Jakiś czas temu udostępniłem dla wszystkich fanów narzędzie do propozycji słów kluczowych oparte na mechanizmie sugestii wyszukiwarki Google, mowa o Google Suggest Scraper. Aplikacja cieszyła się niebywałą popularnością. W dniu dzisiejszym poznacie następcę GSS – SEO Keywords Studio. Pierwsza wersja aplikacji jest już gotowa i w dniu dzisiejszym udostępniam ją każdemu czytelnikowi. W porównaniu do starego GSS, SEO Keywords Studio to prawdziwy kombajn, docelowo zostanie wyposażony w kilka atrakcyjnych funkcji, których nie ma nawet w komercyjnych programach tego typu.
Dla przypomnienia, narzędzie pobiera słowa kluczowe z Google Suggest, które można wykorzystać podczas budowy kampanii (AdWords, pozycjonowanie w organiku). Każdy seowiec wie doskonale, że aktualnie trudniej pozyskać słowa kluczowe, jako że dotychczasowe narzędzie propozycji słów AdWords zostało wycofane i zastąpione Keyword Plannerem. W związku z tym narzędzia takie jak SEO Keywords Studio zyskują na znaczeniu.
Okno główne aplikacji zawiera wszystkie najpotrzebniejsze funkcje. W menu Narzędzia znajdziesz przydatne dodatki takie jak Generator Słów Lokalnych, czy też Narzędzie Planowania Słów Kluczowych. W menu Zadania znajdziesz opcje związane z Keyword Scraperem np. eksport danych, usuwanie duplikatów słów kluczowych, modyfikacja typu dopasowania (przybliżone, do wyrażenia i ścisłe).
Całą zabawę rozpoczynamy od zdefiniowania słowa kluczowego, dla którego zostaną pobrane sugestie. Następnie ustawiamy metodę przeszukiwania, na ten moment dostępne są trzy opcje:
- Standard L1 (F) – co oznacza standardową metodę przeszukiwania, pierwszy poziom głębokości, tryb przeszukiwania fraza+znak.
- Standard L1 (R) – to samo co wyżej z drobnym wyjątkiem, przeszukiwanie odbywa się „od tyłu”, znak+fraza.
- Standard L1 (F+R) – połączenie obydwu trybów. Dzięki temu można znaleźć więcej propozycji słów, ale jednocześnie rośnie ryzyko zablokowania adresu IP, z uwagi na większą liczbę zapytań.
W programie można łatwo określić język wyszukiwania, domyślnie pl-PL. Użytkownik sam może zdefiniować nowy język. Zestawy znaków znajdują się w katalogu GoogleSearchData w plikach XML. Po zdefiniowaniu nowego języka, aby pojawił się on w opcjach wyboru należy zrestartować aplikację.
Aplikacja umożliwia ustawienie parametru czasu żądania, czyli czasu po którym dane zapytanie zostanie automatycznie zamknięte. UWAGA! Nie należy ustawiać niskich wartości, albowiem aplikacja jeśli otrzyma błąd timeout przerwie działanie scrapera. Parametr opóźnienie jak sama nazwa wskazuje, wprowadza do każdego zapytania czas zwłoki. Dzięki temu aplikacja jest w stanie pobrać więcej danych na tym samym adresie IP. W obydwu przypadkach jednostki wyrażone są w sekundach. Parametr opóźnienia jest niezwykle istotny w trybie wsadowym. Tryb wsadowy, jako że wymaga jeszcze testów zostanie udostępniony w następnych wydaniach SEO Keywords Studio.
Pole słowo kluczowe ma dwa tryby wstawiania, podwójne kliknięcie usuwa ciąg znaków w polu (frazę), pojedyncze powoduje przejście w tryb edycji. Po zdefiniowaniu słowa kluczowego możemy odpalić scrapera. Do sterowania procesem scrapowania służą przyciski umieszczone w prawym górnym rogu okna. Trzy opcje: Uruchom, Przerwij, Wstrzymaj.
