korzystać z tego rodzaju urządzenia, jak dużo soku chcemy produkować i jak duże znaczenie ma dla nas tempo pracy. Sokowirówki to rozwiązania idealne dla tych osób, które mają dość czekania nawet, jeśli nie jest ono długie. Pracują szybko, a owoce i warzywa znikają w otworze natychmiast po wrzuceniu ich do niego. Wyciskarki pracują na znacznie mniejszych obrotach, nic więc dziwnego, że ich praca jest bez porównania wolniejsza. Pierwsza osoba już dawno zapomni więc, że piła sok, podczas gdy czwarta lub piąta nadal będzie czekać na swoją kolej. Jeśli mamy dużą rodzinę i małe dzieci, może być to pewne utrudnienie.

robimy świeżutki sok

Wybór ze względu na łatwość czyszczenia

Bez względu na to, czy stawiamy na sokowirówkę, czy też na wyciskarkę, nie możemy zapominać o tym, że zaraz po wyprodukowaniu soku powinniśmy dołożyć starań, aby urządzenie było starannie wyczyszczone. Każde wymaga pewnego wysiłku w tym zakresie, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że to sokowirówka jest tym, które okazuje się być bardziej problematyczne. Ma ona sporo elementów, nawet pracując szybko i mając do dyspozycji zmywarkę musimy więc liczyć się z tym, że doprowadzenie tego urządzenia do idealnego stanu, zajmie nam sporo czasu. Szczególnie czasochłonne jest czyszczenie sita. Naszym przeciwnikiem jest nie tylko jego duża średnica, ale i niemała liczba otworów. Wyciskarki także należą do urządzeń, których nie powinno się zaniedbywać. Ich czyszczenie, choćby z uwagi na mniejszą liczbę elementów, jest jednak prostszym zadaniem.

Wybór ze względu na cenę

Choć o cenie wspominamy na końcu, nadal to właśnie od jej analizy wiele osób rozpoczyna porównywanie sokowirówek i wyciskarek. Dysproporcje pomiędzy nimi nie są już tak widoczne, jak miało to miejsce przed kilku laty. Nie da się jednak nie zauważyć tego, że nadal to wyciskarki są tymi rozwiązaniami, których zakup wiąże się z koniecznością poniesienia zdecydowanie większych kosztów.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.