afiliacja

Mały skrypt, a cieszy – skracanie linków afiliacyjnych

Zróbmy to. Wszyscy, którzy mieli do czynienia z afiliacją, znają problem skracania linków należących do programów partnerskich. Najczęstszym rozwiązaniem problemu jest instalacja wtyczki lub skryptu na stronie, który jest w stanie przerobić link partnerski na jego zakamuflowaną wersję.

Tego typu rozwiązań jest naprawdę sporo i nie ma sensu przekonywać każdego na siłę do mojego rozwiązania. Jednak chciałem pokazać dziś skrypt, który powstał przez totalny przypadek. A było to związane z tworzeniem programu usprawniającego pracę dla osób piszących teksty – na potrzeby stron internetowych. Oczywiście jeszcze go nie skończyłem i wcale nie zapowiada się na szybki finał. Dlatego postanowiłem podzielić się skryptem, który nie do końca pasował do konwencji mojego programu, a może się przydać wszystkim, którzy biorą udział w PP [programach partnerskich].

Zapomnij o linkach wyglądających na przykład tak…

http://affweb.com/id111

https://themeskills.com/go/wp-rocket

Alternatywne rozwiązanie

Nie, nie jest to skrypt, który wprowadzałby wielką rewolucję, na miarę ciastek afiliacyjnych ukrytych w nagłówkach stron [dla nie wtajemniczonych, polecam tematy “cookie stuffing” i “link cloacking” – należące do działu Black Hat SEO (w drugim przypadku częściowo)].

Skrypt ten można w łatwy sposób zaimplementować na własnej stronie. Wystarczy mieć dostęp do edytora HTML. Można go umieścić pomiędzy znacznikami <body>…</body>. I co najważniejsze, można go wykorzystać na kilka sposobów. Od razu, przyznam się bez bicia: JavaScript u mnie kuleje i wiem, że rozwiązanie nie jest doskonałe. Samą implementację skryptu sprawdzałem tylko na najnowszych przeglądarkach i działa… Zresztą jest napisany w czystym JavaScript, więc powinno działać wszędzie, ale nie koniecznie tak jest, co wyjaśnię na samym końcu artykułu.

Trochę złej praktyki

Nie jest dobrą praktyką umieszczać zdarzenia onclick w odsyłaczu, ale krótko rzecz ujmując; masz dostęp do HTML’a i możesz zamknąć temat linka afiliacyjnego na jednej podstronie, bez wchodzenia w techniczne szczegóły:

  • nie musisz tworzyć dodatkowych katalogów,
  • nie musisz programować,
  • nie musisz instalować dodatkowych wtyczek do CMSa,
  • skrypt umieszczasz na podstronie między znacznikami <body>- dowolnie go konfigurujesz do swoich potrzeb, zdarzenie onclick wywołuje funkcję odpowiedzialną za odpalenie skryptu,
  • w przypadku większej ilości linków partnerskich, używasz bardziej rozbudowanej wersji skryptu, którą znajdziesz na końcu.

Poniżej, krótki opis skryptu:

Zdarzenie onclick=”..” wywołuje funkcję killaseoAff(), a ta zmienia adres strony w odsyłaczu – na adres skonfigurowany w skrypcie. Reszta w komentarzach skryptu.

kod skryptu afiliacyjnego 1

Dziwnym zbiegiem okoliczności na Jsfiddle ten kod nie działa i pewnie dlatego nie jest on szerzej używany, zajrzyj do piaskownicy:

Piaskownica skryptu

Poniższy skrypt jest rozszerzoną wersją poprzedniego, różnica polega na tym, że w drugim przypadku możesz użyć więcej niż jeden link afiliacyjny…

A ponieważ, nigdy nie lubiłem szczątkowych poradników, gdzie był pokazany przykład dla jednego rozwiązania problemu – gdy szukałem jego rozbudowanej wersji, z tego powodu przygotowałem “gotowca” dla totalnie zielonych w temacie.

kod skryptu afiliacyjnego 2

Piaskownica skryptu dla multi linków afiliacyjnych również nie jest obsługiwany na tej stronie…

Żeby tradycji stało sie zadość. Skrypty nie obsługują kliknięcia prawym przyciskiem myszy. Jeśli ktoś postanowi “otworzyć odnośnik w nowym oknie”, pojawi się strona zawarta w anchorze [nie w skrypcie]. Dlatego w ramach praktyki możesz poszukać rozwiązania i użyć prócz zdarzenia onclick – zdarzenia oncontextmenu, które odpowiada za kliknięcie prawym przyciskiem. Istnieje również zdarzenie contextmenu, ale działa ono z przeglądarkami opartymi o silnik FireFox.

Zaciemnianie kodu skryptu

Jeśli nie chcesz, aby skrypt był widoczny dla ciekawskich użytkowników, którzy klikają prawym przyciskiem myszy na stronach; użyj zaciemnienia kodu JavaScript[czyli nie do końca możliwy do odczytania przez człowieka, ale nadal pozostaje zdolny do wykonania przez przeglądarkę z j. ang. obfuscate, obfuscator]. Przykładowy już zaciemniony kod, możesz pobrać stąd:

Repozytorium afiliacyjnego kodu javascript

Tu możesz sprawdzić jak powyższy kod działa, na żywym przykładzie:

Test anchora ze skryptem afiliacyjnym – znajduje się na stronie tester SEO.

Mam nadzieję, że obydwa skrypty będą przydatne dla każdego użytkownika, który z nich skorzysta. I oczywiście dalszy rozwój skryptu jest jak najbardziej wskazany. Możesz dzięki temu skryptowi również, zliczać kliknięcia przez umieszczenie bezpośrednio w skrypcie linków stworzonych przez np. system bitly.com

Dla mniej wtajemniczonych, pokażę stary trick o którym nie wszyscy pamiętają i nie wszyscy znają, a jest jedną z bardziej przydatnych opcji. Kiedy klikasz w wygenerowany skrócony link, w wielu systemach skracających – zobaczysz stronę po przekierowaniu, tą na którą chce cię skierować osoba, która taki link stworzyła…

Ale już samo umieszczenie znaku “+” na końcu skróconego linka z bitly.com powoduje wyświetlenie statystyk kliknięć skróconego linka. Chcesz zobaczyć ile osób może ubiegać się na wybrane stanowisko w portalu RocketJobs, który uwielbia skracać linki przy pomocy bitly.com? Wyjaśnienie poniżej 🙂

bitly

Z mojej strony pozostaje tylko życzyć tobie powodzenia w programach partnerskich i podejmowania działań, które nie będą w stanie cię ograniczać.

Pozdrawiam

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Reklama

O autorze

Jarek Kiliński

Z wykształcenia grafik. Pasjonat pozycjonowania ecommerce i programowania w php. W wolnych chwilach tłumacz Mozilla Developer Network i poszukiwacz darmowego oprogramowania. Właściciel killaseo.pl