Po zakończeniu operacji na wyjściu otrzymamy listę słów kluczowych. Użytkownik może usunąć duplikaty (Zadania => Usuń duplikaty). Ta operacja jest automatycznie przeprowadzana podczas zapisu słów do pliku.
Oprócz usunięcia powielonych słów i eksportu danych, użytkownik może zmienić typ dopasowania. Jest to funkcja która przydaje się, gdy trzeba wstawić do narzędzia planowania słów kluczowych frazy z konkretnym dopasowaniem.
Wspominałem na początku, że w menu Narzędzia znajdziemy Generator Słów Lokalnych. Na rynku jest sporo generatorów, lecz żaden nie pracuje bezpośrednio na plikach w trybie wsadowym.
Pracę z generatorem rozpoczynamy od stworzenia zestawu plików, które zawierają słowa kluczowe. Następnie wskazujemy katalog, w którym umieściliśmy ów pliki.
Katalog zapisu danych wyjściowych to nic innego jak folder, w którym zostaną zapisane dane po połączeniu (fraza + miasto).
Domyślnie aplikacja zapisuje dane wyjściowe do osobnych plików, których nazwy są tożsame z nazwami przetwarzanych zestawów słów kluczowych. Istnieje możliwość scalenia wszystkich danych poprzez zaznaczenie opcji Scal pliki.
Po prawej stronie widać listę z miastami. Użytkownik może wczytać z pliku dowolną liczbę miast. Tutaj mamy dwa tryby pracy, ogólny – gdzie wszystkie miasta są przyporządkowywane wszystkim frazom oraz tryb selektywny, gdzie to użytkownik wybiera z listy miasta, które zostaną połączone z zestawami słów. Aby skorzystać z tej opcji należy zaznaczyć Tryb selektywny oraz wybrać z listy 1 lub więcej miast.
W menu Ustawienia znajdziemy opcję automatycznego wczytywania miast. Zestaw miast można zdefiniować poprzez edycję pliku cities.txt – plik znajduje się w katalogu głównym aplikacji. Po skonfigurowaniu wszystkich elementów uruchamiamy proces łączenia (przycisk w prawym górnym rogu okna).
Aplikacja została gruntownie przetestowana (na Windows XP, Windows Vista 32-bit oraz Windows 7 64-bit), lecz wciąż może zawierać błędy. Jeśli ktoś z Was coś zauważy proszę o kontakt. Aby skorzystać z aplikacji należy zainstalować biblioteki uruchomieniowe środowiska Microsoft .NET w wersji 4 lub nowszej. A tymczasem zapraszam do pobierania aplikacji. SEO Keywords Studio udostępniam dla wszystkich, nawet dla osób które jeszcze nie polubiły TechFormatora na Facebooku lub Google+.
Changelog
1.03 (03.11.2013)
- Wycofanie modyfikacji związanej z optymalizacją zapytań do Google Suggest API.
- Dodanie opcji przechodzenia do katalogów z poziomu Generatora Fraz Lokalnych (PPM na napisie „katalog z plikami słów kluczowych” lub „katalog zapisu…”) a także ułatwienie dotyczące edycji listy z miastami.
1.02 (26.10.2013)
- Optymalizacja zapytań do Google API Suggest.
- W Generatorze Fraz Lokalnych, na liście miast dodanie 2 nowych funkcji „Odznacz wszystkie” i „Odwróć zaznaczenie”.
1.01 (13.10.2013)
- Kilka drobnych usprawnień.
- Powrót do starego sposobu scrapowania słów znanego z GSS – od teraz jeśli aplikacja napotka błąd, nie przerwie działania programu, tylko będzie wykonywała zadanie dalej. Jak pojawi się error, co najwyżej na wyjściu dostaniecie mniejszą liczbę słów kluczowych, lecz cały proces dojdzie do samego końca.
Aktualizacja: od dłuższego czasu aplikacja nie była rozwijana, w związku z czym, z dniem 16.06.2019 wsparcie dla programu zostaje wstrzymane. Program będzie niedostępny do pobrania. Być może w przyszłości na bazie programu stworzę nowy, o większych możliwościach.
Świetna robota. Tak jak napisałeś bo tym jak google keyword tool przestało być dostępne, szukanie słów za pomocą google adwords stało się trudniejsze.
Zaciekawił mnie Generator Słów Lokalnych. Bardzo pomocne przy wybieraniu słów dla firmy w konkretnym mieście – to przetestuje pod stronę mojej siostry.
Zdecydowanie przetestuję ten program 🙂
Czy to narzędzie będzie dostępne pod Linuxem Ubuntu? Obiecałem sobie, że już nigdy nie wrócę do dziurawego Windowsa.
@Marcin Kamiński, to chyba będziesz musiał wrócić 😉 Wydania na Linux raczej nie będzie, ale zawsze możesz spróbować odpalić soft w Wine po uprzedniej jego konfiguracji. Testowałem jeden ze swoich programów w ten sposób i działał, powiem jeszcze tylko że jak zainstalujesz na Ubuntu pełną wersję Mono to aplikacja powinna się odpalić, ale z uwagi na różnice między Mono a MS Dotnet nie gwarantuję, że wszystko będzie działać, a tym bardziej generator fraz lokalnych, który operuje bezpośrednio na plikach.
Więcej info o DOTNET na Linuksie https://techformator.pl/net-framework-na-linux-instalacja-w-wine-poprzez-winetricks/
Witam,
Wielkie dzięki za udostępnienie Seo Keywords Studio.
Stoję po tej drugiej stronie – jestem jednym z klientów firm oferujących usługi SEO.
Bardzo długo czekałem na ten dzień :). Długo, to znaczy od 20 stycznia, kiedy zamieściłeś komentarz na blogu Critical do wpisu z prezentacją możliwości SeoSuite.
Twój program jest zoptymalizowany pod Windows XP oraz Windows 7 64-bit. Czy można liczyć, że będzie wsparcie dla Visty lub Windows 8? Nie mogłem się doczekać, aby wypróbować Twój produkt :). A tu klops. Mam dwa laptopy z w/w systemami operacyjnymi, jak na ironię nie mam dostępu do sprzętu z XP i Siódemką.
Aplikacje ściągnąłem kilka dni temu. Przetestowałem dość sumiennie. Super sprawa, polecam 🙂
Ustawienia softu niedostępne – będzie jakaś kolejna odsłona w przyszłości?
@Tomasz KR, ustawienia niedostępne, albowiem w upublicznionej wersji nie ma czego konfigurować. Kolejna wersja pojawi się to pewne, kiedy tego sam jeszcze nie wiem, może w grudniu na święta 😉
@Radek, specjalnie dla Ciebie przetestowałem soft na Windows Vista, na wersji 32-bit działa idealnie, tylko trzeba wcześniej zainstalować Frameworka 4-kę.
Mariusz, nie masz pojęcia jaki jestem wdzięczny. W zasadzie nosiłem się z zamiarem zakupu SeoSuite.
Wielkie dzięki :).
Cieszy mnie to bardzo, że aplikacja przyda się 🙂
Jak będę miał możliwość to przetestuję Seo Keywords Studio pod Windows 8 i dam znać co i jak.
Bardzo fajnie zrealizowany jest ten program: wszystko jest przejrzyste i proste w obsłudze. Gratuluję pomysłu! 🙂
Tak naprawdę bardziej chodziło mi o Vistę :), ale z pewnością innych użytkowników Seo Keywords Studio ucieszy fakt, że program działa pod wszystkimi wersjami Windowsa od XP począwszy.
Pozdrawiam.
Narzędzie rewelacja, aż dziw, że za darmo:D Odkąd Google męczy z tym „not provided” jest lekki kłopot z tymi słowami. Takie narzędzie zawsze ułatwi życie:)
Produkt bardzo przydatny. Dzięki za udostępnienie. Mam pytanie czy rozwijasz projekt Google Index Checker?
Projekt Google Index Checker jest na tę chwilę wstrzymany, najnowsza publicznie dostępna wersja to 1.2, mam nieoficjalne wydanie z fixami i dodatkowymi opcjami 1.21 ale w niej moduł proxy jeszcze nie działa (nie jest podpięty), choć już lwia część roboty została zrobiona, to jednak pozostaje jeden problem – efektywność sprawdzania, która przy użyciu proxy leci na łeb na szyję, dlatego dopóki tego problemu nie rozwiążę nowa wersja prawdopodobnie nie pojawi się. Chciałbym całkowicie na nowo przepisać soft i wprowadzić do niego bardziej efektywne rozwiązania, bo nie ukrywam, że aktualnie kod nie jest idealny i żeby program mógł być dostosowany choćby do wielowątkowości, musi zostać większość funkcji napisana od nowa. Aktualnie pracuję nad kilkoma innymi projektami, które są dla mnie priorytetowe, a niestety wymagają bardzo dużego zaangażowania i czasu, także nie jestem w stanie nawet w przybliżeniu podać, kiedy GIC zostanie zaktualizowany.
Super przydatny produkt i to jeszcze darmowy. Na pewno pokuszę się o wypróbowanie go. Co więcej cały artykuł o SEO jest świetnie przedstawiony.
Cieszę się, że trafiłem na tego bloga, dużo przydatnej wiedzy i na poziomie bardziej zaawansowanym niż to widziałem na innych blogach. Nawet nie słyszałem, że są takie rzeczy jak google index checker a bardzo przydatne coś takiego będzie 🙂
Zabieram się za testowanie. Używam twoich aplikacji z wielkim powodzeniem i napewno będę sięgał po kolejne 😉
Mam małe pytanie- czy planujesz wprowadzenie wyświetlania ilości wyszukiwać danego słowa kluczowego w oknie głównym programu?
Dla wersji darmowej na 100% nie.
A jest jakaś wersja płatna? Jeśli tak to poproszę o szczegóły…
W sprzedaży nie ma.
Jak zdecyduję się już pójść na swoje, bardzo możliwe, że z wersji rozszerzonej powstanie full wersja ze wszystkimi bajerami znanymi z drogich komercyjnych odpowiedników która będzie udostępniana za $. W wersji FREE, zapisanie słów i wrzucenie do Narzędzia Planowania słów kluczowych nie jest problemem, ale wiem… zawsze dobrze mieć wszystko pod ręką 🙂
Świetny artykuł i program Seo Keywords Studio bardzo przydatny . Dzięki .
Ja tam wole Planner keywords od Google 🙂
Powinien jeszcze zwracać liczbę wyszukań w miesiącu z Planera oraz mieć możliwość sprawdzenia dla wielu słów i exportu automatycznego – wtedy byłoby przydatne narzędzie.
W darmowej wersji sprawdzania wolumenu wyszukiwań z pewnością nie będzie.
Odnośnie sprawdzania wielu słów, jest już od prawie 6 miesięcy dostępna nieoficjalna wersja beta, w której można sprawdzać dowolną liczbę słów kluczowych, nie ma pod tym kątem ograniczeń. Jeśli chodzi o eksport automatyczny, czyli zapis propozycji dla każdej frazy do oddzielnego pliku, funkcja do wdrożenia. Dzięki za propozycje.
Dzięki Mariusz. Bardzo mi pomógł przy kampanii adowrds. Masz plany na jego rozbudowe?
Fajnie że się przydał. Program był już rozbudowywany, aczkolwiek udostępnianie najnowszej wersji zostało nie tak dawno wstrzymane z powodów niezależnych ode mnie. Informację podawałem na fanpage na Facebooku – https://www.facebook.com/techformatorpl (warto obserwować, albowiem oficjalne komunikaty o nowych aplikacjach lub informacje o aktualizacjach istniejących softów przekazuje wyłącznie za pośrednictwem mediów społecznościowych, głównie Facebooka).